Jeżeli masz do dyspozycji całe 15 tysięcy złotych i szukasz ekonomicznego i niezawodnego auta – świetnie trafiłeś! Zrobiliśmy mały przegląd rynku i wyłoniliśmy cztery modele, które warto kupić. Postawiliśmy nie tylko na małe i miejskie pojazdy, ale również sedany, idealne dla rodziny. Jesteś ciekawy co proponujemy? Koniecznie to sprawdź!
Pamiętaj, że zawsze kupując samochód używany, poza budżetem na sam zakup, powinieneś przeznaczyć też dodatkowe fundusze na serwis i naprawy zaraz po zakupie. Nigdy nie wiadomo jaki pojazd wybierasz, a od jego sprawności zależne jest Twoje bezpieczeństwo. Dlatego jeżeli nie dysponujesz dodatkową sumą na wymianę płynów czy części, które mogły ulec eksploatacji, koniecznie sprawdź nasz przegląd samochodów za 10 tysięcy. Wracając do tematu. Zastanawiasz się jakie auto do 15 tys. można obecnie kupić? Oto nasze propozycje!
Z tego artykułu dowiesz się:
Auta miejskie do 15 tys. – Citroen C3 II
Citroeny świetnie się sprawdzają w mieście. W dodatku model C3 drugiej generacji można kupić za mniej niż 15 tysięcy, a są w produkcji od 2009 roku. Dostępne są hatchbacki oraz w wersji Picasso, które także kupisz w tej cenie.
Zaletą typowej C3 jest kompaktowość. Model ma mniej więcej 4 metry długości i całą kabinę w szkle. Idealna widoczność pomaga w parkowaniu oraz żwawym poruszaniu się po mieście. Marka uczy się też na swoich błędach, ponieważ poprzednia generacja miewała problemy z elektryką. W obecnej jest jej po prostu mniej, ale i mechanicy ją dopracowali. Czy możesz się spodziewać jakichkolwiek usterek? W benzynowych silnikach niektóre egzemplarze miały problem z rozruchem. Warto też wiedzieć, że niski stan akumulatora uwalnia chochlika, który wskazuje mnóstwo błędów w komputerze pokładowym, a w rzeczywistości… ich nie ma.
C3 jest kompaktowa i bardzo oszczędna. Warto sięgnąć po taką z silnikiem diesela o pojemności 1.4l – zużycie paliwa jest tak małe, że na stacji benzynowej będziesz gościć raz na miesiąc przy standardowym użytkowaniu auta (dojazd do pracy i domu).
Kombi do 15 tys. – Skoda Octavia II
Duża i tania. Tak w skrócie możemy opisać Skodę Octavię. W dodatku firmy ubezpieczeniowe uważają, że takimi samochodami poruszają się stateczni i odpowiedzialni kierowcy, dlatego ubezpieczenie OC jest relatywnie tanie! Octavia ma wszystko, co potrzebne do wygodnej jazdy – komfortowy środek, pojemny bagażnik, przyjemny dla oka design, a przy tym jest oszczędna.
Polecane są silniki wysokoprężne o pojemności 1.6 litra, które są zaskakująco oszczędne. Średnia (miasto – trasa) to 5,8 litra na 100 km przy kombi i 5.0 l/100 km w przypadku hatchbacków. Jak zatem widać, ten egzemplarz nie będzie w ogóle kosztować! Pod warunkiem, że będziesz dbać o silnik i regularnie go serwisować.
Toyota Yaris II – świetny dla każdego kierowcy
Wciąż się zastanawiasz jakie auto do 15 tys. kupić? Spójrz na Toyotę Yaris II – w szczególności z silnikiem 1.4 D. Japoński producent aut robi nieśmiertelne maszyny, które jeszcze długo pojeżdżą. Istnieje też prawdopodobieństwo, że model, który wybierzesz będzie pochodzić od pierwszego właściciela, który właśnie wymienia swojego Yarisa na nowy, może nawet hybrydowy. Każdy właściciel Toyoty powie, że nie ma lepszego i bardziej ekonomicznego auta i jest w tym dużo racji.
Ponadto, za rok, dwa, a nawet trzy możesz sprzedać Yarisa II w cenie zakupu. Modele Toyoty mocno trzymają swoje ceny, dlatego potraktuj to jako inwestycję. Awaryjność? Takie słowo praktycznie nie występuje w słowniku użytkowników tego modelu. Choć pojawiają się wyjątki. Półautomatyczna skrzynia biegów, która jest oferowana czasami ulegała drobnym awariom. Wnętrze też pozostawia wiele do życzenia. Plastikowe wykończenie szybciej się zużywa, a do tego skrzypi. Wystarczy jednak wymienić kilka uszczelek lub włączyć głośniej muzykę, aby to zagłuszyć. Dodatkowo w przypadku tego modelu możesz liczyć na najtańsze OC, znacznie niższe niż w przypadku innych proponowanych w tym ranking modeli.
Smart ForTwo II – jedni go kochają, inni nienawidzą
Obecnie na rynku pojawiła się już trzecia generacja tego auta. Marka może pochwalić się świetną sprzedażą i dobrymi opiniami wśród swoich klientów. W dodatku ten mini samochód generuje niskie opłaty po zakupie. Od ubezpieczenia AC po serwisowanie kończąc. Jednak nie oszukujmy się – wciąż budzi mieszane uczucia.
Patrząc na samochody do 15 tys., smart wypada bardzo skromnie. Jest mały, wyposażenie jest nieco ubogie, ale wciąż może się pochwalić niskim wynikiem spalania – w mieście to maksymalnie 5l/100 km przy 0.8l pojemności (ten turbodiesel potrafi się szybko rozpędzać). A co z usterkami? Posłużymy się raportami Dekra. Pokonując dystans 100 tysięcy km, auta te mogły się pochwalić świetnymi wynikami – zawieszenie bez luzów, silnik równo pracujący oraz układ hamulcowy bez szwanku. Co zawodzi? Elektronika – jak to w nowych autach bywa.
Która z naszych propozycji najbardziej do Ciebie przemawia? Przy wyborze będziesz kierować się finalną ceną, a może późniejszymi opłatami? Nie zapomnij skorzystać z naszego kalkulatora OC, aby przed zakupem porównać ceny polis na poszczególne modele.