System ASR: wszystko, co musisz wiedzieć o systemie ASR w samochodach

System ASR: wszystko, co musisz wiedzieć o systemie ASR w samochodach

Oceń ten wpis

We współcześnie produkowanych samochodach stosowanych jest wiele rozwiązań, które mają za zadanie podnosić bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Wśród nich jest system kontroli trakcji, którego zadaniem jest zapobieganie ślizganiu się opon podczas ruszania i przyspieszania. System ten często określa się skrótem ASR – sytuacji, w których odczujesz korzyści z jego posiadania jest naprawdę wiele.

Czym jest system ASR (Acceleration Slip Regulation)

Osób, które wiedzą co to jest ABS jest mnóstwo, co to jest ASR wie jednak znacznie mniej. Układ ASR to skrót utworzony od Acceleration Slip Regulation, co w tłumaczeniu na język polski oznacza system kontroli trakcji. Układ ten sprawia, że podczas gwałtownego przyspieszania samochód nie wpada w poślizg. Dzięki temu, że zapobiega utracie przyczepności kół ,w aucie sprawdza się w szczególności podczas ruszania na mokrej i oblodzonej nawierzchni. Przydaje się także podczas wjeżdżania na wzniesienia i zjeżdżania z nich, a także podczas jazdy po zakrętach. ASR w samochodzie sprawdza się również podczas gwałtownego ruszania.

Zrozumienie pracy systemu ASR 

Kontrola trakcji, czyli ASR, nieustannie prowadzi monitoring prędkości kół. Porównuje różnicę między kołami napędzanymi, a tymi, które nie są napędzane. To właśnie do tego niezbędne są czujniki ABS. Jeśli uzyskane wartości będą się różnić, dojdzie do zmniejszenia momentu obrotowego, który przekazywany jest na koła. Uruchomiony zostaje również układ hamulcowy, którego zadaniem jest zniwelowanie różnic.

Składniki i czujniki systemu ASR

System ASR działa, wykorzystując 2 grupy czujników:

  • czujniki prędkości obrotowej koła;
  • czujniki zawieszenia i układu różnicowego.

Niezbędny jest także komputer, który steruje pracą jednostki napędowej.

Jak działa system ASR w samochodzie ? – kontrola przyczepności i poślizgu koła

Mówiąc o systemie ASR, warto kilka słów poświęcić temu, jak działa. Przeanalizować można to, jak kontroluje on przyczepność i poślizg kół, a także jak wyglądają jego interakcje z innymi systemami samochodowymi.

Zmniejszenie prędkości kół, które wpadną w poślizg, możliwe jest w różny sposób – wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązania konstrukcyjne zdecydował się producent danego samochodu. Układ ASR może zmniejszać prędkość poprzez wykorzystanie hamulców. To metoda najprostsza, a mimo to wyjątkowo skuteczna. Jest jednak mało komfortowa zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów, dlatego też producenci stosują także inne rozwiązania. Jeśli chodzi o komfort podróży, to najlepiej sprawdza się przymknięcie przepustnicy. Rozwiązanie to także nie jest jednak pozbawione wad – czas reakcji w przypadku tej metody jest stosunkowo długi. System kontroli trakcji może zmniejszać prędkość obrotową kół, które wpadły w poślizg również poprzez opóźnienie zapłonu albo odcięcie wtrysku paliwa. Wielu producentów aut decyduje się obecnie na stosowanie w jednym modelu wszystkich trzech rozwiązań jednocześnie.

Interakcja ASR z innymi systemami samochodowymi 

Praca układu ASR jest w bezpośredni sposób związana z systemem ABS, co oznacza, że jeśli na wyposażeniu auta nie ma systemu ABS, nie będzie w nim także systemu kontroli trakcji. Na system ASR składa się układ montowanych na każdym kole czujników – dostarczają one informacji do komputera, który na bieżąco monitoruje i porównuje prędkości kół napędzanych i nienapędzanych. W chwili, gdy różnica prędkości między nimi przekroczy ustaloną wartość, przekazywany na koła moment obrotowy zostanie zmniejszony. W celu wyrównania powstałych nierówności automatycznie zostanie też uruchomiony w aucie układ hamulcowy. 

Rola ASR podczas gwałtownego przyspieszania i jazdy po śliskich powierzchniach

Kiedy kierowca chce mocno przyspieszyć na oblodzonej powierzchni, koła mogą zacząć kręcić się w miejscu. System ASR skutecznie temu zapobiega. Przede wszystkim urządzenie, które kieruje pracą silnika traktuje sygnał z systemu ASR jako ważniejszy niż ten, który generuje kierowca, naciskając pedał gazu. W efekcie dochodzi do zmniejszenia momentu obrotowego. Odbywa się to na ogół albo przez zmianę stopnia, w jakim otwarta jest przepustnica, albo zmniejszenie ilości paliwa (w zależności od rodzaju silnika).

ASR a bezpieczeństwo i komfort jazdy

System ASR – podobnie, jak wiele innych systemów znajdujących się w samochodach – korzystnie wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Zapewnia przede wszystkim zdecydowanie większą stabilność samochodu.

Jak ASR wpływa na stabilność pojazdu

Wiesz już, co to jest ASR, a także jak działa ASR – warto więc zastanowić się nad tym, jaki jest cel jego stosowania. System kontroli trakcji został opracowany w celu ograniczenia poślizgu kół napędowych podczas przyspieszania. Koła samochodów, które wyposażone są w ten system, podczas ruszania nie boksują, w efekcie możesz dynamicznie włączyć się do ruchu bez obawy, że stracisz przyczepność. Układ ASR w samochodzie uaktywnia się przede wszystkim podczas startu z miejsca, zaś w autach zaliczanych do średniej klasy zaczyna działać, gdy prędkość nie przekracza czterdziestu kilometrów na godzinę. System ASR w samochodzie ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa, a dodatkową korzyścią jest ograniczenie zużycia paliwa i ogumienia.

Różnica między ASR a ESP 

ESP to system, który działa wspólnie z innymi (między innymi ABS, ASR oraz TC). Jego zadaniem jest nieustanne monitorowanie kąta skrętu kierownicy z uwzględnieniem aktualnego kierunku jazdy. Kiedy działa, mierzy 3 wartości:

  • prędkość każdego z kół;
  • kąt odchylenia;
  • kąt skrętu.

Co ważne, robi to około 25 razy na sekundę. Jego zadaniem jest rekompensowanie błędów popełnionych przez kierowcę, których konsekwencją mogłoby być zaburzenie dynamiki poprzecznej samochodu. Z kolei system ASR niweluje błędy wpływające na dynamikę wzdłużną.

Korzyści płynące z systemu ASR 

System ASR zalecany jest nawet kierowcom z dużym doświadczeniem. Skutecznie zapobiega utracie kontroli nad samochodem, chroniąc tym samym nie tylko kierowcę i pasażerów, ale również przypadkowe osoby znajdujące się na drodze czy chodniku. Dzięki systemowi ASR ryzyko wypadku wynikającego z utraty panowania nad pojazdem jest zdecydowanie mniejsze.

Jak system ASR przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa?

System ASR działa niezależnie od poleceń kierowcy, dzięki czemu jest naprawdę skuteczny. Zwiększa kontrolę nad samochodem, świetnie sprawdzając się w najbardziej kryzysowych sytuacjach. Przydaje się szczególnie na mokrej, śliskiej nawierzchni.

Czy można wyłączyć system ASR w samochodzie?

Każdy system kontroli trakcji można wyłączyć. Przycisk, który to umożliwia znajduje się na ogół na desce rozdzielczej. Należy jednak pamiętać, że warto zrobić to tylko w ściśle określonych sytuacjach.

Kiedy warto wyłączyć system ASR 

System ASR można wyłączyć, gdy auto jedzie:

  • po błocie;
  • po żwirze;
  • po piasku;
  • w głębokim śniegu.

W przypadku poruszania się po asfalcie nie należy wyłączać systemu kontroli trakcji.

Jak prawidłowo wyłączyć i włączyć system ASR? 

Jeśli chcesz wyłączyć system ASR, po prostu wciśnij przycisk ASR, który najczęściej znajduje się na desce rozdzielczej. Kiedy chcesz korzystać z systemu kontroli trakcji, musisz ten przycisk nacisnąć ponownie. Aby to zrobić, nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków.

System ASR w różnych markach i modelach samochodów 

System kontroli trakcji stosowany jest obecnie przez wszystkich producentów samochodów. Należy jednak pamiętać, że w starszych autach go nie ma.

Stosowane w poszczególnych samochodach systemy ASR mogą się między sobą różnić, jeśli chodzi o mechanizm działania. W niektórych modelach stosowane są rozwiązania, które ingerują w pracę silnika. W innych wybierane jest przymknięcie przepustnicy. Najprostszą metodą, która pozwala na odzyskanie sterowności, jest użycie hamulców. Na rynku dostępne są również takie auta, w których udało się połączyć wszystkie rozwiązania, uzyskując system o wysokiej skuteczności działania.

Podsumowanie systemu ASR 

System ASR zapewnia przyczepność kół podczas jazdy w naprawdę trudnych warunkach. Tym samym sprawia, że poruszanie się autem po oblodzonej czy mokrej nawierzchni jest zdecydowanie bardziej bezpieczne. Przekłada się to również na komfort jazdy.

Istotność systemu ASR w dzisiejszych samochodach 

System ASR skutecznie chroni przed utratą przyczepności kół, a tym samym zapobiega wpadnięciu w poślizg. Jego działanie odczuć można przy ruszaniu na mokrej lub pokrytej nawierzchni, w czasie jazdy po wzniesieniu, a także podczas pokonywania zakrętów. System kontroli trakcji znacznie zmniejsza ryzyko wypadku.

Porady i wskazówki dla kierowców dotyczące systemu ASR

Jeśli jesteś posiadaczem auta z systemem ASR, pamiętaj, że jego obecność nie zwalnia Cię z myślenia i dostosowywania stylu jazdy do warunków panujących na drodze. Nie zapominaj, że nie działa on na wszystkich nawierzchniach – kiedy zamierzasz jechać po głębokim śniegu, żwirze bądź piachu, musisz go wyłączyć. Sprawny system kontroli trakcji nie tylko zmniejsza ryzyko wypadku, ale również ogranicza zużycie opon.

Przyszłość i innowacje w technologii ASR 

Dzisiaj system ASR jest standardowym wyposażeniem produkowanych samochodów. Można przypuszczać, że prace nad nim będą nadal prowadzone. Wszystko oczywiście po to, aby jeszcze bardziej zwiększyć stopień, w jakim człowiek sprawuje kontrolę nad samochodem. Być może za kilka czy kilkanaście lat system ASR będzie w stanie odpowiednio wcześniej poinformować kierowcę o ewentualnym zagrożeniu.

Częste pytania i odpowiedzi na temat systemu ASR 

Dlaczego ASR może się okazać nieprzydatny w niektórych sytuacjach?

Zdarza się, że system ASR może utrudniać poruszanie się samochodem. Dzieje się tak na wspomnianym już błocie, piachu czy głębokim śniegu, dlatego tak ważne jest, aby w takich warunkach system ASR po prostu wyłączyć. Zmniejszenie mocy silnika podczas jazdy po wskazanych nawierzchniach mogłoby skutkować jego zdławieniem.

Czy ASR działa efektywnie na każdym typie nawierzchni? 

Jak już wskazaliśmy, system ASR nie sprawdza się na wszystkich nawierzchniach. Powinien zostać wyłączony w przypadku żwiru, piachu, głębokiego śniegu.

Czy wszystkie samochody są wyposażone w system ASR? 

Jeszcze kilkanaście lat temu system ASR stosowany był głównie w samochodach klasy premium i uważany był za luksusowe dodatkowe wyposażenie. Dzisiaj produkowane auta posiadają zarówno system ABS, jak i ASR.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Istnieje wiele ważnych pytań, na które koniecznie trzeba poznać odpowiedź przed przystąpieniem do kupna samochodu – zwłaszcza tego używanego, “z drugiej ręki”. Prześwietlenie historii auta jeszcze dwadzieścia lat temu była niemal niemożliwa, dzisiaj na szczęście istnieją rządowe rejestry, […]

więcej
Co ile płaci się OC?

Co ile płaci się OC?

Obowiązkowość posiadania ubezpieczenia OC dla pojazdu mechanicznego jest w Polsce regulowana ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co do zasady, dla praktycznie każdego klienta ubezpieczyciel oferuje podstawowe 12-miesięczne ubezpieczenie OC, które dodatkowo ulega automatycznemu przedłużeniu po upływie 365 dniowego okresu […]

więcej
Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych. Czy warto?

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych. Czy warto?

Czy warto zakupić rozszerzone ubezpieczenie na wyjazd za granicę, jeżeli miejscem docelowym mają być kraje tropikalne? A może wystarczy zwykłe ubezpieczenie na wakacje o niskiej składce i podstawowym zakresie ochrony? Przekonaj się, które wybrać i dlaczego. Sprawdź też, […]

więcej
Wakacje „last minute” – jak wykupić ubezpieczenie na ostatnią chwilę?

Wakacje „last minute” – jak wykupić ubezpieczenie na ostatnią chwilę?

Spontaniczni podróżnicy uwielbiają korzystać z promocji na wakacje „last minute”. Do takich wyjazdów trzeba się jednak przygotować w ekspresowym tempie. Jak rozwiązać wtedy kwestię polisy? Podpowiadamy, jak wykupić ubezpieczenie na ostatnią chwilę przed podróżą! Promocyjne ceny na wyjazd […]

więcej