W wielu krajach polskie OC nie jest respektowane, więc przed wjazdem kierowca jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia granicznego. Takie świadczenie może być bardzo kosztowne, dlatego lepiej jest zabezpieczyć się przed tą ewentualnością. Sprawdź jak i gdzie działa Zielona Karta w Allianz!
Zielona Karta Allianz
Ubezpieczenie Zielona Karta (Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego) to dokument, który obejmuje odpowiedzialność cywilną w związku z wypadkami mającymi miejsce poza granicami Polski. Jego nazwa jest związana z kolorem papieru, na którym drukuje się ten certyfikat. Treść polisy jest zapisana w języku polskim, angielskim i francuskim.
Zielona Karta przydaje się w krajach, które nie należą do Porozumienia Wielostronnego. Umową tą na ten moment objęte jest 47. państw, które podpisały odpowiednie ustalenia pomiędzy swoimi Biurami Narodowymi. Są to głównie członkowie Unii Europejskiej. W ich przypadku polisa zakupiona w Polsce w zupełności wystarczy i zagwarantuje pełny zwrot kosztów, a podczas przekraczania granicy nie trzeba z tego tytułu uiszczać żadnych dodatkowych opłat.
Zielonej Karty nie trzeba posiadać podczas wyjazdu do: Austrii, Andory, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinu, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Węgier.
W kilkunastu państwach posiadane polskie OC nie jest jednak uznawane przez rząd, więc przed przekroczeniem granicy kierowcy muszą obowiązkowo zapłacić tzw. ubezpieczenie graniczne. Taka opłata może wynosić nawet do ok. 100 euro! Zielona Karta Allianz to wydatek rzędu zaledwie kilku/kilkunastu złotych, a zapewnia poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza koszty podróży i ułatwia przejazd.
W jakich krajach przyda się Zielona Karta Allianz?
Zielona Karta Allianz pozwoli zaoszczędzić pieniądze na ubezpieczenie graniczne oraz zagwarantuje wymaganą ochronę podczas wyjazdu do: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Czarnogóry, Tunezji, Turcji oraz na Ukrainę.
Planując trasę podróży warto jednak sprawdzić, czy do celu podróży nie przejeżdża się przez któreś z tych państw. Może się tak stać np. w przypadku wyjazdu do Grecji – po drodze konieczny jest przejazd przez m.in. Bośnię i Hercegowinę. Zielona Karta pozwoli nie tylko uniknąć opłaty za ubezpieczenie graniczne, ale także przyda się w razie kolizji.
Co należy zrobić by uzyskać Zieloną Kartę w Allianz?
W Allianz Zielona Karta jest osobnym świadczeniem, więc jej nabycie wiąże się z opłaceniem dodatkowej składki. Można ją dokupić do wybranego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych „Mój samochód”. Dokument ten da się wystawić na 15, 30 czy więcej dni, ale maksymalnie na okres roku kalendarzowego. Ma on formę fizyczną i zazwyczaj jest wysyłany pocztą, w ok. 7 dni po zawarciu umowy. By ją nabyć należy skontaktować się Agentem Allianz oraz umówić się na spotkanie.