ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC
Przewożenie malucha w samochodzie często generuje niepotrzebny stres u świeżo upieczonych rodziców.  Nieświadomość rodziców może prowadzić do nieodpowiednego zabezpieczenia dziecka, a co za tym idzie – do zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa. Wyjaśniamy, jakie przepisy regulują przewożenie dzieci w samochodzie i jak powinno to wyglądać w praktyce.

Fotele samochodowe są zaprojektowane w sposób zapewniający komfort i bezpieczeństwo przeciętnej osobie dorosłej. Oznacza to, że zapięcie dziecka – które znacznie odbiega posturą od osób dorosłych – pasami jest niewystarczającym zabezpieczeniem. To, w jaki sposób powinniśmy zabezpieczyć dziecko w samochodzie jest determinowane przez jego wiek.

Przewóz dzieci – co mówią przepisy?

Przewóz dzieci – co mówią przepisy?

Zgodnie z przepisami, kierowca-rodzic ma obowiązek przewożenia swojego dziecka w foteliku lub innym akcesorium podtrzymującym (specjalnej podkładce, podwyższeniu itp.). Dawniej konieczność jego używania była uzależniona od wieku dziecka, czyli konieczna dla maluchów poniżej 12 roku życia. Współcześnie przepis ten uległ zmianie i jest związany ze wzrostem – każdy podopieczny mierzący mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożony w takim wyposażeniu. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, fotelik musi być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, a także spełniać wymogi określone w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ.

Oczywiście, zasady te uwzględniają różne wyjątki. W sytuacji, w której jest się rodzicem trójki dzieci i możliwe jest zamontowanie tylko dwóch fotelików, trzeci maluch może podróżować przypięty jedynie pasami. Także podopieczni mierzący więcej niż 135 cm, jeśli nie mieszczą się w standardowych fotelikach, mogą być przewożeni na tylnych siedzeniach.

Przewożenie dzieci w samochodzie – co jest surowo zabronione?

Policja karze mandatem w wysokości 150 zł za brak fotelika. Jego niepoprawne założenie jest traktowane na równi z jego brakiem. Niedozwolone jest także przewożenie dziecka na przednim siedzeniu bez odpowiedniego sprzętu.

Jeżeli chcesz przewozić dziecko z przodu, zaleca się zdezaktywowanie poduszki powietrznej po tej stronie auta. Dziecko na przednim siedzeniu powinno siedzieć w foteliku, twarzą do kierunku jazdy. Umiejscowienie go tyłem również traktowane jest jako nieprawidłowe, więc wiąże się z mandatem.

Dziecko w samochodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo sprzętu i auta?

Dziecko w samochodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo sprzętu i auta?

Dobrej jakości fotelik samochodowy jest dość kosztowny. Z tego względu niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują specjalne polisy uwzględniające ochronę tego wyposażenia. Jeśli więc wybierasz właśnie ubezpieczenie samochodu, koniecznie powinieneś zwrócić na to uwagę. Dzięki temu kompleksowo zadbasz o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, ale i samochodu. Taką ofertę pomoże Ci znaleźć nasza porównywarka ubezpieczeń samochodowych. Wystarczy, że wypełnisz formularz on-line, a w zamian otrzymasz zestawienie najkorzystniejszych ofert. Kalkulator OC oblicza od razu spersonalizowane ceny składek (uwzględniając wszystkie zniżki OC), więc w kilka chwil znajdziesz najtańsze OC, AC oraz inne polisy! Po wybraniu najlepszej opcji możesz od razu ją zakupić, bez wychodzenia z domu!

Jeśli jesteś rodzicem, zadbaj o to, by przewożenie dzieci w samochodzie było zgodne z zasadami bezpieczeństwa i obowiązującymi przepisami. Pamiętaj także o najmłodszych pasażerach, wybierając ubezpieczenie AC i OC! Znajdź ofertę, która obejmuje ochronę fotelika oraz inne przydatne świadczenia, spełniające Twoje wszystkie oczekiwania i potrzeby!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu, bez względu na jego wartość, jest bardzo poważną stratą dla właściciela. Dodatkowo – jeśli jest to jedyny samochód rodziny lub jedyny samochód do prowadzenia działalności gospodarczej – wiązać mogą się z tym bardzo przykre konsekwencje w […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Pojazdy wykorzystywane w celach zarobkowych są o wiele bardziej eksploatowane i częściej narażone na różne niebezpieczeństwa. Szczególnie kłopotliwe są auta przeznaczone do przewozu ludzi. Czy właściciele takich samochodów muszą płacić więcej niż przeciętni kierowcy? Wyjaśniamy, ile kosztuje ubezpieczenie […]

więcej
Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochody hybrydowe są reklamowane jako oszczędne, ekologiczne i nowoczesne. Chociaż z roku na rok wzrasta ich sprzedaż, nadal pojawiają się opinie, według których takie pojazdy są bardzo drogie w utrzymaniu oraz nieopłacalne. Jak jednak ma się to do […]

więcej
Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Współcześnie trudno jest nam rozstać się ze smartfonem nawet na chwilę. Korzystanie z telefonu za kierownicą jest jednak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Mimo to, wielu kierowców rozmawia, odpisuje na wiadomości, a nawet przegląda social media podczas jazdy! Wyjaśniamy, jaki […]

więcej