Jak pozbyć się samochodu bez OC?

Jak pozbyć się samochodu bez OC?

5/5 - (Ocen: 1)

Przepisy prawne panujące w Polsce warunkują między innymi zasady eksploatacji samochodów i innych pojazdów mechanicznych. Jednym z obowiązków właścicieli aut, jest posiadanie ważnej polisy OC, choć od tej zasady panują pewne wyjątki. Zrozumienie stanu faktycznego w kontekście przepisów prawa jest konieczne, by zrozumieć, jak pozbyć się samochodu bez OC nie narażając się na konsekwencje prawne. Samo zaznajomienie się z przepisami jest konieczne, gdyż w wielu sytuacjach nie jest możliwe, by auto nie posiadało OC. Ewentualnie polisa może być nie opłacona, jednak jest to zupełnie inny stan rzeczy, niż brak polisy OC, a ma to kluczowe znaczenie dla możliwości podejmowania czynności prawnych związanych z obrotem mienia, jakim jest samochód.

Jeśli posiada się samochód, który przeznacza się do sprzedaży, najmniej problematyczne będzie po prostu ubezpieczenie go i wykupienie polisy. Chcąc zrobić to na optymalnych warunkach można skorzystać z porównywarki Kioskpolis.pl, która pozwala na łatwe znalezienie wielu ofert i porównanie ich pod kątem ceny, a także innych parametrów. Poza obowiązkowymi ubezpieczeniami OC można tam znaleźć także wiele innych produktów towarzystw ubezpieczeniowych, takich jak AC, Assistance, NWW, a także ubezpieczenia podróżne, sportowe, a nawet ubezpieczenie OC drony.

Dzięki możliwości wpisania wszystkich niezbędnych danych, na podstawie których przeprowadzana jest kalkulacja wysokości składki, już w kilka minut można uzyskać dobre oferty, które mogą być nawet kilkadziesiąt procent niższe, niż te, które ma w ofercie przypadkowy agent ubezpieczeniowy w swoim biurze. Ponadto dzięki zakupowi wielu produktów ubezpieczeniowych jednocześnie można dodatkowo zaoszczędzić.

Kiedy auto może nie mieć ważnego OC?                         

By odpowiedzieć na pytanie, jak pozbyć się samochodu bez OC  trzeba najpierw powiedzieć, kiedy auto w ogóle może nie mieć ważnego OC. Biorąc pod uwagę, w jaki sposób skonstruowane są polskie przepisy, taka sytuacja występuje dość rzadko. Najbardziej popularną z nich jest taka, gdy samochód sprowadzany do Polski, nadal jest zarejestrowany za granicą. Wtedy nabycie ubezpieczenia OC w Polsce jest niemożliwe, gdyż najpierw trzeba go zarejestrować. W takich sytuacjach często stosuje się ubezpieczenia krótkoterminowe na okres 30 dni. Charakteryzują się one tym, że nie są automatycznie odnawiane. Często są to również tak zwane ubezpieczenia komisowe. Jeśli nabędzie się auto, które ma właśnie takie ubezpieczenie, trzeba od razu ubezpieczyć auto na normalnych warunkach.

Jeśli zaś dysponuje się takim autem, a skończyła się aktualność polisy, trzeba wykupić nową. W przeciwnym razie właściciel auta naraża się na surowe konsekwencje prawne, a brak ciągłości w ubezpieczeniu to ryzyko dostania nawet kilku tysięcy złotych grzywny.

Jak pozbyć się samochodu bez OC?

Jeśli jednak nie posiada się OC z jakiegoś powodu i jest to dopuszczone prawnie, można nadal sprzedać samochód. Nowy nabywca nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności prawnej, za stan rzeczy sprzed nabycia pojazdu w kontekście ewentualnych kar. Musi jednak spełnić jeden warunek, a mianowicie ubezpieczyć samochód od pierwszego dnia jego posiadania. Taką polisę OC należy więc kupić od razu po zakupie. Ewentualny nabywca musi więc zorganizować sobie nabycie polisy z datą kupna pojazdu, a wtedy nie musi przejmować się żadnymi potencjalnymi kłopotami z przepisami o obowiązku ubezpieczeń. Wystarczy więc go o tym poinformować i dogadać się, a resztę transakcji przeprowadzić w standardowy sposób, tak jak sprzedaje się auto.

Jeśli zaś auto było w normalnym użytkowaniu, musiało mieć ważną polisę OC. W takiej sytuacji może zdarzyć się, że auto ma po prostu nieopłacone ubezpieczenie, ale nadal jest ono aktywne. Wtedy poprzedni właściciel musi po prostu uregulować należność wobec ubezpieczyciela, a sama polisa przechodzi na kolejnego właściciela wraz ze zbyciem pojazdu. W ten sposób odpowiada się na pytanie, czy ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela. Odpowiedź brzmi, tak.

Brak OC w autach zabytkowych i wolnobieżnych

Istnieje jeszcze możliwość, że auto nie posiada ważnej polisy OC i jest to dopuszczone oddzielnymi przepisami. Między innymi pojazdy zabytkowe, wolnobieżne lub autobusy mogą nie mieć ważnej polisy OC. Jest stan normalny, a gdy nie mają ważnego OC, po prostu nie mogą legalnie poruszać się po drogach publicznych. By wprowadzić je do ruchu, wystarczy wykupić krótkoterminową polisę OC. Obrót takimi samochodami nie stanowi żadnego problemu, niezależnie od tego, czy mają ważną polisę OC, czy nie. Jedyna, praktyczna różnica dla osoby kupującej jest taka, że teoretycznie nie może wrócić na kołach takim pojazdem, gdyż zanim zacznie nim jeździć, musi wykupić krótkoterminowe (lub całoroczne, wedle uznania) OC.

Czy mogę zezłomować auto bez przerejestrowania?

Często pojawiają się jeszcze pytania, o złomowanie auta bez ubezpieczenia. Sytuacja, gdy samochód nie ma ważnej polisy OC, jest właściwie niemożliwa do zaistnienia, poza wyjątkowymi okolicznościami, gdy auto jest już wyrejestrowane. Kasacja pojazdu a ubezpieczenia OC nie mają więc ze sobą dużo wspólnego, jednak by wypowiedzieć umowę OC, trzeba albo pokazać ubezpieczycielowi nową polisę, albo dowód kasacji. W praktyce oznacza to, że zanim auto straci ważność polisy, trzeba je najpierw wyrejestrować na podstawie dokumentów otrzymanych z koncesjonowanej firmy świadczącej usługi złomowania pojazdów wydającej stosowne zaświadczenia dla właściwego urzędu i ubezpieczyciela.

Jeśli ktoś nie opłacił bieżącej składki za ubezpieczenie, to nie oznacza, że się go nie ma. Po prostu ma się wtedy niezapłacone zobowiązanie wobec towarzystwa ubezpieczeniowego, które i tak należy opłacić za okres, w którym polisa była ważna. Niezależnie od tego, czy dotyczyło to polisy opłacanej w wielu ratach, czy nowej polisy, która została automatycznie przedłużona przez właściciela, samo ubezpieczenie nadal obowiązuje, a właściciel pojazdu musi je opłacić.

Polskie prawo aktualnie nie dopuszcza, pozostawiania samochodów wyrejestrowanych niedopuszczonych do ruchu bez wykonania kasacji. Każdy pojazd jest więc zarejestrowany na konkretnego właściciela i musi mieć ważną polisę OC. Wyrejestrowanie bez kasacji nie jest możliwe w żaden legalny sposób.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

  • kris
    - -

    A co z taką sytuacją? Samochód kupiony ponad 20 lat temu. Nie zgłoszony do rejestracji bo to już wtedy było auto do całościowego remontu. Do ubezpieczenia też nie zgłoszony ale ubezpieczyciel poprzedniego właściciela auta chyba został przez niego poinformowany o sprzedaży bo do obecnego właściciela przyszła wtedy do zapłaty druga rata polisy. Po jej zapłaceniu nigdy już PZU nie upomniało się o kolejne składki czyli jakby polisa wygasła?
    Podsumowując, obecny właściciel ma poprzedni dowód rejestracyjny i umowę kupna-sprzedaży oraz auto.
    Czy jeżeli kupię od niego to auto, to on albo ja możemy zostać obciążeni karą za brak ubezpieczenia przez tak długi okres?
    Ewentualnie co zrobić aby to auto wróciło do obiegu bo to fajny youngtimer.

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      PZU nie upomniało się o kolejne raty ponieważ zgodnie z prawem polisa po poprzednim właścicielu nie wznowiła się automatycznie. W obowiązku nowego nabywcy było zawrzeć ubezpieczenie na nowy rok.Jeśli samochód nie został zgłoszony do czasowego wyrejestrowania w związku z naprawą to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może narzucić karę za braku ubezpieczenia OC.

  • Zuzanna
    - -

    Moje auto zostało zezłomowane 15 stycznia, ale nie wyrejestrowałam pojazdu – dostałam zaświadczenie, o wyrejestrowaniu z urzędu po dwóch miesiącach.
    W międzyczasie poinformowałam ubezpieczyciela o kasacji i on przyjął zgłoszenie i zakończył polisę.
    Po kilku miesiącach dostałam wezwanie z UFG o nałożonej karze za brak OC po 15 stycznia.
    Czy za okres między kasacją pojazdu, a wyrejestrowaniem, muszę mieć polisę OC?
    Dziękuję za pomoc!

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, w takiej sytuacji należy skontaktować się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym z jakim terminem została zamknięta polisa OC. Co do zasady obowiązek wyrejestrowania samochodu po kasacji jest w terminie 30 dni. Jeżeli otrzymała Pani decyzję o przyznaniu kary za brak ważnego OC, proponujemy złożenie odwołania od urzędowej decyzji. W piśmie należy przedstawić szczegółowe informacje wraz z terminami zezłomowania auta, otrzymania zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu oraz potwierdzenie od Towarzystwa Ubezpieczeniowego w jakim terminie została zamknięta polisa.

Więcej artykułów i porad
Ranking ubezpieczeń na życie

Ranking ubezpieczeń na życie

Będąc odpowiedzialnym za rodzinę lub inne osoby, warto zadbać i ich bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Nie można liczyć, że dobra koniunktura związana z prowadzoną działalnością zawodową będzie trwała wiecznie, gdyż wystarczy jeden wypadek, by życie zawodowe legło w […]

więcej
Przywidz – poznaj świetne miejsce na zimowy wyjazd!

Przywidz – poznaj świetne miejsce na zimowy wyjazd!

Miłośnicy sportów zimowych w Polsce zazwyczaj wybierają Tatry, jako kierunek docelowy. Mieszkańcy północnej części kraju mają jednak o wiele bliżej ciekawą alternatywą, jaką są narty w Przywidzu. W tej niewielkiej wsi na Kaszubach mieści się ośrodek narciarski, w […]

więcej
Szkoda osobowa

Szkoda osobowa

Szkodą osobową można nazwać wiele przypadków, w których poszkodowanym jest człowiek. Może to być rozstrój zdrowia, wszelkie uszkodzenia ciała, śmierć, a także utracone korzyści, które mogła doznać poszkodowana osoba. Dotyczą tych, z których ta osoba mogła dostać gratyfikacje, […]

więcej
Narty w sezonie 2022/2023 – na co zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?

Narty w sezonie 2022/2023 – na co zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?

Sytuacja na świecie wydaje się poprawiać, dlatego miłośnicy zimowych sportów, zmęczeni ograniczeniami, planują aktywny urlop. Każdy wyjazd wiąże się z różnymi zagrożeniami, ale w tym roku ryzyko jest wyjątkowo duże. Pytanie o to, gdzie na narty w Polsce […]

więcej