Czy można ubezpieczyć samochód na pół roku?

Czy można ubezpieczyć samochód na pół roku?

5/5 - (Ocen: 1)

Według Ustawy o ubezpieczeniach samochodowych wszystkie samochody i pojazdy poruszające się po polskich drogach publicznych muszą posiadać aktualną polisę OC. Domyślnie według prawodawstwa ubezpieczenia podpisuje się na okres roku, co jest najbardziej powszechnie spotykane wśród kierowców. Nie zawsze jednak jest to optymalne pod względem finansowym, a wielu kierowców woli kupić OC na pół roku. Taka sytuacja nie jest dopuszczalna w zwykłych okolicznościach, jednak istnieją pewne sytuacje, w których ustawodawca przewiduje możliwość ubezpieczenia na okres krótszy niż rok.

Na Kioskpolis.pl można znaleźć szeroką ofertę polis ubezpieczeniowych różnych towarzystw, które są bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o warunki. Dzięki takiej porównywarce można wybrać wśród wielu propozycji najtańszą ofertą w danej sytuacji, a ponadto wybrać szereg dodatkowych usług, które są przydatne dla danego kierowcy. Może to być na przykład ubezpieczenie NWW albo Assistance. Ponadto nie trzeba martwić się o to jak obliczyć OC gdyż porórnywarka zrobi to błyskawicznie. Wystarczy wprowadzić wszystkie dane niezbędne do obliczenia wysokości składki, takie jak staż kierowcy, wiek, dotychczasowo nabyte zniżki, czy markę i model ubezpieczanego auta. Wszystkie dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu można przesłać online, dzięki czemu oszczędza się mnóstwo czasu na osobistej wizycie w biurze ubezpieczyciela. Cały proces zakupu ubezpieczenia online trwa jedynie kilka chwil. 

Czy można wykupić OC na pół roku?

Ubezpieczenie OC na pół roku to wyjątek robiony w niektórych sytuacjach. Niestety jeśli posiada się auto zarejestrowane nie czasowo, a na normalnych warunkach i nie jest to pojazd zabytkowy lub historyczny, nie można pozwolić sobie na wykupienie OC krótszego niż okres roku. Najczęstszą sytuacją, w której stosuje się tego rodzaju ubezpieczenia, jest posiadanie właśnie auta zabytkowego zarejestrowanego na żółte tablice lub historycznego. Wtedy można ubezpieczyć auto na minimalny okres miesiąca, co potocznie nazywa się ubezpieczeniem OC na dzień. Jeśli takie auto chce się ubezpieczyć, by korzystać z niego przez kilka dni, wystarczy kupić polisę na miesiąc, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by nabyć ubezpieczenia na pół roku. Trzeba jednak pamiętać, że nie wystarczy, by auto spełniało kryteria wieku. Musi ono jeszcze być zarejestrowane na żółte tablice i być pod opieką konserwatora zabytków.

Kolejną sytuacją, w której można ubezpieczyć pojazd jedynie na pół roku, jest posiadanie pojazdu wolnobieżnego. W ten sposób definiuje się pojazdy poruszające się z maksymalną prędkością 25 km/h. Są to pojazdy budowlane, takie jak koparki, walce, koparko ładowarki, a także pojazdy rolnicze i leśne. W takich sytuacjach można kupić od na 3 miesiące lub dłużej.

Nie ma natomiast możliwości, by ubezpieczyć na pół roku pojazdy zarejestrowane czasowo, gdyż w takiej sytuacji może to być okres do 30 dni, przy założeniu, że nie może być krótszy od czasowej rejestracji, co wynika z właściwego artykułu Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Ubezpieczenie samochodu na pół roku dla komisów samochodowych

Kolejną sytuacją, w której ubezpieczenia samochodu na okres dwunastu miesięcy, nie jest opłacalne jest prowadzenie komisu samochodowego. W takiej sytuacji można skorzystać z ubezpieczenia komisowego, które jest bardzo opłacalne, gdyż jego cena jest zdecydowanie niższa niż tradycyjnego. Wynika to z faktu, że towarzystwo ubezpieczeniowe ubezpieczając tego rodzaju auto, ponosi o wiele mniejsze ryzyko, że dojdzie do jakiejkolwiek kolizji. Takie ubezpieczenie nie jest jednak tak proste do kupienia, gdyż nie można skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, a trzeba udać się bezpośrednio do agenta ubezpieczeniowego.

W Kioskpolis.pl istnieje jednak jeszcze jedna możliwość na ubezpieczenie auta na pół roku. Wśród wielu ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych wystarczy znaleźć odpowiadającą w danej sytuacji, a następnie wybrać możliwość zapłacenia w ratach. W praktyce można w ten sposób opłacić tylko półrocznej składki, a w przypadku na przykład sprzedaży samochodu ustalić z nabywcą, że ten wypowie umowę ubezpieczenia.

Kiedy warto ubezpieczyć auto na pół roku?

Właściciele pojazdów najczęściej decydują się na ubezpieczenia auta na pol roku, gdy jest to pojazd zabytkowy i eksploatuje się go rzadko. W takich sytuacjach jest to najbardziej rozsądne pod względem ekonomicznym. Jest to również polecane osobom prowadzącym działalność budowlaną lub rolniczą, gdy posiadają pojazdy wolnobieżne wykorzystywane sezonowo. W takiej sytuacji warto korzystać z ubezpieczeń na pół roku, lub nawet krótszych (3 miesiące), gdyż Ustawodawca na to pozwala, a różnice w cenie mogą być znaczące.

Warto też pomyśleć o wybraniu opcji płatności w ratach za polisę ubezpieczeniową, gdy planuje się sprzedaż auta za granicę lub wywiezienie w ramach mienia przesiedleńczego. Jeśli auto zostanie przerejestrowane, w wielu sytuacjach będzie można uniknąć konieczności płacenia całej składki ubezpieczeniowej.

Czy ubezpieczenie na pół roku daje takie same gwarancje?

Obok pytania, czy można ubezpieczyć samochód na pół roku często pojawia się też pytanie o to, czy takie krótkoterminowe ubezpieczenie daje takie same gwarancje w przypadku wystąpienia kolizji. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, gdyż każde ubezpieczenie OC krótkoterminowe daje właścicielowi pojazdu dokładnie takie same gwarancje, jak ubezpieczenie całoroczne. Pod względem formalnym są to identyczne twory, więc nie ma obawy, że jest to jakaś wybrakowana forma ubezpieczenia. Wraz z ubezpieczeniem OC można jednak zainteresować się dodatkowymi ubezpieczeniami, takimi jak NWW, czy Assistance, jednak tutaj Ustawodawca daje wolną rękę towarzystwo ubezpieczeniowym, więc każde warunki trzeba analizować samodzielnie.

Decydując się na zwykłe ubezpieczenie na 12 miesięcy wystarczy wejść na porównywarkę Kioskpolis.pl, gdzie można również nabyć ubezpieczenie taksówki oraz polisy gwarantującej uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy w ramach bezpośredniej likwidacji szkody, co jest niezwykle wygodne dla konsumentów. Na Kioskpolis.pl można też nabyć inne rodzaje polis ubezpieczeniowych przydatnych na przykład w podróży, gdy wyjeżdża się na zloty zabytkowych pojazdów. Są to ubezpieczenia turystyczne, ubezpieczenia zdrowotne, a także szeroki pakiet ubezpieczeń Assistance, które niewątpliwie okazują się pomocne, gdy porusza się pojazdami zabytkowymi lub historycznymi w dłuższych trasach.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

By mieć pewność, że kupowana polisa zagwarantuje dokładnie taką ochronę, jakiej się potrzebuje, nie wystarczy zapoznać się z opisem oferty na stronie ubezpieczalni czy wysłuchać konsultanta. Nie każdy jednak wie, że w tym celu należy przeczytać specjalny dokument […]

więcej
OC na rok – kompleksowy przewodnik: ceny, zakres, wybór polisy

OC na rok – kompleksowy przewodnik: ceny, zakres, wybór polisy

Własne auto to nie tylko przywileje, ale również obowiązki. Jednym z nich jest konieczność wykupienia polisy OC. Ubezpieczenia komunikacyjne należą dzisiaj do najpopularniejszych produktów w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych. Dzieli się je na dobrowolne (AC, NNW, Assistance) oraz obowiązkowe, […]

więcej
Dobrowolne ubezpieczenie

Dobrowolne ubezpieczenie

Każda osoba fizyczna lub prawna może (ale nie musi) zakupić dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie, które będzie je chronić w różnych okolicznościach. Do najpopularniejszych z nich należy ubezpieczenie autocasco. Działa ono w momencie wyrządzenia szkody na innym pojeździe w wyniku […]

więcej
Zimowe ferie na stoku – jakie ubezpieczenie dla rodziny

Zimowe ferie na stoku – jakie ubezpieczenie dla rodziny

Planujesz rodzinny wyjazd na święta lub ferie w góry? A może wybieracie się tylko na weekend? Niewątpliwie czeka Was dużo radości. Upewnij się jednak, że nic nie zakłóci błogiej zabawy i kup ubezpieczenie na ferie. Wybierz właściwe ubezpieczenie […]

więcej