Jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową?

Jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Mieszkanie czy dom w każdej chwili mogą zostać zniszczone np. przez zalanie, pożar czy włamywaczy. Odpowiednie ubezpieczenie gwarantuje stosowne wsparcie finansowe w razie takich kłopotów. Jego suma oraz cena są zależne od wielu czynników. Wyjaśniamy, jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową!

Trudno jest tak po prostu oszacować kwotę, która pokryłaby wszystkie koszty odbudowy lub remontu zniszczonego lokum. Każdy przypadek jest inny, dlatego nie dałoby się określić jednej ceny dla wszystkich klientów. Z tego względu towarzystwa ustalają takie kwestie na podstawie kilku istotnych zależności. Dowiedz się, jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową!

Jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową?

Zanim zacznie się poszukiwania odpowiedniego świadczenia, warto wiedzieć, jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową. Przede wszystkim, na jej podstawie oblicza się sumę świadczenia, która jednocześnie określa maksymalne odszkodowanie. Kwota ta w domyśle ma wystarczyć na pokrycie kosztów naprawy zaistniałych szkód lub zrekompensować utratę poszczególnych elementów wyposażenia. Zostanie wypłacona w całości w przypadku zdewastowania mieszkania, np. w razie jego doszczętnego spalenia czy zdemolowania podczas wichury bądź powodzi.

Wartość ma zarazem wpływ na wysokość składki polisy. Im większa suma gwarantowana, tym droższe ubezpieczenie nieruchomości. Z tego względu niezwykle ważne jest prawidłowe wycenienie majątku. Jeśli poda się zbyt wysoką kwotę, nastąpi tzw. nadubezpieczenie. W takich sytuacjach towarzystwo i tak wypłaci sumę odpowiadającą rzeczywistej wartości mieszkania, więc opłacanie wyższej składki nie ma sensu.

Jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową?

Wartość nieruchomości – jaką podać na polisie ubezpieczeniowej?

Wiele osób ma kłopot z tym, jaką wartość nieruchomości podać podczas załatwiania formalności z ubezpieczycielem. Taka wycena musi obejmować kilka elementów domu, w tym: mury, elementy stałe (przedmioty, urządzenia i instalacje, których nie da się zdemontować bez użycia siły), a także ruchomości (wyposażenie). Nie bez znaczenia są też lokalizacja mieszkania, jego stan techniczny, data budowy itp.

O ile ruchomości można zazwyczaj bez większych problemu samodzielnie wycenić, o tyle oszacowanie wartości pozostałych elementów może już sprawić pewien kłopot. Najrozsądniej jest zatem skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Wiele towarzystw wprost nawet jego opinii. Za taką usługę trzeba jednak zapłacić z własnej kieszeni.

Mimo wszystko, lepiej jest skorzystać ze wsparcia specjalisty, ponieważ podanie błędnej wartości nieruchomości wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Jeśli będzie za niskie, otrzyma się nieadekwatne odszkodowanie. Gdy zaś podana kwota będzie zbyt duża, wysoka składka będzie generować straty finansowe. Niektóre towarzystwa zakładają margines błędu, ale nie jest on zbyt wysoki – zazwyczaj wynosi ok. 20 tys. zł.

Wartość nieruchomości – jaką podać na polisie ubezpieczeniowej?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie nieruchomości?

Towarzystwa ubezpieczeniowe same ustalają warunki polis, dlatego nawet pozornie podobne oferty mogą diametralnie się różnić. Nie ma sensu kierować się tylko ceną składki – zanim podejmie się ostateczną decyzję, powinno się uważnie zapoznać z dokumentem OWU. Dokładne czytanie wszystkich dokumentów dostępnych ofert to jednak stanowczo zbyt wiele zachodu. Mało kto ma czas na wielogodzinne analizowanie poszczególnych wariantów. Dzięki stworzonej przez nas porównywarce ubezpieczeń można zrobić to znacznie szybciej i wygodniej.

Na naszej stronie znajdziesz specjalny formularz. Jego wypełnienie zajmie Ci tylko kilka minut. Na podstawie wpisanych przez Ciebie informacji oraz zaznaczonych kryteriów, algorytm wyszuka odpowiednie oferty, obliczy ich ceny, a następnie uszereguje w formie przejrzystej listy. W ten sposób sprawnie wybierzesz najkorzystniejsze opcje i dokładnie je porównasz. Jeśli któraś spełni wszystkie Twoje oczekiwania, możesz od razu ją kupić.

Wiedząc już, jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową, możliwy będzie bardziej odpowiedzialny zakup stosownego świadczenia. Porównaj dostępne oferty, by znaleźć najkorzystniejszy wariant. Zainwestuj w najlepsze zabezpieczenie!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania powinno być dopasowane do Twoich indywidualnych oczekiwań oraz specyfiki Twojej nieruchomości. Warto więc rozeznać się w ofertach i poszukać najlepszej opcji. Chcąc ułatwić Ci zadanie podpowiadamy, na co zwrócić wybierając ubezpieczenie mieszkania.

więcej
Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania z cesją dla banku jest obowiązkowe, jeżeli bierzesz na nie kredyt. Oznacza to, że musisz podpisać umowę ubezpieczenia na bank, chociaż Ty będziesz za nie płacić. Warto wiedzieć, jak formalnie wygląda ubezpieczenia mieszkania z cesją […]

więcej
Na co zwrócić uwagę w OWU nieruchomości?

Na co zwrócić uwagę w OWU nieruchomości?

Szukasz korzystnego ubezpieczenia domu lub mieszkania? Powinieneś kierować się nie tylko jego ceną, ale też treścią umowy. By mieć pewność, jak naprawdę działa i co obejmuje polisa, należy dokładnie zapoznać się z pełną dokumentacją usługi. Podpowiadamy, na co […]

więcej
5 sytuacji, w których warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości

5 sytuacji, w których warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości

Dom czy mieszkanie zwykle stanowią główną część majątku przeciętnego Polaka. Jego zniszczenie, zdewastowanie czy ograbienie może spowodować ogromne problemy oraz straty finansowe. Na wypadek takich okoliczności można się jednak odpowiednio zabezpieczyć, inwestując w stosowną polisę. Przedstawiamy 5 sytuacji, […]

więcej