7 zalet posiadania ubezpieczenia AC

7 zalet posiadania ubezpieczenia AC

5/5 - (Ocen: 1)

Ponieważ zgodnie z przepisami obowiązkową polisą jest tylko OC, wielu kierowców ogranicza się wyłącznie do tego świadczenia. Odpowiedzialne osoby inwestują jednak jeszcze w dodatkową ochronę, w szczególności w autocasco. Przedstawiamy 7 zalet posiadania ubezpieczenia AC!

Składki dodatkowych polis komunikacyjnych potrafią być bardzo wysokie, co niektórych zraża do ich zakupu. Nie jest to jednak dobre podejście, ponieważ chronią one przed znacznie większymi wydatkami. Dlaczego warto zainwestować w autocasco? Poznaj 7 zalet posiadania ubezpieczenia AC!

1. Wsparcie w razie szkody wywołanej przez czynniki zewnętrzne

Samochód może zostać uszkodzony nie tylko podczas wypadku czy kolizji drogowej. W każdej chwili zagrażają mu siły natury i inne czynniki zewnętrzne, przed którymi często po prostu nie da się ustrzec. Nagły pożar, powódź, grad, oberwana gałąź czy dzikie zwierzę mogą poważnie zniszczyć auto. Naprawa takich szkód wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ubezpieczenie OC nie obejmuje zdarzeń tego typu – chroni kierowcę tylko w momencie, gdy spowoduje wypadek. Autocasco zabezpiecza samochód, dlatego gwarantuje wsparcie w chwili, gdy zostaje uszkodzone w wyniku rozmaitych zdarzeń losowych.

Towarzystwa zwykle oferują kilka wariantów AC do wyboru, dlatego można samodzielnie zdecydować o zakresie tego świadczenia. Dzięki niemu nie trzeba się martwić, że w razie kłopotów nie będzie się miało środków na naprawę samochodu bo uniknie się ogromnych, nieprzewidzianych wydatków.

2. Pokrycie kosztów naprawy szkody z własnej winy

Czasami kierowca może przypadkiem sam uszkodzić swoje auto, np. uderzając drzwiami w betonowy słupek przy wysiadaniu, ocierając się o inny pojazd na parkingu czy wjeżdżając przy wycofywaniu w niewidoczny śmietnik. W większości przypadków straty są niewielkie, ale zdarza się, że niechcący dość poważnie uszkodzi się swój własny pojazd. Ubezpieczenie OC nie obejmuje takich sytuacji. Kiedy nie ma się aktualnie środków na naprawę, ale auto nie nadaje się do jazdy, można skorzystać z autocasco. Polisa pokryje koszty, a samochód zostanie profesjonalnie przywrócony do stanu używalności. Osoby szczególnie dbające o swój pojazd koniecznie powinny posiadać ubezpieczenie AC, jeśli zależy im na tym, aby auto zawsze dobrze się prezentowało i nie traciło na wartości.

3. Pomoc przy szkodach spowodowanych przez osoby trzecie

Poważne szkody mogą wywołać także osoby trzecie, w wyniku przypadkowych lub celowych działań. Jeśli nie zostały zidentyfikowane, nie można pociągnąć ich do odpowiedzialności. Bardzo często zdarza się, że ktoś zarysuje samochód na parkingu, ale tego nie zauważy lub umyślnie opuści miejsce zdarzenia bez pozostawienia żadnych danych kontaktowych. Auto może też zostać uszkodzone np. przez nieostrożną młodzież wracającą nocą z imprezy. Często zdarza się również, że pojazd stanie się obiektem zainteresowania wandali, którzy np. wybiją szyby, przebiją opony czy pomalują karoserię sprayem.

Pomoc przy szkodach spowodowanych przez osoby trzecie

Ubezpieczenie OC ponownie nie da żadnego wsparcia w tym przypadku. Jeśli sprawca jest nieznany, trzeba wyłożyć pieniądze na naprawę z własnej kieszeni. Przed tym chroni oczywiście AC. Co ciekawe, jest przydatne także w chwili, gdy doszło do wypadku i sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. UFG wypłaca wtedy odszkodowanie głównie za szkody na osobie, dlatego autocasco pokryje koszty naprawy auta.

4. Odszkodowanie w razie zniszczenia pojazdu

W wyniku pewnych zdarzeń samochód może zostać doszczętnie zniszczony. Kiedy nie da się go naprawić lub nie ma to sensu, dochodzi do tzw. szkody całkowitej. Jeśli nie posiada się autocasco, w takiej sytuacji po prostu traci się pojazd. Do tego trzeba jeszcze zająć się wrakiem (sprzedać go lub zezłomować) i wszystkimi formalnościami związanymi z wyrejestrowaniem. Taka strata dla wielu osób jest ogromnym utrudnieniem, np. gdy pojazd jest im niezbędny do pracy czy dojazdu do niej. Nie każdy posiada środki na to, by od razu kupić nowe auto.

Autocasco zapewnia wypłatę odszkodowania w razie szkody całkowitej, w wysokości wartości pojazdu w dniu zdarzenia (pomniejszoną o wartość wraku). Dzięki temu można zyskać pieniądze wystarczające na zakup innego pojazdu. W przypadku niektórych rozszerzonych polis AC można również na jakiś czas otrzymać samochód zastępczy.

5. Odszkodowanie po kradzieży samochodu

Według danych z raportu SAMAR, w 2020 roku w Polsce wyrejestrowano z powodu kradzieży prawie 7 tys. samochodów. Złodzieje nie próżnują, ponieważ od kilku lat ta niechlubna liczba utrzymuje się na bardzo podobnym poziomie. Nawet najbardziej przezorny kierowca może któregoś dnia nagle stracić swój pojazd. Auta z nowoczesnymi elektronicznymi zabezpieczeniami są coraz częściej rozpracowywane przez przestępców. Najczęściej wybierali modele takich marek, jak m.in.: Toyota, Audi, BMW, Volkswagen czy Renault.

Nie zawsze udaje się odnaleźć złodzieja, dlatego w takiej sytuacji zwykle po prostu traci się pojazd. Tak jak w przypadku szkody całkowitej, AC może zapewnić wypłatę odszkodowania. Osoba ubezpieczona otrzyma kwotę równą wartości pojazdu w dniu kradzieży (albo w momencie podpisania umowy). Za te pieniądze w większości przypadków jak najbardziej da się kupić inny pojazd. Jeśli posiada się kosztowny, stosunkowo nowy (wyprodukowany najpóźniej 5 lat temu) lub popularny wśród złodziei samochód, koniecznie trzeba zainwestować w autocasco.

6. Rekompensata w przypadku szkody na wyposażeniu pojazdu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że AC może obejmować nie tylko sam pojazd, ale też jego wyposażenie. W warunkach umowy powinny być wymienione akcesoria podlegające ochronie. Zwykle są to m.in.: radio, nawigacja, kamera samochodowa, CB radio, fotelik dziecięcy, spojlery czy felgi. W wyniku zdarzeń losowych mogą zostać uszkodzone, zniszczone lub skradzione. Posiadacze autocasco (które obejmuje takie elementy) otrzymają wtedy stosowne odszkodowanie. Jeśli więc np. złodziej przechodząc obok samochodu wybije szybę i ukradnie radio, kierowca otrzyma wsparcie finansowe w naprawie auta, a także uzyska odszkodowanie.

7. Opłacalny pakiet z tańszym OC

Inwestycja w AC jest również wyjątkowo opłacalna, w szczególności, gdy dobiera się je do ubezpieczenia OC. Polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowa, dlatego zgodnie z przepisami każdy kierowca powinien ją wykupić. Wiele towarzystw oferuje korzystne cenowo pakiety z dodatkowymi świadczeniami. Najpopularniejsze są właśnie zestawy OC+AC. Zazwyczaj okazują się wyjątkowo opłacalne, ponieważ wystarczy tylko niewiele do nich dopłacić, by zyskać kompleksową ochronę. Najważniejsze jest, by znaleźć ciekawą ofertę. Zdarza się bowiem, że w jednej firmie samo OC jest droższe niż pakiet OC+AC proponowany przez konkurencję.

Opłacalny pakiet z tańszym OC

Dzięki KioskPolis.pl łatwo odszukasz najlepszą ofertę ubezpieczeniową. Na naszej stronie dostępny jest prosty, krótki formularz. Po jego wypełnieniu (wpisaniu danych swoich i pojazdu, a także zaznaczeniu odpowiednich kryteriów) w mniej niż 2 minuty otrzymasz zestawienie najciekawszych ofert od znanych towarzystw. Kalkulator na podstawie podanych informacji od razu obliczy ich cenę, dlatego będą uszeregowane od najtańszej, do najdroższej. Przejrzysta, interaktywna lista pozwala dokładnie porównać wybrane warianty. W ten sposób szybko i wygodnie znajdziesz najbardziej opłacalny pakiet OC+AC. Jeśli już zdecydujesz się na którąś z opcji, wystarczy kilka kliknięć, by sfinalizować zakup. Wszystkie formalności można załatwić przez Internet.

Nasze zestawienie 7 zalet posiadania ubezpieczenia AC przekonało Cię do zakupu polisy? Sprawdź, które towarzystwo może Ci zaproponować najlepszą ofertę. Zainwestuj w opłacalny pakiet OC+AC, by zyskać kompleksową ochronę!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co to jest ubezpieczenie GAP?

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Decydując się na zakup samochodu w leasingu lub na kredyt, nie sposób nie spotkać się z pojęciem „ubezpieczenia GAP.” Skierowane jest ono do wszystkich tych, którzy zdecydowali się na jedną z dwóch powyższych form zakupu pojazdu. Ubezpieczenie GAP […]

więcej
Tanie AC? Jak zaoszczędzić na autocasco, żeby było bezpiecznie?

Tanie AC? Jak zaoszczędzić na autocasco, żeby było bezpiecznie?

Cena ubezpieczenia AC może być wysoka, co nie zachęca do zakupu. Jednocześnie autocasco gwarantuje ochronę, która jest bardzo korzystna, zwłaszcza gdy jeździsz i parkujesz w dużym mieście. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak znaleźć ofertę ubezpieczenia AC atrakcyjną […]

więcej
AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AutoCasco jest jedną z najpopularniejszych dodatkowych polis komunikacyjnych. Wysokość jej składki bywa wysoka, zwłaszcza w przypadku pojazdów z rynku wtórnego, więc wielu kierowców zastanawia się, czy na pewno opłaca się ją kupować. Podpowiadamy, dlaczego mimo wszystko warto się […]

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej