Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni – czy przysługuje Ci wypłata ubezpieczenia?

Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni – czy przysługuje Ci wypłata ubezpieczenia?

5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC
Kierowcy od lat narzekają na zły stan polskich dróg. Takie warunki są nie tylko irytujące, ale też potencjalnie niebezpiecznie. Wyrwa w jezdni może również doprowadzić do poważnych szkód w samochodzie. Czy w takiej sytuacji da się uzyskać jakieś odszkodowanie? Wyjaśniamy, czy uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni jest obejmowane przez ubezpieczenie!

Posiadane auto może ulec uszkodzeniu nie tylko w wyniku wypadku czy kolizji drogowej. Często z przyczyn niezależnych można doprowadzić do poważnej szkody. Zgodnie z polskim prawem, obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie OC, ale polisa ta nie gwarantuje wsparcia w takich sytuacjach. Dowiedz się, w jaki sposób możesz uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni

Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni – co robić?

Podczas jazdy nawet najbardziej ostrożny kierowca może nieumyślnie wpaść w wyrwę lub szczelinę w powierzchni jezdni. Przy dużej prędkości styczność z takimi ubytkami często prowadzi do poważnych obrażeń zawieszenia, opon, podwozia itp. Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni to dość wyjątkowa sytuacja. W chwili, gdy dojdzie do takiego zdarzenia, kierowca powinien podjąć kilka określonych działań.

Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni – co robić?

Po pierwsze, należy w miarę możliwości przemieścić auto w bezpieczne miejsce i skontrolować jego stan. Następnie powinno się zgromadzić jak najwięcej materiałów dowodowych. Za pomocą smartfona warto dokładnie obfotografować miejsce zdarzenia (w szczególności ubytek w nawierzchni), a także sam pojazd (jeśli uszkodzenie jest widoczne). Posiadacze wideorejestratorów koniecznie powinni zapisać nagranie z tamtego momentu. Dobrze jest też zdobyć zeznania świadków, jeśli akurat ktoś widział całe zajście. Kierowca powinien również zawiadomić policję lub straż miejską. Funkcjonariusze sporządzą odpowiednią notatkę o zdarzeniu drogowym, co jest bardzo ważnym dokumentem w tej sprawie.

W sytuacji, gdy pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, osoby posiadające odpowiednie polisy powinni zgłosić zdarzenie do ubezpieczalni, by uzyskać pomoc np. w ramach ubezpieczenia Assistance. Wydarzenie mogło niestety doprowadzić też do trwałego uszczerbku na zdrowiu (czy nawet śmierci) kierowcy lub jednego z pasażerów. Wtedy zgromadzone dowody przydadzą się również w przypadku egzekwowania odszkodowania z ubezpieczenia NNW.

Czy AutoCasco obejmuje uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni?

Ubezpieczenie AC jest świadczeniem obejmującym szkody pojazdu wywołane przez czynniki zewnętrzne. Jest jedną z najczęściej dokupowanych polis dodatkowych, ponieważ towarzystwa zwykle oferują korzystne pakiety łączące je z OC. Gwarantują pokrycie kosztów naprawy i/lub odszkodowanie. Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni jest w większości towarzystw ubezpieczeniowy obejmowane przez warunki umowy. W chwili zdarzenia osoby posiadające AC powinny więc jak najszybciej zgłosić szkodę do swojego towarzystwa, oczywiście gromadząc wcześniej wszystkie niezbędne dowody i dokumenty. Im lepiej przedstawi się całą sytuację, tym ma się większe szanse na zwrot kosztów naprawy.

Od kogo można uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni?

Od kogo można uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni?

W Polsce wyróżnia się 4 kategorie dróg publicznych: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Zarządzają nimi odpowiednio: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, zarząd województwa, zarząd powiatu oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Ograny te są odpowiedzialne za to, by drogi były w pełni bezpieczne oraz zdatne do użytku. Poważne ubytki w jezdni są świadectwem zaniedbania obowiązków. Na tej podstawie można ubiegać się o odszkodowanie.

Jeśli auto naprawi się z polisy AC, ubezpieczyciel zwróci się do odpowiedniego zarządu po zwrot kosztów. Osoby nieposiadające AutoCasco również mogą próbować wyegzekwować odszkodowanie. Proces ten jest jednak dość skomplikowany i może ciągnąć się przez długi czas, by w efekcie nie przynieść pożądanego efektu. Z tego względu mimo wszystko rozsądniej jest posiadać stosowną polisę. Bez problemu da się znaleźć korzystne oferty łączące najtańsze OC z korzystnym AC.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu?

Odpowiedzialny kierowca nie powinien ograniczać się wyłącznie do obowiązkowego OC. Dzięki dodatkowym polisom można niemal bezkosztowo wyjść z wielu trudnych sytuacji oraz uzyskać zwrot środków m.in. za naprawę uszkodzenia pojazdu przez zły stan nawierzchni. By szybko, wygodnie i rozważnie wybrać najlepszą ofertę, warto skorzystać z naszej porównywarki! Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymuje się gotowe zestawienie najbardziej korzystnych propozycji od znanych ubezpieczalni. Na podstawie wpisanych danych nasz kalkulator OC od razu oblicza ceny składek. Dzięki temu można w pełni świadomie zdecydować się na przydatną polisę, nie przepłacając za obejmowane przez nią świadczenia.

Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni uprawnia kierowcę do ubiegania się o odszkodowanie od zarządcy dróg, ale nie każdemu faktycznie uda się odzyskać pieniądze. O wiele rozsądniejszym rozwiązaniem jest posiadanie odpowiedniego pakietu polis komunikacyjnych. Zainwestuj w korzystne ubezpieczenie samochodu, by nie musieć martwić się takimi sytuacjami!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić […]

więcej
5 sytuacji, w których warto wykupić pakiet z Assistance

5 sytuacji, w których warto wykupić pakiet z Assistance

Kierowcę w trasie może spotkać wiele nieprzyjemnych przygód. Nie tylko wypadki są ryzykowne. Sam pojazd może nagle ulec awarii lub zostać uszkodzony przez jakieś czynniki zewnętrzne. Warto być przygotowanym na takie okoliczności. Przedstawiamy 5 sytuacji, w których warto […]

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej
7 zalet posiadania ubezpieczenia AC

7 zalet posiadania ubezpieczenia AC

Ponieważ zgodnie z przepisami obowiązkową polisą jest tylko OC, wielu kierowców ogranicza się wyłącznie do tego świadczenia. Odpowiedzialne osoby inwestują jednak jeszcze w dodatkową ochronę, w szczególności w autocasco. Przedstawiamy 7 zalet posiadania ubezpieczenia AC! Składki dodatkowych polis […]

więcej