Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Wybierasz się autem do Chorwacji? Zielona Karta (OC) może się okazać niezbędna! Szczególnie, gdy np. planujesz większą podróż po Bałkanach. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto mieć taką polisę.

Wyjazd do Chorwacji. Zielona Karta – OC?

Według raportu Polskiej Izby Turystyki Zagraniczne wakacje Polaków 2018 Chorwacja w popularnych biurach podróży zanotowała ujemną dynamikę. Dlaczego? Ponieważ nasi rodacy, owszem, wybierają się bardzo chętnie do Chorwacji, ale na wycieczki, które w całości planują we własnym zakresie – od dojazdu przez zakwaterowanie, aż po zwiedzanie. Stolicę Polski od słonecznego Splitu dzieli około 1400 km.

Zielona karta – OC w Chorwacji

Wybierając się autem po drodze należy wykupić winiety (koszt, w zależności od trasy, około 200 zł) oraz opłacić przejazd autostradami, których ceny nie ustępują polskim (ponad 130 zł – od granicy do Splitu). Całą trasę można pokonać w 16-17 godzin. Wyjeżdżając na wakacje do słonecznej Chorwacji własnym samochodem należy też dobrze przemyśleć kwestię ubezpieczenia. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony obowiązują tu europejskie przepisy i honorowane jest polskie OC, z drugiej – bywają sytuacje, kiedy kierowca musi posiadać tzw. Zieloną Kartę.

ZIELONA KARTA? OC KRAJOWE? GDZIE OBOWIĄZUJĄ?

Od kiedy Polska należy do struktur Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 roku, zakres ubezpieczenia OC obejmuje terytoria wszystkich państw, które są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Polskie OC jest honorowane w następujących krajach: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Serbia.

Zielona karta – ubezpieczenie na wycieczkę (Dubrownik, Medjugorie)

Z jednej strony Chorwacja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej i obowiązuje tam polskie OC, z drugiej zaś – wybierając się chociażby do pobliskiego i bardzo popularnego wśród turystów Dubrownika czy Medjugorie przekraczamy granicę z Bośnią i Hercegowiną. A w tym kraju, podczas kontroli granicznej, kierowca zobowiązany jest okazać Zieloną Kartę. Co to jest i komu właściwie się przyda? To dokument, który jest potwierdzeniem ubezpieczenia komunikacyjnego OC w trakcie wyjazdu za granicę. Polisa tego typu obowiązuje w krajach należących do Systemu Zielonej Karty. Jakie ma zadanie?

Sprawdź ceny OC i AC

Zielona karta (OC) pozwala poruszać się po terytorium państw, bez konieczności zakupu oddzielnych polis w każdym z nich. Chroni też ofiary wypadków spowodowanych przez kierowców pojazdów zarejestrowanych za granicą. Jak działa to w praktyce? Kraje członkowskie Systemu Zielonej Karty, w myśl Rekomendacji Genewskiej ONZ z 1949 roku, tworzą system umów, które pozwalają respektować na ich terytorium Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli Zieloną Kartę. Więcej szczegółowych informacji o Zielonej Karcie znajdziesz w naszym artykule Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć.

Zielona Karta – Ukraina, Serbia, Albania

Kiedy jeszcze, wybierając się na wakacje do Chorwacji, przyda nam się Zielona Karta? Przede wszystkim wtedy, gdy planujemy znacznie zwiększyć zasięg naszego wyjazdu. Wyruszając np. z południowo-wschodniej Polski nasza wycieczka może rozpocząć się w Bieszczadach, skąd wyruszymy w kierunku Ukrainy. Po drodze czekają nas atrakcje, takie jak m.in. Park Narodowy Beskidy Skolskie w obwodzie lwowskim czy Park Narodowy „Synewyr” z urokliwym jeziorem o tej samej nazwie. Oba położone są na terytorium Ukrainy – Zielona Karta jest tam obowiązkowa.

Zielona karta – OC w Chorwacji

Dodatkowo, będąc już w okolicach samej Chorwacji warto rozplanować większą bałkańską podróż. Od Bośni i Hercegowiny z imponującą stolicą – Sarajewem, które łączy w sobie wpływy wschodnie i zachodnie, przez Czarnogórę z kamienistymi, ale pięknymi plażami i dostępem do lazurowego morza, aż do nie do końca odkrytej, ale coraz bardziej popularnej Albanii. Warto pamiętać, że we wszystkich tych państwach obowiązuje obowiązkowy System Zielonej Karty.

ZIELONA KARTA – UBEZPIECZENIE OBOWIĄZKOWE?

Obecnie System Zielonej Karty zrzesza aż 47 Biur Narodowych. Są to organizacje ubezpieczycieli, rozlokowane w poszczególnych krajach i prowadzące działalność ubezpieczeniową w zakresie obowiązkowego OC. Zielona Karta (OC) jest obecnie obowiązkowa w 13 krajach, takich jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 • Mari
  - -

  Czy zielona karta jest wydawana na określony termin? Czekają mnie dwa wyjazdy na Ukrainę w trzymiesięcznym odstępie i zastanawiam się, czy będę mógł skorzystac na obu z jednej karty.

 • Darek
  - -

  Niedługo właśnie jadę na urlop do Albanii i zastanawiam się, ile kosztuje wyrobienie Zielonej karty?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Koszt Zielonej Karty może być różny. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ją bezpłatnie w ramach polisy OC. Jeśli Twoja polisa nie posiada takiej opcji, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń, by znaleźć najkorzystniejszy wariant cenowy: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Więcej artykułów i porad

Parkowanie pojazdu a cena OC

Parkowanie pojazdu a cena OC

Zaskoczyła Cię wysoka cena OC/AC proponowanego przez ubezpieczyciela po przeprowadzce w inne miejsce? Może to być związane z tym, że zamieniłeś garaż na parkowanie na ulicy. Sprawdź, w jaki sposób miejsce przechowywania samochodu w nocy wpływa na wysokość […]

więcej
Kary za brak OC w 2021 – zmiany

Kary za brak OC w 2021 – zmiany

Zgodnie z przepisami, każdy polski kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia posiadanego pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, ile wyniosą kary za brak OC w 2021! Zgodnie z tendencją z poprzednich […]

więcej
Unilink i CUK – co musisz o nich wiedzieć? Porównanie z KioskPolis.pl

Unilink i CUK – co musisz o nich wiedzieć? Porównanie z KioskPolis.pl

Znalezienie idealnej polisy OC to prawdziwe wyzwanie. Można jednak ułatwić sobie podjęcie decyzji – w tym celu warto skorzystać ze specjalnego serwisu, czyli tzw. porównywarki ubezpieczeń. Dzięki zestawieniu ofert i łatwości obsługi kalkulatora OC/AC, bez problemu można wykupić […]

więcej
Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Ranking OC bardzo często uwzględnia jedynie wysokość składek oferowanych przez ubezpieczycieli. Z całą pewnością jest to ważna kwestia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że znaczenie mają również inne czynniki. Nasz nowy ranking ubezpieczeń OC uwzględnia właśnie takie pozacenowe […]

więcej