Wybierasz się autem do Chorwacji? Zielona Karta (OC) może się okazać niezbędna! Szczególnie, gdy np. planujesz większą podróż po Bałkanach. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto mieć taką polisę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wyjazd do Chorwacji. Zielona Karta – OC?
Według raportu Polskiej Izby Turystyki Zagraniczne wakacje Polaków 2018 Chorwacja w popularnych biurach podróży zanotowała ujemną dynamikę. Dlaczego? Ponieważ nasi rodacy, owszem, wybierają się bardzo chętnie do Chorwacji, ale na wycieczki, które w całości planują we własnym zakresie – od dojazdu przez zakwaterowanie, aż po zwiedzanie. Stolicę Polski od słonecznego Splitu dzieli około 1400 km.
Wybierając się autem po drodze należy wykupić winiety (koszt, w zależności od trasy, około 200 zł) oraz opłacić przejazd autostradami, których ceny nie ustępują polskim (ponad 130 zł – od granicy do Splitu). Całą trasę można pokonać w 16-17 godzin. Wyjeżdżając na wakacje do słonecznej Chorwacji własnym samochodem należy też dobrze przemyśleć kwestię ubezpieczenia. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony obowiązują tu europejskie przepisy i honorowane jest polskie OC, z drugiej – bywają sytuacje, kiedy kierowca musi posiadać tzw. Zieloną Kartę.
ZIELONA KARTA? OC KRAJOWE? GDZIE OBOWIĄZUJĄ?
Od kiedy Polska należy do struktur Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 roku, zakres ubezpieczenia OC obejmuje terytoria wszystkich państw, które są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Polskie OC jest honorowane w następujących krajach: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Serbia.
Zielona karta – ubezpieczenie na wycieczkę (Dubrownik, Medjugorie)
Z jednej strony Chorwacja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej i obowiązuje tam polskie OC, z drugiej zaś – wybierając się chociażby do pobliskiego i bardzo popularnego wśród turystów Dubrownika czy Medjugorie przekraczamy granicę z Bośnią i Hercegowiną. A w tym kraju, podczas kontroli granicznej, kierowca zobowiązany jest okazać Zieloną Kartę. Co to jest i komu właściwie się przyda? To dokument, który jest potwierdzeniem ubezpieczenia komunikacyjnego OC w trakcie wyjazdu za granicę. Polisa tego typu obowiązuje w krajach należących do Systemu Zielonej Karty. Jakie ma zadanie?
Zielona karta (OC) pozwala poruszać się po terytorium państw, bez konieczności zakupu oddzielnych polis w każdym z nich. Chroni też ofiary wypadków spowodowanych przez kierowców pojazdów zarejestrowanych za granicą. Jak działa to w praktyce? Kraje członkowskie Systemu Zielonej Karty, w myśl Rekomendacji Genewskiej ONZ z 1949 roku, tworzą system umów, które pozwalają respektować na ich terytorium Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli Zieloną Kartę. Więcej szczegółowych informacji o Zielonej Karcie znajdziesz w naszym artykule Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć.
Zielona Karta – Ukraina, Serbia, Albania
Kiedy jeszcze, wybierając się na wakacje do Chorwacji, przyda nam się Zielona Karta? Przede wszystkim wtedy, gdy planujemy znacznie zwiększyć zasięg naszego wyjazdu. Wyruszając np. z południowo-wschodniej Polski nasza wycieczka może rozpocząć się w Bieszczadach, skąd wyruszymy w kierunku Ukrainy. Po drodze czekają nas atrakcje, takie jak m.in. Park Narodowy Beskidy Skolskie w obwodzie lwowskim czy Park Narodowy „Synewyr” z urokliwym jeziorem o tej samej nazwie. Oba położone są na terytorium Ukrainy – Zielona Karta jest tam obowiązkowa.
Dodatkowo, będąc już w okolicach samej Chorwacji warto rozplanować większą bałkańską podróż. Od Bośni i Hercegowiny z imponującą stolicą – Sarajewem, które łączy w sobie wpływy wschodnie i zachodnie, przez Czarnogórę z kamienistymi, ale pięknymi plażami i dostępem do lazurowego morza, aż do nie do końca odkrytej, ale coraz bardziej popularnej Albanii. Warto pamiętać, że we wszystkich tych państwach obowiązuje obowiązkowy System Zielonej Karty.
ZIELONA KARTA – UBEZPIECZENIE OBOWIĄZKOWE?
Obecnie System Zielonej Karty zrzesza aż 47 Biur Narodowych. Są to organizacje ubezpieczycieli, rozlokowane w poszczególnych krajach i prowadzące działalność ubezpieczeniową w zakresie obowiązkowego OC. Zielona Karta (OC) jest obecnie obowiązkowa w 13 krajach, takich jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Sprawdź również:
Komentarze (4)
Czy zielona karta jest wydawana na określony termin? Czekają mnie dwa wyjazdy na Ukrainę w trzymiesięcznym odstępie i zastanawiam się, czy będę mógł skorzystac na obu z jednej karty.
Tak, Zielona Karta wydawana jest na konkretny czas. Termin jej ważności jest określany w umowie z ubezpieczycielem i może wynosić od 15 czy 30 dni do nawet 12 miesięcy. Więcej na temat tej polisy przeczytasz tutaj: https://kioskpolis.pl/zielona-karta-dla-kierowcow-czym-jest-i-kiedy-trzeba-ja-nabyc/
Niedługo właśnie jadę na urlop do Albanii i zastanawiam się, ile kosztuje wyrobienie Zielonej karty?
Koszt Zielonej Karty może być różny. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ją bezpłatnie w ramach polisy OC. Jeśli Twoja polisa nie posiada takiej opcji, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń, by znaleźć najkorzystniejszy wariant cenowy: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.