Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

4.9/5 - (Ocen: 60)

Wybierasz się autem do Chorwacji? Zielona Karta (OC) może się okazać niezbędna! Szczególnie, gdy np. planujesz większą podróż po Bałkanach. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto mieć taką polisę.

Wyjazd do Chorwacji. Zielona Karta – OC?

Według raportu Polskiej Izby Turystyki Zagraniczne wakacje Polaków 2018 Chorwacja w popularnych biurach podróży zanotowała ujemną dynamikę. Dlaczego? Ponieważ nasi rodacy, owszem, wybierają się bardzo chętnie do Chorwacji, ale na wycieczki, które w całości planują we własnym zakresie – od dojazdu przez zakwaterowanie, aż po zwiedzanie. Stolicę Polski od słonecznego Splitu dzieli około 1400 km.

Zielona karta – OC w Chorwacji

Wybierając się autem po drodze należy wykupić winiety (koszt, w zależności od trasy, około 200 zł) oraz opłacić przejazd autostradami, których ceny nie ustępują polskim (ponad 130 zł – od granicy do Splitu). Całą trasę można pokonać w 16-17 godzin. Wyjeżdżając na wakacje do słonecznej Chorwacji własnym samochodem należy też dobrze przemyśleć kwestię ubezpieczenia. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony obowiązują tu europejskie przepisy i honorowane jest polskie OC, z drugiej – bywają sytuacje, kiedy kierowca musi posiadać tzw. Zieloną Kartę.

ZIELONA KARTA? OC KRAJOWE? GDZIE OBOWIĄZUJĄ?

Od kiedy Polska należy do struktur Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 roku, zakres ubezpieczenia OC obejmuje terytoria wszystkich państw, które są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Polskie OC jest honorowane w następujących krajach: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Serbia.

Zielona karta – ubezpieczenie na wycieczkę (Dubrownik, Medjugorie)

Z jednej strony Chorwacja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej i obowiązuje tam polskie OC, z drugiej zaś – wybierając się chociażby do pobliskiego i bardzo popularnego wśród turystów Dubrownika czy Medjugorie przekraczamy granicę z Bośnią i Hercegowiną. A w tym kraju, podczas kontroli granicznej, kierowca zobowiązany jest okazać Zieloną Kartę. Co to jest i komu właściwie się przyda? To dokument, który jest potwierdzeniem ubezpieczenia komunikacyjnego OC w trakcie wyjazdu za granicę. Polisa tego typu obowiązuje w krajach należących do Systemu Zielonej Karty. Jakie ma zadanie?

Sprawdź ceny OC i AC

Zielona karta (OC) pozwala poruszać się po terytorium państw, bez konieczności zakupu oddzielnych polis w każdym z nich. Chroni też ofiary wypadków spowodowanych przez kierowców pojazdów zarejestrowanych za granicą. Jak działa to w praktyce? Kraje członkowskie Systemu Zielonej Karty, w myśl Rekomendacji Genewskiej ONZ z 1949 roku, tworzą system umów, które pozwalają respektować na ich terytorium Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli Zieloną Kartę. Więcej szczegółowych informacji o Zielonej Karcie znajdziesz w naszym artykule Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć.

Zielona Karta – Ukraina, Serbia, Albania

Kiedy jeszcze, wybierając się na wakacje do Chorwacji, przyda nam się Zielona Karta? Przede wszystkim wtedy, gdy planujemy znacznie zwiększyć zasięg naszego wyjazdu. Wyruszając np. z południowo-wschodniej Polski nasza wycieczka może rozpocząć się w Bieszczadach, skąd wyruszymy w kierunku Ukrainy. Po drodze czekają nas atrakcje, takie jak m.in. Park Narodowy Beskidy Skolskie w obwodzie lwowskim czy Park Narodowy „Synewyr” z urokliwym jeziorem o tej samej nazwie. Oba położone są na terytorium Ukrainy – Zielona Karta jest tam obowiązkowa.

Zielona karta – OC w Chorwacji

Dodatkowo, będąc już w okolicach samej Chorwacji warto rozplanować większą bałkańską podróż. Od Bośni i Hercegowiny z imponującą stolicą – Sarajewem, które łączy w sobie wpływy wschodnie i zachodnie, przez Czarnogórę z kamienistymi, ale pięknymi plażami i dostępem do lazurowego morza, aż do nie do końca odkrytej, ale coraz bardziej popularnej Albanii. Warto pamiętać, że we wszystkich tych państwach obowiązuje obowiązkowy System Zielonej Karty.

ZIELONA KARTA – UBEZPIECZENIE OBOWIĄZKOWE?

Obecnie System Zielonej Karty zrzesza aż 47 Biur Narodowych. Są to organizacje ubezpieczycieli, rozlokowane w poszczególnych krajach i prowadzące działalność ubezpieczeniową w zakresie obowiązkowego OC. Zielona Karta (OC) jest obecnie obowiązkowa w 13 krajach, takich jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

  • Mari
    - -

    Czy zielona karta jest wydawana na określony termin? Czekają mnie dwa wyjazdy na Ukrainę w trzymiesięcznym odstępie i zastanawiam się, czy będę mógł skorzystac na obu z jednej karty.

  • Darek
    - -

    Niedługo właśnie jadę na urlop do Albanii i zastanawiam się, ile kosztuje wyrobienie Zielonej karty?

    • Grzegorz Majker
      - -

      Koszt Zielonej Karty może być różny. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ją bezpłatnie w ramach polisy OC. Jeśli Twoja polisa nie posiada takiej opcji, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń, by znaleźć najkorzystniejszy wariant cenowy: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

  • ewa
    - -

    W sobotę wypożyczam auto w Dubrowniku i chcę na 3 dni pojechać do Medjugorii (Bośnia i Hercegowina) Czy muszę wykupić Zielona Kartę?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, Komisja Europejska notyfikowała członkostwo Biura Narodowego Bośni i Hercegowiny w Porozumieniu Wielostronnym. Oznacza to zniesienie obowiązku kontroli certyfikatów Zielonych Kart w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w tym kraju. Podobnie, zmotoryzowani z innych państw Porozumienia, w tym z Polski, mogą wjeżdżać do Bośni i Hercegowiny tylko z polisą OC. Decyzja KE wchodzi w życie z dniem 19 października 2020 r. Również takie potwierdzenie otrzyma Pani na stronie rządowej dotyczącej wyjazdu do Bośni i Hercegowiny. Przesyłamy link: https://www.gov.pl/web/bosniaihercegowina/informacje-dla-podrozujacych

Więcej artykułów i porad
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a także o kierowcy. Czy […]

więcej
Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Składki polis komunikacyjnych bywają bardzo wysokie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują jednak wybranym kierowcom korzystne upusty. Jakie trzeba spełnić warunki, by mniej płacić za ubezpieczenie samochodu? Wyjaśniamy czym są zniżki OC, a także jak i kiedy można je zdobyć! Dowiedz […]

więcej
Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić?

Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić?

Wiele osób narzeka na tak zwany fiskalizm, czyli skłonność naszego fiskusa do opodatkowywania bardzo dużej liczby transakcji i umów. Podatek od kupna samochodu to jeden z przykrych obowiązków, z których musi wywiązać się nowy właściciel auta. Takie narzekanie […]

więcej
Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Zgodnie z przepisami, każdy polski kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia posiadanego pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, ile wyniosą kary za brak OC w 2021 a także jaka jest kara […]

więcej