Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

4.9/5 - (Ocen: 60)

Wybierasz się autem do Chorwacji? Zielona Karta (OC) może się okazać niezbędna! Szczególnie, gdy np. planujesz większą podróż po Bałkanach. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto mieć taką polisę.

Wyjazd do Chorwacji. Zielona Karta – OC?

Według raportu Polskiej Izby Turystyki Zagraniczne wakacje Polaków 2018 Chorwacja w popularnych biurach podróży zanotowała ujemną dynamikę. Dlaczego? Ponieważ nasi rodacy, owszem, wybierają się bardzo chętnie do Chorwacji, ale na wycieczki, które w całości planują we własnym zakresie – od dojazdu przez zakwaterowanie, aż po zwiedzanie. Stolicę Polski od słonecznego Splitu dzieli około 1400 km.

Zielona karta – OC w Chorwacji

Wybierając się autem po drodze należy wykupić winiety (koszt, w zależności od trasy, około 200 zł) oraz opłacić przejazd autostradami, których ceny nie ustępują polskim (ponad 130 zł – od granicy do Splitu). Całą trasę można pokonać w 16-17 godzin. Wyjeżdżając na wakacje do słonecznej Chorwacji własnym samochodem należy też dobrze przemyśleć kwestię ubezpieczenia. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony obowiązują tu europejskie przepisy i honorowane jest polskie OC, z drugiej – bywają sytuacje, kiedy kierowca musi posiadać tzw. Zieloną Kartę.

ZIELONA KARTA? OC KRAJOWE? GDZIE OBOWIĄZUJĄ?

Od kiedy Polska należy do struktur Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 roku, zakres ubezpieczenia OC obejmuje terytoria wszystkich państw, które są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Polskie OC jest honorowane w następujących krajach: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Serbia.

Zielona karta – ubezpieczenie na wycieczkę (Dubrownik, Medjugorie)

Z jednej strony Chorwacja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej i obowiązuje tam polskie OC, z drugiej zaś – wybierając się chociażby do pobliskiego i bardzo popularnego wśród turystów Dubrownika czy Medjugorie przekraczamy granicę z Bośnią i Hercegowiną. A w tym kraju, podczas kontroli granicznej, kierowca zobowiązany jest okazać Zieloną Kartę. Co to jest i komu właściwie się przyda? To dokument, który jest potwierdzeniem ubezpieczenia komunikacyjnego OC w trakcie wyjazdu za granicę. Polisa tego typu obowiązuje w krajach należących do Systemu Zielonej Karty. Jakie ma zadanie?

Sprawdź ceny OC i AC

Zielona karta (OC) pozwala poruszać się po terytorium państw, bez konieczności zakupu oddzielnych polis w każdym z nich. Chroni też ofiary wypadków spowodowanych przez kierowców pojazdów zarejestrowanych za granicą. Jak działa to w praktyce? Kraje członkowskie Systemu Zielonej Karty, w myśl Rekomendacji Genewskiej ONZ z 1949 roku, tworzą system umów, które pozwalają respektować na ich terytorium Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli Zieloną Kartę. Więcej szczegółowych informacji o Zielonej Karcie znajdziesz w naszym artykule Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć.

Zielona Karta – Ukraina, Serbia, Albania

Kiedy jeszcze, wybierając się na wakacje do Chorwacji, przyda nam się Zielona Karta? Przede wszystkim wtedy, gdy planujemy znacznie zwiększyć zasięg naszego wyjazdu. Wyruszając np. z południowo-wschodniej Polski nasza wycieczka może rozpocząć się w Bieszczadach, skąd wyruszymy w kierunku Ukrainy. Po drodze czekają nas atrakcje, takie jak m.in. Park Narodowy Beskidy Skolskie w obwodzie lwowskim czy Park Narodowy „Synewyr” z urokliwym jeziorem o tej samej nazwie. Oba położone są na terytorium Ukrainy – Zielona Karta jest tam obowiązkowa.

Zielona karta – OC w Chorwacji

Dodatkowo, będąc już w okolicach samej Chorwacji warto rozplanować większą bałkańską podróż. Od Bośni i Hercegowiny z imponującą stolicą – Sarajewem, które łączy w sobie wpływy wschodnie i zachodnie, przez Czarnogórę z kamienistymi, ale pięknymi plażami i dostępem do lazurowego morza, aż do nie do końca odkrytej, ale coraz bardziej popularnej Albanii. Warto pamiętać, że we wszystkich tych państwach obowiązuje obowiązkowy System Zielonej Karty.

ZIELONA KARTA – UBEZPIECZENIE OBOWIĄZKOWE?

Obecnie System Zielonej Karty zrzesza aż 47 Biur Narodowych. Są to organizacje ubezpieczycieli, rozlokowane w poszczególnych krajach i prowadzące działalność ubezpieczeniową w zakresie obowiązkowego OC. Zielona Karta (OC) jest obecnie obowiązkowa w 13 krajach, takich jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 • Mari
  - -

  Czy zielona karta jest wydawana na określony termin? Czekają mnie dwa wyjazdy na Ukrainę w trzymiesięcznym odstępie i zastanawiam się, czy będę mógł skorzystac na obu z jednej karty.

 • Darek
  - -

  Niedługo właśnie jadę na urlop do Albanii i zastanawiam się, ile kosztuje wyrobienie Zielonej karty?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Koszt Zielonej Karty może być różny. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ją bezpłatnie w ramach polisy OC. Jeśli Twoja polisa nie posiada takiej opcji, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń, by znaleźć najkorzystniejszy wariant cenowy: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu w 2019 roku?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu w 2019 roku?

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC to temat, który w dalszym ciągu wzbudza spore zainteresowanie. Trudno się temu dziwić, ponieważ wspomniane polisy nadal są znacznie droższe niż jeszcze 5 lat wcześniej. Obniżki przeciętnego kosztu ubezpieczeń OC widoczne w 2018 roku […]

więcej
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

Planujesz zmianę ubezpieczyciela? Poznaj warunki, które musisz spełnić, by dokonać wypowiedzenia umowy OC. Skorzystaj z gotowego wzoru i sprawdź krok po kroku, jak poprawnie go wypełnić. Przekaż uzupełniony formularz wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC towarzystwu i zacznij korzystać z […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni niejako Twoją własność, gdy jesteś zobowiązany do […]

więcej
Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Rynek produktów ubezpieczeniowych w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty. Z perspektywy konsumentów jest on bardzo atrakcyjny, gdyż w dużej mierze jest regulowany przepisami prawa, których muszą przestrzegać towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy i inne formy ubezpieczeń. Nie ma możliwości, […]

więcej