Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

4.9/5 - (Ocen: 60)

Wybierasz się autem do Chorwacji? Zielona Karta (OC) może się okazać niezbędna! Szczególnie, gdy np. planujesz większą podróż po Bałkanach. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto mieć taką polisę.

Wyjazd do Chorwacji. Zielona Karta – OC?

Według raportu Polskiej Izby Turystyki Zagraniczne wakacje Polaków 2018 Chorwacja w popularnych biurach podróży zanotowała ujemną dynamikę. Dlaczego? Ponieważ nasi rodacy, owszem, wybierają się bardzo chętnie do Chorwacji, ale na wycieczki, które w całości planują we własnym zakresie – od dojazdu przez zakwaterowanie, aż po zwiedzanie. Stolicę Polski od słonecznego Splitu dzieli około 1400 km.

Zielona karta – OC w Chorwacji

Wybierając się autem po drodze należy wykupić winiety (koszt, w zależności od trasy, około 200 zł) oraz opłacić przejazd autostradami, których ceny nie ustępują polskim (ponad 130 zł – od granicy do Splitu). Całą trasę można pokonać w 16-17 godzin. Wyjeżdżając na wakacje do słonecznej Chorwacji własnym samochodem należy też dobrze przemyśleć kwestię ubezpieczenia. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony obowiązują tu europejskie przepisy i honorowane jest polskie OC, z drugiej – bywają sytuacje, kiedy kierowca musi posiadać tzw. Zieloną Kartę.

ZIELONA KARTA? OC KRAJOWE? GDZIE OBOWIĄZUJĄ?

Od kiedy Polska należy do struktur Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 roku, zakres ubezpieczenia OC obejmuje terytoria wszystkich państw, które są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Polskie OC jest honorowane w następujących krajach: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Serbia.

Zielona karta – ubezpieczenie na wycieczkę (Dubrownik, Medjugorie)

Z jednej strony Chorwacja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej i obowiązuje tam polskie OC, z drugiej zaś – wybierając się chociażby do pobliskiego i bardzo popularnego wśród turystów Dubrownika czy Medjugorie przekraczamy granicę z Bośnią i Hercegowiną. A w tym kraju, podczas kontroli granicznej, kierowca zobowiązany jest okazać Zieloną Kartę. Co to jest i komu właściwie się przyda? To dokument, który jest potwierdzeniem ubezpieczenia komunikacyjnego OC w trakcie wyjazdu za granicę. Polisa tego typu obowiązuje w krajach należących do Systemu Zielonej Karty. Jakie ma zadanie?

Sprawdź ceny OC i AC

Zielona karta (OC) pozwala poruszać się po terytorium państw, bez konieczności zakupu oddzielnych polis w każdym z nich. Chroni też ofiary wypadków spowodowanych przez kierowców pojazdów zarejestrowanych za granicą. Jak działa to w praktyce? Kraje członkowskie Systemu Zielonej Karty, w myśl Rekomendacji Genewskiej ONZ z 1949 roku, tworzą system umów, które pozwalają respektować na ich terytorium Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli Zieloną Kartę. Więcej szczegółowych informacji o Zielonej Karcie znajdziesz w naszym artykule Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć.

Zielona Karta – Ukraina, Serbia, Albania

Kiedy jeszcze, wybierając się na wakacje do Chorwacji, przyda nam się Zielona Karta? Przede wszystkim wtedy, gdy planujemy znacznie zwiększyć zasięg naszego wyjazdu. Wyruszając np. z południowo-wschodniej Polski nasza wycieczka może rozpocząć się w Bieszczadach, skąd wyruszymy w kierunku Ukrainy. Po drodze czekają nas atrakcje, takie jak m.in. Park Narodowy Beskidy Skolskie w obwodzie lwowskim czy Park Narodowy „Synewyr” z urokliwym jeziorem o tej samej nazwie. Oba położone są na terytorium Ukrainy – Zielona Karta jest tam obowiązkowa.

Zielona karta – OC w Chorwacji

Dodatkowo, będąc już w okolicach samej Chorwacji warto rozplanować większą bałkańską podróż. Od Bośni i Hercegowiny z imponującą stolicą – Sarajewem, które łączy w sobie wpływy wschodnie i zachodnie, przez Czarnogórę z kamienistymi, ale pięknymi plażami i dostępem do lazurowego morza, aż do nie do końca odkrytej, ale coraz bardziej popularnej Albanii. Warto pamiętać, że we wszystkich tych państwach obowiązuje obowiązkowy System Zielonej Karty.

ZIELONA KARTA – UBEZPIECZENIE OBOWIĄZKOWE?

Obecnie System Zielonej Karty zrzesza aż 47 Biur Narodowych. Są to organizacje ubezpieczycieli, rozlokowane w poszczególnych krajach i prowadzące działalność ubezpieczeniową w zakresie obowiązkowego OC. Zielona Karta (OC) jest obecnie obowiązkowa w 13 krajach, takich jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 • Mari
  - -

  Czy zielona karta jest wydawana na określony termin? Czekają mnie dwa wyjazdy na Ukrainę w trzymiesięcznym odstępie i zastanawiam się, czy będę mógł skorzystac na obu z jednej karty.

 • Darek
  - -

  Niedługo właśnie jadę na urlop do Albanii i zastanawiam się, ile kosztuje wyrobienie Zielonej karty?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Koszt Zielonej Karty może być różny. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ją bezpłatnie w ramach polisy OC. Jeśli Twoja polisa nie posiada takiej opcji, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń, by znaleźć najkorzystniejszy wariant cenowy: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

5/5 – (Ocen: 1) Polscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej niezależnie od tego, jaki pojazd mechaniczny prowadzą. Czy ta polisa zawsze działa identycznie, a może różni się w zależności od posiadanego środka lokomocji? Porównujemy ubezpieczenie OC […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

5/5 – (Ocen: 1) Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz […]

więcej
Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

5/5 – (Ocen: 1) Polisy komunikacyjne nie należą do tanich świadczeń. Nie wszyscy płacą za nie tyle samo – wielu kierowcom przysługują korzystne upusty. Zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz zmniejszyć wysokość swojej składki? Podpowiadamy co zrobić, aby […]

więcej
Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

4.9/5 – (Ocen: 30) Podczas kupowania lub sprzedawania samochodu wraz z autem należy przekazać nowemu właścicielowi wszystkie niezbędne dokumenty, w tym również ubezpieczenie OC. Przepisanie ubezpieczenia OC warto zrobić jak najszybciej. Szczegółowe informacje, jak szybko trzeba to zrobić, […]

więcej