Jak dokładnie wygląda zgłoszenie szkody w PZU? Wyjaśniamy!

Jak dokładnie wygląda zgłoszenie szkody w PZU? Wyjaśniamy!

Kup OC
Masz samochód ubezpieczony w PZU i właśnie przytrafił Ci się wypadek lub inna nieprzyjemna sytuacja na drodze? Nie wiesz, co powinieneś teraz zrobić, by na pewno otrzymać odszkodowanie oraz należytą pomoc? Wyjaśniamy, jak wygląda zgłoszenie szkody w PZU!

Jeśli właśnie doświadczyłeś szkody, najprawdopodobniej wykorzystasz wykupione ubezpieczenie samochodu. Jak jednak ubiegać się o odszkodowanie czy wsparcie? Towarzystwa udostępniają różne sposoby zgłaszania szkody. Sprawdź, jak to zrobić, jeśli jesteś ubezpieczony w PZU!

Jak zgłosić szkodę w PZU?

Jak zgłosić szkodę w PZU?

PZU umożliwia wiele różnych sposobów zgłoszenia szkody. Zaistniałą sytuację można przedstawić ubezpieczycielowi:

  • Wypełniając formularz na stronie,
  • uczestnicząc w czacie wideo z konsultantem,
  • dzwoniąc pod numer: 801 102 102 lub 22 566 55 55,
  • wysyłając SMS o treści SZKODA pod numer 4102,
  • przychodząc osobiście do najbliższego oddziału PZU,
  • umawiając się na spotkanie z agentem,
  • wysyłając wiadomość mailową na adres: kontakt@pzu.pl.

Duży wybór różnych możliwości (w tym całodobowa infolinia) z pewnością uławia kontakt. By jednak cała procedura odbyła się sprawnie oraz z jak najkorzystniejszym skutkiem, należy dopilnować kilku formalności. Wbrew pozorom nie jest to trudne – wystarczy pamiętać o najważniejszych kwestiach.

Zgłoszenie szkody w PZU – o czym należy pamiętać?

Zgłoszenie szkody w PZU

Bardzo ważny jest czas. By nie wzbudzić żadnych podejrzeń, musisz działać natychmiast. Jeśli szkodę obejmuje ubezpieczenie OC – zgłoś ją jak najszybciej. Jeśli zaś zdarzenie dotyczy sytuacji podlegających pod ubezpieczenie AC, nie można przekroczyć terminu 7 dni od daty szkody lub 12 godzin, jeśli w grę wchodzi kradzież lub wandalizm. Zwłoka może sprawić, że firma ubezpieczeniowa zacznie podważać przypadkowość tego zdarzenia.

Warto pamiętać o tym, że szkoda nie musi być zgłoszona osobiście. Jeśli nie jesteś w stanie zająć się tym samodzielnie, poproś o to kogoś bliskiego i podaj mu wszystkie niezbędne informacje.

Jeśli to Ty jesteś sprawcą, musisz sporządzić oświadczenie (jeśli nie – wyegzekwować je od osoby, która spowodowała wypadek/kolizję). Dokument ten powinien zawierać: datę i miejsce zdarzenia, opis okoliczności, dane uczestników (w tym nazwy firm, w których są ubezpieczone ich pojazdy wraz z numerami polis), dane pojazdów i podpis sprawcy.

Jeśli szkoda jest nieduża, warto zastanowić się, czy trzeba informować o tym ubezpieczyciela. Zgłoszenie szkody odbiera zniżki OC, a także podniesie cenę kolejnej składki. Drobne otarcia czy inne incydenty często lepiej rozwiązać samodzielnie.

Co pomoże sprawnie uzyskać wysokie odszkodowanie w PZU?

By jak najlepiej przedstawić całą sprawę ubezpieczalni, warto zgromadzić jak najwięcej dowodów potwierdzających powstanie szkody. Przydatne są zdjęcia, relacje świadków itp. Ważne jest, by nie dopuścić do tego, by towarzystwo miało jakiekolwiek podstawy do poważenia zasadności wypłacenia odszkodowania.

Zgłoszenie szkody w PZU nie jest trudne. Gdy zadziałasz szybko i dopełnisz wszystkich formalności, z pewnością sprawnie otrzymasz odszkodowanie oraz należną pomoc. Dowiedz się zawczasu, jak wygląda cały proces, by w razie potrzeby wiedzieć, co robić! Jeżeli zaś chcesz dowiedzieć się, która z firm ubezpieczeniowych zaoferuje Ci najtańsze OC – wypełnij formularz on-line, a uzyskasz zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC na podstawie Twoich danych od razu obliczy wysokość składek!

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

5.0 02 Wybierasz się na zimowe ferie w górach? Zadbałeś o swoje bezpieczeństwo i wykupiłeś ubezpieczenie narciarskie? Upewnij się też, że Twój samochód poradzi sobie z jazdą w górskich, zimowych warunkach! Zobacz, jak przygotować pojazd do takiej podróży!

więcej
Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

5.0 07 Potrzebne Ci natychmiastowe holowanie samochodu? A może zamierzasz skorzystać z tej usługi w najbliższym czasie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Sprawdź, od czego zależy cennik holowania pojazdu oraz […]

więcej
3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

4.9 28 Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu od zdarzeń losowych. Oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych znacznie się od siebie różnią nie tylko ceną, ale przede wszystkim oferowanymi świadczeniami. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze, by zakupić […]

więcej
Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

5.0 06 Padłeś ofiarą wypadku samochodowego na terenie kraju lub za granicą, którego sprawca ma pojazd zarejestrowany w innym kraju? W obu tych przypadkach w uzyskaniu odszkodowania pomoże Ci Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przekonaj się, jak działa ta […]

więcej