Zawieszenie ubezpieczenia OC – czy jest to możliwe i jak to zrobić?

Zawieszenie ubezpieczenia OC – czy jest to możliwe i jak to zrobić?

Oceń ten wpis

Ubezpieczenie OC zalicza się do obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Polisa nie jest „przypisana” do kierowcy, ale do konkretnego samochodu i ma chronić sprawcę przed finansowymi konsekwencjami wypadków lub kolizji drogowych. Wysokość składki na OC zależy m.in. od takich czynników, jak wiek właściciela auta, zniżki za bezszkodową jazdę, model pojazdu oraz pojemność silnika. Zwykle roczne koszty ubezpieczenia OC to około 400 – 700 złotych, ale niektórzy klienci muszą liczyć się z większymi wydatkami. Taka kwota jest poważną pozycją w domowym budżecie, dlatego część osób szuka sposobów na zawieszenie OC pojazdu. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się właśnie tym tematem. Sprawdź, czy można zawiesić ubezpieczenie OC samochodu oraz co zrobić, żeby zmniejszyć wydatki na ubezpieczenie, jeżeli Twoje auto jest aktualnie nieużywane!

Czy da się zawiesić ubezpieczenie OC?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zawiesić ubezpieczenie OC mamy dla Ciebie złą wiadomość – nie da się (w typowym znaczeniu tego słowa) „zawiesić” polisy odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z postanowieniami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy samochód, który jest zarejestrowany w Polsce, musi posiadać ważne OC. 

Co to dla Ciebie oznacza? Nawet jeżeli Twoje auto przez większą część roku jest nieużywane, nadal obowiązuje Cię wymóg wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Nie oznacza to jednak, że nie masz żadnego pola do popisu, jeżeli chcesz zredukować koszty polisy. Jedno z możliwych rozwiązań to OC krótkoterminowe – ta opcja jest jednak zarezerwowana dla właścicieli komisów oraz posiadaczy pojazdów historycznych. 

Na czym polega zawieszenie ubezpieczenia OC?

W przypadku polisy krótkoterminowej nie da się mówić wprawdzie o zawieszeniu ubezpieczenia OC, ale może być to ciekawa alternatywa dla osób szukających realnych oszczędności. Jeżeli posiadasz samochód historyczny, pamiętaj, że polisa OC powinna być wykupiona do dnia, w którym auto zostanie wprowadzone do ruchu, dlatego w praktyce, o ile pojazd nie porusza się po drogach i stoi w garażu, nie musisz kupować ubezpieczenia. Planujesz użytkowanie auta? W takim razie, w ramach oszczędności, możesz zdecydować się na OC krótkoterminowe – umowa podpisywana jest na okres krótszy niż rok, ale co najmniej na 30 dni. 

Jakie są przyczyny, dla których można zawiesić ubezpieczenie OC?

Inną drogą dla zmniejszenia kosztów polisy OC jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu – w takim przypadku również nie można zawiesić składki na ubezpieczenie, ale dobra informacja jest taka, że da się wyraźnie zredukować jej koszty. Od 31 stycznia 2022 roku dopuszczalne jest czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego – wcześniej taka opcja była dostępna tylko dla niektórych pojazdów, takich jak autobusy czy ciągniki samochodowe.

Co zyskujesz decydując się na czasowe wyrejestrowanie swojego samochodu osobowego? Wprawdzie dalej będziesz musiał opłacać ubezpieczenie OC (obowiązek posiadania ważnej polisy wygasa dopiero w momencie całkowitego wyrejestrowania pojazdu z ruchu drogowego), ale możesz wnioskować o tymczasowe obniżenie składki ubezpieczeniowej. Składka OC za okres czasowego wyrejestrowania powinna być pomniejszona przez towarzystwo ubezpieczeniowe obsługujące Twoją polisę o co najmniej 95%!

Musisz jednak liczyć się z tym, że czasowe wyrejestrowanie nie jest rozwiązaniem, z którego można korzystać bez limitu – taka opcja będzie dostępna tylko w określonych przypadkach. Jakich? Tymczasowo wyrejestrować można wyłącznie ten samochód osobowy, w przypadku którego niezbędna jest naprawa usterek zasadniczych elementów nośnych ich konstrukcji. 

Wniosek o czasowe wyrejestrowanie pojazdu musisz złożyć do wydziału komunikacji, w którym auto jest zarejestrowane. Poza tym, urząd może wymagać od Ciebie również dokumentu tożsamości, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, dokumentu potwierdzającego, że jesteś właścicielem samochodu oraz potwierdzenia wniesienia wymaganych opłat. Zabierz ze sobą także tablice rejestracyjne, które na czas wyrejestrowania pozostaną w wydziale komunikacji. 

Jak długo można zawiesić ubezpieczenie OC?

Jeżeli Twoje auto osobowe potrzebuje poważnej naprawy i czasowo nie nadaje się do użytku, a ubezpieczenie OC jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem finansowym, zastanów się nad skorzystaniem z opisywanej wyżej opcji tymczasowego wyrejestrowania pojazdu (oczywiście, o ile samochód spełnia wymagane przesłanki). W przypadku samochodu osobowego, czasowe wyrejestrowanie możliwe jest na okres 3-12 miesięcy. Oznacza to, że jeżeli w tym czasie nie zdołasz naprawić swojego pojazdu, nie będziesz miał możliwości przedłużenia czasu wyrejestrowania – warto o tym pamiętać!

Czy zawieszenie ubezpieczenia OC wpływa na ważność polisy?

Jak widzisz, czasowe wyrejestrowanie samochodu nie może być opcją wykorzystywaną w sytuacji, kiedy przez określoną część roku, np. z uwagi na warunki pogodowe lub wyjazdy zagraniczne, nie korzystasz ze swojego auta. Jak wspomnieliśmy wyżej, nawet jeżeli jesteś uprawniony do okresowego wyrejestrowania pojazdu, nadal musisz opłacać składkę na ubezpieczenie OC, dlatego takie rozwiązanie nie ma wpływu na ważność Twojej polisy. Uprawnia Cię jedynie do wnioskowania o obniżenie kosztów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. 

Jakie są konsekwencje zawieszenia ubezpieczenia OC?

Jeszcze raz podkreślamy – zawieszenie ubezpieczenia OC nie jest możliwe. Jeżeli jednak zależy Ci na oszczędnościach, możesz poszukać alternatywnych rozwiązań, takich jak krótkoterminowa polisa OC (opcja dla właścicieli pojazdów historycznych i właścicieli komisów) lub czasowe wyrejestrowanie pojazdu (o ile oczywiście spełnia on wymagane prawnie warunki). 

Nie możesz skorzystać z żadnej z tych opcji, a samochodu używasz głównie od wielkiego dzwonu? Zdecydowanie jesteś tzw. niedzielnym kierowcą? Jeżeli nie chcesz obciążać nadmiernie swojego budżetu, postaraj się po prostu wybrać możliwie jak najtańsze ubezpieczenie OC

To zadanie ułatwi Ci nasz kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych – wystarczy, że podasz wymagane w formularzu dane, a my zaprezentujemy Ci oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, upraszczając wybór tej, która najlepiej odpowiada Twoim możliwościom finansowym. W kilka minut, bez wychodzenia z domu, obliczysz składkę ubezpieczeniową i całkowicie online wykupisz wybraną polisę. To proste! Dodatkowo, dzięki naszemu kalkulatorowi możesz porównać również ubezpieczenia AC, NNW i ubezpieczenie Assistance. Sprawdź!

PODSUMOWANIE: ubezpieczenie OC, zwłaszcza w przypadku młodych, jeszcze niedoświadczonych kierowców, którzy nie posiadają zniżek za bezszkodową jazdę, może być dużym wydatkiem. Jeżeli auta używasz sporadycznie, bardzo możliwe, że zastanawiasz się, czy możliwe jest zawieszenie ubezpieczenia OC – niestety, nie ma takiej opcji. Istnieją jednak inne rozwiązania, o których wspominaliśmy w tym wpisie, które mogą ułatwiać poniesienie kosztów związanych z polisą OC. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Koszty utrzymania samochodu potrafią przytłoczyć. Ceny paliwa, przeglądów, napraw, a także składek za ubezpieczenie są dość wysokie. Z powodzeniem da się jednak kupić niedrogi pojazd, który w dodatku nie generuje zbyt dużych wydatków. Przedstawiamy najbardziej ekonomiczne auta do […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Ford – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Ford – ubezpieczenia OC/AC

Każdy kierowca w Polsce musi ubezpieczyć swoje auto. Posiadasz pojazd marki Ford? Przekonaj się, czy wybrane przez Ciebie towarzystwo proponuje Ci rozsądną cenę. Być Twoja oferta to wcale nie najtańsze OC! Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów marki Ford! […]

więcej
Jakie ubezpieczenie OC dla osób sprzedających świadectwa charakterystyki energetycznej wybrać?

Jakie ubezpieczenie OC dla osób sprzedających świadectwa charakterystyki energetycznej wybrać?

Polisy OC należą do najbardziej popularnych produktów ubezpieczeniowych. Nic dziwnego! Odpowiednio dobrana ochrona ubezpieczeniowa może zwiększyć Twoją pewność siebie w codziennych działaniach. W dzisiejszym tekście skupimy się na kwestii ubezpieczenia OC dla osób sporządzających świadectwa charakterystyki energetycznej. Podpowiemy […]

więcej
Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej