Zalety z posiadania ubezpieczenia medycznego podczas podróży

Zalety z posiadania ubezpieczenia medycznego podczas podróży

Oceń ten wpis

Podróżujemy coraz dalej i coraz częściej, w czasie przygotowań do wyjazdów niewiele jest jednak osób, które decydują się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia medycznego. Kiedy w trakcie pobytu za granicą zachorujesz lub dotkną Cię inne nieszczęśliwe zdarzenia, bez ubezpieczenia medycznego wszystkie koszty związane na przykład z leczeniem będziesz musiał pokryć sam. Ubezpieczenie medyczne to gwarancja otrzymania pomocy ubezpieczyciela w razie choroby bądź wypadku w czasie podróży.

Jakie korzyści zapewnia ubezpieczenie medyczne podczas podróży?

Prywatne ubezpieczenie medyczne na czas podróży to polisy, które zostały przygotowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe specjalnie z myślą o osobach udających się za granicę. Takie ubezpieczenie może wykupić każda osoba, która wyjeżdża za granicę nie tylko w celach turystycznych, ale także do pracy. Podstawowe ubezpieczenie medyczne podczas podróży zapewnia ochronę na wypadek choroby lub wypadku. Jego zaletą jest jednak to, że można go rozszerzyć o dodatkowy zakres ochrony. Wybierając szerszy zakres, zapewnisz sobie wsparcie, jeżeli dojdzie na przykład do kradzieży Twojego bagażu. Jeżeli w czasie wyjazdu planujesz uprawiać sporty ekstremalne, masz możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o ryzyka związane z ich uprawianiem.

Jakie usługi medyczne są objęte ubezpieczeniem medycznym podczas podróży?

Medyczna polisa podróżna to przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia. Posiadając taki podstawowy pakiet ubezpieczeń zdrowotnych, możesz liczyć na to, że Twój ubezpieczyciel pokryje koszty związane z leczeniem do wysokości sumy gwarantowanej. Towarzystwo ubezpieczeniowe sfinansuje wydatki, które zostały przez Ciebie poniesione nie tylko w związku z wizytą u lekarza, ale także te na zakup leków, wykonane badania diagnostyczne, pobyt w szpitalu, zabieg bądź operację. Zaletą prywatnego ubezpieczenia medycznego podczas podróży jest też to, że pokrywa koszty leczenia nie tylko w publicznych, ale także prywatnych placówkach służby zdrowia działających w państwie, na terenie którego przebywasz. Pakiety ubezpieczenia zdrowotnego ochronią Cię nie tylko przed dużymi wypadkami w związku z chorobą czy nieszczęśliwym wypadkiem. Pamiętaj, że niektóre schorzenia uniemożliwią Ci powrót do kraju zwykłym samochodem czy liniami lotniczymi – jeżeli Twój stan zdrowia będzie wymagał powrotu karetką czy samolotem w pozycji leżącej z asystą medyczną, czekają Cię ogromne wydatki. To właśnie ubezpieczenie medyczne pozwoli Ci na ich uniknięcie, gdyż koszty zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

Jakie usługi są objęte ubezpieczeniem medycznym podczas podróży?

Ubezpieczenie turystyczne może zawierać wiele różnych elementów, jego zakres zależy między innymi od miejsca, do którego się wybierasz i planowanego rodzaju aktywności. Zawsze jednak ubezpieczenie na wyjazd za granicę obejmuje koszty leczenia. Jest to najważniejszy element, który zawierają wszystkie polisy zdrowotne na czas podróży. Zakresem ochrony prywatne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje ryzyko związane z nagłym zachorowaniem, wypadku i kosztów leczenia poza Polską. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym posiadasz ubezpieczenie zobowiązuje się do pokrycia kosztów za konsultacje lekarskie, badania diagnostyczne, zabiegi ambulatoryjne, operacje, koszty związane z pobytem w szpitalu. Ponadto ubezpieczyciel pokryje wydatki, które poniosłeś na zakup środków medycznych, transportu sanitarnego oraz transportu medycznego do kraju.

Jakie są różnice między ubezpieczeniem medycznym podczas podróży a standardowym ubezpieczeniem zdrowotnym?

Podczas wyjazdów do krajów członkowskich Unii Europejskiej i EFTA możesz otrzymać pomoc medyczną na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ. Jest ona wydawana bezpłatnie przez wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie stanowi ona jednak wystarczającej ochrony – to ubezpieczenie zdrowia pozwala korzystać z usług medycznych w danym kraju na takiej samej zasadzie, na jakiej korzystają z nich obywatele danego państwa. Oznacza to, że do szeregu usług medycznych będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni. Ponadto EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego, leczenia w prywatnych placówkach służby zdrowia, przydaje się tylko w razie nagłych problemów ze zdrowiem i nie działa w dalekich zakątkach świata.

Czy ubezpieczenie medyczne podczas podróży obejmuje również dodatkowe koszty związane z ewentualną hospitalizacją?

Jak wspominaliśmy, prywatne ubezpieczenie medyczne pokrywa również koszty związane z pobytem w szpitalu. W ramach prywatnego ubezpieczenia medycznego możesz liczyć na sfinansowanie leczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe nie tylko w krajach członkowskich UE i EFTA, ale na całym świecie – także w państwach takich, jak Stany Zjednoczone, Australia, Kanada i Japonia. Kupując polisę zdrowotną na czas podróży, musisz wybrać odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia. Sumy te są bardzo różne – na terenie krajów europejskich suma gwarantowana może wynosić około dwadzieścia tysięcy euro, jeśli wybierasz się poza Europę, kwota ta powinna być wyższa i wynosić minimum sześćdziesiąt tysięcy euro.

Jakie są typowe wykluczenia ubezpieczenia medycznego podczas podróży?

Istotną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie medyczne prywatne, jest nie tylko suma ubezpieczenia, ale także zdarzenia, za które towarzystwo ubezpieczeniowe nie bierze odpowiedzialności. Z ubezpieczenia wyłączone są choroby przewlekłe istniejące przed wykupieniem polisy (można je o takie choroby rozszerzyć), leczenie chorób i wypadków, do których doszło po zażyciu narkotyków czy związane z ciążą i porodem – szczegółową listę wyłączeń znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ubezpieczając się, wybierz wariant polisy, który najlepiej zabezpieczy Cię na czas podróży. Możesz kupić polisę, która będzie chroniła Cię tylko przed jednym, konkretnym ryzykiem albo wybrać rozszerzone zdrowotne ubezpieczenie. Wybierając się na zimowy urlop, w czasie którego planujesz uprawiać sporty zimowe, kup ubezpieczenie na narty i snowboard. Zanim wyślesz dziecko na zimowy obóz wypoczynkowy, weź pod uwagę specjalnie przygotowane ubezpieczenie na ferie zimowe. Pamiętaj, że oferty poszczególnych ubezpieczycieli mocno się od siebie różnią – ranking ubezpieczeń turystycznych pomoże Ci znaleźć najlepszego ubezpieczyciela, a wysokość składki wyliczysz, sięgając po kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Korzystając z dostępnej w Internecie porównywarki ubezpieczeń turystycznych Kioskpolis.pl, masz szansę wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie zdrowia – niezależnie od kraju, do którego się wybierasz.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Systematycznie wzrasta liczba Polaków posiadających dobrowolne ubezpieczenie AC. Dane KNF – u wskazują, że krajowe zakłady ubezpieczeń w 2018 r. sprzedały niecałe siedem milionów takich polis. Wraz ze wzrostem popularności AC pojawia się więcej skarg kierowców, którzy narzekają […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza jednak, że będzie się […]

więcej
OC dla pielęgniarek

OC dla pielęgniarek

Przedstawiciele zawodów medycznych każdego dnia wykonują bardzo ciężką i wymagającą pracę. Nawet niewielki błąd może kosztować czyjeś zdrowie lub życie. Obowiązkowe ubezpieczenie OC pielęgniarki, podobnie jak lekarza, przeznaczone jest dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i ponoszą związane […]

więcej
Lexus

Lexus

Decydując się na zakup konkretnego modelu samochodu, trzeba brać pod uwagę, że wpływa to na koszty użytkowania auta. Dotyczy to między innymi wydatków, które trzeba ponieść na zakup polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest obowiązkowe OC Lexusa is200. […]

więcej