Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

3.7/5 - (Ocen: 3)

Kalkulator OC
Planujesz zmianę ubezpieczyciela? Poznaj warunki, które musisz spełnić, by dokonać wypowiedzenia umowy OC. Skorzystaj z gotowego wzoru i sprawdź krok po kroku, jak poprawnie go wypełnić. Przekaż uzupełniony formularz wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC towarzystwu i zacznij korzystać z innej, lepszej oferty. Znajdź ją w porównywarce towarzystw ubezpieczeniowych KioskPolis.pl.

Kto może dokonać wypowiedzenia umowy OC?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa komunikacyjna, którą wykupuje się na konkretny pojazd mechaniczny, nie zaś osobę. Oznacza to, że jeśli nabędziesz samochód lub motocykl, może on już być ubezpieczony. I odwrotnie: kiedy sprzedajesz swój pojazd, nie możesz zachować i przenieść ubezpieczenia OC na inne auto.

Wypowiedzenia umowy OC może zatem dokonać tylko właściciel pojazdu mechanicznego. Czas nie ma znaczenia, ponieważ wypełniony formularz wypowiedzenia OC możesz złożyć w swoim towarzystwie nawet w połowie okresu, na jaki wykupiłeś ochronę. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji nie otrzymasz zwrotu gotówki, a polisa i tak będzie obowiązywała do końca terminu, na jaki ją wykupiłeś.

Sprawdź ceny OC i AC

Z kolei z natychmiastowego wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC mogą skorzystać:

  • nabywcy pojazdów mechanicznych, które były już ubezpieczone,
  • kierowcy, którzy znaleźli się w sytuacji podwójnego ubezpieczenia, tj. przez przypadek wykupili OC w dwóch firmach,
  • osoby, którym samochód został skradziony lub utraciły go w inny sposób,
  • osoby, które wyrejestrowały auto, np. po poddaniu go kasacji.

wypowiedzenie umowy oc

Wypowiedzenie umowy OC – wzór (lipiec 2020)

Formularz wypowiedzenia umowy OC znajdziesz na stronie towarzystwa, w którym wykupiłeś ubezpieczenie. Możesz jednak skorzystać z tego, który dla Ciebie przygotowaliśmy (link do pliku PDF). Powinieneś wydrukować go na czystej kartce i wypełnić ręcznie. To bardzo ważne, by na formularzu wypowiedzenia OC pojawił się Twój odręczny podpis.

WARTO WIEDZIEĆ

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają wypowiedzenie umowy OC przez internet. Musisz wówczas wydrukować formularz, wypełnić i zeskanować. Tak przygotowany dokument wysyła się do ubezpieczyciela poprzez wiadomość e-mail. Sprawdź, czy towarzystwo, z którego usług korzystasz, oferuje taką możliwość.

Kiedy już wypełnisz wzór wypowiedzenia umowy OC, zanieś je do ubezpieczyciela lub wyślij pocztą. W KioskuPolis.pl udostępniliśmy listę towarzystw i adresów, z której możesz skorzystać, aby proces przebiegł szybko i sprawnie. Pamiętaj jednak, by przed wysłaniem upewnić się, że adres jest właściwy i nie uległ zmianie. Jedynym wiarygodnym źródłem danych o aktualnych adresach i danych kontaktowych jest Krajowy Rejestr Sądowy, a także strony internetowe towarzystw ubezpieczeniowych.

wypowiedzenie oc

Wypowiedzenie OC nabywcy – jak uzupełnić formularz?

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości dotyczące wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, przeczytaj artykuł omawiający ten temat szerzej. Jeśli jednak wszystko już wiesz, przejdź do wypleniania formularza.

  1. Przygotuj swoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres, numer PESEL.
  2. Przygotuj dane dotyczące samochodu: markę, model, typ pojazdu, numer rejestracyjny.
  3. Sprawdź, jak jest numer polisy, którą chcesz wypowiedzieć.
  4. Wybierz właściwy artykuł prawny, na który powołasz się, by wypowiedzieć OC nabywcy lub zbywcy. Są to:
    • art. 28 – jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela z powodów osobistych. Przypominamy, że nawet w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku polisa będzie trwała do końca okresu, na który została wykupiona,
    • art. 28a – jeśli doszło do „podwójnego ubezpieczenia” i chcesz zrezygnować ze starego,
    • art. 31 – po nabyciu samochodu z polisą, z której nie chcesz korzystać.

Sprzedałeś samochód? By nie płacić za kolejne składki, poinformuj o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. Zrób to w ciągu 14 od dokonania transakcji sprzedaży.

Porównaj ceny ubezpieczeń

I najważniejsze: zanim przeprowadzisz wypowiedzenie umowy OC, zadbaj o ochronę w nowym towarzystwie. Musisz zachować ciągłość, by nie płacić kar. Skorzystaj z porównywarki ofert KioskuPolis.pl i wykup ubezpieczenie samochodu o satysfakcjonującym Cię zakresie w korzystnej cenie.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC może dla części kierowców stanowić niebagatelny wydatek. Przykład stanowią właściciele samochodów o najniższych zarobkach, emeryci, renciści oraz studenci. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle udostępniają opcję ratalnej płatności za polisę OC. Takie rozwiązanie okazuje się […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Zwyżki ubezpieczenia – kiedy można je otrzymać

Zwyżki ubezpieczenia – kiedy można je otrzymać

Składka OC zaproponowana przez ubezpieczyciela wydaje Ci się za wysoka? Być może zastosowano wobec Ciebie zwyżki – stąd tak wyśrubowana kwota. Zobacz, kto jest narażony na zwyżki ubezpieczenia i jak z nimi walczyć! Zwyżka ubezpieczenia za wiek lub […]

więcej
Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu, poszkodowanym przysługują odpowiednie kompensaty, wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. W jakich okolicznościach można liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe poza odszkodowaniem? Wyjaśniamy, kiedy otrzymuje się zadośćuczynienie z OC sprawcy! Polscy kierowcy muszą […]

więcej