Wybierasz się do obcego kraju własnym autem? W trasie może niestety dojść do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Bariera językowa, różnice kulturowe czy o wiele wyższe ceny usług, to tylko kilka z możliwych utrudnień. Dobre ubezpieczenie pomaga skutecznie ich uniknąć i/lub zminimalizować ich skutki. Podpowiadamy jakie polisy warto kupić, jeśli planuje się wyjazd za granicę samochodem!
Nie wszyscy są fanami podróżowania pociągami, autokarami czy samolotami. Wiele osób woli zabrać w trasę własny pojazd, by mieć pełną swobodę w przemieszczaniu się. Do takiej wyprawy trzeba jednak odpowiednio się przygotować. Dowiedz się, jakie polisy przydadzą się na wyjazd za granicę samochodem!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wyjazd za granicę samochodem – co z OC?
Każdy polski kierowca jest zobowiązany do posiadania ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W innych krajach na świecie obowiązuje podobne prawo. Przynależność Polski do Unii Europejskiej sprawia, że nie zawsze trzeba inwestować w dodatkowe, „lokalne” OC, które bywa bardzo kosztowne.
Wśród państw, do których bez problemu można wjechać z polską polisą, można wymienić: Austrię, Andorę, Belgię, Bułgarię, Chorwację, Cypr, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Liechtenstein, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Norwegię, Portugalię, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Węgry, Wielką Brytanię oraz Włochy.
Zielona Karta – co to jest i kiedy jest potrzebna?
Co jednak w sytuacji, gdy planuje się wyjazd do kraju niewymienionego na powyższej liście? Wtedy na granicy trzeba wykupić tzw. OC graniczne, zwykle na okres od dwóch tygodni do kilku miesięcy. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że jego cena może wynosić nawet kilkaset euro.
Na terenie Europy można także okazać Zieloną Kartę, która zwalnia z obowiązku kupowania dodatkowego świadczenia. Dokument ten to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, potwierdzający posiadanie ważnego OC nabytego w swojej ojczyźnie. Należy przedstawić go wjeżdżając do: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji czy Ukrainy. Co ciekawe, Kosowo jest jedynym krajem w Europie, który nie akceptuje Zielonej Karty. Polisa graniczna na 15 dni kosztuje 30 euro, a na 30 dni 41 euro.
Zieloną Kartę otrzymuje się zwykle za darmo przy wykupieniu OC lub po uiszczeniu niewielkiej opłaty. Musi jednak mieć formę fizyczną, dlatego jeśli się jej nie odebrało, przed podróżą trzeba udać się po nią do oddziału towarzystwa lub zdalnie poprosić o jej wydanie i przysłanie pocztą.
Jakie polisy warto kupić na wyjazd samochodem za granicą?
Nawet jeśli posiada się ważne OC, nie stanowi ono pełnego zabezpieczenia. Chroni przed wydatkami w razie spowodowania szkód, ale nie obejmuje innych sytuacji losowych. Nie pomoże wtedy, gdy auto zostanie w jakiś sposób naruszone przez czynniki zewnętrzne lub przypadkowe działanie kierowcy.
Samochód może zostać uszkodzony, np. przez siły natury, osoby trzecie, żywioły czy nieoczekiwane zdarzenia. Aby zagwarantować sobie wsparcie także w takich okolicznościach, warto zainwestować w Autocasco. AC jest niezwykle przydatne w Polsce, więc tym bardziej będzie potrzebne za granicą. Z tego względu warto rozważyć jego zakup wraz z OC. Jeśli mimo to nie jest się do niego przekonanym lub jest po prostu zbyt kosztowne, zawsze można kupić wariant krótkoterminowy, np. na 30 dni.
AC przyda się wtedy, gdy samochód zostanie m.in. przypadkiem uderzony, zniszczony przez oddziaływanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych czy żywiołów, zdemolowany przez wandali czy skradziony. Zagwarantuje pokrycie kosztów naprawy lub korzystne odszkodowanie. Kupując taką polisę trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy obowiązuje ona poza granicami Polski i czy dane państwo nie jest wymienione w wyłączeniach.
Rozsądni kierowcy powinni również rozważyć zakup Assistance. Usługa ta daje dostęp do specjalnej infolinii, na której można uzyskać wsparcie w wielu różnych kłopotliwych sytuacjach. Jej zakres zależy ściśle od oferty towarzystwa i wybranego wariantu polisy, ale zwykle obejmuje m.in. wymianę koła, usunięcie awarii przez fachowców na miejscu, holowanie, pomoc w kontynuacji podróży (np. po kradzieży czy wypadku), transport medyczny czy wsparcie telefoniczne (wskazanie alternatywnej drogi, porady prawne, asysta tłumacza itp.). Assistance również jest dostępne w opcji krótkoterminowej w wybranych firmach.
Bardzo przydatną polisą jest także NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Świadczenie to gwarantuje wypłatę odszkodowania w sytuacji, w której doszło do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Jego wysokość oblicza się na podstawie specjalnej tabeli procentowej – im poważniejsze skutki wypadku, tym większą część sumy gwarantowanej się otrzyma. W przypadku śmierci czy trwałego kalectwa wypłacane jest 100% odszkodowania. Pieniądze można przeznaczyć na leczenie, rehabilitację, a także organizację pogrzebu czy wsparcie bliskich.
Wyjazd za granicę samochodem a ubezpieczenie turystyczne
Planując podróż za granicę własnym autem dobrze jest zdecydować się na zakup dodatkowych polis komunikacyjnych. Nie zawsze będą jednak wystarczające. Trzeba bowiem pamiętać, że nie tylko jazda samochodem jest niebezpieczna. Nieprzyjemne sytuacje mogą zdarzyć się także w hotelu, na plaży czy nawet podczas zwykłego spaceru.
Ciekawym rozwiązaniem jest inwestycja w ubezpieczenie turystyczne. Niektóre towarzystwa oferują specjalne pakiety, które zawierają świadczenia przydatne osobom przemieszczającym się we własnym pojeździe. Do tego można do nich dobrać jeszcze wiele ciekawych dodatków, które na pewno przydadzą się na wyjeździe.
Polisy na wyjazd obejmują zazwyczaj koszty leczenia (oraz transportu medycznego i akcji ratunkowych), NNW, a także OC w życiu prywatnym. W zależności od ubezpieczyciela da się rozszerzyć je o ochronę, np. bagażu, sprzętu sportowego czy dokumentów i portfela. Da się znaleźć także specjalne świadczenia dla osób planujących uprawiać sport, przewlekle chorych, wybierających się do pracy, odwiedzających tereny narażone na ataki terrorystyczne itp. Niezwykle przydatnym rozszerzeniem jest także ubezpieczenie kosztów odwołanej/przerwanej podróży.
Jak znaleźć najlepszą polisę na wyjazd samochodem za granicę?
Wyjazd już niedługo, a Ty nie masz pojęcia, jakie ubezpieczenia kupić? Pobieżne przeszukiwanie ofert znanych towarzystw nie wystarczy. Dostępnych wariantów jest naprawdę wiele, a przy tym powinno się zawsze zapoznać z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), by w pełni świadomie wybrać odpowiednie świadczenie. Dokładny research mógłby jednak zająć nawet kilka dni. Nie musisz na szczęście błądzić po stronach internetowych, szukając odpowiedniej opcji. Dzięki Kioskpolis.pl błyskawicznie odszukasz idealną opcję dla siebie.
Na naszej stronie udostępnione się proste formularze przeznaczone do wyszukiwania i porównywania polis komunikacyjnych oraz turystycznych. Wystarczy, że wpiszesz do nich kilka podstawowych danych oraz zaznaczysz odpowiednie kryteria. W mniej niż 2 minuty specjalny algorytm przeanalizuje wszystkie dostępne oferty ubezpieczeń dopasowanych do Twoich potrzeb, a następnie przedstawi Ci ich przejrzystą listę. W ten sposób możesz o wiele szybciej oraz wygodniej porównać wszystkie usługi, by świadomie podjąć decyzję o zakupie najlepszego, najbardziej opłacalnego wariantu. Kiedy wybierzesz już idealne ubezpieczenie, od razu kupisz je online – nie musisz nawet przechodzić na inną stronę.
Wyjazd za granicę samochodem to ryzyko związane z różnymi zdarzeniami na drodze, a także innymi nieprzyjemnymi sytuacjami w obcym kraju. Chcesz mieć pewność, że w razie potrzeby otrzymasz niezbędne wsparcie? Zainwestuj w dodatkowe polisy ubezpieczeniowe, by ochronić się przed konsekwencjami finansowymi i innymi niedogodnościami!
Sprawdź również: