Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Leasing jest popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Ma często o wiele lepsze warunki niż kredyt, a w efekcie i tak może doprowadzić do uzyskania pojazdu na własność. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka opcja jest dostępna także dla klientów indywidualnych. Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Nie wszystkich stać na to, by kupić samochód za gotówkę. Jednym ze sposobów na sfinansowanie auta jest kredyt, ale nie każdemu może udać się go uzyskać. Wtedy świetnym wyjściem jest leasing – łatwiej go dostać, ma zwykle lepsze warunki i nie ma negatywnego wpływu na zdolność kredytową. Na czym dokładnie polega taka usługa? Dowiedz się, jak działa leasing konsumencki!

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki umożliwia zakup auta na raty. Opcja ta powszechnie kojarzy się z przedsiębiorstwami, ponieważ jest głównie przez nie wykorzystywana – w ten sposób można sporo zaoszczędzić na podatku. Od jakiegoś czasu na taki zakup mogą zdecydować się także klienci indywidualni.

Firma sprzedająca pojazd jest formalnym właścicielem auta do momentu, aż nie zostanie ono całkowicie spłacone i wykupione – zwykle za cenę w wysokości 1% początkowej wartości samochodu. Dzięki temu firma leasingowa zarabia na możliwości odpisów amortyzacyjnych. W związku z tym, koszty takiego rozwiązania mogą być niższe niż koszty kredytu. Raty są regularne, nie ma zazwyczaj konieczności wpłacania wkładu własnego, a także nie nalicza się tylu dodatkowych opłat, co w przypadku kredytu.

Ponieważ sprzedawca jest przez większość czasu właścicielem auta, widnieje w dowodzie rejestracyjnym oraz może narzucić leasingobiorcy to, jakie ubezpieczenie OC ma wykupić. Zwykle nie ma mowy o podstawowym zakresie i konieczne jest dokupienie dodatkowych świadczeń. W wielu przypadkach pakiety polis komunikacyjnych są już narzucone z góry, ale zdarzają się sytuacje, że można przedstawić własną propozycję – byle by zawierała wszystkie niezbędne elementy. Osoba kupująca auto w leasingu na pewno będzie musiała zainwestować w ubezpieczenie AC, a także NNW i Assistance.

Kiedy warto zdecydować się na leasing konsumencki?

Kiedy warto zdecydować się na leasing konsumencki?

Kredyt w banku jest dość trudno dostać, szczególnie, gdy ma się niekorzystną przeszłość lub zdolność kredytową. Kłopoty z zakupem samochodu mogą mieć np. młodzi kierowcy czy dłużnicy. Leasing konsumencki pozwoli im kupić pojazd na własność. W ten sposób można nabyć nowe auto, ale też używane.

Do zalet takiego rozwiązania na pewno można dodać to, że taka procedura jest o wiele prostsza i szybsza niż cały proces kredytowy. Przez to, że auto przez większość czasu należy do firmy leasingowej, można uzyskać zniżki u jej partnerów, np. na sprzęt do auta.

Oczywiście taka usługa ma też i minusy. Chociaż zazwyczaj ma przystępniejsze warunki niż kredyt, jej koszt może okazać się w ogólnym rozrachunku nieco wyższy. Dodatkowe usługi, takie jak np. ubezpieczenia Assistance czy NNW są przydatne, ale kosztowne. Zwiększają wysokość składki, którą trzeba opłacić oprócz rat. Bywa też, że leasingodawca ma podpisaną umowę z danym towarzystwem i narzuca klientom konkretne usługi. Po wykupieniu pojazdu można jednak zmienić ofertę, wykupując najtańsze OC.

W razie kradzieży lub zniszczenia auta sporo się traci. Odszkodowanie z AutoCasco przysługuje właścicielowi. Wtedy po prostu nie ma się już dostępu do pojazdu, a wydane na niego pieniądze przepadają. Jeśli jest się ostrożnym, można jednak z powodzeniem uniknąć takich sytuacji.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na samochód w leasingu?

Jeśli firma leasingowa pozwala na własną rękę znaleźć polisy komunikacyjne, najprawdopodobniej będzie się zobowiązanym do wykupienia pakietu zawierającego dodatkowe ubezpieczenia NNW, Assistance, AC itp. W takiej sytuacji najrozsądniej jest zrobić dokładny research, by odszukać najbardziej opłacalną opcję. W tym możemy Cię wyręczyć!

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na samochód w leasingu?

Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz. Wypełnij go danymi swoimi i kupowanego samochodu, a porównywarka w kilka chwil stworzy listę najlepszych ofert. Kalkulator OC/AC oblicza wysokość składek, więc od razu masz pojęcie o ich cenie. W ten sposób możesz szybko znaleźć pakiet spełniający wymagania leasingodawcy, który nie obciąży zbyt Twojego budżetu.

Leasing konsumencki to korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić samochód na raty. Postaraj się znaleźć ofertę, która będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna. Postaraj się też porozumieć z leasingodawcą i sam znajdź najlepszy pakiet ubezpieczeń, a sporo zaoszczędzisz!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2024 roku?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2024 roku?

Polscy kierowcy muszą zgodnie z przepisami posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, a także ubezpieczenie OC. Czy jednak są zobowiązani do zabierania ich za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu? Wyjaśniamy, jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie […]

więcej
Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje […]

więcej
Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Własny pojazd to duże ułatwienie, ale też ogromna odpowiedzialność i spore wydatki. Zauważyłeś, że Twoje auto zbyt dużo Cię kosztuje? Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by stało się tańsze w eksploatacji. Przedstawiamy skuteczne porady, jak obniżyć koszty […]

więcej