Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Leasing jest popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Ma często o wiele lepsze warunki niż kredyt, a w efekcie i tak może doprowadzić do uzyskania pojazdu na własność. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka opcja jest dostępna także dla klientów indywidualnych. Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Nie wszystkich stać na to, by kupić samochód za gotówkę. Jednym ze sposobów na sfinansowanie auta jest kredyt, ale nie każdemu może udać się go uzyskać. Wtedy świetnym wyjściem jest leasing – łatwiej go dostać, ma zwykle lepsze warunki i nie ma negatywnego wpływu na zdolność kredytową. Na czym dokładnie polega taka usługa? Dowiedz się, jak działa leasing konsumencki!

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki umożliwia zakup auta na raty. Opcja ta powszechnie kojarzy się z przedsiębiorstwami, ponieważ jest głównie przez nie wykorzystywana – w ten sposób można sporo zaoszczędzić na podatku. Od jakiegoś czasu na taki zakup mogą zdecydować się także klienci indywidualni.

Firma sprzedająca pojazd jest formalnym właścicielem auta do momentu, aż nie zostanie ono całkowicie spłacone i wykupione – zwykle za cenę w wysokości 1% początkowej wartości samochodu. Dzięki temu firma leasingowa zarabia na możliwości odpisów amortyzacyjnych. W związku z tym, koszty takiego rozwiązania mogą być niższe niż koszty kredytu. Raty są regularne, nie ma zazwyczaj konieczności wpłacania wkładu własnego, a także nie nalicza się tylu dodatkowych opłat, co w przypadku kredytu.

Ponieważ sprzedawca jest przez większość czasu właścicielem auta, widnieje w dowodzie rejestracyjnym oraz może narzucić leasingobiorcy to, jakie ubezpieczenie OC ma wykupić. Zwykle nie ma mowy o podstawowym zakresie i konieczne jest dokupienie dodatkowych świadczeń. W wielu przypadkach pakiety polis komunikacyjnych są już narzucone z góry, ale zdarzają się sytuacje, że można przedstawić własną propozycję – byle by zawierała wszystkie niezbędne elementy. Osoba kupująca auto w leasingu na pewno będzie musiała zainwestować w ubezpieczenie AC, a także NNW i Assistance.

Kiedy warto zdecydować się na leasing konsumencki?

Kiedy warto zdecydować się na leasing konsumencki?

Kredyt w banku jest dość trudno dostać, szczególnie, gdy ma się niekorzystną przeszłość lub zdolność kredytową. Kłopoty z zakupem samochodu mogą mieć np. młodzi kierowcy czy dłużnicy. Leasing konsumencki pozwoli im kupić pojazd na własność. W ten sposób można nabyć nowe auto, ale też używane.

Do zalet takiego rozwiązania na pewno można dodać to, że taka procedura jest o wiele prostsza i szybsza niż cały proces kredytowy. Przez to, że auto przez większość czasu należy do firmy leasingowej, można uzyskać zniżki u jej partnerów, np. na sprzęt do auta.

Oczywiście taka usługa ma też i minusy. Chociaż zazwyczaj ma przystępniejsze warunki niż kredyt, jej koszt może okazać się w ogólnym rozrachunku nieco wyższy. Dodatkowe usługi, takie jak np. ubezpieczenia Assistance czy NNW są przydatne, ale kosztowne. Zwiększają wysokość składki, którą trzeba opłacić oprócz rat. Bywa też, że leasingodawca ma podpisaną umowę z danym towarzystwem i narzuca klientom konkretne usługi. Po wykupieniu pojazdu można jednak zmienić ofertę, wykupując najtańsze OC.

W razie kradzieży lub zniszczenia auta sporo się traci. Odszkodowanie z AutoCasco przysługuje właścicielowi. Wtedy po prostu nie ma się już dostępu do pojazdu, a wydane na niego pieniądze przepadają. Jeśli jest się ostrożnym, można jednak z powodzeniem uniknąć takich sytuacji.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na samochód w leasingu?

Jeśli firma leasingowa pozwala na własną rękę znaleźć polisy komunikacyjne, najprawdopodobniej będzie się zobowiązanym do wykupienia pakietu zawierającego dodatkowe ubezpieczenia NNW, Assistance, AC itp. W takiej sytuacji najrozsądniej jest zrobić dokładny research, by odszukać najbardziej opłacalną opcję. W tym możemy Cię wyręczyć!

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na samochód w leasingu?

Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz. Wypełnij go danymi swoimi i kupowanego samochodu, a porównywarka w kilka chwil stworzy listę najlepszych ofert. Kalkulator OC/AC oblicza wysokość składek, więc od razu masz pojęcie o ich cenie. W ten sposób możesz szybko znaleźć pakiet spełniający wymagania leasingodawcy, który nie obciąży zbyt Twojego budżetu.

Leasing konsumencki to korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić samochód na raty. Postaraj się znaleźć ofertę, która będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna. Postaraj się też porozumieć z leasingodawcą i sam znajdź najlepszy pakiet ubezpieczeń, a sporo zaoszczędzisz!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Decydując się na zakup auta, często można zyskać, gdy postawi się na auta uszkodzone. Oczywiście nie powinien być to pierwszy wybór. Jednak zdarza się, że to, co trzeba naprawić w pojeździe, nie będzie nadmiernie kosztowne. Samochody sprzedawane, jako […]

więcej
Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie wszystkie zmysłu kierowcy są […]

więcej
Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego […]

więcej
Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Zobacz przygotowane przez nas propozycje idealnych pierwszych samochodów dla młodych kierowców, by wybrać właściwy model i zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC. Poznaj również czynniki, które sprawiają, że są to dobre auta dla młodego kierowcy. Zdobądź wiedzę dotyczącą aspektów, […]

więcej