Wskazówki dotyczące podróżowania samemu jako kobieta

Wskazówki dotyczące podróżowania samemu jako kobieta

Oceń ten wpis

Podróżowanie to najlepszy sposób poznawania świata. Od pewnego czasu można zauważyć, że przybywa osób, które wyjeżdżają solo. Wśród samotnych podróżnych są nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Podróżujące bez towarzystwa panie zwiedzając świat samotnie mogą zrealizować swoje marzenia. Pojawia się jednak pytanie, co robić samemu w wakacje i jak się do takiej podróży przygotować, żeby zapewnić sobie wyższy poziom bezpieczeństwa? Podpowiadamy!

Jakie są największe wyzwania w podróży solo?

Zakątków świata, które można poznać podróżując samotnie, jest mnóstwo. Niezależnie od wybranego kierunku do takiego wyjazdu trzeba się jednak solidnie przygotować. Decydując się na podobną podróż, przede wszystkim musisz pamiętać o tym, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się udać, będziesz czuć się o wiele pewniej, gdy przed wyjazdem wykupisz ubezpieczenie turystyczne. Dobra polisa powinna zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia, ochronę bagażu, zwrot kosztów ratownictwa, OC i NNW. Oferty różnych ubezpieczycieli możesz sprawdzić na Kioskpolis.pl – to prosta w obsłudze porównywarka uwzględniająca kilkanaście towarzystw ubezpieczeniowych.

Jakie są korzyści podróżowania w pojedynkę jako kobieta?

Wakacje samemu mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim podróżując na własną rękę możesz zorganizować swój wypoczynek po znacznie niższych kosztach. Do wyboru masz mnóstwo miejsc noclegowych o różnym standardzie, dlatego możesz zdecydować się nie tylko na nocleg w luksusowym hotelu, ale wybrać też znacznie tańszy hostel. Ciekawą opcją, z której możesz skorzystać podróżując solo, jest także couchsurfing. Samodzielnie organizując podróż, masz możliwość zakupienia biletu lotniczego w korzystnej cenie. Jednak największą zaletą podróżowania bez towarzystwa jest brak pośpiechu – możesz zwiedzać w swoim tempie, zatrzymać się w jednym miejscu nawet na kilka dni, bez konieczności dostosowywania się do oczekiwań towarzyszy. Z biurem podróży nie będziesz mieć takiej możliwości.

Bezpieczeństwo w samotnej wyprawie

Podróż do dalekich, nieznanych krajów oznacza wejście w nieznajome środowisko, dlatego wybierając wakacje w pojedynkę, musisz w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo. Na samotne wakacje wybieraj przede wszystkim kraje, w których zorganizowanie wyjazdu na własną rękę nie powinno sprawić Ci większych problemów oraz takie, w których samotna kobieta może czuć się stosunkowo bezpiecznie. 

Pierwszą samotną podróż możesz odbyć do jednego z dobrze opisanych w przewodnikach państw, w których działa rozbudowana baza turystyczna, a gdy zdobędziesz doświadczenie przyjdzie jeszcze czas na bardziej odległe i egzotyczne destynacje. Niezależnie jednak od tego, czy jest to Twoja pierwsza, czy kolejna samotna podróż, przyda Ci się dobre ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Jeśli chcesz policzyć, jakie koszty będą Cię czekać w związku z kupnem polisy, sięgnij po kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Przed wykupieniem polisy powinnaś zapoznać się również z rankingiem ubezpieczeń turystycznych.

Jak się przygotować do podróży solo jako kobieta?

Przygotowując się do samotnych wakacji, musisz wszystko dokładnie zaplanować – pamiętaj, że nie będzie mogła liczyć na opiekę rezydenta. Najważniejsze jest oczywiście wybranie kierunku. Gdzie samemu na wakacje? Możliwości masz naprawdę wiele, a to, jaki kraj wybierzesz zależy w dużym stopniu od Twojego budżetu oraz długości urlopu. Samodzielnie możesz wybrać się zarówno do nadmorskiej miejscowości, narciarskiego kurortu (pamiętaj, aby wykupić ubezpieczenie na narty i snowboard), jak i odległego kraju. 

Do wyboru masz nie tylko dalekie kraje, samotny urlop możesz też spędzić w Polsce – będąc we własnym kraju na pewno będziesz czuła się bezpiecznie. Jeśli już wybrałaś kierunek, znajdź najlepszy środek transportu i zarezerwuj bilety. Dokonaj również rezerwacji noclegu oraz stwórz plan miejsc, które chciałabyś odwiedzić i atrakcji, które chcesz zobaczyć. Podróż w pojedynkę oznacza, że będziesz zdana tylko na siebie, dlatego też poznając nowych ludzi, musisz zachować zdrowy rozsądek. Oczywiście nie oznacza to, że musisz unikać kontaktu z obcymi – miejscowa ludność często jest naprawdę bardzo życzliwa i chętnie Ci pomoże.

Niezbędnik każdej kobiety podczas podróży

Solidne planowanie jest podstawą każdego samotnego wyjazdu. Jeśli dokładnie zaplanujesz swój wyjazd, będziesz mogła czuć się bezpiecznie, a sam urlop minie Ci bez żadnych problemów. Niezależnie od tego, jaki kierunek wybierzesz, zadbaj o zabranie ze sobą odpowiedniej ilości miejscowej waluty – pamiętaj, że są miejsca, w których skorzystanie z bankomatu nie będzie możliwe. Podczas podróży możesz paść ofiarą kradzieży – ulubione miejsca kieszonkowców to zatłoczone metro i atrakcje przyciągające najwięcej turystów, dlatego też nie trzymaj całej gotówki w jednym miejscu. Pamiętaj też o zabraniu ze sobą kopii najważniejszych dokumentów – noś je zawsze przy sobie.

Zastanawiasz się, jak spędzić wakacje samemu? Jeśli zdecydowałaś się na samotny wyjazd za granicę, utrzymuj kontakt z bliskimi i znajomymi. Informuj ich, gdzie się wybierasz, kiedy masz zamiar wrócić i ustal stałe godziny kontaktu. Na wyjeździe włącz w telefonie lokalizacje. Jeśli spędzasz zimowe wakacje za granicą, wykup dobre ubezpieczenie na ferie zimowe, które zapewni Ci otrzymanie pomocy w razie wypadku, zgubienia bądź zniszczenia bagażu, choroby i pokryje koszty transportu medycznego do kraju. 

Zabierz ze sobą środki opatrunkowe i leki przeciwbólowe. Nie noś dokumentów i gotówki w plecaku – trzymaj je w wewnętrznej kieszeni kurtki albo małej, zawieszonej na szyi saszetce. Zanim wyjedziesz, sprawdź informacje dla podróżnych dotyczące danego kraju, które na swoich stronach internetowych zamieszcza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dowiesz się tam, na jakich zasadach możliwy jest wjazd do danego państwa oraz czy wymagane są jakieś szczepienia. Zapoznaj się też z miejscowymi obyczajami (większości świętych miejsc nie można zwiedzać w mini spódnicy lub szortach i bluzce na ramiączkach) i podstawowymi przepisami. Jeśli zadbasz o swoje bezpieczeństwo, Twój wyjazd w pojedynkę na urlop na pewno będzie udany.

Podróże solo – czy warto podjąć się podróży w pojedynkę jako kobieta?

Wakacyjne wyjazdy nie są zarezerwowane wyłącznie dla rodzin i par, śmiało na urlop możesz wyjechać także sama. Samotny wakacje to doskonały pomysł dla każdej kobiety – zarówno dla tej, która chce oderwać się od codzienności, jak i dla tej, która uwielbia podróże. Żeby wypocząć wcale przy tym nie musisz dysponować dużym budżetem. Nie musisz też wyjeżdżać na kraniec świata.

Swój pierwszy urlop w pojedynkę możesz śmiało spędzić w kraju. Zdecyduj się na wakacje nad morzem, w górach lub nad jeziorami. Do wyboru masz zarówno popularne, zatłoczone kurorty, jak i mniejsze, rzadziej odwiedzane przez turystów miejscowości.

Podróżować solo możesz także po Europie. Do wielu europejskich krajów dostaniesz się nie tylko samolotem, ale także pociągiem lub autobusem. Możesz też zdecydować się na podróż własnym autem. Włochy, Grecja, Hiszpania, Rumunia, Chorwacja, Bułgaria – to europejskie destynacje cieszące się ogromną popularnością wśród samotnie podróżujących kobiet. 

Mimo braku towarzystwa u boku, odpowiednie dla Ciebie są także bardziej odległe kraje. Jeśli interesuje Cię pomysł na samotny urlop z dala od kraju, pomyśl o Meksyku, Bali, Madagaskarze czy Zanzibarze. To destynacje, które śmiało można polecić paniom marzącym o samotnych, dalekich podróżach. 

Wybierając się na samodzielne wakacje unikaj miejscowych klubów, nie spaceruj nocami po nieoświetlonych miejscach, korzystaj z oznakowanych taksówek, miejsca noclegowe rezerwuj, korzystając z pośrednictwa specjalnych portali lub wybieraj te polecane przez znane Ci osoby. W czasie wyjazdu musisz przede wszystkim zachować ostrożność i zdrowy rozsądek, żeby podróż solo faktycznie okazała się dla Ciebie przyjemnym wypoczynkiem!

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Narty gotowe i już nie możesz się doczekać na początek sezonu zimowego? Czy wybrałeś już miejsce, w które udasz się w tym roku? Jeśli nie, być może zainspirujesz się przygotowanym przez nas rankingiem, w którym uwzględniliśmy 5 destynacji […]

więcej
Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Szczególnie w firmach leasing samochodowy jest popularnym sposobem uzyskania możliwości korzystania z samochodów, czy maszyn. Pozwala to z jednej strony uzyskać niezbędny sprzęt, a z drugiej strony można ograniczyć konieczność inwestowania nadmiernie dużych środków finansowych w krótkim czasie. […]

więcej
Cesjonariusz

Cesjonariusz

Kiedy mówimy o cesji ubezpieczenia? Gdy prawo do świadczenia ubezpieczeniowego jest przejmowane przez inną osobę (prawną lub fizyczną). Tym samym cesjonariuszem będzie osoba, która pozyskała prawo do posługiwania się polisą ubezpieczeniową innej osoby. Warto zauważyć, że cesjonariusz wraz […]

więcej
Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia […]

więcej