Winiety Rumunia

Winiety Rumunia

4/5 - (Ocen: 1)

W coraz większej liczbie krajów europejskich w celu poruszania się wybranymi drogami, trzeba skorzystać z systemu elektronicznego poboru opłat, co obejmuje również winiety w Rumunii. Zatem organizując wyjazd do wybranego kraju, czy też podróż prywatnym samochodem, którym będzie się przejeżdżać przez różne kraje, niezbędne jest sprawdzenie, jak dokonać zakupu. Dodatkowo należy brać pod uwagę, że coraz częściej korzystać można z elektronicznego systemu, który pozwala dokonać opłaty. W ten sposób nie jest konieczne korzystanie z naklejek na szybę.

Jak skorzystać z zakupu winiet w Rumunii online?

Winieta w Rumunii jest obowiązkowa i wymagana, aby móc bez problemu poruszać się po całym kraju. Nie mając jej, można narazić się na kary. Legalne poruszanie się samochodem po Rumunii wymaga dokonania zakupu e-winiety w Rumunii. Najlepszym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na zakup za pośrednictwem strony internetowej. Wygodnie można w ten sposób zrealizować transakcję jeszcze przed podróżą. Innym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dokonanie zakupu już na terenie Rumunii.

Wówczas można w celu zakupu winiet skorzystać z:

  • punktów sprzedaży operatora,
  • stacji benzynowych.

Na terenie Rumunii obowiązują obecnie jedynie winiety w formie elektronicznej. Dokonując zakupu, należy zachować jego dowód na wypadek kontroli.

Jakie winiety w Rumunii kupić dla samochodów ciężarowych?

W Rumunii występują dwa rodzaje winiet. Jedne są skierowane do kierowców samochodów osobowych. Drugi typ to winieta w Rumunii na Tira, pojazd transportowy, czy autobus.

Jakie winiety na motocykl w Rumunii?

Gdy nie ma się biletu drogowego, wówczas trzeba zapłacić kary za brak winiety w Rumunii. Jednak nie na wszystkie rodzaje pojazdów obowiązują bilety drogowe. Kierowcy jednośladów nie muszą ich kupować.

Jakie są ceny za winiety w Rumunii?

Podczas planowania wyjazdu między innymi do Rumunii, trzeba zorientować się między innymi, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać. Wpływać to będzie na koszt wakacji. Natomiast ceny winiety w Rumunii warto sprawdzić nawet podczas podróży biznesowej, czy przejazdu przez ten kraj. Pozwala to znacznie lepiej zaplanować wydatki. 

Poszczególne wersje biletów drogowych w Rumunii kosztują:

  • 3 euro za wersję siedmiodniową,
  • 7 euro za wersję trzydziestodniową,
  • 13 euro za opcję 90-dniową,
  • 28 euro za opcję roczną.

Różne wersje biletów drogowych sprawiają, że można odpowiednio dopasować ważność, która przełoży się na koszt winiety w Rumunii. Dopasować można czas obowiązywania do długości pobytu. Tygodniowa winieta w Rumunii będzie wystarczająca, gdy przejeżdża się przez ten kraj, czy planuje weekendowy pobyt. Pozwala to ograniczyć wydatki. Podobnie, jak przy wybieraniu ubezpieczeń warto wykorzystać takie narzędzia jak porównywarka ubezpieczeń turystycznych, co pozwala wybrać korzystniejsze polisy. Często można w ten sposób ograniczyć łączne wydatki, które trzeba przeznaczyć na podróż. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne? Zestawienie

Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne? Zestawienie

Zgodnie z polskim prawem, zarejestrowane pojazdy mechaniczne muszą obowiązkowo posiadać ważne ubezpieczenie OC. Wiele osób chętnie dokupuje jeszcze inne polisy, które przydają się w trudnych sytuacjach na drodze (i nie tylko). Świadczenia te są niezwykle pomocne, ale bywają […]

więcej
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej
Co grozi za brak przeglądu auta?

Co grozi za brak przeglądu auta?

Jeśli posiadasz nowe auto, wykonanie przeglądu będzie konieczne po 3 latach jego użytkowania, a kolejne należy wykonywać co drugi rok. Starsze auta oraz te z instalacjami gazowymi trzeba poddawać badaniom diagnostycznym każdego roku. Niestety łatwo można zapomnieć o […]

więcej
Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Przygotowujesz się na zimowy, wiosenny – majówkowy, a może wakacyjny wyjazd? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym! Podpowiadamy, kiedy warto je wykupić. Sprawdzamy też, czy opłaca się to robić pół roku wcześniej, czy może lepiej na ostatnią chwilę. Zobacz, […]

więcej