Winiety Rumunia

Winiety Rumunia

4/5 - (Ocen: 1)

Wiele krajów europejskich zdecydowało się na wprowadzenie systemu winiet, czyli opłat za poruszanie się wybranymi drogami. Dotyczy to na ogół autostrad i dróg ekspresowych. Również na terenie Rumunii musisz zapłacić, jeśli chcesz podróżować po nich samochodem. Zakupiona winieta jest dowodem na wniesienie wymaganej opłaty. O ile w przypadku większości państw płacić trzeba wyłącznie za określone kategorie dróg, tak w Rumunii płaci się za jazdę po wszystkich drogach.

Winiety w Rumunii, dlaczego są obowiązkowe?

Winieta to nic innego, jak dowód uiszczenia opłaty drogowej. Obecnie stosowane są zarówno winiety tradycyjne, czyli te mające postać naklejki umieszczanej na szybie samochodowej, jak i elektroniczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami opłaty drogowe obowiązują w Rumunii na wszystkich kategoriach dróg, co oznacza, że każdy chcący poruszać się samochodem w tym kraju zobowiązany jest do zakupu odpowiedniej winiety. Aktualne informacje dotyczące winiet znaleźć można, wchodząc na stronę internetową https://www.roviniete.ro/ .

Kto zarządza systemem winiet w Rumunii? 

System autostradowy oraz winiety podlegają w Rumunii Krajowemu Przedsiębiorstwu Administracji Infrastruktury Drogowej, które w skrócie określane jest jako C.N.A.I.R. Ciekawostką jest fakt, że jest to jedyny operator, który zdecydował się na obsługę wszystkich rodzajów pojazdów, a nie tylko tych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

 Jak i gdzie można kupić winiety w Rumunii? 

Winieta w Rumunii jest obowiązkowa i wymagana, aby móc bez problemu poruszać się po całym kraju. Nie mając jej, można narazić się na kary. Legalne poruszanie się samochodem po Rumunii wymaga dokonania zakupu e-winiety w Rumunii. Najlepszym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na zakup za pośrednictwem strony internetowej. Wystarczy wejść na stronę https://www.roviniete.ro/ro/ bądź www.e-rovinieta.ro. Wygodnie można w ten sposób zrealizować transakcję jeszcze przed podróżą. Chcąc kupić winietę za pośrednictwem Internetu, musisz podać kilka informacji. Przede wszystkim niezbędne jest określenie kategorii samochodu, za który chcesz uiścić opłatę drogową. W kolejnym kroku należy wskazać czas obowiązywania winiety, a także podać numery rejestracyjne auta.

Innym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dokonanie zakupu już na terenie Rumunii. Winiety można kupić również stacjonarnie. Wówczas można w celu zakupu winiet skorzystać z:

  • punktów sprzedaży operatora,
  • stacji benzynowych.

Na terenie Rumunii obowiązują obecnie jedynie winiety w formie elektronicznej. Dokonując zakupu, należy zachować jego dowód na wypadek kontroli.

Rodzaje winiet w Rumunii 

W Rumunii występują dwa rodzaje winiet. Jedne są skierowane do kierowców samochodów osobowych. Drugi typ to winieta w Rumunii na Tira, pojazd transportowy, czy autobus. W Rumunii wyróżnia się 8 rodzajów winiet, w skład których wchodzą winiety dla:

  • pojazdów osobowych do 3,5 tony;
  • pojazdów dostawczych do 3,5 tony;
  • pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej między 3,5 a 7,5 tony;
  • pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej między 7,5 a 12 ton;
  • pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton z trzema osiami włącznie;
  • pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton z czterema osiami włącznie i więcej;
  • autobusów, w których liczba miejsc wynosi od 9 do 23 włącznie;
  • dużych autobusów, w których liczba miejsc wynosi więcej niż 23.

Gdy nie ma się biletu drogowego, wówczas trzeba zapłacić kary za brak winiety w Rumunii. Jednak nie na wszystkie rodzaje pojazdów obowiązują bilety drogowe. Kierowcy jednośladów nie muszą ich kupować.

Ceny winiet w Rumunii 

Podczas planowania wyjazdu między innymi do Rumunii, trzeba zorientować się między innymi, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać. Wpływać to będzie na koszt wakacji. Natomiast ceny winiety w Rumunii warto sprawdzić nawet podczas podróży biznesowej, czy przejazdu przez ten kraj. Pozwala to znacznie lepiej zaplanować wydatki. 

Poszczególne wersje biletów drogowych w Rumunii kosztują:

  • 14,62 lejów za wersję siedmiodniową, czyli około 13 złotych;
  • 34,12 lejów za wersję trzydziestodniową, czyli około 30 złotych;
  • 63,37 lejów za opcję 90-dniową, czyli około 55 złotych;
  • 136,48 lejów za opcję roczną, czyli około 118 złotych.

Ceny winiet dla samochodów, których dopuszczalna masa całkowita wynosi do 3,5 tony kształtują się następująco:

  • 29,25 lejów za wersję siedmiodniową, czyli około 25 złotych;
  • 77,99 lejów za wersję trzydziestodniową, czyli około 67 złotych;
  • 175,48 lejów za wersję 90-dniową, 152 złote;
  • 467,94 lejów za wersję roczną, czyli około 407 złotych.

Różne wersje biletów drogowych sprawiają, że można odpowiednio dopasować ważność, która przełoży się na końcowy koszt winiety w Rumunii. Dopasować można czas obowiązywania do długości pobytu. Tygodniowa winieta w Rumunii będzie wystarczająca, gdy przejeżdża się przez ten kraj, czy planuje weekendowy pobyt. Pozwala to ograniczyć wydatki. 

Decydując się na podróż do Rumunii, należy pamiętać również o dodatkowych opłatach specjalnych, których wysokość zawsze uzależniona jest od typu samochodu. Kierowcy muszą płacić za przekroczenie rzeki Dunaj. Opłaty obowiązują w przypadku przeprawy promowej na linii Bechet – Oriahovo, a także na 4 mostach:

  • Giurgiu – Ruse;
  • Giurgeni – Vadu Oii;
  • Fetesti – Cernavoda;
  • Calafat – Vidin.

Za ustalanie opłat odpowiedzialne są władze lokalne. Warto przed podróżą dokładnie sprawdzać, czy na danym odcinku nie obowiązują dodatkowe opłaty lub inne ograniczenia. I tak na przykład w Giurgiu kierowcy samochodów ciężarowych muszą okresowo wnosić opłatę tranzytową.

Wymagane dokumenty podczas podróży do Rumunii

Decydując się na podróż do Rumunii, pamiętaj, że do kraju możesz wjechać, posiadając jeden z 3 dokumentów:

  • paszport;
  • paszport tymczasowy;
  • dowód osobisty.

Pamiętaj, że musisz posiadać fizyczny dokument. Aplikacja mObywatel nie uprawnia do przekroczenia granicy. Obywatele Polski nie są zobowiązani do posiadania wizy.

Planując poruszanie się autem, zabierz ze sobą 3 najważniejsze dokumenty:

  • prawo jazdy;
  • dowód rejestracyjny auta;
  • dowód ubezpieczenia samochodu.

Plusem jest to, że nie musisz posiadać międzynarodowego prawa jazdy.

Podsumowanie

Decydując się na podróż samochodem do Rumunii, pamiętaj, że na terenie tego kraju możesz poruszać się dopiero po zakupie odpowiedniej winiety. Co jednak ważne, możesz kupić ją jeszcze przed wyjazdem, robiąc to za pośrednictwem Internetu. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnego spotkania z miejscowymi policjantami, pamiętaj również o stosowaniu się do obowiązujących na terenie Rumunii przepisów ruchu drogowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o winiety w Rumunii

Czy w Rumunii trzeba mieć winietę?

Posiadanie winiety jest obowiązkowe. Nie muszą kupować jej wyłącznie ci, którzy poruszają się motocyklem.

Gdzie można zakupić winietę w Rumunii?

Rumuńską winietę można kupić stacjonarnie w punktach sprzedaży operatora, a także na stacjach benzynowych. Wygodną opcją jest kupno przez Internet na stronie https://www.roviniete.ro/ro/ bądź www.e-rovinieta.ro.

Ile kosztują winiety w Rumunii?

Cena uzależniona jest od rodzaju auta oraz czasu obowiązywania winiety. Kierowcy samochodów osobowych zapłacą 14,62 lejów za winietę na 7 dni (13 zł), 34,12 lejów (30 zł) za tą, która ważna będzie przez 30 dni, 63,37 lejów (55 zł) za winietę na 90 dni oraz 136,48 lejów (118 zł) za opcję roczną.

Jakie są kary za brak ważnej winiety w Rumunii?

Brak winiety to zagrożenie karą do 9500 lejów, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę około 8200 złotych.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Kuczkowsi
    - -

    Witam.Czy na wjazd motocyklem do Rumuni mam obowiązek wykupienia winiety?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, w przypadku pojazdów jednośladowych nie ma obowiązku wykupienia winiety w Rumunii.

Więcej artykułów i porad
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

Planujesz wyjazd służbowy za granicę? A może wybierasz się na wakacje do obcego kraju? Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu samochodu na wyjazd za granicę, by wiedzieć, w jakich sytuacjach jesteś chroniony oraz jakich formalności musisz dopełnić przed wyjazdem. […]

więcej
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Chociaż OC jest silnie osadzone w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych, jego specyficzny rodzaj sprawdza się również w innych dziedzinach życia. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przydaje się przede wszystkim właścicielom nieruchomości i osobom wypoczywającym na wakacjach, ale w […]

więcej
Sporty zimowe, czyli aktywny sposób na spędzenie czasu zimą

Sporty zimowe, czyli aktywny sposób na spędzenie czasu zimą

Choć niskie temperatury i zdecydowanie mniej słońca w ciągu dnia nie zachęcają do wychodzenia z domu to i zimą warto zadbać o swoją kondycję fizyczną. Możliwości dla uprawiania sportów zimowych jest sporo, a zatem szkoda byłoby rezygnować z […]

więcej
Auto na abonament – czyli co? Wyjaśniamy!

Auto na abonament – czyli co? Wyjaśniamy!

Czy jesteś jedną z osób, które marzą o nowym samochodzie, jednak stan finansowy nie pozwala na tak kosztowny zakup? Mamy świetną wiadomość – nie musisz kupować, a wystarczy wybrać abonament na samochód. Zastanawiasz się jak to działa i […]

więcej