Winiety Rumunia

Winiety Rumunia

4/5 - (Ocen: 1)

W coraz większej liczbie krajów europejskich w celu poruszania się wybranymi drogami, trzeba skorzystać z systemu elektronicznego poboru opłat, co obejmuje również winiety w Rumunii. Zatem organizując wyjazd do wybranego kraju, czy też podróż prywatnym samochodem, którym będzie się przejeżdżać przez różne kraje, niezbędne jest sprawdzenie, jak dokonać zakupu. Dodatkowo należy brać pod uwagę, że coraz częściej korzystać można z elektronicznego systemu, który pozwala dokonać opłaty. W ten sposób nie jest konieczne korzystanie z naklejek na szybę.

Jak skorzystać z zakupu winiet w Rumunii online?

Winieta w Rumunii jest obowiązkowa i wymagana, aby móc bez problemu poruszać się po całym kraju. Nie mając jej, można narazić się na kary. Legalne poruszanie się samochodem po Rumunii wymaga dokonania zakupu e-winiety w Rumunii. Najlepszym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na zakup za pośrednictwem strony internetowej. Wygodnie można w ten sposób zrealizować transakcję jeszcze przed podróżą. Innym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dokonanie zakupu już na terenie Rumunii.

Wówczas można w celu zakupu winiet skorzystać z:

 • punktów sprzedaży operatora,
 • stacji benzynowych.

Na terenie Rumunii obowiązują obecnie jedynie winiety w formie elektronicznej. Dokonując zakupu, należy zachować jego dowód na wypadek kontroli.

Jakie winiety w Rumunii kupić dla samochodów ciężarowych?

W Rumunii występują dwa rodzaje winiet. Jedne są skierowane do kierowców samochodów osobowych. Drugi typ to winieta w Rumunii na Tira, pojazd transportowy, czy autobus.

Jakie winiety na motocykl w Rumunii?

Gdy nie ma się biletu drogowego, wówczas trzeba zapłacić kary za brak winiety w Rumunii. Jednak nie na wszystkie rodzaje pojazdów obowiązują bilety drogowe. Kierowcy jednośladów nie muszą ich kupować.

Jakie są ceny za winiety w Rumunii?

Podczas planowania wyjazdu między innymi do Rumunii, trzeba zorientować się między innymi, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać. Wpływać to będzie na koszt wakacji. Natomiast ceny winiety w Rumunii warto sprawdzić nawet podczas podróży biznesowej, czy przejazdu przez ten kraj. Pozwala to znacznie lepiej zaplanować wydatki. 

Poszczególne wersje biletów drogowych w Rumunii kosztują:

 • 3 euro za wersję siedmiodniową,
 • 7 euro za wersję trzydziestodniową,
 • 13 euro za opcję 90-dniową,
 • 28 euro za opcję roczną.

Różne wersje biletów drogowych sprawiają, że można odpowiednio dopasować ważność, która przełoży się na koszt winiety w Rumunii. Dopasować można czas obowiązywania do długości pobytu. Tygodniowa winieta w Rumunii będzie wystarczająca, gdy przejeżdża się przez ten kraj, czy planuje weekendowy pobyt. Pozwala to ograniczyć wydatki. Podobnie, jak przy wybieraniu ubezpieczeń warto wykorzystać takie narzędzia jak porównywarka ubezpieczeń turystycznych, co pozwala wybrać korzystniejsze polisy. Często można w ten sposób ograniczyć łączne wydatki, które trzeba przeznaczyć na podróż. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Kuczkowsi
  - -

  Witam.Czy na wjazd motocyklem do Rumuni mam obowiązek wykupienia winiety?

  • Przemysław Tryfon
   - -

   Dzień dobry, w przypadku pojazdów jednośladowych nie ma obowiązku wykupienia winiety w Rumunii.

Więcej artykułów i porad
Kupiłeś używane auto? Dowiedz się, jakie części powinieneś wymienić!

Kupiłeś używane auto? Dowiedz się, jakie części powinieneś wymienić!

Nabywanie samochodów z rynku wtórnego jest powszechnym zjawiskiem. W ten sposób można w korzystnej cenie zdobyć pojazd w przyzwoitym stanie. Należy jednak mieć świadomość tego, że takie auto jest bardziej narażone na awarie. Radzimy, jakie części warto wymienić […]

więcej
ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

Przewożenie malucha w samochodzie często generuje niepotrzebny stres u świeżo upieczonych rodziców.  Nieświadomość rodziców może prowadzić do nieodpowiednego zabezpieczenia dziecka, a co za tym idzie – do zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa. Wyjaśniamy, jakie przepisy regulują przewożenie dzieci w samochodzie […]

więcej
Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Współcześnie zakup obowiązkowego ubezpieczenia wcale nie musi wiązać się ze spotkaniem w oddziale wybranego towarzystwa. Całą procedurę da się załatwić bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut. Jak należy się do niej przygotować? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup […]

więcej
Jak wyrobić paszport krok po kroku?

Jak wyrobić paszport krok po kroku?

Osoby, które posiadają paszport mogą podróżować bardzo swobodnie. Bez tego dokumentu można odwiedzać tylko kraje, które są członkami Unii Europejskiej oraz te należące do strefy Schengen. Lista krajów, do których nie zostaną wpuszczone osoby nieposiadające paszportu jest więc […]

więcej