Winiety Austria

Winiety Austria

4/5 - (Ocen: 1)

Planując podróż do Austrii własnym samochodem, trzeba wykupić odpowiednią winietę. Ma to ogromne znaczenie, jeśli chcesz uniknąć mandatu karnego w czasie wakacyjnego bądź biznesowego wyjazdu. Winietę kupić możesz zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie. Zatem już na etapie planowania wyjazdu, warto dokładnie sprawdzić, jak zrobić to w sposób najbardziej dla Ciebie wygodny.

Informacje o winietach elektronicznych do Austrii, można sprawdzić za pośrednictwem Internetu. To wygodny sposób, aby zapoznać się z warunkami, na których można je kupić dla różnych okresów, które spędzi się w tym kraju.

Rodzaje winiet w Austrii i ich ważność

W Austrii dostępne są 3 rodzaje winiet czasowych:

  • winieta na 10 dni;
  • winiety dwumiesięczne;
  • winieta roczna.

Ciekawostką jest fakt, że od 2024 roku dostępna będzie również winieta jednodniowa.

Bez względu na to, którą zdecydujesz się kupić, możesz postawić na winietę w tradycyjnej formie (wówczas trzeba ją nakleić na szybę) bądź wybrać tą elektroniczną.

Mandaty za brak winiety w Austrii

Trzeba brać pod uwagę, że w krajach, gdzie wymagane jest posiadanie winiet kierowcy, którzy zostaną poddani kontroli i nie będą ich posiadać, narażeni są na wysokie kary. W Austrii brak winiety to kara sięgająca kilku tysięcy euro. Jeśli zostaniesz skontrolowany, możesz kupić winietę zastępczą, której koszt w przypadku samochodów osobowych wynosi 120 euro, czyli około 540 złotych Jeśli odmówisz, zostanie na Ciebie nałożona grzywna, której wysokość może wahać się od 300 do nawet 3000 euro, czyli od 1350 do około 13500 złotych.

Warto unikać sytuacji, przy których niespełnienie konkretnych wymagań, skutkować będzie koniecznością zapłacenia sporej sumy pieniędzy. Dotyczy to również braku odpowiedniego poinformowania o posiadaniu winiet. Na stronach internetowych dla turystów, można sprawdzić nie tylko warunki, na których można wykupić ubezpieczenie turystyczne w podróży do Austrii, ale również wymagania stawiane kierowcom. W ten sposób nie zapomni się, że winieta w Austrii musi być naklejona na szybę, a nie umieszczona za szybą.

Może zdarzyć się również tak, że mandat za brak winiety przyjdzie na Twój adres powiązany z Twoim prawem jazdy. W takim przypadku należy uiścić należną kwotę.

Kiedy trzeba mieć winiety ekologiczne w Austrii?

W Austrii obowiązują również tak zwane winiety ekologiczne, czyli te powiązane z poziomem emisji spalin przez auto. Jeśli Twój samochód zaliczany jest do grupy EUR 2, musisz liczyć się z tym, że nie będziesz mógł wjechać wszędzie. Koszt zakupu takiej winiety to 2,55 euro. Dostępne są one w punktach obsługi OAMTC. Wjechanie do strefy czystego transportu bez winiety ekologicznej to mandat karny w wysokości 2180 euro, czyli około 9800 złotych.  Winiety ekologiczne – podobnie, jak te uprawniające do poruszania się autostradami – nakleja się na szybie. 

Gdzie i jak kupić winietę w Austrii?

Jeśli chcesz kupić austriacką winietę, możesz zrobić to na 3 sposoby:

  • w stacjonarnym punkcie (na stacji benzynowej);
  • za pośrednictwem Internetu (na stronie https://pzmtravel.com.pl/, czyli Polskiego Związku Motorowego oraz https://shop.asfinag.at/, czyli oficjalnego sklepu z opłatami drogowymi w Austrii) ;
  • w dostępnej za darmo aplikacji ASFINAG.

Aby zakup winiety przez Internet był możliwy, musisz po wejściu na odpowiednią stronę:

  • wskazać rodzaj pojazdu;
  • określić czas, przez jaki winieta ma być ważna;
  • podać nazwę kraju;
  • wprowadzić numery tablic rejestracyjnych;
  • podać swój adres e-mail.

Procedura kończy się po tym, jak uiścisz należną opłatę.

Ceny winiet w Austrii

Gdy planuje się wyjazd do Austrii, trzeba brać pod uwagę to, jak długo będzie po niej podróżować samochodem. Jeśli jazda nie będzie regularna, wówczas warto wybrać krótszą ważność winiety w Austrii.

Jeśli planujesz regularne podróże, zdecydowanie lepszym wyborem są winiety z dłuższym okresem ważności. Pamiętaj jednak, że najrozsądniej jest dopasować winietę do własnych potrzeb. Dzięki temu nie będziesz niepotrzebnie przepłacać, co w przypadku wyjazdu turystycznego ma na ogół duże znaczenie. Wybierając winietę o odpowiednim dla Ciebie czasie obowiązywania, unikniesz niepotrzebnego zwiększania kosztów transportu. 

Z podawanych obecnie informacji wynika, że w 2024 roku winieta dziesięciodniowa kosztuje 10,50 euro, czyli około 47 złotych, za tą ważną 2 miesiące trzeba będzie zapłacić 28,90 euro, czyli około 130 złotych, zaś za taką, która uprawnia do poruszania się po autostradach przez rok 96,40 euro, czyli około 433 złote Wspomniana wcześniej winieta jednodniowa, która jest nowością na austriackim rynku, będzie kosztować 8,60 euro, czyli około 40 złotych. Są to oczywiście ceny dla samochodów osobowych.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że koszt zakupu winiety jest inny w przypadku motocykli (za roczną winietę trzeba zapłacić 38 euro, czyli około 171 złotych), a także pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita wynosi więcej niż 3,5 tony. W przypadku ciężarówek opłaty różnią się w zależności od klasy emisji spalin oraz liczby osi. Te zaliczone do grupy A (Euro 6) i posiadające 2 osie zapłacą 22 euro, czyli 99 złotych. W przypadku 4 osi koszt wzrasta do 47 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę około 211 złotych. Pojazdy z grupy B (Euro 5 i EEV) zapłacą w przypadku 2 osi 24 euro (około 108 złotych) oraz 49 (220 złotych) euro, jeśli pojazd ma 4 osie. Pojazdy zaliczone do grupy C (Euro 4) to koszt 25 euro (112 złotych) dla 2 osii 52 euro (234 złote) dla 4 osi.

Winieta tradycyjna a elektroniczna w Austrii

Decydując się na winietę tradycyjną, musisz pamiętać o jej umieszczeniu na przedniej szybie swojego samochodu. Najlepiej przykleić ją w lewym górnym rogu bądź w miejscu znajdującym się za lusterkiem wstecznym. Pamiętaj, że winieta musi być dobrze widoczna. Nie należy więc przyklejać jej w miejscu, w którym znajduje się pas przyciemniający szyby. Ci, którzy planują poruszać się motocyklem muszą umieścić winietę na takiej części pojazdu, która jest czysta, a jednocześnie niewymienna. Może to być:

  • zbiornik paliwa;
  • pręt widelca.

Jeśli winieta motocyklowa znajdzie się na torbie bądź bagażu, będzie traktowana jak nieważna.

Warto pamiętać, że winiet elektronicznych nie drukuje się i nie trzeba naklejać ich na szybie pojazdu, którym się poruszamy.

Posiadanie winiet w Austrii jest kontrolowane. W przypadku tych tradycyjnych wykorzystuje się kamery, które znajdują się na płatnych drogach. Skanują one tablice rejestracyjne, a następnie weryfikują je z danymi znajdującymi się w systemie.

Weryfikacja winiet elektronicznych odbywa się na podobnej zasadzie. Kamery sczytują numery rejestracyjne auta, po czym sprawdzają, czy znajdują się one w systemie. Decydując się na winietę elektroniczną, pamiętaj, że w Austrii możesz z niej skorzystać dopiero po upływie osiemnastu dni od zakupu.

Opłaty drogowe i płatne odcinki drogowe w Austrii

Jeśli planujesz przejazd samochodem przez Austrię, musisz pamiętać, że zakup winiety to nie jedyna opłata drogową, którą przyjdzie Ci uiścić. Z dużym prawdopodobieństwem będziesz jechać również tunelem bądź takim odcinkiem autostrady, na którym obowiązuje dodatkowa opłata. Zalicza się do nich 4 drogi:

  • autostradę Brenner A13;
  • odcinek autostrady Tauern A10 między węzłem Flachau a Rennweg;
  • odcinek drogi ekspresowej Arlberg S16 między węzłem St. Anton am Arlberg a Lange am Arlberg;
  • odcinek autostrady A11 między węzłem St Jakob w Rosenthal a granicą państwa, która znajduje się w tunelu Karawanken.

Opłatę uiszcza się albo na bramkach kontrolnych, albo robiąc to za pośrednictwem Internetu.

Austriacki system winietowy a inne kraje

Opłaty drogowe w formie winiet obowiązują nie tylko w Austrii, ale również w następujących 7 Państwach:

  • Czechy;
  • Słowenia;
  • Słowacja;
  • Węgry;
  • Rumunia;
  • Bułgaria;
  • Szwajcaria.

W Czechach od 2021 roku obowiązuje system elektroniczny, a płatności pobierane są za przejazdy drogami ekspresowymi oraz autostradami. Dostępne są 3 rodzaje czasowe winiet:

  • 10 dni;
  • 30 dni;
  • cały rok.

Winiety w Słowenii wiążą się ze sporym wydatkiem – uważane są za najdroższe w Europie, co sprawia, że wiele osób decyduje się omijać drogi płatne w tym kraju. Dostępne są 3 rodzaje czasowe winiet na:

  • 7 dni;
  • miesiąc;
  • pół roku.

Co ważne, auta dzielone są tutaj na 3 kategorie, a kryterium branym pod uwagę jest ilość osi oraz – w przypadku pojazdów dwuosiowych – maksymalna wysokość nad pierwszą osią.

Słowacja to kolejny kraj, który zdecydował się na wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat za przejazdy po autostradach. Kierowcy samochodów osobowych mają do wyboru 3 rodzaje czasowe winiet na:

  • 10 dni;
  • miesiąc;
  • 365 dni.

Zakup winiet w Austrii dla klientów z zagranicy

Jeśli planujesz podróż po austriackiej autostradzie, nie musisz martwić się zakupem winiety – możesz zrobić to, będąc jeszcze w Polsce. Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wspomnianych wcześniej stron internetowych. Warto zapamiętać, że winiety austriackie dostępne są również w oddziałach Polskiego Związku Motorowego.

Podsumowanie

Przejazd austriackimi autostradami jest płatny i wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniej winiety. Warto zrobić to wcześniej – jeszcze przed przekroczeniem granicy, co pozwoli uniknąć potencjalnych problemów. Dostępne są one zarówno w serwisach internetowych, jak i punktach stacjonarnych. Winietę możesz kupić na 10 dni, 2 miesiące bądź rok, dopasowując ją tym samym do czasu trwania podróży. W przypadku samochodów osobowych winieta na 10 dni to koszt 10,50 euro, czyli około 47 złotych, winieta na 2 miesiące kosztuje 28,90 euro, czyli około 130 złotych, a winieta roczna kosztuje 96,40 euro, czyli około 433 złote.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o winiety w Austrii

Jakie są rodzaje winiet dostępne w Austrii?

W Austrii dostępne są winiety tradycyjne oraz elektroniczne. Kupić można te ważne przez 10 dni, 2 miesiące oraz rok. Od 2024 roku dostępne są również winiety jednodniowe.

Czy w Austrii można kupić winietę elektroniczną?

Tak, w Austrii dostępne są winiety elektroniczne, których nie nakleja się na szybę auta.

Gdzie można zakupić winiety w Austrii?

Winiety w Austrii można kupić na stacjach benzynowych, dostępne są one również w Internecie. W Polsce sprzedażą winiet tradycyjnych zajmuje się Polski Związek Motorowy.

Jaka jest kara za jazdę bez ważnej winiety w Austrii?

Koszt zakupu winiety zastępczej wynosi 120 euro, czyli około 540 złotych W przypadku odmowy jej zakupu na kierowcę nakładana jest grzywna, której wysokość waha się od 300 do 3000 euro (w przeliczeniu na złotówki od około 1350 do 13500 złotych).

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kierunek Słowacja – narty i snowboard [SEZON 2023/2024]

Kierunek Słowacja – narty i snowboard [SEZON 2023/2024]

Narciarze już odliczają dni do rozpoczęcia sezonu na szusowanie. Za moment będą mogli cieszyć się białym szaleństwem. Jednak powstaje pewne pytanie – jaki ośrodek wybrać? Wyciągi narciarskie na Słowacji są dla Polaków bardzo kuszące – długie stoki i […]

więcej
Jak dbać o opony? Poradnik dla właścicieli aut

Jak dbać o opony? Poradnik dla właścicieli aut

Opony są jednymi z najważniejszych części auta. To właśnie ogumienie kół ma kontakt z podłożem,a więc jego stan ma ogromny wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy, jak dbać o opony, by przez długi czas utrzymać je w […]

więcej
Jak sprawdzić do kiedy jest OC?

Jak sprawdzić do kiedy jest OC?

Obowiązek posiadania OC dotyczy każdego pojazdu z homologacją dopuszczającą do poruszania się po drogach publicznych. Za spełnienie tego obowiązku odpowiada właściciel pojazdu, a nie dostosowując się do niego, naraża się on na wysoką grzywnę w wysokości nawet kilku […]

więcej
Prawo jazdy w 2024 – ile się czeka na dokument?

Prawo jazdy w 2024 – ile się czeka na dokument?

Proces nauki, a następnie zdawania egzaminów na prawo jazdy, może trwać nawet kilka miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnych wyników obu testów, kierowcy z niecierpliwością wyczekują potwierdzenia swoich nowo nabytych uprawnień w postaci dokumentu. Jaki wpływ na cały proces ma […]

więcej