Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

Kup OC

Od lat mówi się o złym stanie polskich dróg. Chociaż z roku na rok sytuacja się poprawia, niestety nadal można uszkodzić auto lub spowodować wypadek przez ubytki w jezdni czy nieodśnieżone odcinki drogi. Czy ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe w wyniku warunków na drodze? Wyjaśniamy, kto w takiej sytuacji wypłaci Ci odszkodowanie!

Dziura w jezdni może doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu, a nawet przyczynić się do stłuczki lub wypadku. Podobnie jest w przypadku oblodzonych lub zaśnieżonych dróg, które są równie niebezpieczne dla kierowców. Zgodnie z polskim prawem za ich stan odpowiadają określone organy i zarządcy. W razie powstania szkody spowodowanej przez ich niedopatrzenie, można ubiegać się o odszkodowanie. Dowiedz się, jak to zrobić!

Kto odpowiada za stan dróg publicznych?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie

Ustawa o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku wymienia 4 kategorie dróg publicznych i określa ich zarządców:

  • krajowe – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
  • wojewódzkie – zarząd województwa;
  • powiatowe – zarząd powiatu;
  • gminne – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Organy te są odpowiedzialne za budowę, remonty oraz zabezpieczenie dróg, tak by były one w pełni zdatne do użytkowania. Wszelkie odstępstwa oraz niedopatrzenia wynikają z niedostatecznie uważnej pracy tych jednostek i zaniedbania przez nie swoich obowiązków. Jest to podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.

Jak uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi?

Uszkodzone auto można naprawić z własnej polisy. Wtedy ubezpieczyciel, u którego wykupiło się AC, zwróci się do zarządcy o zwrot kosztów. W przypadku powstania szkody należy jednak odpowiednio ją udokumentować i zgłosić. Najlepiej jest wykonać stosowne zdjęcia przyczyny oraz skutków szkody, a następnie wezwać policję lub straż miejską. Służbowa notatka będzie ważnym dowodem. Jeśli w okolicy byli akurat świadkowie, warto także poprosić ich o oświadczenie. Następnie oczywiście należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela.

Jeśli nie posiada się ubezpieczenia AC, nadal istnieje szansa otrzymania odszkodowania. Składanie wniosków, a często też i rozprawa sądowa mogą długo się ciągnąć, ale nie przynosić żadnych rezultatów. Z tego względu lepiej jest zdać się na ubezpieczyciela, czyli pomyśleć wcześniej o stosownej polisie.

Kiedy ubezpieczenie pokryje szkody powstałe w wyniku złego stanu dróg?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie

Ubezpieczenie autocasco jest polisą obejmującą zdarzenia losowe, niezależne od kierowcy. Zły stan dróg lub nawierzchni można zaliczyć do takich okoliczności. Nocą łatwo nie zauważyć wyrwy w jezdni, obniżonej studzienki, wybrzuszenia, itp. Te powstają w wyniku zaniedbań zarządcy drogi, który powinien w chwili powstania takich ubytków usuwać je najszybciej, jak to możliwe. Sytuacja podobnie wygląda przy oblodzonych i zaśnieżonych nawierzchniach. Często nie można wybrać innej drogi, a takie warunki są niezwykle niebezpieczne dla kierowcy. Łatwo wtedy o stłuczkę czy kolizję, np. z drzewem czy innymi elementami znajdującymi się przy drodze.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu?

By nie obawiać się żadnej sytuacji na drodze, najlepiej jest znaleźć zawczasu dobrą polisę OC i AC. W tym pomocna będzie nasza porównywarka ubezpieczeń. Nie ma sensu tracić czasu na długie przeglądanie oraz analizowanie poszczególnych ofert, gdy można to zrobić automatycznie! Wystarczy wpisać wszystkie dane kierowcy i samochodu w formularz on-line, by w kilka chwil uzyskać gotowe zestawienie spersonalizowanych ofert. Kalkulator OC oblicza od razu wysokość składki, uwzględniając wszelkie promocje i zniżki. Dzięki temu bez wysiłku znajdziesz najtańsze OC i AC!

Zarządca drogi jest zobowiązany do pokrycia kosztów napraw, jeśli z powodu jego niedopatrzeń uszkodzisz swój pojazd. Chociaż z tytułu złego stanu jezdni można uzyskać odszkodowanie nawet nie posiadając AC, znacznie prościej będzie zawczasu się ubezpieczyć. Znajdź tanie, korzystne polisy bez żadnego wysiłku!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Coraz więcej odpowiedzialnych Polaków decyduje się na zakup różnych polis. Ubezpieczamy nie tylko samochody, ale też mieszkania czy własne zdrowie i życie. Nie każdy wie, że można także zagwarantować sobie pomoc w razie sporów w sądzie. Wyjaśniamy czym […]

więcej
Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

Wybierasz się na zimowe ferie w górach? Zadbałeś o swoje bezpieczeństwo i wykupiłeś ubezpieczenie narciarskie? Upewnij się też, że Twój samochód poradzi sobie z jazdą w górskich, zimowych warunkach! Zobacz, jak przygotować pojazd do takiej podróży!

więcej
Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Franszyza? Ubezpieczenia, w których spotkasz ten termin, przerzucają na Ciebie część poniesionej szkody. Jak działa to w praktyce? Kiedy warto zastosować taki typ udziału własnego? Dlaczego podział odpowiedzialności może czasem okazać się bardzo korzystny? Przeczytaj nasz poradnik i […]

więcej
Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

Wybierasz się samochodem na wakacje do europejskich krajów, a może często podróżujesz służbowo poza granice Polski? W takim razie powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort w czasie pobytu poza domem. Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie assistance w […]

więcej