Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

5/5 - (Ocen: 5)

Kup OC

Od lat mówi się o złym stanie polskich dróg. Chociaż z roku na rok sytuacja się poprawia, niestety nadal można uszkodzić auto lub spowodować wypadek przez ubytki w jezdni czy nieodśnieżone odcinki drogi. Czy ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe w wyniku warunków na drodze? Wyjaśniamy, kto w takiej sytuacji wypłaci Ci odszkodowanie!

Dziura w jezdni może doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu, a nawet przyczynić się do stłuczki lub wypadku. Podobnie jest w przypadku oblodzonych lub zaśnieżonych dróg, które są równie niebezpieczne dla kierowców. Zgodnie z polskim prawem za ich stan odpowiadają określone organy i zarządcy. W razie powstania szkody spowodowanej przez ich niedopatrzenie, można ubiegać się o odszkodowanie. Dowiedz się, jak to zrobić!

Kto odpowiada za stan dróg publicznych?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie

Ustawa o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku wymienia 4 kategorie dróg publicznych i określa ich zarządców:

 • drogi krajowe – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
 • drogi wojewódzkie – zarząd województwa;
 • drogi powiatowe – zarząd powiatu;
 • drogi gminne – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Organy te są odpowiedzialne za budowę, remonty oraz zabezpieczenie dróg, tak by były one w pełni zdatne do użytkowania, czyli za odpowiedni stan dróg. Wszelkie odstępstwa oraz niedopatrzenia wynikają z niedostatecznie uważnej pracy tych jednostek i zaniedbania przez nie swoich obowiązków. Jest to podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.

 

Odszkodowanie od zarządcy drogi – jak je uzyskać?

Uszkodzone auto można naprawić z własnej polisy. Wtedy ubezpieczyciel, u którego wykupiło się AC, zwróci się do zarządcy o zwrot kosztów. W przypadku powstania szkody należy jednak odpowiednio ją udokumentować i zgłosić. Najlepiej jest wykonać stosowne zdjęcia przyczyny oraz skutków szkody, a następnie wezwać policję lub straż miejską. Służbowa notatka będzie ważnym dowodem. Jeśli w okolicy byli akurat świadkowie, warto także poprosić ich o oświadczenie. Następnie oczywiście należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela.

Jeśli nie posiada się ubezpieczenia AC, nadal istnieje szansa otrzymania odszkodowania. Składanie wniosków, a często też i rozprawa sądowa mogą długo się ciągnąć, ale nie przynosić żadnych rezultatów. Z tego względu lepiej jest zdać się na ubezpieczyciela, czyli pomyśleć wcześniej o stosownej polisie.

Dziura w drodze – odszkodowanie. Jak je uzyskać?

Podstawową zasadą otrzymania odszkodowania za uszkodzenie samochodu na drodze gminnej, powiatowiej, wojewódzkiej czy krajowej, jest udowodnienie winy zarządcy drogi, a dokładniej, za art. 415 KC, jego zaniechania. Co robimy, jeśli uszkodzenie pojazdu jest efektem najechania w dziurę w drodze?

 • Wezwij na miejsce policję bądź straż miejską i poproś o sporządczenie notatki z miejsca zdarzenia – będzie to kluczowe w dalszym postępowaniu. Jeśli nie ma możliwości, żeby odpowiednie służby przyjechały, wykonaj taki protokół samodzielnie. W notatce z takiego zdarzenia powinien znaleźć się czas i miejsce zdarzenia, dokładny opis uszkodzenia samochodu oraz wygląd uszkodzenia nawierzchni (zdjęcie dziury w drodze, brak kratki kanalizacyjnej etc.), który doprowadził do zdarzenia,
 • Sprawdź, kto jest zarządcą drogi – powyżej masz listę;
 • Oprócz notatki wykonaj zdjęcia: stanu nawierzchni uszkodzeń samochodu i miejsca zdarzenia;
 • Jeśli są świadkowie zdarzenia, poproś ich o zeznanie na piśmie;
 • Uzyskaj kosztorys naprawy z warsztatu samochodowego;
 • Zdobądź wycenę rzeczoznawcy;
 • Zatrzymaj uszkodzoną wymienioną część samochodu do wglądu, jako dowód w sprawie.

Odpowiedzialność zarządcy drogi za wyrządzenie szkody z powodu zaniedbania trwa 3 lata – niezależnie od tego, czy jest to droga gminna, czy krajowa. Tyle czasu masz na zgłoszenie wniosku. Z kolei ubezpieczyciel urzędu, do którego składamy pismo, ma 30 dni na odpowiedź.

Kiedy ubezpieczenie pokryje szkody powstałe w wyniku złego stanu dróg?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie

Ubezpieczenie autocasco jest polisą obejmującą zdarzenia losowe, niezależne od kierowcy. Zły stan dróg lub nawierzchni można zaliczyć do takich okoliczności. Nocą łatwo nie zauważyć wyrwy w jezdni, obniżonej studzienki, wybrzuszenia, itp. Te powstają w wyniku zaniedbań zarządcy drogi, który powinien w chwili powstania takich ubytków usuwać je najszybciej, jak to możliwe. Sytuacja podobnie wygląda przy oblodzonych i zaśnieżonych nawierzchniach. Często nie można wybrać innej drogi, a takie warunki są niezwykle niebezpieczne dla kierowcy. Łatwo wtedy o stłuczkę czy kolizję, np. z drzewem czy innymi elementami znajdującymi się przy drodze.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu?

By nie obawiać się żadnej sytuacji na drodze, najlepiej jest znaleźć zawczasu dobrą polisę OC i AC. W tym pomocna będzie nasza porównywarka ubezpieczeń. Nie ma sensu tracić czasu na długie przeglądanie oraz analizowanie poszczególnych ofert, gdy można to zrobić automatycznie! Wystarczy wpisać wszystkie dane kierowcy i samochodu w formularz on-line, by w kilka chwil uzyskać gotowe zestawienie spersonalizowanych ofert. Kalkulator OC oblicza od razu wysokość składki, uwzględniając wszelkie promocje i zniżki. Dzięki temu bez wysiłku znajdziesz najtańsze OC i AC!

Zarządca drogi jest zobowiązany do pokrycia kosztów napraw, jeśli z powodu jego niedopatrzeń uszkodzisz swój pojazd. Chociaż z tytułu złego stanu jezdni można uzyskać odszkodowanie nawet nie posiadając AC, znacznie prościej będzie zawczasu się ubezpieczyć. Znajdź tanie, korzystne polisy bez żadnego wysiłku!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni niejako Twoją własność, gdy jesteś zobowiązany do […]

więcej
Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Mając wypadek komunikacyjny poza granicami kraju, trzeba będzie skontaktować się z polskim biurem ubezpieczycieli komunikacyjnych. To jedna z sytuacji, gdy konieczne jest skorzystanie z usług tego urzędu. Natomiast jest to instytucja, która ma szerszy zakres obowiązków. Co to […]

więcej
Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

W wyniku pewnych wykroczeń, kierowca może tymczasowo utracić uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko takiej kary? Niedawno przepisy zostały zaostrzone. Wyjaśniamy, kiedy możliwa jest utrata prawa jazdy w 2020 roku. W ostatnich miesiącach wprowadzono […]

więcej
Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Podróżowanie samochodem po Włoszech to świetny sposób na poznanie najpiękniejszych zakątków tego kraju – jest on bogaty zarówno w zabytki, jak i niezwykłą przyrodę, a wszystkie miejsca warte zobaczenia rozsiane są po całym państwie. Jak więc najlepiej przygotować […]

więcej