Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

5/5 - (Ocen: 5)

Kup OC

Od lat mówi się o złym stanie polskich dróg. Chociaż z roku na rok sytuacja się poprawia, niestety nadal można uszkodzić auto lub spowodować wypadek przez ubytki w jezdni czy nieodśnieżone odcinki drogi. Czy ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe w wyniku warunków na drodze? Wyjaśniamy, kto w takiej sytuacji wypłaci Ci odszkodowanie!

Dziura w jezdni może doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu, a nawet przyczynić się do stłuczki lub wypadku. Podobnie jest w przypadku oblodzonych lub zaśnieżonych dróg, które są równie niebezpieczne dla kierowców. Zgodnie z polskim prawem za ich stan odpowiadają określone organy i zarządcy. W razie powstania szkody spowodowanej przez ich niedopatrzenie, można ubiegać się o odszkodowanie. Dowiedz się, jak to zrobić!

Kto odpowiada za stan dróg publicznych?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie

Ustawa o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku wymienia 4 kategorie dróg publicznych i określa ich zarządców:

  • drogi krajowe – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
  • drogi wojewódzkie – zarząd województwa;
  • drogi powiatowe – zarząd powiatu;
  • drogi gminne – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Organy te są odpowiedzialne za budowę, remonty oraz zabezpieczenie dróg, tak by były one w pełni zdatne do użytkowania, czyli za odpowiedni stan dróg. Wszelkie odstępstwa oraz niedopatrzenia wynikają z niedostatecznie uważnej pracy tych jednostek i zaniedbania przez nie swoich obowiązków. Jest to podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.

 

Odszkodowanie od zarządcy drogi – jak je uzyskać?

Uszkodzone auto można naprawić z własnej polisy. Wtedy ubezpieczyciel, u którego wykupiło się AC, zwróci się do zarządcy o zwrot kosztów. W przypadku powstania szkody należy jednak odpowiednio ją udokumentować i zgłosić. Najlepiej jest wykonać stosowne zdjęcia przyczyny oraz skutków szkody, a następnie wezwać policję lub straż miejską. Służbowa notatka będzie ważnym dowodem. Jeśli w okolicy byli akurat świadkowie, warto także poprosić ich o oświadczenie. Następnie oczywiście należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela.

Jeśli nie posiada się ubezpieczenia AC, nadal istnieje szansa otrzymania odszkodowania. Składanie wniosków, a często też i rozprawa sądowa mogą długo się ciągnąć, ale nie przynosić żadnych rezultatów. Z tego względu lepiej jest zdać się na ubezpieczyciela, czyli pomyśleć wcześniej o stosownej polisie.

Dziura w drodze – odszkodowanie. Jak je uzyskać?

Podstawową zasadą otrzymania odszkodowania za uszkodzenie samochodu na drodze gminnej, powiatowiej, wojewódzkiej czy krajowej, jest udowodnienie winy zarządcy drogi, a dokładniej, za art. 415 KC, jego zaniechania. Co robimy, jeśli uszkodzenie pojazdu jest efektem najechania w dziurę w drodze?

  • Wezwij na miejsce policję bądź straż miejską i poproś o sporządczenie notatki z miejsca zdarzenia – będzie to kluczowe w dalszym postępowaniu. Jeśli nie ma możliwości, żeby odpowiednie służby przyjechały, wykonaj taki protokół samodzielnie. W notatce z takiego zdarzenia powinien znaleźć się czas i miejsce zdarzenia, dokładny opis uszkodzenia samochodu oraz wygląd uszkodzenia nawierzchni (zdjęcie dziury w drodze, brak kratki kanalizacyjnej etc.), który doprowadził do zdarzenia,
  • Sprawdź, kto jest zarządcą drogi – powyżej masz listę;
  • Oprócz notatki wykonaj zdjęcia: stanu nawierzchni uszkodzeń samochodu i miejsca zdarzenia;
  • Jeśli są świadkowie zdarzenia, poproś ich o zeznanie na piśmie;
  • Uzyskaj kosztorys naprawy z warsztatu samochodowego;
  • Zdobądź wycenę rzeczoznawcy;
  • Zatrzymaj uszkodzoną wymienioną część samochodu do wglądu, jako dowód w sprawie.

Odpowiedzialność zarządcy drogi za wyrządzenie szkody z powodu zaniedbania trwa 3 lata – niezależnie od tego, czy jest to droga gminna, czy krajowa. Tyle czasu masz na zgłoszenie wniosku. Z kolei ubezpieczyciel urzędu, do którego składamy pismo, ma 30 dni na odpowiedź.

Kiedy ubezpieczenie pokryje szkody powstałe w wyniku złego stanu dróg?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie

Ubezpieczenie autocasco jest polisą obejmującą zdarzenia losowe, niezależne od kierowcy. Zły stan dróg lub nawierzchni można zaliczyć do takich okoliczności. Nocą łatwo nie zauważyć wyrwy w jezdni, obniżonej studzienki, wybrzuszenia, itp. Te powstają w wyniku zaniedbań zarządcy drogi, który powinien w chwili powstania takich ubytków usuwać je najszybciej, jak to możliwe. Sytuacja podobnie wygląda przy oblodzonych i zaśnieżonych nawierzchniach. Często nie można wybrać innej drogi, a takie warunki są niezwykle niebezpieczne dla kierowcy. Łatwo wtedy o stłuczkę czy kolizję, np. z drzewem czy innymi elementami znajdującymi się przy drodze.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu?

By nie obawiać się żadnej sytuacji na drodze, najlepiej jest znaleźć zawczasu dobrą polisę OC i AC. W tym pomocna będzie nasza porównywarka ubezpieczeń. Nie ma sensu tracić czasu na długie przeglądanie oraz analizowanie poszczególnych ofert, gdy można to zrobić automatycznie! Wystarczy wpisać wszystkie dane kierowcy i samochodu w formularz on-line, by w kilka chwil uzyskać gotowe zestawienie spersonalizowanych ofert. Kalkulator OC oblicza od razu wysokość składki, uwzględniając wszelkie promocje i zniżki. Dzięki temu bez wysiłku znajdziesz najtańsze OC i AC!

Zarządca drogi jest zobowiązany do pokrycia kosztów napraw, jeśli z powodu jego niedopatrzeń uszkodzisz swój pojazd. Chociaż z tytułu złego stanu jezdni można uzyskać odszkodowanie nawet nie posiadając AC, znacznie prościej będzie zawczasu się ubezpieczyć. Znajdź tanie, korzystne polisy bez żadnego wysiłku!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

  • Anka
    - -

    A co zrobić w przypadku uszkodzenia samochodu przez częste jeżdżenie ulicą w tragicznym stanie? Nie jest to jednorazowe zdarzenie, do któego można wezwać policję, lecz uszkodzone zawieszenie przez codzienną jazdę ulicą Powstańców Śląskich (kocie łby i dziury) we Wrocławiu. Uszkodzone amortyzatory i pęknięta sprężyna. Posiadam faktury za zakup części, lecz naprawy dokonujemy własnoręcznie.

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się do Zarządcy Dróg lub zasięgnąć porady prawnej.

  • Przemek
    - -

    W 13.12,2023 wpadłem w dziurę,rozerwałem oponę,felgę wgniotlem, zrobiłem zdjęcia uszkodzonej drogi,opony,felgi,napisałem pismo do ubezpieczyciela,dołączyłem zdjęcia,opis zdarzenia,mapkę,faktury za naprawę,plus dokumenty które wymagał ubezpieczyciel i ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania bo stwierdził ,że objazd dróg był 11.09.2023 i droga w tym miejscu była cała,co mogę zrobić?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry, W tej sytuacji może Pan odwołać się od decyzji Ubezpieczyciela składając reklamacje do Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub zasięgnąć pomocy u Rzecznika Finansowego.

Więcej artykułów i porad
3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu od zdarzeń losowych. Oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych znacznie się od siebie różnią nie tylko ceną, ale przede wszystkim oferowanymi świadczeniami. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze, by zakupić najodpowiedniejsze autocasco! […]

więcej
Kiedy Twój samochód będzie naprawdę bezpieczny, mimo złych warunków pogodowych?

Kiedy Twój samochód będzie naprawdę bezpieczny, mimo złych warunków pogodowych?

Warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na jazdę samochodem. Niestety, nie zawsze można zrezygnować z podróży z powodu złej pogody. Podpowiadamy jak zadbać o auto, by móc czuć się bezpiecznie bez względu na panującą na zewnątrz aurę! Jazda samochodem […]

więcej
Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochody hybrydowe są reklamowane jako oszczędne, ekologiczne i nowoczesne. Chociaż z roku na rok wzrasta ich sprzedaż, nadal pojawiają się opinie, według których takie pojazdy są bardzo drogie w utrzymaniu oraz nieopłacalne. Jak jednak ma się to do […]

więcej
Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

Dużo mówi się dzisiaj o bardzo niekorzystnych zmianach klimatycznych, które dotykają nas wszystkich. Jeszcze do niedawna w Polsce nie myśleliśmy o skutkach gwałtownych huraganów, gradobicia, czy ciężkiej ulewy, a dzisiaj musimy być przygotowani na to, że takie zjawiska […]

więcej