Od lat mówi się o złym stanie polskich dróg. Chociaż z roku na rok sytuacja się poprawia, niestety nadal można uszkodzić auto lub spowodować wypadek przez ubytki w jezdni czy nieodśnieżone odcinki drogi. Czy ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe w wyniku warunków na drodze? Wyjaśniamy, kto w takiej sytuacji wypłaci Ci odszkodowanie!
Dziura w jezdni może doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu, a nawet przyczynić się do stłuczki lub wypadku. Podobnie jest w przypadku oblodzonych lub zaśnieżonych dróg, które są równie niebezpieczne dla kierowców. Zgodnie z polskim prawem za ich stan odpowiadają określone organy i zarządcy. W razie powstania szkody spowodowanej przez ich niedopatrzenie, można ubiegać się o odszkodowanie. Dowiedz się, jak to zrobić!
Z tego artykułu dowiesz się:
Kto odpowiada za stan dróg publicznych?
Ustawa o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku wymienia 4 kategorie dróg publicznych i określa ich zarządców:
- drogi krajowe – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
- drogi wojewódzkie – zarząd województwa;
- drogi powiatowe – zarząd powiatu;
- drogi gminne – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Organy te są odpowiedzialne za budowę, remonty oraz zabezpieczenie dróg, tak by były one w pełni zdatne do użytkowania, czyli za odpowiedni stan dróg. Wszelkie odstępstwa oraz niedopatrzenia wynikają z niedostatecznie uważnej pracy tych jednostek i zaniedbania przez nie swoich obowiązków. Jest to podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.
Odszkodowanie od zarządcy drogi – jak je uzyskać?
Uszkodzone auto można naprawić z własnej polisy. Wtedy ubezpieczyciel, u którego wykupiło się AC, zwróci się do zarządcy o zwrot kosztów. W przypadku powstania szkody należy jednak odpowiednio ją udokumentować i zgłosić. Najlepiej jest wykonać stosowne zdjęcia przyczyny oraz skutków szkody, a następnie wezwać policję lub straż miejską. Służbowa notatka będzie ważnym dowodem. Jeśli w okolicy byli akurat świadkowie, warto także poprosić ich o oświadczenie. Następnie oczywiście należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela.
Jeśli nie posiada się ubezpieczenia AC, nadal istnieje szansa otrzymania odszkodowania. Składanie wniosków, a często też i rozprawa sądowa mogą długo się ciągnąć, ale nie przynosić żadnych rezultatów. Z tego względu lepiej jest zdać się na ubezpieczyciela, czyli pomyśleć wcześniej o stosownej polisie.
Dziura w drodze – odszkodowanie. Jak je uzyskać?
Podstawową zasadą otrzymania odszkodowania za uszkodzenie samochodu na drodze gminnej, powiatowiej, wojewódzkiej czy krajowej, jest udowodnienie winy zarządcy drogi, a dokładniej, za art. 415 KC, jego zaniechania. Co robimy, jeśli uszkodzenie pojazdu jest efektem najechania w dziurę w drodze?
- Wezwij na miejsce policję bądź straż miejską i poproś o sporządczenie notatki z miejsca zdarzenia – będzie to kluczowe w dalszym postępowaniu. Jeśli nie ma możliwości, żeby odpowiednie służby przyjechały, wykonaj taki protokół samodzielnie. W notatce z takiego zdarzenia powinien znaleźć się czas i miejsce zdarzenia, dokładny opis uszkodzenia samochodu oraz wygląd uszkodzenia nawierzchni (zdjęcie dziury w drodze, brak kratki kanalizacyjnej etc.), który doprowadził do zdarzenia,
- Sprawdź, kto jest zarządcą drogi – powyżej masz listę;
- Oprócz notatki wykonaj zdjęcia: stanu nawierzchni uszkodzeń samochodu i miejsca zdarzenia;
- Jeśli są świadkowie zdarzenia, poproś ich o zeznanie na piśmie;
- Uzyskaj kosztorys naprawy z warsztatu samochodowego;
- Zdobądź wycenę rzeczoznawcy;
- Zatrzymaj uszkodzoną wymienioną część samochodu do wglądu, jako dowód w sprawie.
Odpowiedzialność zarządcy drogi za wyrządzenie szkody z powodu zaniedbania trwa 3 lata – niezależnie od tego, czy jest to droga gminna, czy krajowa. Tyle czasu masz na zgłoszenie wniosku. Z kolei ubezpieczyciel urzędu, do którego składamy pismo, ma 30 dni na odpowiedź.
Kiedy ubezpieczenie pokryje szkody powstałe w wyniku złego stanu dróg?
Ubezpieczenie autocasco jest polisą obejmującą zdarzenia losowe, niezależne od kierowcy. Zły stan dróg lub nawierzchni można zaliczyć do takich okoliczności. Nocą łatwo nie zauważyć wyrwy w jezdni, obniżonej studzienki, wybrzuszenia, itp. Te powstają w wyniku zaniedbań zarządcy drogi, który powinien w chwili powstania takich ubytków usuwać je najszybciej, jak to możliwe. Sytuacja podobnie wygląda przy oblodzonych i zaśnieżonych nawierzchniach. Często nie można wybrać innej drogi, a takie warunki są niezwykle niebezpieczne dla kierowcy. Łatwo wtedy o stłuczkę czy kolizję, np. z drzewem czy innymi elementami znajdującymi się przy drodze.
Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu?
By nie obawiać się żadnej sytuacji na drodze, najlepiej jest znaleźć zawczasu dobrą polisę OC i AC. W tym pomocna będzie nasza porównywarka ubezpieczeń. Nie ma sensu tracić czasu na długie przeglądanie oraz analizowanie poszczególnych ofert, gdy można to zrobić automatycznie! Wystarczy wpisać wszystkie dane kierowcy i samochodu w formularz on-line, by w kilka chwil uzyskać gotowe zestawienie spersonalizowanych ofert. Kalkulator OC oblicza od razu wysokość składki, uwzględniając wszelkie promocje i zniżki. Dzięki temu bez wysiłku znajdziesz najtańsze OC i AC!
Zarządca drogi jest zobowiązany do pokrycia kosztów napraw, jeśli z powodu jego niedopatrzeń uszkodzisz swój pojazd. Chociaż z tytułu złego stanu jezdni można uzyskać odszkodowanie nawet nie posiadając AC, znacznie prościej będzie zawczasu się ubezpieczyć. Znajdź tanie, korzystne polisy bez żadnego wysiłku!