Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

Kup OC

Od lat mówi się o złym stanie polskich dróg. Chociaż z roku na rok sytuacja się poprawia, niestety nadal można uszkodzić auto lub spowodować wypadek przez ubytki w jezdni czy nieodśnieżone odcinki drogi. Czy ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe w wyniku warunków na drodze? Wyjaśniamy, kto w takiej sytuacji wypłaci Ci odszkodowanie!

Dziura w jezdni może doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu, a nawet przyczynić się do stłuczki lub wypadku. Podobnie jest w przypadku oblodzonych lub zaśnieżonych dróg, które są równie niebezpieczne dla kierowców. Zgodnie z polskim prawem za ich stan odpowiadają określone organy i zarządcy. W razie powstania szkody spowodowanej przez ich niedopatrzenie, można ubiegać się o odszkodowanie. Dowiedz się, jak to zrobić!

Kto odpowiada za stan dróg publicznych?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie

Ustawa o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku wymienia 4 kategorie dróg publicznych i określa ich zarządców:

  • krajowe – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
  • wojewódzkie – zarząd województwa;
  • powiatowe – zarząd powiatu;
  • gminne – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Organy te są odpowiedzialne za budowę, remonty oraz zabezpieczenie dróg, tak by były one w pełni zdatne do użytkowania. Wszelkie odstępstwa oraz niedopatrzenia wynikają z niedostatecznie uważnej pracy tych jednostek i zaniedbania przez nie swoich obowiązków. Jest to podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.

Jak uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi?

Uszkodzone auto można naprawić z własnej polisy. Wtedy ubezpieczyciel, u którego wykupiło się AC, zwróci się do zarządcy o zwrot kosztów. W przypadku powstania szkody należy jednak odpowiednio ją udokumentować i zgłosić. Najlepiej jest wykonać stosowne zdjęcia przyczyny oraz skutków szkody, a następnie wezwać policję lub straż miejską. Służbowa notatka będzie ważnym dowodem. Jeśli w okolicy byli akurat świadkowie, warto także poprosić ich o oświadczenie. Następnie oczywiście należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela.

Jeśli nie posiada się ubezpieczenia AC, nadal istnieje szansa otrzymania odszkodowania. Składanie wniosków, a często też i rozprawa sądowa mogą długo się ciągnąć, ale nie przynosić żadnych rezultatów. Z tego względu lepiej jest zdać się na ubezpieczyciela, czyli pomyśleć wcześniej o stosownej polisie.

Kiedy ubezpieczenie pokryje szkody powstałe w wyniku złego stanu dróg?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie

Ubezpieczenie autocasco jest polisą obejmującą zdarzenia losowe, niezależne od kierowcy. Zły stan dróg lub nawierzchni można zaliczyć do takich okoliczności. Nocą łatwo nie zauważyć wyrwy w jezdni, obniżonej studzienki, wybrzuszenia, itp. Te powstają w wyniku zaniedbań zarządcy drogi, który powinien w chwili powstania takich ubytków usuwać je najszybciej, jak to możliwe. Sytuacja podobnie wygląda przy oblodzonych i zaśnieżonych nawierzchniach. Często nie można wybrać innej drogi, a takie warunki są niezwykle niebezpieczne dla kierowcy. Łatwo wtedy o stłuczkę czy kolizję, np. z drzewem czy innymi elementami znajdującymi się przy drodze.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu?

By nie obawiać się żadnej sytuacji na drodze, najlepiej jest znaleźć zawczasu dobrą polisę OC i AC. W tym pomocna będzie nasza porównywarka ubezpieczeń. Nie ma sensu tracić czasu na długie przeglądanie oraz analizowanie poszczególnych ofert, gdy można to zrobić automatycznie! Wystarczy wpisać wszystkie dane kierowcy i samochodu w formularz on-line, by w kilka chwil uzyskać gotowe zestawienie spersonalizowanych ofert. Kalkulator OC oblicza od razu wysokość składki, uwzględniając wszelkie promocje i zniżki. Dzięki temu bez wysiłku znajdziesz najtańsze OC i AC!

Zarządca drogi jest zobowiązany do pokrycia kosztów napraw, jeśli z powodu jego niedopatrzeń uszkodzisz swój pojazd. Chociaż z tytułu złego stanu jezdni można uzyskać odszkodowanie nawet nie posiadając AC, znacznie prościej będzie zawczasu się ubezpieczyć. Znajdź tanie, korzystne polisy bez żadnego wysiłku!

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne są coraz droższe. Z tego względu nie każdy decyduje się na zakup całego pakietu uwzględniającego obowiązkowe OC, dodatkowe Autocasco oraz NNW. Jest jednak rozwiązanie, które może być idealne dla użytkowników, którzy chcieliby być nieco lepiej zabezpieczeni.

więcej
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej
Winiety w Słowacji – jakie koszty za podróż autem?

Winiety w Słowacji – jakie koszty za podróż autem?

Wybierając się w słowacką podróż autem – pomyśl o zakupie winiety. Słowacja wprowadziła elektroniczny system sprzedaży. Winiety na wszystkie płatne drogi na Słowacji wykupisz i opłacisz więc szybko i bez większych problemów. Zakupów dokonasz przez internet lub smartfona […]

więcej
Co zrobić gdy sprawca ucieknie z miejsca kolizji

Co zrobić gdy sprawca ucieknie z miejsca kolizji

To może być zwykła stłuczka na parkingu, jednak nie każdy kierowca, zwłaszcza sprawca, zostanie na miejscu zdarzenia i nie ulegnie strachowi przed możliwymi konsekwencjami. Zdarza się, że będziesz miał do czynienia z ucieczką z miejsca kolizji. Jak wtedy […]

więcej