Wakacje nad morzem – czy warto się ubezpieczyć?

Wakacje nad morzem – czy warto się ubezpieczyć?

5/5 - (Ocen: 1)

Przyjemne promienie słońca, ciepły piasek i szum fal pozwalają całkowicie się odprężyć. Przez to wiele osób zapomina, że nawet najspokojniejszy urlop nagle może zostać przerwany przez wypadek czy inne niemiłe zdarzenie. Mimo to, nie każdy decyduje się na kupno odpowiedniej polisy. Wyjaśniamy, czy warto ubezpieczyć się na wakacje nad morzem!

Podczas organizowania urlopu zwykle głównie myśli się o transporcie, zakwaterowaniu i atrakcjach. Nie można jednak zapominać o swoim bezpieczeństwie. Co jednak, gdy planuje się leniwe wakacje nad morzem? Czy rzeczywiście trzeba wtedy kupować polisę? Dowiedz się, kiedy nie powinno się rezygnować z ubezpieczenia turystycznego!

Wakacje nad morzem – czy ubezpieczenie jest konieczne?

Dla wielu osób wakacje nad morzem kojarzą się z absolutnym spokojem i relaksem. Wybierając się na urlop w ogóle nie biorą pod uwagę zagrożeń, które mogą nie tylko zepsuć wyjazd, ale nawet narazić zdrowie i życie. Na plaży, w kurorcie czy w trasie może dojść do wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Już sam transport bywa niebezpieczny. Nawet pomijając już wypadki, w każdej chwili można zgubić bagaż czy zostać okradzionym. Utrudnienia w trasie mogą też doprowadzić do różnych komplikacji. Jeśli mają miejsce za granicą, szczególnie trudno jest z nich wybrnąć.

Na miejscu w każdej chwili można również potrzebować pomocy lekarza. Przypadkiem można zrobić sobie krzywdę, np. skręcając kostkę. Lista zagrożeń jest naprawdę długa. Dla przykładu, zbyt silna klimatyzacja przyczynia się do chorób górnych dróg oddechowych, lokalne przysmaki mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego, a drzemka na plaży w samo południe może skończyć się oparzeniami i udarem słonecznym. Koszty leczenia zawsze są wysokie, tym bardziej, gdy przebywa się za granicą.

Niestety, nie każdy zdaje sobie też sprawę z tego, że podczas wakacji nad morzem można po prostu zginąć. Luźna atmosfera, odrobina alkoholu i odurzający upał niestety nie sprzyjają uważności. Przez to można, np. wpaść pod samochód czy utonąć. Takie zdarzenie jest okropną tragedią dla bliskich zmarłego. Kiedy zaś zginie, np. ojciec głównie utrzymujący rodzinę, jego śmierć może przyczynić się do znacznego pogorszenia sytuacji bytowej.

Oczywiście nie zawsze musi dojść do tak dramatycznych zdarzeń, ale drobne wypadki również potrafią być kłopotliwe. Kiedy, np. przypadkiem zniszczy się wyposażenie w hotelu, uszkodzi się mienie kogoś obcego albo doprowadzi się do uszczerbku na zdrowiu osoby trzeciej, można zostać pociągniętym do odpowiedzialności. Czasami odszkodowania wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Brak polisy turystycznej w razie jakichkolwiek kłopotów naraża na duży stres oraz straty finansowe. Z tego względu przed wyjazdem nad morze zawsze warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie – w szczególności, gdy planuje się urlop za granicą. Jeśli chce się zagwarantować spokój ducha sobie i swoim bliskim, nie można zignorować tej kwestii.

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wakacje nad morzem?

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wakacje nad morzem?

Ubezpieczenie turystyczne wcale nie jest drogim świadczeniem. Da się znaleźć oferty, w których dzienna składka wynosi zaledwie kilka złotych. Rezygnowanie z tego świadczenia nie jest więc żadną oszczędnością. Wakacje nad morzem zawsze są pewnym ryzykiem. W wyniku różnych zdarzeń narażone mogą być posiadane dobra, pieniądze, zdrowie, a nawet życie – nie tylko własne, ale też bliskich. Brak ubezpieczenia może mieć poważne konsekwencje.

Dobrze dobrana polisa turystyczna nie tylko chroni przed nieprzewidzianymi wydatkami czy stratami, ale też może zagwarantować wsparcie innego rodzaju. W niektórych przypadkach uwzględnionych w pakiecie Assistance zapewnia pomoc, np. prawnika, tłumacza czy konsultanta, który szybko znajdzie nocleg, alternatywny środek transportu, najbliższą polską ambasadę itp. W wyjątkowych sytuacjach w ramach tej usługi można nawet zostać z powrotem przetransportowanym do kraju. Ubezpieczenie pozwala wybrnąć z najtrudniejszych sytuacji.

Wakacje nad morzem za granicą – jak wybrać polisę?

Ubezpieczenie turystyczne jest wręcz konieczne, kiedy planuje się zagraniczny wyjazd nad morze. Na rynku można znaleźć szeroki wybór różnych świadczeń tego typu, dlatego warto wiedzieć, na co powinno się zwrócić uwagę podczas poszukiwania idealnej oferty.

Przede wszystkim polisa powinna mieć wysoką sumę gwarantowaną kosztów leczenia. Jeśli chce się wyjechać do kraju europejskiego, dobrze by wynosiła minimum 30 tys. euro. W przypadku dalszej podróży bezwzględnym minimum będzie 100 tys. euro. Przy tym koniecznie trzeba się zorientować, czy dane towarzystwo uwzględnia wydatki związane z transportem medycznym i organizacją akcji ratunkowych.

Następnie należy sprawdzić warunki oraz zakres ubezpieczenia, które są dokładnie opisane w dokumencie OWU. Polisy turystyczne oferowane przez poszczególne firmy mogą diametralnie się od siebie różnić. Jeśli chce się świadomie wybrać odpowiednią opcję, trzeba dokładnie się z nią zapoznać.

Bardzo ważne jest też to, by polisa obejmowała NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Świadczenie to zapewnia wypłatę odszkodowania w momencie, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu albo śmierci osoby ubezpieczonej. Jego wysokość jest ustalana wprost proporcjonalnie do szkody, na podstawie tabeli procentowej (dokładnie opisującej wszystkie możliwe urazy i skutki zdrowotne). Pieniądze mogą zostać wykorzystane na leczenie, rehabilitację lub organizację pogrzebu, wsparcie dla osób bliskich itp.

Przydatnym dodatkiem do polisy turystycznej jest także OC w życiu prywatnym. Kiedy ubezpieczony wywoła jakieś szkody na mieniu lub zdrowiu osoby trzeciej, pokryje ono koszty odszkodowania. Na pewno dobrze jest też zwrócić uwagę na Assistance, dający dostęp do całodobowej infolinii.

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie na wakacje nad morzem w Polsce?

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie na wakacje nad morzem w Polsce?

Wiele osób myśli, że ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne tylko wtedy, gdy planuje się wyjazd za granicę. Faktycznie, przebywając we własnym kraju nie jest się narażonym na ogromne wydatki związane, np. z pobytem w szpitalu, jeśli posiada się ubezpieczenie zdrowotne jako pracownik, uczeń, student czy emeryt. Co oczywiste, we własnej ojczyźnie nie ma też co obawiać się problemów związanych z różnicami kulturowymi czy barierą językową. Nie oznacza to jednak, że nic nam nie grozi.

Jeśli jedzie się na wakacje z bliskimi, koniecznie warto rozważyć zakup ubezpieczenia. Nie będzie to duży wydatek, a może uchronić przed przykrymi konsekwencjami. Polisa przyda się, gdy np. żona złamie nogę i będzie musiała później odbyć rehabilitację, syn zniszczy telewizor w pokoju hotelowym czy gdy złodzieje ukradną bagaże, portfele albo drogi aparat fotograficzny.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia na wyjazd nad morze?

Wybierając ubezpieczenie na wyjazd nad morze warto zwrócić szczególną uwagę na tzw. wyłączenia. Towarzystwo ma prawo wskazać sytuacje i okoliczności, w których nie zagwarantuje wsparcia. Oczywistym jest, że nie uzyska się odszkodowania, gdy np. celowo doprowadzi się do szkody. Wiele firm umieszcza jednak w OWU także mniej przewidywalne zapisy. Często nieuwzględniane są wypadki i szkody, do których doszło podczas uprawiania sportu czy wtedy, gdy ubezpieczony spożywał napoje wyskokowe. Jeśli chce się być przygotowanym także na takie ewentualności, zazwyczaj trzeba dokupić specjalne rozszerzenie sportowe oraz tzw. klauzulę alkoholową.

Jak znaleźć idealne ubezpieczenie turystyczne?

Towarzystwa oferują najróżniejsze warianty ubezpieczeń turystycznych o różnych zakresach, warunkach i cenach. Jeśli chce się znaleźć idealną polisę, trzeba dobrze zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami. Mało kto ma jednak czas na to, by zagłębiać się w opisy dziesiątek czy nawet setek świadczeń. Na szczęście dzięki Kiokspolis.pl wcale nie trzeba tego robić.

Na naszej stronie można znaleźć prosty formularz, w którym wpisuje się podstawowe dane dotyczące planowanego wyjazdu. Po jego wypełnieniu algorytm w mniej niż 3 minuty przeszukuje dostępne opcje i przestawia wyniki w formie przejrzystej listy. Wszystkie pozycje są opisane, a także uszeregowane od najtańszej do najdroższej. Dzięki temu można łatwo wyselekcjonować najciekawsze warianty. Kiedy wybierze się już idealną opcję, za pomocą kilku kliknięć sfinalizuje się transakcję online.

Planujesz wakacje nad morzem? Jeśli chcesz się na nich naprawdę zrelaksować, zadbaj o odpowiednią polisę. Wybierz idealne ubezpieczenie turystyczne, by w razie potrzeby uzyskać niezbędne wsparcie!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Koszty leczenia za granicą a wybór pakietu

Koszty leczenia za granicą a wybór pakietu

Posiadanie ubezpieczenia podróżnego jest korzystne nie tylko za granicą, lecz także w Polsce. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jaki pakiet polis sprawdzi się dla wczasowicza lubiącego wypoczywanie na plaży, a jakie dla aktywnego piechura lub sportowca. A może szukasz […]

więcej
Najczęściej spotykane wypadki na nartach! Co uwzględnić w ubezpieczeniu?

Najczęściej spotykane wypadki na nartach! Co uwzględnić w ubezpieczeniu?

Szusowanie po ośnieżonych stokach to świetna zabawa, o ile zachowasz odpowiednie środki bezpieczeństwa – w przeciwnym razie musisz liczyć się z bolesną kontuzją, a nawet długą rehabilitacją. Ubezpieczenie od wypadku na nartach pozwala zabezpieczyć się od wszystkich następstw […]

więcej
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Od 2015 roku do Polski zaczęły się masowe imigracje obywateli Ukrainy. W większości przypadków takie wyjazdy związane są z poszukiwaniem zatrudnienia lub wolą podjęcia nauki na uczelniach wyższych. Nie każdy z emigrantów spełnia jednak warunki, które pozwoliłyby na […]

więcej
Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej