Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów

Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów

Jaki wpływ ma wiek podróżującego na ubezpieczenie turystyczne? Na co zwrócić uwagę wybierając polisę dla osoby przewlekle chorej? Jak kupić najlepsze ubezpieczenie za granicą dla seniora? Podpowiadamy, jak ubezpieczyć wyjazd osoby starszej.

Ubezpieczenie turystyczne a wiek

Prognozy na lata 2014-2050, zamieszczone w corocznej diagnozie Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2017, wskazują na systematyczny wzrost liczby osób w wieku 60+. W 2050 roku aż 42% mieszkańców miast i 38% mieszkańców wsi będzie miało co najmniej 60 lat. Co ciekawe, już dziś możemy zaobserwować – z jednej strony – procesy starzenia się społeczeństwa, z drugiej zaś sytuacje, w których osoby starsze nie rezygnują z aktywnego odpoczynku czy wyjazdów.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Dodatkowo, według raportu InfoSenior, przygotowanego przez Związek Banków Polskich w 2018 roku, aż 78% seniorów deklaruje korzystanie z produktów ubezpieczeniowych. I choć dominują tu polisy na życie, seniorzy chętnie wykupują również ubezpieczenie podróżne.

Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów

Czy dla ubezpieczycieli liczy się wiek podróżnych? Tak. Seniorzy częściej niż, chociażby, osoby młodsze muszą wykupić oprócz podstawowej polisy także dodatkowe ubezpieczenie związane z chorobą przewlekłą. Wpływa to nie tylko na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w podróży zagranicznej, ale niestety też na cenę. Takie polisy podróżne mogą być czasem nawet o kilkaset złotych droższe niż standardowe ubezpieczenie, jednak zapewniają seniorowi pełny komfort podróży.

Ubezpieczenie podróżne a choroba przewlekła

Przez wzgląd na bezpieczeństwo wszyscy (w tym także osoby starsze), wybierający ubezpieczenie swojej podróży powinni poinformować ubezpieczyciela o ewentualnych chorobach przewlekłych. Jaka jest ich definicja? Choroby przewlekłe to stan wymagający systematycznego leczenia i cyklicznych kontroli u lekarza.  Rozszerzenie ubezpieczenia o następstwa chorób przewlekłych zapewnia, w razie nasilenia się choroby:

  • pokrycie kosztów leczenia,
  • pokrycie kosztów wizyt u lekarza.

UBEZPIECZENIE NA WYJAZD – RYZYKO ZAOSTRZENIA CHOROBY PRZEWLEKŁEJ

Jeżeli osoba starsza zażywa na stałe leki lub była leczona z powodu choroby mogącej być zaliczaną do kategorii przewlekłych warto, aby rozszerzyła ochronę ubezpieczenia o tzw. ryzyko zaostrzenia choroby przewlekłej. Najczęściej wymieniane choroby to: nadciśnienie, choroba wieńcowa, cukrzyca, kamica, nadczynność i niedoczynność tarczycy, wrzody żołądka, zwyrodnienie stawów i kręgosłupa, nowotwory, trwałe uszkodzenie narządów, np. serca, nerek, wątroby. Dodatkowe ubezpieczenie chorób przewlekłych obejmuje też ubezpieczenie bagażu, w którym są lekarstwa, sprzęt medyczny, rehabilitacyjny czy protezy.

Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów

Ubezpieczenie za granicą dla seniora

Jak w praktyce wygląda więc ubezpieczenie dla seniora? Przykładowo, osoba starsza, która wybiera się na tygodniowy pobyt w Hiszpanii, w terminie majowym (1 do 8 maja), a także ukończyła 65 lat i na stałe przyjmuje leki na obniżenie ciśnienia, ma do wyboru kilkanaście wariantów polis. Najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić w nich uwagę, to:

  • koszty leczenia – w przypadku osób starszych warto wybierać polisy z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia – rekomendowane są te od kwot 500 tys. zł,
  • ratownictwo – podobnie jak w przypadku kosztów leczenia, również ewentualne ratownictwo podczas wycieczki seniora powinno być odpowiednio zabezpieczone; warto zastanowić się nad polisami powyżej 500 tys. zł,
  • NNW – wypadki i ich następstwa w przypadku osób w podeszłym wieku mogą być poważne; polisy powinny opiewać na kwoty rzędu min. 100 tys. zł,
  • ochrona bagażu – w walizce seniora znajdują się nie tylko dokumenty czy ubrania, ale często również leki lub sprzęt medyczny (inhalator, pulsometr, holter EKG); przed wyjazdem należy sprawdzić, czy polisa na bagaż zapewnia ich ochronę – jeśli nie, warto dokupić jeszcze dodatkowe ubezpieczenie,
  • OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może pomóc np. w sytuacji, gdy niechcący zniszczymy czyjeś mienie lub z naszej winy ktoś inny dozna obrażeń ciała; to ważne, ale raczej nie kluczowe kryterium doboru polisy w przypadku wyjazdów osób starszych.

Porównaj oferty

Szukasz ubezpieczenia dla seniora? Sprawdź najnowszy Ranking najlepszych ubezpieczeń turystycznych w pierwszym kwartale 2019 roku i wybierz ofertę dopasowaną do potrzeb osoby starszej!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Gdzie jechać na wakacje w czerwcu?

Gdzie jechać na wakacje w czerwcu?

Połowa roku – koniec szkoły i początek sezonu urlopów. Gdzie jechać na wakacje w czerwcu? Dlaczego warto pomyśleć o urokliwej Albanii? Albo o rodzimym Bałtyku lub Bieszczadach? Które destynacje Polacy wybierają najchętniej? Przeczytaj i znajdź inspirację na tegoroczną […]

więcej
Wyjazd do ciepłych krajów w zimie? Sprawdź listę najatrakcyjniejszych miejsc

Wyjazd do ciepłych krajów w zimie? Sprawdź listę najatrakcyjniejszych miejsc

Niskie temperatury zimą nie są Ci w smak? Może masz ochotę choć na chwilkę przenieść się na rajską wyspę lub magicznie złotą plażę? Oto nasze propozycje na wakacje zimą w ciepłych krajach.

więcej
Planujesz wakacje? Kup polisę turystyczną dopasowaną do Twoich potrzeb

Planujesz wakacje? Kup polisę turystyczną dopasowaną do Twoich potrzeb

Właśnie ustaliłeś datę urlopu i starasz się zorganizować wyjątkowy wyjazd dla siebie oraz swoich bliskich? Ważne są nie tylko zakwaterowanie czy interesujące atrakcje – przede wszystkim powinieneś zadbać o bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak wybrać polisę turystyczną dopasowaną do Twoich […]

więcej
Gdzie pojechać na wakacje w lipcu?

Gdzie pojechać na wakacje w lipcu?

Co roku w lipcu operatorzy turystyczni mogą liczyć na wysokie zyski. Pierwszy miesiąc wakacji jest bowiem okresem dużego zainteresowania wyjazdami turystycznymi za granicę (podobnie jak sierpień). Można oczekiwać, że rok 2019 przyniesie rekordową liczbę wyjazdów zagranicznych naszych rodaków […]

więcej