Ubezpieczenie turystyczne a wojna, kiedy polisa będzie aktywna?

Ubezpieczenie turystyczne a wojna, kiedy polisa będzie aktywna?

5/5 - (Ocen: 1)

Mówi się, że historia lubi się powtarzać. Niestety, mimo wielu ostrzeżeń i zbliżającego się zagrożenia – najwięksi politycy nie traktowali tej sprawy poważnie. Niestety, 24.02.2022r, zapowiedzi wywiadu stały się faktem, a wszyscy obudziliśmy się w innym świecie. W pewnym sensie, smutne zapisy na kartach historii zatoczyły koło. Wydarzenia na Ukrainie wywołują szereg pytań z różnych dziedzin. Dotyczą one sytuacji na rynkach walutowych, cen zboża, dostępności do paliwa. Pojawiają się również te dotyczące polis ubezpieczeniowych. Wiele osób zastanawia się, czy dostępne są ubezpieczenia gwarantujące ochronę na wypadek działań wojennych.

Czy dostępne są polisy turystyczne gwarantujące ochronę w krajach objętych działaniami wojennymi?

Wprawdzie celem większości towarzystw ubezpieczeniowych jest ochrona tak naprawdę własnych interesów, a działania wojenne zawsze związane są z podwyższonym ryzykiem, to na rynku nie brakuje firm oferujących ochronę także w takich przypadkach. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy, powinniśmy bardzo dokładnie ją przeczytać, zapoznając się również z dokumentem OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Wskazuje on jasno, jaki jest zakres zagwarantowanej nam ochrony, a także jakie wyłączenia zostały zastosowane.

Ofertę jakich firm ubezpieczeniowych warto poznać?

Na polskim rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych, które w mniejszym bądź większym zakresie oferują ochronę w przypadku działań wojennych. Bez wątpienia warto bliżej przyjrzeć się ofercie takich ubezpieczycieli, jak:

  • AXA Assistance;
  • Generali/Proama;
  • Signal Iduna;
  • UNIQA;
  • TU Europa.

Wiele firm generalnie nie zapewnia pomocy w krajach objętych wojną, ale stosowane są pewne wyjątki, które warto poznać przed wyjazdem.

Na jaką pomoc można liczyć, przebywając w kraju, w którym toczone są działania wojenne? Warunki zależą od ubezpieczyciela

Decydując się na polisę oferowaną przez AXA Assistance, należy pamiętać, że generalnie nie świadczy ona pomocy w krajach, które objęte są wojną. Jeśli jednak polisę wykupiliśmy zanim działania zbrojne się zaczęły, mamy zapewnioną ochronę. Jest jednak jeden warunek: polisy takiej nie można przedłużyć.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku Generali/Proama. Tutaj klienci zostaną objęci ochroną, ale tylko wtedy, kiedy polisa ma rozszerzenie „Pasywny udział w wojnie lub aktach terroru”. Jeśli polisa zaczęła obowiązywać przed początkiem działań, to towarzystwo zapewnia ochronę swoim klientom. Dzieje się to na mocy klauzuli niespodziewanej wojny. Co jednak ważne, pomoc zagwarantowana jest jedynie przez siedem dni od momentu wybuchu wojny. Wynika to jasno z zapisów zawartych w OWU.

Signal Iduna zapewnia ochronę w krajach, w których toczą się działania zbrojne, ale tylko wtedy, kiedy nagle zachorujemy. Podobnie jak we wcześniej przedstawionych towarzystwach ubezpieczeniowych, także tutaj wyjątkiem są polisy, które zaczęły działać przed rozpoczęciem wojny. Jeśli osoba ubezpieczona została dotknięta zdarzeniami wojennymi, wówczas można liczyć na pełną ochronę.

W ofercie towarzystwa UNIQA nie ma ofert gwarantujących ochronę ubezpieczeniową podczas wojny. Dostępna jest jedynie siedmiodniowa ochrona w przypadku polisy, które zaczęły obowiązywać przed rozpoczęciem działań wojennych. Podobnie jest w przypadku towarzystwa ubezpieczeniowego TU Europa. Tutaj jednak ochrona zapewniona przez polisy wykupione przed początkiem wojny obowiązuje nie siedem, a jedynie pięć dni.

 

Na jaką polisę postawić, wyjeżdżając do kraju, w którym toczy się wojna?

Jak wynika z przedstawionego przez nas zestawienia, jedynym towarzystwem ubezpieczeniowym oferującym obecnie w Polsce ochronę w krajach objętych działaniami wojennymi jest Generali. Trzeba jednak pamiętać, aby wykupić polisę rozszerzoną o klauzulę „Pasywny udział w wojnie lub aktach terroru”. Bez tego nie można liczyć na pomoc ubezpieczyciela w kraju ogarniętym wojną. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie ze świadczeń może być znacznie utrudnione. Może również okazać się, że będzie w ogóle niemożliwe. Trudno bowiem przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja w kraju, w którym toczy się wojna. Mimo aktywnej polisy można więc nie otrzymać niezbędnej pomocy.

Każda wojna to prawdziwa katastrofa dla tysięcy, jeśli nie milionów ludzi. Na każdej giną niewinni. Mimo to nie brakuje osób, które z różnych względów decydują się na wyjazd do kraju objętego działaniami wojennymi. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają jednak zbyt wiele do zaoferowania w tym względzie. Jednym ubezpieczycielem, który daje możliwość wykupienia polisy zapewniającej ochronę jest Generali.

W przypadku zainteresowania kupnem ubezpieczenia lub rozszerzeniem go, chęcią dokonania zmiany lub rezygnacji, czy pozyskania konkretnych informacji na temat oferty KioskPolis.pl, zachęcamy do kontaktu mailowego [email protected] lub telefonicznie, pod numerem: 22 320 08 80.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak działa ubezpieczenie OC pielęgniarek i położnych? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC pielęgniarek i położnych

Jak działa ubezpieczenie OC pielęgniarek i położnych? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC pielęgniarek i położnych

Ubezpieczenie OC to jeden z najbardziej popularnych produktów ubezpieczeniowych. Nic dziwnego – odpowiednio dobrane może zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa i realne wsparcie finansowe. W dzisiejszym wpisie omówimy kwestię OC pielęgniarki i położnej. Z naszego artykułu dowiesz się, jak […]

więcej
Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Młodzi, niedoświadczeni kierowcy miewają kłopoty podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie wiedzą, ile powinno kosztować i od czego zależy jego cena, a często nawet nie znają jego zakresu. Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC, jeśli masz […]

więcej
Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Zaczynasz swoją przygodę jako kierowca? A może próbujesz zdobyć uprawnienia na pojazd innego typu? Dowiedz się, jak długo może zająć Ci cały proces uzyskiwania prawa jazdy oraz jak przebiegają procedury jego wydania!

więcej
Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu […]

więcej