Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – ile kosztuje i czym kierować się przy wyborze?

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – ile kosztuje i czym kierować się przy wyborze?

Oceń ten wpis

Kradzież auta to dla osoby poszkodowanej bardzo duża strata finansowa. Niestety, szanse na odzyskanie samochodu są stosunkowo niewielkie – co roku udaje się znaleźć zaledwie kilkadziesiąt procent pojazdów, które padły ofiarą złodziei, reszta bezpowrotnie przepada. Z uwagi na poziom wykrywalności kradzieży oraz ich dużą częstotliwość, ubezpieczenie od kradzieży samochodu to rozwiązanie, które zdecydowanie warto przemyśleć. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, co obejmuje taka polisa, jak podpisać umowę z ubezpieczycielem oraz ile będzie Cię to kosztowało – sprawdź!

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie samochodu przed kradzieżą?

Jeżeli zastanawiasz się, czy ubezpieczenie pojazdu od kradzieży ma sens, wystarczy, że spojrzysz na oficjalne dane. W 2022 roku w Polsce skradziono ponad 6000 aut. Sporo, prawda? Ubezpieczenie auta od kradzieży jest szczególnie ważne, jeżeli:

 • Model pojazdu, który posiadasz, należy do najczęściej kradzionych samochodów. To zwiększa szansę na to, że Twój samochód niestety również zasili statystyki kradzionych aut,
 • Parkujesz samochód na niestrzeżonych parkingach lub w miejscach, w których często dochodzi do kradzieży. Bezpieczniej mogą zazwyczaj czuć się właściciele aut garażowanych,
 • Twój samochód ma nie więcej niż kilka lat. Takie auta bardzo często są kradzione „na części”.

 

Ubezpieczenie samochodu przed kradzieżą to rozsądny krok. Pamiętaj, że obowiązkowe ubezpieczenie OC nie gwarantuje Ci w tym przypadku żadnej ochrony. OC ma za zadanie tylko chronić interes osób, które ucierpią w wyniku spowodowanej przez Ciebie szkody. Jeżeli chcesz zapewnić sobie ochronę finansową w sytuacji, kiedy Twoje auto padnie ofiarą złodziei, musisz wcześniej wykupić dobrowolne ubezpieczenie AC lub AC mini. 

Co obejmuje ubezpieczenie od kradzieży samochodu?

Zakres ochrony, którą gwarantuje ubezpieczenie AC lub AC mini jest uzależniony od warunków zaproponowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe i wybranej przez Ciebie oferty. AC (autocasco) to nie tylko ubezpieczenie przed kradzieżą samochodu – polisa autocasco zazwyczaj chroni również przed:

 • Skutkami działań osób trzecich,
 • Szkodami spowodowanymi przez wypadek lub kolizję drogową, jeżeli to Ty byłeś winowajcą,
 • Zniszczeniami auta wywołanymi zdarzeniami losowymi, np. pożarem czy gradobiciem. 

Jeszcze raz jednak przypominamy, że ostateczny zakres ochrony różni się w zależności od ubezpieczyciela, dlatego przed wykupieniem jakiejkolwiek polisy zawsze sprawdzaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) – tam znajdziesz informację o tym, jaka jest dokładnie odpowiedzialność Twojej ubezpieczalni.

Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie samochodu tylko od kradzieży, zdecyduj się na AC mini, czyli okrojoną wersję klasycznego ubezpieczenia AC. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie, dlatego jeśli zakup polisy AC wykracza poza Twoje możliwości finansowe lub jesteś właścicielem starszego pojazdu i płacenie składek tradycyjnego AC nie jest dla Ciebie opłacalne, warto rozważyć ubezpieczenie auta tylko od kradzieży w formie AC mini (inne nazwy, z którymi możesz się spotkać to smart casco i start casco). 

Ubezpieczenie AC mini tylko od kradzieży to ciekawa opcja również dla tych osób, które z różnych powodów nie przejmują się estetyką pojazdu i nie zamierzają naprawiać niewielkich uszkodzeń i zarysowań. AC mini od samej kradzieży auta często jest wzbogacane dodatkowymi usługami, takimi jak np. ochrona przed pożarami, dlatego podobnie jak w przypadku tradycyjnego AC, zawsze sprawdzaj dokładny zakres ochrony. 

Pamiętaj, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty odszkodowania po kradzieży. Wszystko zależy od tego, jakie wyłączenia ubezpieczeń obowiązują w przypadku Twojej polisy. Przykłady? Niektóre firmy ubezpieczeniowe po skradzeniu auta wymagają przedstawienia kompletu kluczy do otwarcia i uruchomienia samochodu – ich liczba musi się zgadzać z tą, którą podałeś podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej. Co, jeżeli zgubisz kluczyki? W takim przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły oczekują zgłoszenia tego faktu i natychmiastowej wymiany zamków. Jeżeli zaniedbasz tę kwestię, narażasz się na odmowę wypłaty odszkodowania. 

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia od kradzieży samochodu?

Wykupując ubezpieczenie AC od kradzieży samochodu, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia na życie, czy jakiejkolwiek innej polisy, musisz podpisać umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne, żeby uzyskać ubezpieczenie antykradzieżowe? Prawdopodobnie ubezpieczyciel poprosi Cię o:

 • Dowód rejestracyjny auta,
 • Prawo jazdy,
 • Obecną polisę (o ile ją masz). 

Formalności zazwyczaj są okrojone do minimum. Jeżeli zależy Ci na szybkim podjęciu decyzji, skorzystaj z naszej porównywarki OC i AC i sprawdź, która oferta będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Ubezpieczenie samochodu kupisz u nas przez Internet lub telefon – bez wychodzenia z domu!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży?

Cena ubezpieczenia samochodu od kradzieży w formie tradycyjnej polisy AC zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych można wymienić:

 • Wartość pojazdu,
 • Miejsce parkowania,
 • Posiadane przez samochód zabezpieczenia antykradzieżowe,
 • Zakres ochrony.

Im większa jest odpowiedzialność ubezpieczyciela, tym prawdopodobnie polisa będzie droższa. Cenę ubezpieczenia od kradzieży pojazdu – AC – można zmniejszyć, zwiększając udział własny w szkodzie, ale zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zastanów się, czy w Twoim przypadku będzie ono faktycznie opłacalne.

Koszt ubezpieczenia samochodu od kradzieży jest dla Ciebie zbyt wysoki? Jest jeszcze jeden sposób na to, żeby go obniżyć. Sprawdź, ile zapłacisz, jeżeli u wybranego ubezpieczyciela kupisz w pakiecie OC z ubezpieczeniem od kradzieży AC. Bardzo często takie pakiety są tańsze, niż oddzielne wykupowanie obu polis. W niektórych przypadkach dołącza się do nich również ubezpieczenie Assistance. Jeżeli zdecydowałeś się wyłączenia na Mini AC, najtańsze oferty znajdziesz już za kilkadziesiąt złotych. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by jak najbardziej skorzystać w […]

więcej
Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję?

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję?

Podpisując umowę ubezpieczenia zawsze należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej warunkami, aby nie być zaskoczonym, jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. W przypadku ubezpieczeń na życie i niektórych ubezpieczeń majątkowych firmy stosują tak zwaną karencję. Z umowy dowiemy […]

więcej
Ile za ubezpieczenie samochodu w Warszawie, ile we Wrocławiu – ranking

Ile za ubezpieczenie samochodu w Warszawie, ile we Wrocławiu – ranking

Najtańsze OC – stolica Podkarpacia. Najdroższe ubezpieczenie samochodu – Wrocław. Porównujemy polisy w największych polskich miastach. Poznaj średnie koszty tych samych OC we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku, Rzeszowie i Warszawie. Sprawdź też, jak kształtują się uśrednione ceny w […]

więcej
Greckie Wyspy – którą wybrać na wakacje?

Greckie Wyspy – którą wybrać na wakacje?

Grecja to kraj, który oprócz swojej kontynentalnej części posiada również około 2500 wysp. Spora część z nich to niewykorzystane i niegościnne skrawki lądu. Wśród około 200 zamieszkanych wysp greckich znajdziemy jednak takie, które są wyjątkowo urokliwe oraz cenione […]

więcej