Ubezpieczenie podróżne dla osób starszych

Ubezpieczenie podróżne dla osób starszych

Oceń ten wpis

Przygotowania do wakacyjnych wyjazdów zaczynają się od wybrania celu podróży i środka transportu oraz rezerwacji noclegu. W trakcie wyjazdu może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, które są w stanie skutecznie zepsuć wypoczynek, a do tego mocno nadwyrężyć Twój budżet. Przykrych zdarzeń nie zawsze da się uniknąć, można jednak zminimalizować ich finansowe skutki. Przed konsekwencjami wielu z nich chroni odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne. Może je wykupić każdy – także wybierający się na wakacje seniorzy. Ubezpieczenie dla seniorów powinno gwarantować inny zakres ochrony niż to dla osób młodych, a oferty poszczególnych ubezpieczycieli sprawdzisz na Kioskpolis.pl. Z tą porównywarką odpowiednie dla siebie rozwiązanie znajdziesz naprawdę szybko.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia podróżnego dla seniorów?

Osoby starsze, które wybierają się na wyjazd za granicę, koniecznie powinny wykupić ubezpieczenie turystyczne. Karta ubezpieczenia, którą bezpłatnie wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli tak zwany EKUZ, to zbyt mało, aby podczas zagranicznych wyjazdów czuć się w pełni bezpiecznie. Karta przyda Ci się wprawdzie w razie nagłego zachorowania, ale musisz pamiętaj, że refunduje tylko podstawowe świadczenia medyczne i to na takich samych zasadach, na jakich korzystają z nich obywatele kraju, do którego zamierzasz się udać. Oznacza to, że część kosztów będziesz musiał pokryć sam. Karta EKUZ nie pokrywa kosztów ratownictwa, transportu karetką, leczenia stomatologicznego, kosztów transportu powrotnego do kraju, co oznacza, że prywatne ubezpieczenie na wyjazd za granicę jest konieczne.

Ubezpieczenia dla seniora oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, pamiętaj jednak, że poszczególni ubezpieczyciele mogą różnie definiować osobę starszą. Jedni traktują osobę ubezpieczoną jako seniora po ukończeniu 60. roku życia, są jednak i tacy, którzy uznają za seniorów dopiero od 70. urodzin. Kupując ubezpieczenie turystyczne, musisz liczyć się z tym, że zapłacisz wyższą składkę. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwoli Ci szybko obliczyć koszty, jakie poniesiesz, kupując polisę dla seniora. Jeśli interesuje Cię najlepsza oferta, ranking ubezpieczeń turystycznych pomoże Ci ją szybko znaleźć.

Jakie są korzyści ubezpieczenia podróżnego dla osób starszych?

Niezależnie od tego, czy planujesz podróż po kraju, czy za granicę oraz bez względu na to, ile czasu ma trwać Twój wyjazd, dodatkowo wykupione ubezpieczenie seniora pozwoli Ci czuć się komfortowo i bezpiecznie. W razie nieszczęśliwego wypadku nie zostaniesz pozostawiony sam sobie. Polisa turystyczna ochroni Cię przed wieloma, często bardzo obciążającymi wydatkami. W zależności od zakresu ochrony, możesz liczyć na pokrycie kosztów leczenia albo rehabilitacji oraz na odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku. 

Zakres, czas obowiązywania ochrony oraz suma ubezpieczenia zależą tylko od Ciebie. Podstawową polisę zawsze możesz rozszerzyć o dodatkowe elementy – zadbaj o to, jeżeli zależy Ci na tym, aby zapewnić sobie jak największą ochronę. O rozszerzeniu zakresu ochrony musisz pomyśleć szczególnie wtedy, gdy cierpisz na chorobę przewlekłą – jeśli w czasie wyjazdu dojdzie do jej zaostrzenia, nie będziesz się martwić, jak pokryć koszty leczenia za granicą.

Najlepsze ubezpieczenia podróżne dla emerytów i rencistów

Koszty leczenia za granicą mogą być naprawdę bardzo wysokie, dlatego prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla seniora jest niezwykle ważne. Dobrze dobrana polisa powinna przede wszystkim zawierać koszty leczenia i ratownictwa. Wybierając dla siebie polisę, zwróć uwagą na sumę ubezpieczenia – staraj się wybrać taką, która gwarantuje wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Kieruj się przy tym miejscem swojego wypoczynku. 

Jeśli celem Twojego wyjazdu jest jedno z państw położonych w Europie, to suma ubezpieczenia powinna wynosić minimum 30 000 euro. W przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii lub Kanady kwota ta powinna wynosić nie mniej jak 120 000 euro. Wybierając się w inne kierunki, wybierz polisę z sumą ubezpieczenia wynoszącą przynajmniej 60 000 euro. Dobre ubezpieczenie zdrowotne po 65. roku życia powinno uwzględniać wszystkie Twoje potrzeby.

Zadbaj nie tylko o ubezpieczenie leczenia, ale też ewentualnego ratownictwa – w tym przypadku postaw na polisę, której suma ubezpieczenia będzie wynosiła minimum 100 000 euro. To kwota, która prawdopodobnie wystarczy na pokrycie kosztów akcji ratunkowej nawet wtedy, gdy będzie prowadzona z użyciem helikoptera.

Twoje ubezpieczenie turystyczne może obejmować także:

  • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Polisa ta może Ci się przydać w sytuacji, gdy niechcący uszkodzisz czyjeś mienie.
  •  Transport medyczny do kraju. Długie leczenie za granicą może być nieopłacalne, nie wszędzie też możesz liczyć na opiekę medyczną na wysokim poziomie. W takich przypadkach rozwiązaniem jest powrót do kraju. Twój stan zdrowia może jednak wymagać zorganizowania transportu medycznego, co oznacza wysokie koszty, dlatego Twoja polisa powinna obejmować jego koszty.

 

  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa pozwoli Ci uzyskać odszkodowanie, gdy na skutek wypadku odniesiesz trwały uszczerbek na zdrowiu. W tym przypadku odszkodowanie wypłacane jest jako procent od sumy gwarantowanej. Z uwagi na to, że następstwa wypadków u osób starszych mogą być bardzo poważne, Twoja polisa NNW powinna opiewać na kwotę minimum 100 000 euro.

Do dodatków, o które możesz rozbudować swoją polisę zalicza się także: assistance (w zależności od zakresu polisy, możesz liczyć na przykład na pomoc tłumacza, opłacenie kosztów zakwaterowania osoby, która będzie towarzyszyła Ci podczas pobytu w szpitalu w razie wypadku), ubezpieczenie bagażu zapewniające ochronę w przypadku jego zagubienia, zaginięcia lub kradzieży, koszty opóźnionego lotu. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, Twoje ubezpieczenie po 65. roku życia powinno to uwzględniać.

Warunki ubezpieczenia podróżnego dla osób powyżej 65. roku życia

Branża ubezpieczeniowa coraz chętniej otwiera się na potrzeby osób starszych, co oznacza, że jej oferta jest znacznie lepiej niż jeszcze kilka lat temu dostosowana do ich potrzeb, a na zakup polisy stać jest coraz więcej seniorów. Jeśli masz więcej niż 60 lat, powinno Cię zainteresować nie tylko ubezpieczenie zdrowotne dla seniora, ale także ubezpieczenie na życie dla seniora. Wśród proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe polis znajdziesz też ubezpieczenie na życie i dożycie – to, jakie ubezpieczenie wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie.

Wariantów polis turystycznych dla seniorów, które są dzisiaj dostępne jest naprawdę wiele, co oznacza, że na wybranie optymalnego rozwiązania musisz więc poświęcić trochę czasu. Szczególnie uważnie podejdź do wyboru polisy, gdy chorujesz na nadciśnienie, astmę, chorobę wieńcową czy cukrzycę. Wprawdzie w przypadku chorób przewlekłych musisz liczyć się ze zwyżką składki, to jednak w razie ich zaostrzenia podczas wyjazdu, możesz liczyć na pokrycie kosztów leczenia – ubezpieczenie dla osób starszych bardzo się przyda w takim przypadku.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne dla seniora?

Kupując ubezpieczenie turystyczne dla seniora, pod uwagę musisz wziąć kilka elementów. Bardzo istotny jest stan Twojego zdrowia – jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, w ciągu 12 przed podróżą przeszedłeś operację serca, wybierz polisę rozszerzoną o ryzyko jej zaostrzenia. Dodatkowo możesz ubezpieczyć sprzęt rehabilitacyjny i medyczny oraz bagaż, w którym przewozisz zażywane na stałe leki. Jeżeli podczas wyjazdu zamierzasz uprawiać sporty, wybierz polisę dla aktywnych. 

Pamiętaj, że w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdują się zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu. Dodatkiem do polisy, który możesz dokupić, jest klauzula alkoholowa. W jakim zakresie przysługuje Ci ochrona, kiedy ona nie zadziała, na jakich warunkach działa Twoje ubezpieczenie na życie po 65. roku dowiesz się z dokumentu o nazwie Ogólne Warunki Ubezpieczenia – to załącznik dołączony do każdej polisy.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

AC nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, dlatego wiele ubezpieczalni próbuje zachęcić swoich klientów do wykupienia takiej polisy w tańszej, okrojonej wersji. W wielu przypadkach faktycznie okazuje się, że jest to bardzo korzystne wyjście. Co w takim razie gwarantuje taka […]

więcej
Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Chociaż w Polsce zdecydowanie najpopularniejsze są samochody na benzynę, sporo kierowców posiada pojazdy elektryczne, na gaz lub z silnikiem typu diesel. Różnica pomiędzy poszczególnymi typami napędu jest znaczna, dlatego kwestia ta jest oczywiście brana pod uwagę podczas obliczania […]

więcej
Uproszczona likwidacja szkody

Uproszczona likwidacja szkody

Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają swoje systemy związane z likwidacją szkody. Jednak sami klienci oczekują szybkiego działania i wypłaty odszkodowania, aby jak najszybciej przejść do naprawy. Stąd też wielu ubezpieczycieli oferuje uproszczoną likwidację szkody. Na czym ona polega? To rozwiązanie […]

więcej
Smart Casco

Smart Casco

Smart Casco to inne określenie na polisę AC, która ma węższy zakres swojego działania. Ubezpieczyciele wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferują dodatkową ochronę, która jest korzystniejsza i obejmuje zakresem takie działania, które najczęściej nas dotykają. Choć smart casco […]

więcej