Jak działa ubezpieczenie OC sportowego auta?

Jak działa ubezpieczenie OC sportowego auta?

5/5 - (Ocen: 1)

Nawet, jeżeli jesteś bardzo ostrożnym kierowcą, nie możesz niestety całkowicie wyeliminować ryzyka kolizji lub wypadku drogowego. W związku z tym, dla Twojego finansowego bezpieczeństwa kluczowe znaczenie ma posiadanie ważnej polisy OC. W dzisiejszym wpisie skupimy się na ubezpieczeniu OC sportowego samochodu. Podpowiemy Ci, ile może kosztować, jakie dokumenty musisz przygotować, jeżeli chcesz wykupić odpowiednią polisę oraz co warto mieć na uwadze wybierając konkretny produkt ubezpieczeniowy – sprawdź! 

Jak działa ubezpieczenie OC sportowego auta?

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) w myśl polskiego prawa zalicza się do ubezpieczeń majątkowych działu II, określonych w Ustawie o ubezpieczeniach majątkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 roku. To obecnie jeden z najbardziej popularnych produktów ubezpieczeniowych dostępnych w ofercie ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma w Polsce charakter obowiązkowy – podstawowym zadaniem polisy jest ochrona sprawcy wypadku/kolizji przed potencjalnymi konsekwencjami finansowymi, które powstały w efekcie szkody wyrządzonej osobom trzecim. 

  • Osoba poszkodowana, zamiast ubiegać się odszkodowania/zadośćuczynienia od Ciebie, może je uzyskać od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiłeś polisę OC. 
  • Polisa OC obejmuje zarówno uszkodzenia pojazdu, jak i obrażenia ciała. 
  • Ubezpieczenie OC dotyczy samochodu, a nie kierowcy – nie ma znaczenia, kto prowadził auto w czasie zdarzenia, polisa dalej działa.
  • OC samochodu nie zabezpiecza Twojego auta. Jako sprawca zdarzenia szkody, które powstały na należącym do Ciebie pojeździe będziesz musiał naprawić z własnej kieszeni.

Jakie są podstawowe cechy samochodu sportowego, które są uwzględniane przy ocenie?

Pamiętaj, że to, czy samochód zostanie uznany przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe za sportowy, zależy przede wszystkim od wewnętrznej polityki firmy – każdy zakład ma własne kryteria dotyczące traktowania konkretnych modeli pojazdów. Bardzo często kluczowe znaczenie mają takie kwestie, jak:

  • Pojemność silnika,
  • Maksymalna prędkość pojazdu,
  • Moc liczona w koniach mechanicznych,
  • Liczba przekładni w skrzyni biegów.

 Jakie czynniki wpływają na wysokość OC sportowego samochodu?

Krąży opinia, że ubezpieczenie OC dla sportowego pojazdu jest bardzo drogie. Czy to prawda? Niekoniecznie! To bardzo indywidualna kwestia, ponieważ każdy ubezpieczyciel dokonuje indywidualnej wyceny. Z większymi kosztami polisy muszą liczyć się:

  • Osoby młode i niedoświadczone, które nie zdążyły jeszcze wypracować zniżek za bezszkodową jazdę,
  • Kierowcy mający na swoim koncie wypadki i kolizje drogowe,
  • Posiadacze samochodów z większą pojemnością silnika.

Ta ostatnia kwestia jest zazwyczaj dla ubezpieczyciela kluczowa. Dlaczego? Im szybciej jeździ kierowca, tym łatwiej jest w stanie przyczynić się do wypadku, co z perspektywy firmy proponującej OC oznacza większe ryzyko ubezpieczeniowe. Dodatkowo szybka jazda może powodować w razie kolizji/wypadku większe straty, za które zapłacić będzie musiało towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Jakie dokumenty są wymagane do zakupu OC sportowego auta?

Do zawarcia umowy ubezpieczeniowej z ubezpieczycielem zazwyczaj potrzebujesz minimum dokumentów – obecnie cały proces jest zazwyczaj bardzo prosty i intuicyjny. Towarzystwo ubezpieczeniowe może jednak od Ciebie wymagać przedstawienia:

  • Prawa jazdy,
  • Dowodu rejestracyjnego,
  • Wcześniejszej polisy OC.

Prawo jazdy wskazuje, jak długo kierowca posiada uprawnienia do kierowania pojazdem, co może mieć znaczenie dla naliczenia zniżek, natomiast w dowodzie rejestracyjnym zawarte są podstawowe informacje na temat auta: model, rok produkcji, pojemność i moc silnika itp. 

Czy OC sportowego samochodu obejmuje również ochronę od kradzieży?

OC samochodu sportowego jest ubezpieczeniem, które chroni Cię przed odpowiedzialnością cywilną, jeżeli jesteś sprawcą kolizji lub wypadku. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona interesów osób, które zostały przez Ciebie poszkodowane, dlatego polisa OC nie obejmuje ochrony od kradzieży. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zyskać takie zabezpieczenie, koniecznie rozważ wykupienie ubezpieczenia AC (autocasco). 

Jakie są koszty ubezpieczenia OC sportowego auta?

Trudno o podanie jednoznacznych kosztów ubezpieczenia OC sportowego auta, ale wbrew pozorom wcale nie musisz obawiać się ceny polisy, ponieważ pojemność silnika nie jest jedyną kwestią, którą bierze pod uwagę towarzystwo ubezpieczeniowe. Bardzo możliwe, że mimo iż Twoje auto wyposażono w duży silnik, jeżeli dotychczas jeździłeś bezszkodowo i dłuższy czas posiadasz prawo jazdy, ubezpieczyciel zaproponuje Ci atrakcyjną kwotę składki. Najwyższych kosztów mogą się spodziewać młodzi, niedoświadczeni właściciele samochodów sportowych z mocnymi jednostkami napędowymi. Średnio cena OC samochodu sportowego może wynosić około 700 – 1000 złotych/rok.

UWAGA: zniżki na ubezpieczenie OC są łączone z kierowcą, a nie z samochodem. Z reguły każdy rok jazdy oznacza otrzymanie około 10% zniżki. Nie jest to jednak bezwzględna reguła i różni ubezpieczyciele mają różne zasady. 

Czy firmy ubezpieczeniowe oferują specjalne pakiety OC dla sportowych samochodów?

Zazwyczaj ubezpieczenie OC dla sportowych samochodów oferowane jest na podobnych zasadach, jak polisy dla aut posiadających silniki o mniejszej pojemności. W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych możesz jednak znaleźć atrakcyjne pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych: OC+AC lub OC+AC+NNW+Assistance, z których mogą skorzystać wszyscy klienci, niezależnie od posiadanego modelu pojazdu. 

Gdzie kupić ubezpieczenie OC sportowego auta?

Weź pod uwagę, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowany prawnie, dlatego każdy ubezpieczyciel proponuje taką samą ochronę ubezpieczeniową. Polisy różnią się przede wszystkim ceną, więc jeżeli zależy Ci na tym, żeby ubezpieczenie OC samochodu sportowego kupić możliwie jak najtaniej, skorzystaj z kalkulatora dostępnego na naszej stronie www, dzięki któremu szybko porównasz oferty wielu ubezpieczycieli – w jednym miejscu, bez wychodzenia z domu. Pomożemy Ci też wybrać ubezpieczenia AC, NNW oraz ubezpieczenie Assistance

FAQ

Czy ubezpieczenie OC sportowego samochodu jest droższe niż OC zwykłego samochodu osobowego?

Ubezpieczenie OC sportowego samochodu o dużej pojemności silnika może (ale nie musi) być droższe niż zwykłego samochodu osobowego – kluczowe znaczenie dla wyliczenia wysokości składki ubezpieczeniowej ma również doświadczenie kierowcy oraz zniżki za bezszkodową jazdę. Licz się jednak z tym, że ubezpieczenie samochodów sportowych może zostać uznane przez towarzystwo ubezpieczeniowe za bardziej ryzykowne – większa pojemność silnika oznacza większe osiągi prędkości auta, a to z kolei przekłada się na szkody, które mogą powstać w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. 

Czy posiadanie sportowego samochodu może wpływać na koszty OC, jeśli kierowca nie bierze udziału w żadnych sportowych zawodach?

Posiadanie sportowego samochodu może wpływać na koszty ubezpieczenia OC w kontekście pojemności silnika – w przypadku pojazdów wyposażonych w duże silniki cena polisy niekiedy jest wyższa o kilkaset złotych od ceny polisy dla auta ze słabszą jednostką napędową. Przypominamy jednak, że na ostateczną wysokość składki wpływają również inne czynniki, dlatego wyliczenia zawsze mają charakter indywidualny. 

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kupno samochodu z Anglii a ubezpieczenie OC

Kupno samochodu z Anglii a ubezpieczenie OC

Kupiłeś samochód z Anglii? Pamiętaj o tym, że musisz go nieco zmodyfikować, by móc go zarejestrować i ubezpieczyć w Polsce. Na co zwrócić uwagę? Zobacz, ile może Cię kosztować przystosowanie „anglika” do ruchu lewostronnego i ile zapłacisz za […]

więcej
Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Polscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej niezależnie od tego, jaki pojazd mechaniczny prowadzą. Czy ta polisa zawsze działa identycznie, a może różni się w zależności od posiadanego środka lokomocji? Porównujemy ubezpieczenie OC samochodu a motocykla! Niezależnie […]

więcej
Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w czwartym kwartale 2018

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w czwartym kwartale 2018

Wrzesień to pożegnanie z wakacjami. Dla wielu to koniec nie tylko dni wolnych od szkoły czy pracy, ale również… ubezpieczenia OC. Jeśli chciałbyś przedłużyć, zmienić lub wybrać całkowicie nową polisę – sprawdź nasz ranking ubezpieczeń OC. Dowiedz się, […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza jednak, że będzie się […]

więcej