Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

Wiele osób marzy o posiadaniu szybkiego, efektownego i kosztownego samochodu sportowego. Jednak na jego zakupie wydatki się nie kończą, ponieważ takie pojazdy są zwykle bardzo drogie w utrzymaniu. Sporo trzeba wydać oczywiście na paliwo i mechanika, ale co z ubezpieczeniem? Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC samochodu sportowego!

Na ulicy z zazdrością oglądasz się za pięknymi Mercedesami, Jaguarami czy Ferrari? Jeśli planujesz w przyszłości zainwestować w takie auto, powinieneś odpowiednio się do tego przygotować. Odłożenie pieniędzy na sam pojazd nie wystarczy. Musi Cię być stać nie tylko na zakup, ale też na wydatki związane z utrzymaniem. Dowiedz się, ile zwykle płaci się za OC samochodu sportowego!

Ubezpieczenie OC samochodu sportowego – które pojazdy uznaje się za sportowe?

Na początek warto uściślić, jakie pojazdy są uznawane za sportowe. Zwykle pojazdy tej klasy są mniejsze, mają nisko położony środek ciężkości, utwardzone zawieszenie oraz bardzo precyzyjny układ kierowniczy i dobry stosunek mocy do masy. Zazwyczaj są dwuosobowymi autami typu kabriolet czy coupe.

Tym co jednak najbardziej wyróżnia sportowe pojazdy to zdecydowanie pojemne silniki (ponad 4 l) o większej mocy. Dzięki nim są w stanie rozpędzić się do 100 km/h w ciągu kilku sekund. W związku z tym też często posiadają nie pięć, ale nawet sześć czy siedem biegów oraz kilkaset koni mechanicznych.

Zazwyczaj producent sam wprost określa, że dany model jest sportowy, poprzez dodanie odpowiedniego członu do nazwy, np. sport edition. Do tego wybrane marki słyną z tego, że produkują głównie auta tego rodzaju, np. Ferrari. Takie samochody można rozpoznać na pierwszy rzut oka – najczęściej ich design jest wyjątkowo wyrazisty, ponieważ ma przyciągać wzrok i sprawiać, by auto od razu się wyróżniało.

Ponieważ takie pojazdy są wyjątkowe, wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu sportowego i czy można mieć problem z jego zakupem. Mówi się, że ceny polis są bardzo wysokie, ponieważ takie auta są zwykle drogie, a do tego niebezpieczne. Czy jednak oznacza to, że właściciele takich pojazdów każdego roku muszą wyłożyć dużą sumę na obowiązkową polisę czy nawet mogą usłyszeć odmowę? Plotki o kłopotach z nabyciem polisy z pewnością są nieprawdziwe – OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, dlatego każde towarzystwo musi je sprzedać chętnemu klientowi. Przy tym trzeba jednak rzeczywiście liczyć się z tym, że jego cena może być wyższa.

OC samochodu sportowego – czy naprawę jest takie drogie?

OC samochodu sportowego – czy naprawę jest takie drogie?

W powszechnej opinii OC samochodu sportowego jest wyjątkowo drogie. Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, nie ma żadnej ustalonej, stałej ceny. Towarzystwa oferujące takie świadczenia zgodnie z prawem w razie wypadku muszą zapewniać takie samo wsparcie, ale mogą ustalać własne ceny składek. Z tego względu wyliczają je indywidualnie, na podstawie danych kierowcy oraz jego pojazdu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze biorą pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z objęciem ochroną danego klienta. Kiedy wywoła szkody, muszą za nie zapłacić. Koszty tego typu są o wiele większe niż roczna składka. Firma nie chce być oczywiście stratna, dlatego im większe prawdopodobieństwo, że dany kierowca może spowodować wypadek, tym wyższą cenę mu zaproponuje.

Z oczywistych względów najmniejsze zaufanie wzbudzają osoby młode i niedoświadczone, a także te, które mają już za sobą kolizje drogowe. Znaczenie ma jednak nie tylko przeszłość osoby, która chce wykupić ubezpieczenie. Pod uwagę branych jest wiele czynników, m.in. miejsce zamieszkania, stan cywilny czy sposób użytkowania auta.

Bardzo ważne jest też to, jaki posiada się pojazd. Jest to istotne z wielu względów, np. rzadkie czy nieprodukowane już auta są drogie w naprawie (trudno znaleźć oryginalne części), modele pewnych marek uchodzą za mniej bezpieczne (ze względu na budowę czy brak dodatkowych zabezpieczeń), a uszkodzone auto jest z reguły bardziej awaryjne. Towarzystwa największą uwagę zwracają jednak na rodzaj i pojemność silnika, czyli osiągi danego pojazdu. Im jest szybszy, tym łatwiej może przyczynić się do wypadku. Nikt raczej nie kupuje sportowego samochodu po to, by zawsze jeździć z najniższą dozwoloną prędkością.

Ile kosztuje OC samochodu sportowego?

Ile kosztuje OC samochodu sportowego?

Co to jednak oznacza, że OC samochodu sportowego jest drogie? Trudno przybliżyć orientacyjną kwotę, ponieważ jest ona obliczana na podstawie wielu kryteriów. Trzeba jednak być przygotowanym na sumę wynoszącą nawet ponad 2000 zł. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że ten sam kierowca zapłaci średnio kilkaset złotych więcej za ubezpieczenie, np. Audi TT niż Skody Octavii. Jeśli w dodatku ma mniej niż 26 lat, dopiero niedawno zyskał uprawnienia (posiada je przez okres krótszy niż 2 lata) lub jakiś czas temu spowodował szkodę (i stracił zniżki za bezszkodową jazdę), wysokość jego składki dodatkowo gwałtownie wzrośnie.

Czy w związku z tym osoby posiadające sportowe samochody są skazane na duże wydatki? Niekoniecznie. Doświadczeni, ostrożni kierowcy nie mają się czego obawiać. Młodzież może zaś dopisać swoich rodziców czy dziadków do dowodu rejestracyjnego, by skorzystać z przysługujących im zniżek.

Tańsze OC samochodu sportowego można też zdobyć korzystając z różnych promocji i rabatów. Wiele towarzystw gwarantuje zniżkę, np. przy zakupie polisy przez Internet czy po poleceniu oferty znajomemu. W większości przypadków bardziej korzystne jest też uregulowanie całej kwoty z góry – zazwyczaj do rat doliczane są dodatkowe opłaty manipulacyjne.

Zdecydowanie najlepszym sposobem na tańsze ubezpieczenie OC samochodu sportowego jest jednak znalezienie odpowiedniej oferty. Każde towarzystwo oblicza cenę polisy zgodnie z własną polityką. Dla przykładu, jedne firmy sprawdzając historię swoich klientów biorą pod uwagę aż 10 lat, a inne sięgają tylko 3 lata wstecz. Różne podejście stosuje się także do wieku kierowców, ich stanu cywilnego, modyfikacji (tuningu czy instalacji LPG) itp. Z tego względu ten sam kierowca, chcący ubezpieczyć ten sam samochód, może dostać od wybranych firm oferty różniące się pod względem ceny o nawet kilkaset złotych.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC samochodu sportowego?

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt firm i towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli chce się kupić najlepsze, najtańsze OC samochodu sportowego, najrozsądniej byłoby sprawdzić i porównać oferty wszystkich tych instytucji. Mało kto miałby jednak czas i ochotę na wielogodzinne przeglądanie poszczególnych stron, a co dopiero osobiste odwiedziny we wszystkich oddziałach.

Z pomocą Kioskpolis.pl da się w zaledwie kilkanaście minut znaleźć najbardziej opłacalną opcję i od razu ją zakupić. Kiedy chce się kupić wyłącznie OC, wystarczy wybrać najtańszy wariant. Jeśli jednak planuje się dobrać dodatkowe polisy, np. AC czy Assistance, wtedy trzeba nieco dokładniej porównać dostępne oferty. Z tym również nie ma żadnego problemu – porównywarka pozwala pobieżnie zapoznać się z propozycjami od najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych, tak by możliwe było wyselekcjonowanie kilku najciekawszych opcji.

Jak skorzystać z tego narzędzia? Na naszej stronie znajduje się specjalny formularz. Jego wypełnienie zajmie tylko chwilę – wystarczy wpisać w nim podstawowe dane osobowe oraz informacje o pojeździe. Następnie algorytm wykorzystuje je do obliczenia cen polis znanych ubezpieczycieli. W mniej niż 3 minuty przygotowuje przejrzystą listę z uszeregowanymi wynikami. Jedno kliknięcie pozwala zapoznać się ze szczegółami oferty. W łatwy sposób da się również dodać kilka opcji do osobnego okna, w którym wygodniej się je ze sobą zestawi.

Kiedy wybierze się już idealne OC samochodu sportowego, można od razu przejść do jego zakupu. Nie trzeba nawet przechodzić na stronę danego towarzystwa czy wybierać się do najbliższego oddziału – wszystkie formalności da się dopełnić online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Ubezpieczenie OC samochodu sportowego rzeczywiście bywa drogie, dlatego warto postarać się znaleźć najbardziej korzystną opcję. Porównaj wszystkie dostępne warianty, by jak najwięcej zaoszczędzić. Przekonaj się, które towarzystwo zaproponuje Ci najlepszą polisę!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Chociaż zgodnie z prawem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjną polisą komunikacyjną, nie wszyscy kierowcy dopełniają obowiązku jego zakupu. Z tego powodu ryzykowne stają się normalne sytuacje, np. gdy przy drobnej stłuczce uczestnicy decydują się porozumieć bez udziału policji. […]

więcej
Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Polisy komunikacyjne nie należą do tanich świadczeń. Nie wszyscy płacą za nie tyle samo – wielu kierowcom przysługują korzystne upusty. Zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz zmniejszyć wysokość swojej składki? Podpowiadamy co zrobić, aby mieć większe zniżki na […]

więcej