Ubezpieczenie na podróż w 2024 – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie na podróż w 2024 – co warto wiedzieć?

5/5 - (Ocen: 1)

Planujesz wyjazd służbowy lub prywatny za granicę? W obecnych warunkach koniecznie powinieneś zainwestować w stosowną polisę. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie na podróż w 2024 roku wybrać i co warto wiedzieć o tym świadczeniu!

Pomimo pandemii oraz wprowadzanych w związku z nią ograniczeń, wiele osób nie może pozwolić sobie na pozostanie w domu, np. ze względów zawodowych. Zawsze przy okazji wyjazdu powinno się zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, ale współcześnie szczególnie należy rozważyć zakup polisy. Dowiedz się, jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na podróż w 2024!

Ubezpieczenie na podróż w 2024 – dlaczego warto je kupić?

Wszelkie kłopoty podczas wyjazdu są podwójnie problematyczne. Kiedy jest się za granicą, tym bardziej można się narazić na nieprzyjemności oraz straty finansowe. Nie ma się do kogo zwrócić po pomoc, a wszystko dodatkowo utrudniają bariera językowa i różnice kulturowe. Najwięcej komplikacji powoduje choroba lub wypadek. Leczenie w obcym kraju jest zazwyczaj bardzo kosztowne, ponieważ nawet za pobyt w szpitalu w większości przypadków trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli chce się ze spokojem ducha wyjechać z kraju, powinno się wykupić polisę turystyczną.

Ubezpieczenie na podróż w 2021 – dlaczego warto je kupić?

Ubezpieczenie na podróż w 2024 gwarantuje wsparcie w razie różnych trudnych sytuacji. Ochroną można objąć nie tylko siebie, ale też swoich bliskich oraz m.in. portfel i dokumenty, bagaże czy nawet koszty odwołanego wyjazdu. Dzięki temu uniknie się stresu, nieprzewidzianych wydatków czy nawet realnych zagrożeń dla życia i zdrowia.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na podróż w 2024?

Dobre ubezpieczenie na podróż w 2024 powinno przede wszystkim oferować wysoką sumę gwarantowaną na koszty leczenia. Ubezpieczyciel w ramach świadczenia pokrywa wszystkie wydatki związane z m.in. wizytami u specjalistów, pobytem w szpitalu, zakupem środków medycznych czy transportem. Na terenie Europy można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale ona zapewnia jedynie bardzo podstawowe wsparcie, dlatego nie powinno się do niej ograniczać.

Jeśli planuje się bliższy wyjazd, minimalna suma powinna wynosić 20-30 tys. euro. W przypadku dalszych podróży, dobrze by kwota ta była jeszcze większa – dolną granicą jest 60 tys. euro.  Kiedy zaś chce się odwiedzić kraje słynące z najwyższych kosztów leczenia, takie jak np. USA, Kanada czy Australia, im więcej oferuje polisa, tym lepiej. Niektóre towarzystwa proponują ubezpieczenia bez sumy gwarantowanej, które bez limitu pokrywają wszystkie koszty. Oczywiście są przy tym odpowiednio droższe. Osoby przewlekle chore zwykle muszą też pamiętać o tym, by dokupić stosowne rozszerzenie lub wybrać ofertę, która uwzględnia ryzyko pogorszenia stanu zdrowia.

Żadne przepisy nie ustanawiają zakresu ubezpieczenia na podróż, dlatego każde towarzystwo określa je zgodnie ze swoją polityką. Z tego względu przed wyborem polisy koniecznie trzeba uważnie zapoznać się z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). W nim opisane jest dokładne działanie świadczenia, a także prawa i obowiązki obu stron, sposób ustalania wysokości szkody czy zasady wypłaty odszkodowań. Szczególnie ważnym fragmentem są tzw. wyłączenia. W nim wymienione są sytuacje oraz okoliczności, w których polisa nie zostanie uwzględniona.

Co powinno obejmować ubezpieczenie na podróż w 2024?

Ubezpieczenie turystyczne oprócz sumy gwarantowanej na pokrycie kosztów leczenia powinno też oferować ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Świadczenie to gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Pieniądze można przeznaczyć np. na rehabilitację, sprzęt medyczny czy leki. Wysokość wypłaconej należności oblicza się na podstawie tabeli procentowej – im poważniejszy wypadek, tym uzyska się większą część sumy gwarantowanej. W razie śmierci rodzina zmarłego otrzymuje 100% tej kwoty.

Do ubezpieczenia na podróż 2024 często dodaje się polisę odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Przydaje się w sytuacji, gdy przypadkiem zniszczy się jakieś mienie lub doprowadzi się do uszczerbku na zdrowiu osoby trzeciej. Wtedy świadczenie chroni przed konsekwencjami finansowymi i pokrywa odszkodowanie (do określonej sumy gwarantowanej).

Jakie dodatki dobrać do ubezpieczenia na podróż 2024?

Do ubezpieczenia na podróż 2024 w większości towarzystw można dobrać jeszcze kilka dodatków. Szczególnie przydatna jest np. ochrona bagażu. Jeśli zostanie on zgubiony, zniszczony lub skradziony, otrzyma się stosowne odszkodowanie. Do tego niektóre firmy zapewniają przy okazji wsparcie np. w zorganizowaniu powrotu do kraju czy kontynuowaniu pobytu.

Osoby planujące uprawiać jakiś sport podczas wyjazdu powinny również dokupić ubezpieczenie sportowe. Szczególnie miłośnicy ekstremalnych doznań muszą zapłacić za rozszerzenie. W większości przypadków towarzystwa wyłączają z zakresu ochrony wypadki, do których doszło podczas takich aktywności. Bardzo ważne jest też uwzględnienie kosztów ratownictwa. W wielu krajach turyści muszą sami zapłacić za akcję na wodzie czy w górach, co naraża na ogromne wydatki. Jeśli zabiera się ze sobą profesjonalny, kosztowny sprzęt sportowy, również można go ubezpieczyć.

Ciekawym rozszerzeniem jest także tzw. klauzula alkoholowa. Po jej opłaceniu można mieć pewność, że otrzyma się wsparcie w sytuacjach, do których doszło po kilku drinkach. Większość towarzystw jasno zaznacza w wyłączeniach, że jeśli ubezpieczony spowoduje szkodę lub będzie miał wypadek pod wpływem alkoholu, nie uzyska odszkodowania. Niewielka dopłata pozwala bez obaw odprężyć się przy kuflu piwa czy kieliszku wina.

Osoby wyjeżdżające za granicę w celach zawodowych powinny również wybrać dodatkowe ubezpieczenie dla pracowników. Istnieją warianty obejmujące zajęcia fizyczne, ale i umysłowe. Wtedy można liczyć na wsparcie, jeśli do wypadku dojdzie podczas wykonywania swoich obowiązków.

Ubezpieczenie na podróż 2024 a pandemia – co trzeba sprawdzić?

Ubezpieczenie na podróż 2021 a pandemia – co trzeba sprawdzić?

Pandemia koronawirusa zaskoczyła cały świat. Ze względu na dynamicznie zmieniające się warunki oraz co rusz wprowadzane i anulowane obostrzenia, towarzystwa ubezpieczeniowe również musiały zmienić swoje nastawienie. Większość rozszerzyła już zakres świadczenia o koszty leczenia po zachorowaniu na COVID-19 – dawniej pandemia często była wymieniana w włączeniach. Nie wszystkie firmy mają oczywiście identyczną politykę. Dla przykładu, Wiener nie udziela pomocy w krajach, w których ogłoszono stan wyjątkowy, a PZU zapewnia pomoc w razie choroby tylko przy wyjazdach krótszych niż 30 dni.

Ubezpieczenie na podróż 2024 powinno dodatkowo obejmować ochronę kosztów odwołanego wyjazdu. Władze państwa, do którego chce się wyjechać, mogą w każdej chwili podjąć decyzję o zamknięciu granic. Wtedy można stracić sporo pieniędzy wyłożonych np. na bilet lotniczy, zakwaterowanie czy zaliczkę na wynajęty na miejscu samochód. Niektóre towarzystwa oferują dodatkowe świadczenie, dzięki któremu można wtedy odzyskać część poniesionych kosztów.

Jak znaleźć ubezpieczenie na podróż 2024?

Oferta ubezpieczeń na podróż 2024 jest dość szeroka, dlatego można mieć kłopot ze znalezieniem odpowiedniej polisy. Podczas poszukiwań trzeba sprawdzać dokumenty OWU oraz porównywać koszty całego świadczenia, co zajmuje sporo czasu. Dzięki KioksPolis.pl można jednak znacznie szybciej i wygodniej wybrać idealne ubezpieczenie turystyczne.

Na naszej stronie znajduje się krótki formularz. Wypełnij go, podając swoje dane oraz podstawowe informacje o planowanym wyjeździe i zaznacz odpowiednie kryteria. W kilka chwil algorytm wyszuka najlepsze warianty, po czym uszereguje je od najtańszego do najdroższego. Przejrzysta lista z podanymi składkami pomaga wyselekcjonować najciekawsze opcje. Kiedy już wybierze się idealne ubezpieczenie, wystarczy kilka kliknięć, by je wykupić przez Internet.

Ubezpieczenie na podróż w 2024 powinno zapewniać kompleksową ochronę w różnych sytuacjach. Ze względu na pandemię musi również uwzględniać okoliczności związane z zachorowaniem na COVID-19 czy nagłymi zmianami obostrzeń. Postaraj się znaleźć najlepszą polisę turystyczną, by bez obaw wyjechać z kraju!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnej

Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnej

Choć jeszcze kilkanaście lat temu wraz z kolejnymi miesiącami ciąży kobiety raczej rezygnowały z wszelkich aktywności, nie stanowi to najmniejszej trudności dla dzisiejszych mam. Stąd też tak duży odsetek ciężarnych kobiet wśród klientów biur podróży. Wybierasz się na […]

więcej
Ferie zimowe – jakie ubezpieczenie dla dziecka?

Ferie zimowe – jakie ubezpieczenie dla dziecka?

Zbliżają się ferie – cudowny czas, w którym dziecko może wypocząć od szkoły i naładować się energią na kolejny semestr. Jeśli wyjeżdża na narty do obcego kraju, warto, byś zadbał o odpowiednie ubezpieczenie za granicą. Co prawda organizator […]

więcej
Na wyjazd po Europie nie tylko EKUZ. Jak zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w Europie?

Na wyjazd po Europie nie tylko EKUZ. Jak zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w Europie?

Wybierasz się na wakacje w jednym z krajów Europy? Nie zapomnij się ubezpieczyć – abyś mógł liczyć na pomoc i odszkodowanie w razie nieprzewidzianego wypadku poza granicami kraju. Masz do wyboru dwie opcje – kartę EKUZ oraz standardową […]

więcej
Wakacje z dzieckiem – gdzie pojechać?

Wakacje z dzieckiem – gdzie pojechać?

Gdzie pojechać z dzieckiem na wakacje, by zapewnić mu niezapomniane przeżycia, a jednocześnie upewnić się, że będzie bezpieczne? W artykule podaliśmy kilka propozycji na urlop z dzieckiem wraz z korzyściami płynącymi z ich wyboru. Dowiesz się też, jak […]

więcej