Jak działa ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną?

Jak działa ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną?

5/5 - (Ocen: 1)

Jazda na hulajnodze elektrycznej to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, zwłaszcza w dużych, zakorkowanych miastach. Jeżeli jesteś zagorzałym fanem hulajnóg i często sięgasz po ten środek transportu, zastanów się, jak ochronić swoje bezpieczeństwo finansowe w sytuacji, w której wyrządzisz szkodę innym uczestnikom ruchu. Koniecznie rozważ ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej – w tym artykule wyjaśnimy Ci, co warto wiedzieć na ten temat. Dowiedz się, czy w ogóle można ubezpieczyć hulajnogę elektryczną i ile będzie Cię kosztować polisa tego rodzaju. 

Czy posiadanie OC na hulajnogę elektryczną jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech i Francji ma charakter obowiązkowy. W Polsce jego wykupienie jest dobrowolne, co oznacza, że możesz, ale nie musisz zdecydować się na podobną ochronę ubezpieczeniową. Pamiętaj jednak, że OC na hulajnogę to bardzo rozsądny krok – jazda tym środkiem transportu, nawet jeżeli zachowasz daleko idącą ostrożność, wiąże się z ryzykiem. Warto więc zdecydować się na wykupienie odpowiedniej polisy, niezależnie od tego, czy posiadasz własną hulajnogę czy korzystasz z pojazdów wypożyczanych na minuty.

Jak działa ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną?

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to jeden z najbardziej popularnych produktów w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej będzie dla Ciebie wsparciem finansowym, jeżeli w trakcie jazdy wyrządzisz szkodę osobom trzecim lub ich mieniu, np. zarysujesz czyjeś auto. Niestety, nawet jeżeli podczas korzystania z hulajnogi jesteś bardzo skupiony, wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do przykrego w skutkach zdarzenia. 

Wybierając ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej zawsze zwracaj uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Wyłączenia mogą dotyczyć m.in. jazdy pod wpływem alkoholu, narkotyków czy środków odurzających, szkód spowodowanych celowo lub w wyniku wykroczenia/przestępstwa. 

Jak ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?

Jeżeli chcesz ubezpieczyć hulajnogę elektryczną masz do wyboru kilka rozwiązań – oddzielną polisę lub rozszerzenie o ubezpieczenie hulajnogi OC komunikacyjnego bądź OC w życiu prywatnym. Podobne produkty ma w swojej ofercie wielu ubezpieczycieli – polisę zazwyczaj możesz wykupić online, telefonicznie, bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego lub w oddziale wybranej firmy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się, jak wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe definiuje hulajnogę elektryczną oraz sprawdź zasięg terytorialny proponowanej ochrony ubezpieczeniowej, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na tym, żeby ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną działało również poza granicami Polski. 

Jakie dokumenty są wymagane do zakupu OC na hulajnogę elektryczną?

Kupując ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia Assistance lub ubezpieczeń AC dla samochodów, możesz liczyć na maksymalne zminimalizowanie formalności – ubezpieczyciele dbają o komfort swoich klientów, upraszczając proces zakupowy. Zazwyczaj do zawarcia umowy będziesz potrzebował przede wszystkim swoich danych osobowych, dlatego przygotuj dowód osobisty. Pozostała lista wymaganych dokumentów zależy od polityki wybranego przez Ciebie towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Czy OC na hulajnogę elektryczną obejmuje również ochronę od kradzieży?

Polisa OC nie obejmuje ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej od kradzieży. Jeżeli więc jesteś posiadaczem bardzo drogiego sprzętu lub nie masz możliwości, żeby przechowywać go w wystarczająco bezpieczny sposób, zastanów się nad wykupieniem dodatkowego produktu ubezpieczeniowego, który zapewni Ci wymaganą ochronę i pozwoli na otrzymanie środków finansowych, jeżeli Twoja hulajnoga padnie łupem złodziei. 

Jakie są koszty ubezpieczenia OC na hulajnogę elektryczną?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej? Zwykle cena OC nie przekracza kwoty kilkudziesięciu złotych rocznie (40 – 80 złotych), chociaż ostateczne koszty są uzależnione od oferty konkretnego ubezpieczyciela. Generalnie jest to jednak stosunkowo niewielki wydatek, zwłaszcza jeżeli weźmiesz pod uwagę, w jak szerokim zakresie chroni Twoje interesy finansowe. 

Czy każda firma ubezpieczeniowa oferuje polisy OC na hulajnogę elektryczną?

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które działa obecnie na rynku ma w swojej ofercie ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną, ale wielu ubezpieczycieli będzie w stanie Ci zaproponować podobną ochronę – albo w formie oddzielnej polisy, albo jako rozszerzenie do innych polis OC. To zrozumiałe, jeżeli weźmiesz pod uwagę rosnącą popularność tego rodzaju pojazdów, które powszechnie można spotkać na ulicach polskich miast. 

Gdzie kupić ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną?

Jeżeli podjąłeś decyzje o zakupie ubezpieczenia OC na hulajnogę elektryczną, zacznij od określenia swoich oczekiwań: zastanów się, jaką kwotę możesz przeznaczyć na zakup polisy oraz, jak wspomnieliśmy wyżej, zapoznaj się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) podpisywanej umowy. Sprawdź również dostępne w ofercie danego ubezpieczyciela rozszerzenia, zwłaszcza jeżeli chcesz wykupić dodatkową ochronę, np. od kradzieży oraz upewnij się, że jakość obsługi towarzystwa ubezpieczeniowego jest pozytywnie oceniana przez klientów. 

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną?

Jak już wiesz, ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną może realnie zabezpieczyć Twoje interesy finansowe. Załóżmy, że w czasie jazdy zarysujesz cudze auto, którego naprawa będzie bardzo kosztowna – właściciel pojazdu może w takim przypadku żądać od Ciebie pokrycia strat. Jeżeli posiadasz polisę OC, która obejmuje wyrządzoną szkodę, środki wypłaci Twój ubezpieczyciel. Ubezpieczenie OC daje Ci więc spokój i poczucie bezpieczeństwa, a to trudno wycenić.

PODSUMOWUJĄC: jeżeli jesteś użytkownikiem hulajnogi elektrycznej, rozważ wykupienie polisy OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jej koszt to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych – Ty natomiast zyskujesz realną ochronę, jeżeli w trakcie jazdy wyrządzisz szkodę osobom trzecim lub ich mieniu.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja zrzeszająca działające w Polsce zakłady ubezpieczeń, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mogłeś spotkać się z tą nazwą starając się o Zieloną Kartę. Czy wiesz, dlaczego? Wyjaśniamy czym jest PBUK oraz co […]

więcej
Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Wielu handlarzy samochodów dość oszczędnie opowiada historię użytkowania i napraw sprzedawanych pojazdów. Kupując auto sprowadzone z zagranicy jest jeszcze trudniej zweryfikować prawdziwość informacji na jego temat. Dowiedz się, jak sprawdzić takie auto i o co jeszcze zadbać przed […]

więcej
Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, […]

więcej
5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

Wiele osób tak często przebywa w samochodzie, że czuje się w kabinie zupełnie swobodnie…niemal jak w domu! Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może jednak sobie na wszystko pozwalać. Pewne zachowania są potencjalnie niebezpieczne, a wiele z nich jest […]

więcej