Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno zawierać?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Elektryczne hulajnogi to nadal nowinka dla ruchu drogowego i polskiego prawa. Póki co nie ma obowiązku ich ubezpieczania, ale taki pojazd jak najbardziej może tego potrzebować. Zderzenie z przechodniem lub samochodem, kradzież czy usterka są sytuacjami, w których na pewno przydałaby się stosowna polisa. Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej oferuje bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych na rynku, więc warto się nimi zainteresować, oraz poznać zalety takich produktów. Często okazują się bardzo opłacalne, zwłaszcza gdy często korzysta się z hulajnogi. Wyjaśniamy, dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie hulajnogi i co powinno zawierać!

Elektryczne pojazdy są coraz popularniejsze w miastach. Ogólnodostępne modele do wypożyczenia przyczyniły się do tego, że miłośnicy tego środka lokomocji wkupili taki sprzęt na własność. Zgodnie z prawem ubezpieczenie OC nie jest jeszcze na niego obowiązkowe, ale warto w nie zainwestować. Nawet tak niewielki pojazd może stanowić zagrożenie, a do tego jest dość kosztowny. Dowiedz się, co powinno zawierać ubezpieczenie hulajnogi!

Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno obejmować?

Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno obejmować?

Przede wszystkim ubezpieczenie hulajnogi powinno zawierać polisę OC. Przyda się w sytuacji, gdy podczas jazdy wywoła się jakieś szkody. Do najczęstszych wypadków można zaliczyć kolizję z przechodniem lub samochodem. Odszkodowanie oraz koszty leczenia/naprawy mogą być bardzo wysokie, dlatego lepiej się zabezpieczyć. Mogłoby się wydawać, że taki drobny pojazd nie jest zbyt niebezpieczny, ale nie jest to prawda. Nawet przy prędkości ok. 20 km na godzinę zderzenie z człowiekiem może doprowadzić np. do złamania, a stłuczka z autem – poważnych wgnieceń.

OC hulajnogi pozwala na całkowite zabezpieczenie się przed tego typu sytuacjami. Raczej mało prawdopodobne jest poważne uszkodzenia cudzego samochodu lub innego mienia, jednak biorąc charakterystykę poruszania się hulajnogą, bardzo często dochodzi do niewielkich, choć bardzo kosztownych incydentów. Może to być na przykład zarysowanie lakieru, zniszczenie zderzaka samochodu, lub urwanie lusterka. Jeśli do kolizji dojdzie z nowym i nowoczesnym autem, kwota naprawy może wynieść nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, więc jest to dość duża suma. Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej wydaje się więc bardzo opłacalne, zwłaszcza gdy wykorzystuje się ją do poruszania się po mieście.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwala na znalezienie wielu ciekawych ofert z szerokiego zakresu produktów ubezpieczeniowych. Nabywając ubezpieczenia OC dla auta, można jednocześnie kupić na przykład polisy online dla hulajnogi, co pozwoli na uzyskania bardziej atrakcyjnej ceny. To samo dotyczy OC rowerzysty, które również okazuje się bardzo przydatne, jeśli to właśnie rower jest dla kogoś podstawowym sprzętem służącym do poruszania się po mieście.

Na pewno warto zainwestować także w ubezpieczenie AC. Hulajnoga elektryczna kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli przypadkiem się ją uszkodzi (np. podczas upadku), a także gdy zostanie skradziona lub zniszczona przez inne czynniki zewnętrzne (siły przyrody, działanie osób trzecich), można uzyskać środki na naprawę lub odszkodowanie.

Niektóre towarzystwa oferują także dodatkowe świadczenia do OC w ramach ubezpieczenia NNW. Taka opcja z pewnością przyda się w chwili, gdy upadek lub kolizja okażą się wyjątkowo poważne. Jeśli np. złamie się rękę, otrzyma się określony procent sumy gwarantowanej. Pieniądze te będzie można przeznaczyć na leczenie i rehabilitację.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej od kradzieży

Jeśli korzysta się z hulajnogi do poruszania się po mieście, warto rozważyć ubezpieczenie hulajnogi od kradzieży. Takie polisy dostępne są w różnych wariantach, a szczegółowy zakres ochrony zawarty jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Generalnie jednak właściciel hulajnogi ma za zadanie zapewnić sprzętowi odpowiednie zabezpieczenie poprzez mocowanie w sposób podobny, jak robi się to z rowerami i niepozostawianie hulajnogi samej w miejscach publicznych. Jeśli mimo wszystko dojdzie do kradzieży, można liczyć na odszkodowanie.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu hulajnogi?

Polisy ubezpieczeniowe dla właścicieli hulajnóg elektrycznych to dość świeża sprawa. Z tego względu każda firma podchodzi do takich świadczeń w inny sposób. Zanim wykupi się ubezpieczenie, warto dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Chociaż polisy te wydają się dość podobne do tych stosowanych w przypadku samochodów, mogą być diametralnie różne. Nie znajdzie się też wśród nich np. ubezpieczenia Assistance – uszkodzoną hulajnogę można przecież dość łatwo przenieść.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu hulajnogi?

Wiele osób zastanawia się, czy taka polisa działa w przypadku wypożyczanych modeli. Okazuje się, że w większości przypadków nie gwarantuje ochrony w razie wypadku na takim sprzęcie. Jeśli często korzysta się z hulajnóg miejskich, ale chce się być zabezpieczonym, warto rozważyć kupno własnego egzemplarza oraz inwestycję w stosowną polisę.

Warto mieć też na względzie to, że ubezpieczalnie mają prawo do tzw. wyłączeń, czyli określenia zdarzeń, w których polisa nie będzie uwzględniona. Najczęściej odnoszą się do osób prowadzących hulajnogę pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a także sytuacji, w których wjechało się na jezdnię lub w inne niedozwolone miejsce.

Gdzie kupić ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

Nie masz pojęcia, gdzie kupić ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej? Nic dziwnego – świadczenie to nie jest zbyt częste. Póki co jeszcze nie wszystkie towarzystwa uwzględniają w swoich ofertach opcje dostosowane dla osób poruszających się takim środkiem lokomocji. Wraz z jego popularnością będzie przybywać jednak ubezpieczycieli oferujących korzystne polisy, np. najtańsze OC na hulajnogę czy stron, na których będzie można znaleźć kalkulator OC AC dla użytkowników hulajnóg. Na Kioskpolis.pl można znaleźć nie tylko takie polisy, gdyż są tu dostępne także porównania produktów takich jak ubezpieczenie OC krótkoterminowe.

Ubezpieczenie hulajnogi nie jest jeszcze obowiązkowe, ale mimo to warto je mieć. Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie, by uniknąć poważnych konsekwencji finansowych w razie jakichkolwiek kłopotów.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Chociaż zgodnie z prawem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjną polisą komunikacyjną, nie wszyscy kierowcy dopełniają obowiązku jego zakupu. Z tego powodu ryzykowne stają się normalne sytuacje, np. gdy przy drobnej stłuczce uczestnicy decydują się porozumieć bez udziału policji. […]

więcej
Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej
5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

Polisy samochodowe potrafią być bardzo kosztowne. Wielu kierowców zastanawia się, czy jest jakaś metoda na ograniczenie tych wydatków. Okazuje się, że da się sprytnie (i całkiem legalnie!) płacić mniej. Przedstawiamy 5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne! Własny samochód […]

więcej
Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Choć standardowe ubezpieczenia komunikacyjne obowiązują przez 12 miesięcy, można też spotkać się z ich krótszą wersją. Kiedy możesz wykupić ubezpieczenie auta na miesiąc i na co uważać w takiej sytuacji? Podpowiadamy! To, czy można wykupić OC na miesiąc […]

więcej