Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno zawierać?

Kalkulator OC
Elektryczne hulajnogi to nadal nowinka dla ruchu drogowego i polskiego prawa. Póki co nie ma obowiązku ich ubezpieczania, ale taki pojazd jak najbardziej może tego potrzebować. Zderzenie z przechodniem lub samochodem, kradzież czy usterka są sytuacjami, w których na pewno przydałaby się stosowna polisa. Wyjaśniamy, dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie hulajnogi i co powinno zawierać!

Elektryczne pojazdy są coraz popularniejsze w miastach. Ogólnodostępne modele do wypożyczenia przyczyniły się do tego, że miłośnicy tego środka lokomocji wkupili taki sprzęt na własność. Zgodnie z prawem ubezpieczenie OC nie jest jeszcze na niego obowiązkowe, ale warto w nie zainwestować. Nawet tak niewielki pojazd może stanowić zagrożenie, a do tego jest dość kosztowny. Dowiedz się, co powinno zawierać ubezpieczenie hulajnogi!

Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno obejmować?

Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno obejmować?

Przede wszystkim ubezpieczenie hulajnogi powinno zawierać polisę OC. Przyda się w sytuacji, gdy podczas jazdy wywoła się jakieś szkody. Do najczęstszych wypadków można zaliczyć kolizję z przechodniem lub samochodem. Odszkodowanie oraz koszty leczenia/naprawy mogą być bardzo wysokie, dlatego lepiej się zabezpieczyć. Mogłoby się wydawać, że taki drobny pojazd nie jest zbyt niebezpieczny, ale nie jest to prawda. Nawet przy prędkości ok. 20 km na godzinę zderzenie z człowiekiem może doprowadzić np. do złamania, a stłuczka z autem – poważnych wgnieceń.

Na pewno warto zainwestować także w ubezpieczenie AC. Hulajnoga elektryczna kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli przypadkiem się ją uszkodzi (np. podczas upadku), a także gdy zostanie skradziona lub zniszczona przez inne czynniki zewnętrzne (siły przyrody, działanie osób trzecich), można uzyskać środki na naprawę lub odszkodowanie.

Niektóre towarzystwa oferują także dodatkowe świadczenia do OC w ramach ubezpieczenia NNW. Taka opcja z pewnością przyda się w chwili, gdy upadek lub kolizja okażą się wyjątkowo poważne. Jeśli np. złamie się rękę, otrzyma się określony procent sumy gwarantowanej. Pieniądze te będzie można przeznaczyć na leczenie i rehabilitację.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu hulajnogi?

Polisy ubezpieczeniowe dla właścicieli hulajnóg elektrycznych to dość świeża sprawa. Z tego względu każda firma podchodzi do takich świadczeń w inny sposób. Zanim wykupi się ubezpieczenie, warto dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Chociaż polisy te wydają się dość podobne do tych stosowanych w przypadku samochodów, mogą być diametralnie różne. Nie znajdzie się też wśród nich np. ubezpieczenia Assistance – uszkodzoną hulajnogę można przecież dość łatwo przenieść.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu hulajnogi?

Wiele osób zastanawia się, czy taka polisa działa w przypadku wypożyczanych modeli. Okazuje się, że w większości przypadków nie gwarantuje ochrony w razie wypadku na takim sprzęcie. Jeśli często korzysta się z hulajnóg miejskich, ale chce się być zabezpieczonym, warto rozważyć kupno własnego egzemplarza oraz inwestycję w stosowną polisę.

Warto mieć też na względzie to, że ubezpieczalnie mają prawo do tzw. wyłączeń, czyli określenia zdarzeń, w których polisa nie będzie uwzględniona. Najczęściej odnoszą się do osób prowadzących hulajnogę pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a także sytuacji, w których wjechało się na jezdnię lub w inne niedozwolone miejsce.

Gdzie kupić ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

Nie masz pojęcia, gdzie kupić ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej? Nic dziwnego – świadczenie to nie jest zbyt częste. Póki co jeszcze nie wszystkie towarzystwa uwzględniają w swoich ofertach opcje dostosowane dla osób poruszających się takim środkiem lokomocji. Wraz z jego popularnością będzie przybywać jednak ubezpieczycieli oferujących korzystne polisy, np. najtańsze OC na hulajnogę czy stron, na których będzie można znaleźć kalkulator OC/AC dla użytkowników hulajnóg.

Ubezpieczenie hulajnogi nie jest jeszcze obowiązkowe, ale mimo to warto je mieć. Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie, by uniknąć poważnych konsekwencji finansowych w razie jakichkolwiek kłopotów.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym za kupno samochodu? Jaki jest termin zapłacenia podatku przy kupnie samochodu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszelkich niezbędnych informacji dotyczących kosztów, terminu oraz procedury składania deklaracji zakupu pojazdu mechanicznego w urzędzie […]

więcej
Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochody hybrydowe są reklamowane jako oszczędne, ekologiczne i nowoczesne. Chociaż z roku na rok wzrasta ich sprzedaż, nadal pojawiają się opinie, według których takie pojazdy są bardzo drogie w utrzymaniu oraz nieopłacalne. Jak jednak ma się to do […]

więcej
Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Potrzebne Ci natychmiastowe holowanie samochodu? A może zamierzasz skorzystać z tej usługi w najbliższym czasie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Sprawdź, od czego zależy cennik holowania pojazdu oraz co jest […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Wyjaśniamy co robić, gdy przydarzył Ci się wypadek drogowy […]

więcej