Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – co musisz wiedzieć?

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – co musisz wiedzieć?

4/5 - (Ocen: 2)

Kup OC

Szukając polis ubezpieczeniowych można natrafić na ofertę Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Jest to bardzo specyficzna instytucja, dlatego zanim podejmie się decyzję o dołączeniu do tego zgromadzenia, należy dobrze poznać jego sposób funkcjonowania. Wyjaśniamy, czym jest i jak działa TUW!

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych zachęca na swojej stronie zapewnieniami, że jest instytucją non-profit, że zawierane umowy są bardzo korzystne dla członków, a cała działalność bardzo bezpieczna i stabilna. Czy warto jednak zdecydować się na takie rozwiązanie zamiast klasycznej polisy w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym? Dowiedz się, na czym to wszystko polega!

Czym jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych?

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych jako byty prawne mają długą historię, sięgającą XIX wieku. Dwa najpopularniejsze w Polsce towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych to TUW TUZ oraz TUW TUW. Najbardziej znane TUW, w obecnym kształcie działa w Polsce od 1992 roku. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych to blisko 100 placówek rozsianych po całym kraju. W ofercie TUW są wszystkie rodzaje ubezpieczeń majątkowych, a kierowcom oferuje pełne wsparcie mechaniczne, łącznie z siecią partnerów w postaci warsztatów naprawczych oraz wypożyczalni samochodów.

Czym jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych?

W TUW ubezpieczane osoby stają się członami Towarzystwa, po czym same decydują na specjalnych zgromadzeniach, jakie są warunki zawierania polis, jak wysokie są składki itp. W razie dużej szkody wszyscy solidarnie dokładają się do opłat, skąd właśnie wzięła się nazwa – ubezpieczenia wzajemne. Członkowie po prostu wspólnie płacą za innych członków w razie potrzeby. Często są to jednak niższe kwoty, niż te wymagane przez zwykłe towarzystwa ubezpieczeniowe. Dla członków dostępne są wszystkie świadczenia: ubezpieczenie samochodu, nieruchomości, zdrowia itp.

Plusy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych

Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych mają wiele zalet. Silne poczucie współodpowiedzialności oraz brak konfliktu między właścicielami i ubezpieczonymi zapobiega wyłudzeniom czy innym szkodliwym działaniom członków. Bycie częścią takiej instytucji pomaga wielu osobom rozwijać także umiejętności przedsiębiorcze. Gdy wpłacone pieniądze nie zostały wypłacone na likwidację szkody, nadal pozostają w TUW, ale można decydować o sposobie ich lokowania. Łatwiej też jest uzyskać odszkodowanie w sprawach, które firmy ubezpieczeniowe często uznają za nietypowe.

Minusy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych

Minusy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych

Bycie członkiem TUW ma też oczywiście swoje mniej korzystne strony. Organizacją zajmują się sami członkowie, ustalając samodzielnie ryzyko ubezpieczeniowe i inne ważne kwestie. W ubezpieczalniach zatrudnione są w tym celu wyspecjalizowane firmy zewnętrze lub doświadczeni specjaliści. Taki stan może prowadzić do sytuacji, w których członkowie będą otrzymywali mniejsze odszkodowania lub będą musieli nawet opłacać dodatkowe składki, by w razie szkody każdy otrzymał należne pieniądze. TUW zachęca więc niskimi opłatami, ale czasem może się zdarzyć, że te przekroczą oferty zwyczajnych, stabilnych finansowo towarzystw ubezpieczeniowych, które często proponują też np. korzystne zniżki OC.

Czym różni się TU od TUW?

Właściciele samochodów kupujący polisty korzystają najczęściej z ofert Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU). Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych działają na mniejszą skalę i mimo, że zarówno TU, jak i TUW oferują produkty ubezpieczeniowe, to między nimi występuje kilka różnic. Najważniejsze to:

  • sposób działania/cele działania – modelem działania TUW jest zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej swoim członkom, natomiast działalność TU jest czysto komercyjna;
  • status członków/ status klienta – w przypadku TUW klient otrzymuje członkostwo poprzez które wpływ na działalność towarzystwa, w TU występuje jedynie relacja klient-usługodawca;
  • udział w rynku / obszar działania – TU zdominowały rynek (stanowią ok. 75 proc. polskiego rynku), natomiast TUW działają na znacznie mniejszą skalę.

Chcesz mieć pewność, że wykupujesz najtańsze OC czy inną polisę? Pomoże Ci w tym nasza porównywarka OC. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz on-line, a w kilka chwil otrzymasz zestawienie najkorzystniejszych ofert dostosowanych do Twoich wymagań. Już w kilka minut znajdziesz nawet o połowę tańsze ubezpieczenie AC, polisę na wakacje czy inne świadczenia. Kalkulator OC oblicza ceny i składki, więc możesz od razu wybrać najlepszą opcję.

Zastanawiasz się, czy wykupić ubezpieczenie OC w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych? Zanim podejmiesz decyzję sprawdź i porównaj opcje oferowane przez normalne firmy ubezpieczeniowe.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? Wyjaśniamy, jak przepisać OC […]

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej
Kraków ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Kraków ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Już pod koniec ubiegłego roku ceny polis komunikacyjnych zaczęły rosnąć. Ostateczna wysokość składki jest jednak zależna od wielu czynników, w tym również od miejsca zamieszkania. Sprawdziliśmy ile obecnie wynosi średnie ubezpieczenie OC/AC w Krakowie! Ubezpieczenie samochodowe w Krakowie nie […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu od gradu – kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

Ubezpieczenie samochodu od gradu – kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

Z roku na rok pogoda w Polsce staje się coraz trudniejsza do przewidzenia. Nawet w okresie wiosennym mogą pojawić się spore ulewy czy niespodziewane burze. Często zjawiskom pogodowym towarzyszy również grad, który stanowi zagrożenie m.in. dla samochodów. W […]

więcej