Tanie samochody z salonu – jak znaleźć idealny model dla siebie?

Tanie samochody z salonu – jak znaleźć idealny model dla siebie?

5/5 - (Ocen: 1)

Zamiast kupować używany samochód, wolisz dopłacić i kupić nowy, prosto z salonu? A może taka decyzja okaże się oszczędnością w dłuższej perspektywie czasu? Jeżeli poważnie myślisz o “świeżym” samochodzie, dowiedz się w jaki sposób znaleźć korzystną ofertę. Przeanalizuj swoje typy z naszymi drobnymi wskazówkami.

Prawdę mówiąc, w salonie także znajdziesz tanie samochody. Niektórzy dealerzy oferują porządne sedany za mniej niż 60 tysięcy, a w takiej cenie nie znajdziesz nawet 5-letniej Toyoty RAV4. Jednak czy niska cena będzie korelować z niską jakością? Niekoniecznie, jeżeli tylko wiesz, czego szukasz. Zobacz, w jaki sposób obniżyć cenę samochodu i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Europejskie tanie auta

Czy to prawda, że samochody produkowane bądź wywodzące się z Europy będą tańsze? Nie zawsze. Choć Peugeot, Renault czy Fiat można zakupić za równowartość średniej (rocznej) pensji to nie w każdym przypadku tak też będzie. Koncerny takie jak BMW, Mercedes czy Audi wysoko cenią sobie swoje modele, dlatego jeżeli chcesz tanie sportowe auta – lepiej celuj w używane.

Wniosek z tego prosty – dokładnie przeanalizuj flagowe modele z tego samego segmentu u wszystkich dealerów. W ten sposób stworzysz krótką listę tych, którzy mają w ofercie tanie nowe samochody. Proponujemy sprawdzić oferty Forda, Dacia, Hyundai oraz europejskie należące do grupy PSA. Jest to dopiero pierwszy krok w uzyskaniu naprawdę dobrej oferty.

Sprawdź aktualne promocje u dealerów

Uśmiechnięta kobieta w aucie

Chcesz jeszcze obniżyć sobie cenę z cennika dealera? Koniecznie obserwuj promocje, jakie organizuje. Niekiedy pozwolą one znacząco zbić finalny koszt samochodu. Najtańsze samochody kupisz pod koniec roku, gdy trwa zimowa wyprzedaż lub po nowym roku, gdy sprzedawane są modele z poprzedniego rocznika – ale wciąż nowe.

Jest to dobra opcja, bo wciąż otrzymujesz fabrycznie nowe auto bez przebiegu. Gwarancja obowiązuje od momentu zakupu, a nie produkcji, dlatego nic nie tracisz, poza tym jednym rokiem z dowodu rejestracyjnego. Jednak, czy jest to aż tak duża przeszkoda?

Zwróć uwagę na silnik i wyposażenie

Nie ulega wątpliwości, że najtańsze nowe samochody to te z ubogim wyposażeniem, najlepiej też z małym silnikiem (i to benzynowym). Oczywiście, z perspektywy zakupu nie stanowi to problemu, jeżeli auto ma pełnić jedną funkcję – przemieszczania się. Schody zaczną się w momencie odsprzedaży. Po 6-10 latach, gdy nadejdzie czas na pożegnanie, trzeba będzie znacząco obniżyć cenę. Trzeba pamiętać, że w tym momencie na rynku wtórnym pojawi się mnóstwo używanych modeli, niekiedy z lepszym wyposażeniem czy silnikiem. Jest to naturalne, że klient będzie wybierać bogate wersje, nawet kosztem dopłaty tysiąca czy nawet kilku, a Twój egzemplarz będzie uwzględniany na samym końcu. Zastanów się więc czy nie lepiej dopłacić do wyższej wersji wyposażenia, albo chociaż wybrać mocniejszy silnik, który docenisz na trasie.

Oszczędności dotyczą nie tylko zakupu – sprawdź ubezpieczenie AC i OC!

Nie wystarczy, że kupisz samochód w dobrej cenie. Zanim podpiszesz umowę i wyjedziesz nowym modelem, sprawdź ile zapłacisz za ubezpieczenie OC oraz Autocasco. Jakby nie patrzeć, jesteś zobowiązany do zakupu pierwszego, a drugie – w przypadku salonowego auta, jest rozsądnym rozwiązaniem.

Firmy ubezpieczeniowe mają swoje algorytmy, którymi wyceniają polisy na różne modele. Może dojść do sytuacji, że dwa modele z tego samego segmentu, w tej samej cenie, ale od innych marek będą miały inne wyceny. Najtańsze OC może dotyczyć tego, które nawet się na takie nie zapowiada.

Nasza porównywarka ubezpieczeń online – Twój przyjaciel przy kalkulacji kosztów

Kluczyki na portfelu

Nie musisz od razu kupować auta, żeby otrzymać wycenę ubezpieczeń. Wykorzystaj nasz kalkulator OC, wpisując dane modeli, jakie chcesz kupić i upewnij się, że kwota, jaką trzeba będzie zapłacić za polisę mieści się w granicach Twoich możliwości finansowych.

OC to jedno, a serwis to drugie. Choć nowe auta mają gwarancję, to do jej zachowania potrzebne są przeglądy w autoryzowanych serwisach. Sprawdź ceny, bo niekiedy te małe i niepozorne modele generują wysokie opłaty. Dla przykładu, serwis gwarancyjny Toyoty Aygo, którą można kupić już od 36 300 złotych to 700-1100 złotych w zależności od salonu. Tyle samo kosztuje serwis nowej Corolli, która jest już dwa razy droższa. Naturalnie, nie u każdego dealera spotkamy się z taką niesprawiedliwością cenową (z punktu widzenia klienta). Jak widać, niby drobne rzeczy, ale one również wpływają na finalną cenę Twojego nowego, salonowego samochodu. Nie kupujesz tylko pojazdu, a całą infrastrukturę z nim związaną.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Motonegocjator.pl
    - -

    Bardzo fajny artykuł. Warto również skorzystać z wirtualnego salonu samochodowego online gdzie w szybki sposób można wynegocjować najlepszą cenę.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Bardzo dziękujemy! Oczywiście to również świetny pomysł, biorąc pod uwagę obecną sytuację w kraju i na świecie.

Więcej artykułów i porad
Kupno części ze złomowiska – kiedy tak, a kiedy nie?

Kupno części ze złomowiska – kiedy tak, a kiedy nie?

Dla wielu osób złomowiska wyglądają odstraszająco, ale kryją się na nich prawdziwe skarby. Można znaleźć tam m.in. oryginalne elementy samochodów w całkiem przyzwoitym stanie. Ściąganie ich od producenta nie tylko bywa kosztowne, ale i czasem jest po prostu […]

więcej
Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Majątek uzyskany podczas egzekucji może podlegać licytacji, co pozwala między innymi uzyskać samochód od komornika. Natomiast zanim podejmie się decyzję o uczestnictwie w takich zakupach, warto zapoznać się ze szczegółami. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których dokona się […]

więcej
Auto do 20 tys. – przegląd najciekawszych modeli

Auto do 20 tys. – przegląd najciekawszych modeli

Wydaje się, że za 20 tysięcy złotych nie można kupić ani dobrego, ani nowego samochodu. Jednak na rynku modeli używanych pojawiają się prawdziwe perełki w niezwykle konkurencyjnych cenach. Jeżeli chcesz kupić auto za 20 tys, zobacz jakie modele […]

więcej
Auto do 15 tys. – przegląd ekonomicznych modeli

Auto do 15 tys. – przegląd ekonomicznych modeli

Jeżeli masz do dyspozycji całe 15 tysięcy złotych i szukasz ekonomicznego i niezawodnego auta – świetnie trafiłeś! Zrobiliśmy mały przegląd rynku i wyłoniliśmy cztery modele, które warto kupić. Postawiliśmy nie tylko na małe i miejskie pojazdy, ale również […]

więcej