Czym jest sygnalizacja świetlna doskonale wie każda osoba, która kieruje pojazdem mechanicznym. Dzięki temu, że jest ona zamontowana na skrzyżowaniach, poruszanie się po nich jest zdecydowanie łatwiejsze. W organizacji ruchu drogowego oraz w utrzymaniu porządku światła odgrywają niezwykle ważną rolę. Mimo że o sygnalizacji świetlnej uczą się już dzieci w przedszkolu, to wciąż jednak bardzo wielu kierowców na skrzyżowaniach ze światłami popełnia mnóstwo podstawowych błędów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest sygnalizacja świetlna?
Sygnalizacja świetlna drogowa to system, który kieruje nie tylko ruchem pojazdów na skrzyżowaniach, ale także na przejściach dla pieszych. W 1926 roku zainstalowano pierwszą sygnalizację świetlną w Warszawie. W chwili obecnej w Polsce sygnalizacja świetlna działa w dwóch wariantach: są sygnały ogólne i kierunkowe. Kwestie związane z sygnalizacją świetlną w naszym kraju zostały uregulowane przez rozporządzenia, które wydane zostały przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Infrastruktury. Sygnalizacja świetlna występuje w trzech kolorach:
- zielonym;
- żółtym;
Bez wątpienia każdy kierowca doskonale wie, jak wygląda sygnalizacja świetlna. Kolory zawsze umieszczone są na sygnalizatorze w określonej kolejności.
Jak działa sygnalizacja świetlna?
Światła działają w sposób automatyczny i zmieniają się w określonych odstępach czasu. To, jak często następuje ich zmiana zależy od tego, jak duże jest natężenie ruchu w miejscu, w którym są one zamontowane. W dużych miastach – na ulicach, na których panuje duży ruch pojazdów – na ogół światło zielone świeci się dłużej. Tak jest też także na drogach z pierwszeństwem przejazdu. Sygnalizacja świetlna dla pieszych działa trochę inaczej niż ta dla pojazdów. Coraz częściej jest ona uruchamiana po naciśnięciu przycisku. Tego typu sygnalizację dla pieszych montuje się w szczególności na drogach szybkiego ruchu, na których ruch pieszych jest niewielki.
W chwili obecnej może być zamontowana sygnalizacja licząca pojazdy. W przypadku takiej sygnalizacji piesi mogą przechodzić przez jezdnię wyłącznie po naciśnięciu przycisku. Światła na skrzyżowaniach zmieniają się cyklicznie. Gdy z jednej strony świeci się światło zielone, z drugiej zapalone jest czerwone.
Wiedza na temat tego, jak działa sygnalizacja świetlna to zbyt mało, aby zabezpieczyć się przed potencjalną kolizją czy inną szkodą. Dlatego też każdy kierujący pojazdem powinien posiadać ubezpieczenie OC. Warto rozważyć również posiadanie innych ubezpieczeń komunikacyjnych. Możesz wykupić ubezpieczenie AC oraz ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Ceny tych polis mocno się różnią u poszczególnych ubezpieczycieli. Dlatego też bardzo przydatnym narzędziem jest porównywarka OC AC. Dzięki niej wybranie najbardziej korzystnej oferty jest naprawdę bardzo prostym zadaniem. Co więcej, porównywarki polis są bardzo różne. Można znaleźć także taką, w której można porównać nawet ubezpieczenie turystyczne.
Rodzaje sygnalizacji świetlnej
W chwili obecnej na drogach mogą być montowane nie tylko klasyczne systemy sygnalizacji świetlnej. Coraz częściej wykorzystywane są nowoczesne, inteligentne rodzaje sygnalizacji świetlnej. W sposób automatyczny wykrywają one pojazdy, które zbliżają się do skrzyżowania i sterują instalacją tak, aby odpowiednie kolory sygnalizacji świetlnej zapaliły się w konkretnym czasie. Tego typu sygnalizacja świetlna znacznie usprawnia ruch na skrzyżowaniu. W nowoczesnych systemach sygnalizacji świetlnej montowane są też kamery, które potrafią rozpoznawać pojazdy uprzywilejowane, np. karetki. Ułatwiają one im przejazd, skracając czas dotarcia na miejsce wezwania.
Sygnalizacja świetlna bezkolizyjna
Na skrzyżowaniach można spotkać dzisiaj różne typy sygnalizacji świetlnej. Oprócz klasycznych kolizyjnych świateł coraz częściej montowana jest także sygnalizacja świetlna bezkolizyjna. Od tej pierwszej różni się ona tym, że w polu koloru posiada strzałkę. Dzięki temu na poszczególnych kierunkach ruch pojazdów może odbywać się w sposób bezkolizyjny. Przejazd przez skrzyżowanie z bezkolizyjną sygnalizacją świetlną jest bardziej bezpieczny. Ryzyko wymuszenia pierwszeństwa jest bowiem zdecydowanie mniejsze.
Sygnalizacja świetlna kolizyjna
Światła kolizyjne to tradycyjna, stosowana od lat sygnalizacja świetlna w Polsce. Ma ona – niezależnie od tego czy znajduje się na skrzyżowaniu czy na przejściu dla pieszych – dany kształt i kolor. Sygnalizacja świetlna kolizyjna ma kształt koła o barwie zielonej, żółtej i czerwonej. Przy kole czerwonym może znajdować się dodatkowa strzałka. Jej obecność pozwala kierowcom skręcić w kierunku, który ona wskazuje. Prowadzący samochód musi się jednak zatrzymać przed sygnalizatorem i sprawdzić czy wykonywany przez niego manewr skrętu nie będzie utrudniał poruszania się innym uczestnikom ruchu. W latach 90. z myślą o osobach słabowidzących oraz niewidomych wprowadzono w Polsce na przejściach dla pieszych sygnały świetlne, którym towarzyszy dźwięk bądź komunikat głosowy. Po co jest sygnalizacja świetlna tego typu? Aby zwiększyć bezpieczeństwo osób mających problem ze wzrokiem.
Czy sygnalizacja świetlna znosi znaki drogowe?
Nie wszyscy kierowcy znają kolejność obowiązywania znaków drogowych i sygnałów świetlnych. W związku z tym pytanie o to, czy sygnalizacja świetlna znosi znaki drogowe jest jednym z tych, które kierowcy – szczególnie początkujący – zadają naprawdę bardzo często. Zgodnie z przepisami, które zawiera Ustawa o ruchu drogowym sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi. Wielu kierowców o tym jednak nie wie, dlatego też na skrzyżowaniach z działającą sygnalizacją świetlną dochodzi do wielu kolizji. Do znaków pionowych oraz do zasady pierwszeństwa wynikającej z przepisów ruchu drogowego kierowcy muszą stosować się tylko wtedy, gdy sygnalizacja świetlna kolizyjna i bezkolizyjna na skrzyżowaniu nie działa.