Kupno samochodu to poważna decyzja, która będzie miała znaczenie dla Twojego codziennego komfortu i bezpieczeństwa, dlatego warto ją przemyśleć w najdrobniejszych szczegółach. Do wyboru masz dwa rozwiązania: auto nowe lub używane. W dzisiejszym artykule skupimy się na pojazdach z drugiej ręki. Wyjaśnimy Ci, czy zakup używanego samochodu to dobry pomysł oraz jak przygotować się do transakcji, żeby nie stracić pieniędzy – sprawdź!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy warto kupić używany samochód?
Jeszcze do niedawna charakterystycznym trendem rynku motoryzacyjnego był spadek cen samochodów widoczny coraz bardziej z każdym rokiem ich użytkowania. Sytuacja jednak uległa znaczącej zmianie. Inflacja, braki kadrowe w halach produkcyjnych i załamanie się łańcucha dostaw, na co wpływ miały wydarzenia ostatnich kilku lat, m.in. pandemia COVID-19, to jedne z głównych powodów, dla których obecnie zauważalna jest rosnąca wartość samochodów z drugiej ręki. Oznacza to, że jeżeli planujesz zmianę samochodu, zakup auta używanego może okazać się dla Ciebie korzystnym pod względem finansowym krokiem. Oczywiście, pod warunkiem, że wybierzesz sprawny technicznie, zadbany pojazd. Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci kupno używanego samochodu, dlatego czytaj dalej!
Jakie są zalety zakupu używanego samochodu?
Kupno używanego samochodu to opcja, którą warto rozważyć przede wszystkim z dwóch względów.
- Cena – rynek pojazdów używanych jest na tyle szeroki, że jako kupujący możesz bez problemu znaleźć auto, którego cena będzie odpowiadała Twojemu budżetowi. Dodatkowo, mimo rosnącej wartości samochodów z drugiego obiegu, kilkuletnie auto nadal może być tańsze niż nowy model, co ma znaczenie dla osób z ograniczonymi możliwościami finansowymi.
- Dostępność – kupno używanego samochodu może być korzystnym rozwiązaniem, jeżeli potrzebujesz auta „na już”. Wyżej wspomnieliśmy o zaburzonym łańcuchu dostaw, który jest obecnie dużym problemem branży motoryzacyjnej. Aktualnie czas oczekiwania na niektóre modele aut może wynosić nawet 6 – 12 miesięcy.
Gdzie kupić używany samochód?
Jeżeli zdecydowałeś się na kupowanie samochodu używanego, do wyboru masz kilka możliwych rozwiązań.
- Komis – dobra opcja, jeśli zależy Ci na szerokim wyborze samochodów oraz możliwości skorzystania z porady doświadczonego działu obsługi klienta. To również sposób na to, żeby zapewnić sobie ochronę prawną – jeżeli jesteś klientem prywatnym i kupujesz auto od profesjonalnego sprzedawcy, podlegasz przepisom o ochronie konsumenta. To z kolei może dać Ci większe pole do popisu w dochodzeniu ewentualnych roszczeń.
- Giełda – kiedyś główne miejsce spotkań sprzedających i kupujących, dzisiaj cieszy się już coraz mniejszym zainteresowaniem, ale nadal zdecydowanie warto je odwiedzić, jeżeli w planach masz kupno samochodu.
- Serwisy ogłoszeniowe w Internecie – kupowanie używanego auta przez Internet to obecnie standard. W sieci samochody sprzedają zarówno osoby prywatne, jak i komisy. Ogłoszeń szukaj przede wszystkim na dedykowanych sprzedaży serwisach motoryzacyjnych. To wygodny sposób na to, żeby bez wychodzenia z domu porównać oferty sprzedażowe interesujących Cię modeli.
Na pytanie co wybrać: Internet, giełdę czy komis nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli chcesz mieć najpełniejszy obraz tego, z jakich ofert możesz skorzystać, nie ograniczaj się do jednej metody poszukiwania wymarzonego auta.
Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu?
Kupowanie używanego samochodu wymaga sporej ostrożności. Jeżeli nie będziesz uważny, możesz natknąć się na osoby, które będą chciały wykorzystać Twoją naiwność. Niestety, ukryte wady pojazdu są w stanie zadecydować o nieopłacalności zakupu. Jeżeli planujesz kupno używanego auta musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.
- Numer VIN – VIN (Vehicle Identification Number) to unikatowy numer pojazdu, dzięki któremu będziesz w stanie prawidłowo zidentyfikować samochód oraz sprawdzić jego historię. W Polsce numer VIN powinien być podany w polu „E” dowodu rejestracyjnego, ale w różnych państwach może to wyglądać inaczej, co warto mieć na względzie w przypadku pojazdów sprowadzanych spoza granic naszego kraju. Co ważne, numer VIN z dowodu rejestracyjnego auta musi być taki sam, jak VIN wybity na jego tabliczce znamionowej.
- Przebieg – w Polsce nadal pokutuje przekonanie, że im mniejszy jest przebieg, tym lepiej. Dlatego planując zakup auta z drugiej ręki, większość osób dużą wagę przywiązuje do tego, żeby przebieg pojazdu nie przekraczał 150 000 – 200 000 km. Tymczasem, biorąc pod uwagę średnią liczbę kilometrów, które rocznie zazwyczaj pokonują nasi zachodni sąsiedzi, 150 000 km na liczniku może mieć nawet 3-letnie auto, jeżeli jest sprowadzane z krajów Europy Zachodniej. Uważaj również na praktykę „cofania liczników”. Obecnie to coraz rzadziej stosowana sztuczka, ale ostrożności nigdy za wiele.
- Komplet dokumentów – polisa ubezpieczenia OC, karta pojazdu, dowód rejestracyjny – planując kupno auta pamiętaj, że sprzedający musi przekazać Ci te dokumenty, dlatego już na etapie negocjacji warto się upewnić, że faktycznie je posiada.
- Stan mechaniczny – jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy, ten proces najlepiej pozostawić doświadczonemu mechanikowi, który wie, jakie układy lub elementy samochodu lubią psuć się najczęściej. Sprawdzenie samochodu na stacji diagnostycznej to koszt około 100 – 300 złotych.
- Stan lakieru – nawet, jeżeli na pierwszy rzut oka powierzchnia karoserii pozostaje bez zarzutu, niektóre uszkodzenia można zauważyć dopiero po bardziej szczegółowej kontroli. Do tego przyda Ci się miernik lakieru – jego pomiary pozwalają ocenić, na których powierzchniach wykonywane były poprawki blacharskie.
Na koniec jeszcze jedno: pamiętaj, że jeżeli planujesz kupowanie samochodu, koniecznością jest jazda próbna. Zwróć uwagę na to, czy silnik pojazdu pracuje wystarczająco płynnie, układ kierowniczy nie posiada zbyt dużych luzów, a z rury wydechowej nie wydobywa się dym. Poza tym w trakcie jazdy postaraj się przetestować hamulec ręczny.
Umowa kupna samochodu używanego – co powinna zawierać?
Potrzebujesz porad na temat zakupu używanego samochodu i podpisywania umowy kupna-sprzedaży? W takim razie dobrze trafiłeś! Wyjaśniliśmy Ci już, co musisz wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni model, teraz natomiast skupimy się na tym, co powinna zawierać umowa, którą zawiążesz z dotychczasowym właścicielem pojazdu. Mimo, że w praktyce umowa może być zawarta ustnie, najlepiej, jeżeli będzie miała formę pisemną – to ułatwi dochodzenie roszczeń. Należy ją sporządzić w jednobrzmiących egzemplarzach dla każdej ze stron, pilnując by zawierała takie elementy, jak np.:
- Data i miejsce zawarcia,
- Informacje na temat stron (inne w przypadku osób prawnych, inne w przypadku osób fizycznych),
- Informacje na temat przedmiotu umowy,
- Cena pojazdu,
- Informacje na temat przekazania samochodu i uregulowania zapłaty,
- Podpisy wszystkich stron.
Dobrze, jeżeli umowę zakupu samochodu sporządzi prawnik. Opcjonalnie, możesz skorzystać również z dostępnych w Internecie, gotowych wzorów umów, w których wystarczy tylko uzupełnić wymagane dane.
Co zrobić po zakupie auta używanego?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, sprzedający samochód musi przekazać nowemu właścicielowi polisę OC i w ciągu 14 dni od momentu przeniesienia prawa własności, poinformować o sprzedaży auta swojego ubezpieczyciela. Ty jako nowy posiadacz auta masz natomiast dwa wyjścia:
- Korzystać z aktualnej ubezpieczenia OC aż do momentu, w którym przestanie obowiązywać umowa,
- Wypowiedzieć umowę z aktualnym ubezpieczycielem (możesz to zrobić w ciągu 30 dni od zakupu pojazdu) i wykupić polisę w innym towarzystwie, pamiętając jednocześnie o konieczności zachowania ciągłości ubezpieczeniowej.
Jeżeli zdecydujesz się na drugą opcję, przyda Ci się nasza porównywarka OC AC, dzięki której szybko porównasz oferty odpowiadające Twoim indywidualnym potrzebom.
Nie zapominaj również, że umowa ubezpieczenia AC rozwiązuje się z chwilą sprzedaży pojazdu, dlatego jeżeli chcesz dalej korzystać z ochrony autocasco, musisz wykupić polisę lub dopełnić formalności, które przeniosą na Ciebie dotychczasowe ubezpieczenie. Ta sama zasada z reguły działa przy pozostałych ubezpieczeniach mających charakter dobrowolny, takich jak ubezpieczenie Assistance i ubezpieczenie NWW komunikacyjne. Oba rodzaje ubezpieczeń kupisz korzystając z naszej porównywarki.