Jak dbać o opony? Poradnik dla właścicieli aut

Jak dbać o opony? Poradnik dla właścicieli aut

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC
Opony są jednymi z najważniejszych części auta. To właśnie ogumienie kół ma kontakt z podłożem,a więc jego stan ma ogromny wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy, jak dbać o opony, by przez długi czas utrzymać je w dobrym stanie!

Najważniejszym jest, by mieć dobrze dopasowane ogumienie do posiadanego auta. Każda niezgodność może mieć opłakane skutki. Oczywiście, zamontowanie odpowiednich modeli nie wystarczy. Podpowiadamy, jak dbać o opony I co sprawi, że będą przez długi czas w korzystnym stanie, a także jak znaleźć najtańsze ubezpieczenia online, obejmujące także opony!

Regularnie kontroluj stan opon

Regularnie kontroluj stan opon

Każde uszkodzenie ogumienia jest wyjątkowo niebezpieczne. W razie szkody dobrze jest posiadać odpowiednie ubezpieczenie AC oraz Assistance. By zminimalizować ryzyko, warto regularnie sprawdzać stan opon. Na pierwszy rzut oka można ocenić np. bieżnik. Jeśli jego głębokość spadnie do 1,6 mm, oznacza to, że opony są już mocno starte.

Bez specjalistycznych urządzeń można także obejrzeć zawory i inne elementy. Chociaż niewielkie, mogą mieć duży wpływ na komfort jazdy. Ich wymiana nie jest kosztowna czy trudna, a może naprawdę wiele zmienić. Od czasu do czasu podczas czyszczenia oraz wykonywania zabiegów autodetailingowych warto też stosować odpowiednie kosmetyki, dedykowane do opon.

Raz w miesiącu należy sprawdzić ciśnienie. Jest ono zależne od rodzaju pojazdu, dlatego to w jego parametrach trzeba szukać odpowiedniej wartości. Przy okazji dobrze jest też zadbać o prawidłowe wyważenie kół. W ten sposób auto będzie się wygodniej prowadzić, a do tego przedłuży się żywotność ogumienia.

W porę zmieniaj opony na letnie/zimowe

Czas szybko płynie i co roku wielu kierowców opieszale zabiera się do zmiany opon na modele dostosowane do innych warunków atmosferycznych. Takie podejście nie tylko sprawia, że auto staje się zagrożeniem na drodze, ale ma też bardzo negatywny wpływ na stan ogumienia. Warto o tym pamiętać. Niektóre towarzystwa, oferując ubezpieczenie samochodu, dołączają do niego dodatkowe usługi, np. przypomnienie o konieczności zmiany opon.

Po zdjęciu opon należy je odpowiednio przechowywać. Nie mogą leżeć jedne na drugiej, ponieważ w ten sposób dochodzi do odkształceń. Warto wybrać miejsce, w którym nie będą narażone na warunki atmosferyczne, wysokie temperatury, kontakt z ostrymi przedmiotami i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ważne jest też, by zabezpieczyć się w razie ich kradzieży. Podstawowe ubezpieczenie OC nie obejmuje takich sytuacji. Zwykle należy dokupić specjalny pakiet lub rozszerzenie polisy AC. Komplet opon może przecież kosztować nawet do kilku tys. złotych!

Naprawiaj opony jedynie w autoryzowanych miejscach

Naprawiaj opony jedynie w autoryzowanych miejscach

W razie jakichkolwiek kłopotów z oponami, bezwzględnie należy udać się do dobrego mechanika/wulkanizatora. Nie każdy wie jednak, gdzie znaleźć takiego fachowca. By być gotowym na każdą okoliczność, warto wykupić odpowiednią polisę. W Internecie w kilka chwil można odszukać najtańsze OC, AC oraz Assistance, obejmujące naprawę opon, transport pojazdu do odpowiedniego warsztatu itp. Kalkulator OC, na podstawie podanych informacji, od razu znajdzie oferty spełniające wszystkie wymagania i obliczy wysokość składki.

Zadbane opony nie tylko dobrze się prezentują, ale przede wszystkim zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy. Właściwa pielęgnacja, regularne kontrole oraz dobre ubezpieczenie pozwolą Ci uniknąć przedwczesnych wydatków na nowy komplet ogumienia. Poświęć nieco uwagi oponom swojego auta!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie opon – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Ubezpieczenie opon – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Koła są jednymi z najbardziej eksploatowanych elementów pojazdu. Z tego względu są szczególnie narażone na usterki. Ogumienie jest kosztowne, a w każdej chwili może się przebić, odkształcić czy przeciąć. Z tego powodu jednym z najczęściej dokupowanych pakietów jest […]

więcej