Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu turystycznym

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu turystycznym

5/5 - (Ocen: 2)

Przekonaj się, czym jest suma gwarancyjna w ubezpieczeniu na wakacje i podróże. Poznaj wszystkie informacje na jej temat i upewnij się, że zapewniasz sobie oraz najbliższym właściwą ochronę. Sprawdź też, od czego zależy suma gwarancyjna na wyjazd za granicę i ile powinna wynosić, by w razie wypadku lub powstania szkody pokryć wszystkie niezbędne koszty.

Czym jest suma gwarancyjna w ubezpieczeniu turystycznym?

Suma gwarancyjna to liczba określająca limit kwoty, do jakiej Twój ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za wyrządzone przez Ciebie szkody. Oznacza to, że suma gwarancyjna jest maksymalną kwotą Twojej ochrony podczas wyjazdu za granicę czy wycieczki po kraju.

Z pojęciem sumy gwarancyjnej możesz się spotkać w ubezpieczeniu turystycznym i komunikacyjnym, ale nie tylko. Dotyczy wszystkich polis OC chroniących osoby oraz ich mienie. Dobry przykład to ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, często wykupowane podczas wyjazdu za granicę na narty. Kiedy wyczynowy lub niedoświadczony narciarz porusza się po stoku, może stanowić zagrożenie dla innych, np. wjechać w nich. Jeżeli niechcący złamie komuś rękę lub uszkodzi jego sprzęt, ubezpieczyciel pokryje wszelkie szkody w granicach sumy gwarancyjnej.

WARTO WIEDZIEĆ

Czym innym niż suma gwarancyjna jest suma ubezpieczenia. Tę drugą, np. podczas wyjazdu za granicę, dopasowujesz do swoich potrzeb. Powinna być na tyle wysoka, by pokryć koszty transportu medycznego, leczenia i powrotu do kraju w razie wypadku. Im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym większe otrzymasz odszkodowanie. Pamiętaj jednak, że odszkodowanie będzie odpowiadało poniesionej szkodzie liczonej w procentach.

Sprawdź, kiedy warto ubezpieczyć wyjazd służbowy oraz po czyjej stronie leży wybór polisy.

ubezpieczenie turystyczne oc suma gwarancyjna

Od czego zależy suma gwarancyjna?

Suma gwarancyjna występująca w różnego rodzaju odszkodowaniach OC wyliczana jest indywidualnie. Jeśli chcesz objąć ochroną mieszkanie lub samochód, wówczas bierze się pod uwagę ich wartość. W kontekście ubezpieczenia wakacyjnego czy urlopowego będą się liczyć cel podróży, miejsce, poziom ryzyka oraz dane osobowe.

Kwota dobrowolnego ubezpieczenia turystycznego OC ustalana jest pomiędzy Tobą a towarzystwem ubezpieczeniowym.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel wyznaczy dodatkowe limity sumy gwarancyjnej, jeśli Twój wyjazd za granicę lub na urlop w kraju będzie się wiązał z uprawianiem sportów ekstremalnych lub uczestniczeniem w sytuacjach podwyższonego ryzyka.

Istnieją też wykluczenia, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Stanie się tak wówczas, gdy doprowadzisz do szkody pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, a także w wyniku złamania prawa. Przekonaj się, kiedy ubezpieczyciel może odmówić Ci pokrycia kosztów zniszczeń – przeczytaj Ogólne Warunku Ubezpieczenia (OWU)!

suma gwarancyjna w ubezpieczeniu za granicę

Ile wynosi suma gwarancyjna na wyjeździe za granicę?

Jeśli przygotowujesz się do wyjazdu za granicę, warto, byś znał sumy gwarancyjne OC obowiązujące od 11 czerwca 2012 roku. Twój ubezpieczyciel odpowiada za wyrządzone przez Ciebie szkody do kwoty obowiązującej w danym kraju, jednak nie niższej niż:

  • 5 milionów euro – w przypadku jednej szkody wyrządzonej osobie lub osobom, bez względu na liczbę poszkodowanych,
  • 1 milion euro – w przypadku jednej szkody wyrządzonej mieniu innej osoby lub osób, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Uwaga jednak! Odszkodowania wypłacane w odniesieniu do szkód wyrządzonych osobom i mieniu mogą się różnić. Podczas gdy osoba, której zdrowie ucierpiało np. w wyniku zderzenia z Tobą, otrzyma maksymalnie 100% sumy gwarancyjnej, ta sama osoba może otrzymać tylko część kwoty (np. 10%), kiedy zostanie zniszczony jej sprzęt.

Porównaj oferty

Zobacz, jakie ubezpieczenia na wakacje, ferie czy okazjonalne podróże przygotowały różne towarzystwa. Porównaj ubezpieczenia turystyczne OC na naszej stronie i wybierz polisę, która odpowiada Twoim potrzebom. Zadbaj o kompleksową ochronę dla całej rodziny!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Gdzie na majówkę w 2019?

Gdzie na majówkę w 2019?

4.9/5 – (Ocen: 18) Celebrowanie długiego, majowego weekendu to już niejako polska tradycja. Co roku zdecydowana większość z nas pakuje walizki i wyjeżdża na zasłużony wypoczynek przy pięknej pogodzie. Zobacz, gdzie pojechać na majówkę – oto nasze propozycje […]

więcej
Sezon wiosna/lato 2021 – jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się najlepiej?

Sezon wiosna/lato 2021 – jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się najlepiej?

5/5 – (Ocen: 1) Kolejne kraje coraz skuteczniej walczą z pandemią, dlatego prognozy specjalistów są dość optymistyczne. Ponieważ stopniowo zostają łagodzone i znoszone różne obostrzenia, łatwiej jest podróżować za granicę. Masz już plany wyjazdowe na sezon wiosna/lato 2021? […]

więcej
Ubezpieczenie do Holandii – kiedy należy je wykupić?

Ubezpieczenie do Holandii – kiedy należy je wykupić?

5/5 – (Ocen: 4) Holandia jest pięknym i ciekawym krajem, chętnie wybieranym przez turystów jako cel swoich wakacyjnych podróży. Chociaż jest to państwo należące do Unii Europejskiej, dodatkowa polisa turystyczna jest wskazana przy dłuższych pobytach. Wyjaśniamy, dlaczego warto […]

więcej
Ubezpieczenie turystyczne do Rosji – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie turystyczne do Rosji – co powinno zawierać?

5/5 – (Ocen: 1) Rosja jest ogromnym, niezwykle barwnym i ciekawym krajem. Wyjątkowa kultura tego państwa przyciąga rocznie setki tysięcy turystów. Co jednak trzeba przygotować, by móc wybrać się w podróż do naszych wschodnich sąsiadów? Podpowiadamy, jak wybrać […]

więcej