Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

5/5 - (1 vote)
Kalkulator OC
Niezależnie od tego, czy auto zostało od kogoś odkupione, czy właśnie wyjechało z salonu – musisz je zarejestrować. Na szczęście w ostatnich latach można załatwiać przez Internet coraz więcej urzędowych formalności, w tym też tych związanych ze sprawami komunikacyjnymi. Wyjaśniamy, jak przebiega rejestracja samochodu online!

Kierowcy nie są już zmuszeni do stania w kolejce oraz wypełniania dziesiątek zawiłych druków. Mogą załatwić wszystko bez konieczności wychodzenia z domu, wykorzystując tylko komputer oraz drukarkę z funkcją skanowania. Dowiedz się, jak zarejestrować samochód online!

Rejestracja samochodu online – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby cały proces rejestracji przebiegł sprawnie, warto przygotować sobie odpowiednie dokumenty. Każdy z nich trzeba posiadać nie tylko w formie fizycznej, ale też cyfrowej. Konieczne jest więc posiadanie skanera lub skorzystanie z niego zawczasu u znajomego czy w punkcie ksero. Potrzebne będą:

 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura za zakup auta;
 • tablice rejestracyjne pojazdu albo oświadczenie o ich braku, jeśli jeszcze się ich nie posiada;
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana);
 • potwierdzenie opłaty rejestracyjnej;
 • potwierdzenie badania technicznego.

Dobrze jest też mieć pod ręką dowód osobisty oraz prawo jazdy, ale nie trzeba ich skanować. By zarejestrować samochód należy również posiadać już ubezpieczenie OC, dlatego dobrze jest też uszykować dokument umowy – dopiero co kupionej lub przekazanej przez poprzedniego właściciela. Jeśli przejęta polisa jest niesatysfakcjonująca, warto ją zmienić, np. na pakiet zawierający dodatkowo ubezpieczenie AC.

Jak zarejestrować samochód online?

Jak zarejestrować samochód online?

Rejestracja samochodu online nie jest skomplikowanym procesem, ale by ją przeprowadzić należy posiadać drukarkę ze skanerem oraz komputer z podłączeniem do Internetu. Zanim się do niej przystąpi, należy wykupić OC przez Internet. Jeśli zaś przejęło się polisę poprzedniego właściciela lub zapłaciło za ubezpieczenie w salonie, można działać od razu.

Wyjaśniamy krok po kroku, co należy zrobić, by zarejestrować auto online:

 1. Musisz się upewnić, czy Twój Urząd Miasta obsługuje tzw. elektroniczną skrzynkę podawczą. Jeśli nie korzysta jeszcze z tej technologii, rejestracja nie może odbyć się w tej formie.
 2. Gdy taka opcja jest dostępna, wejdź na stronę gov.pl, znajdź wniosek o rejestrację pojazdu. Pobierz go, wydrukuj i wypełnij ręcznie, a następnie zeskanuj.
 3. Ureguluj odpowiednie opłaty – za dowód rejestracyjny, tablice, naklejki itp.
 4. Złóż wszystkie wymagane dokumenty przez elektroniczną skrzynkę podawczą. Skany muszą mieć format JPG lub PDF. Nie mogą ważyć więcej niż 200 KB, a ich rozdzielczość nie powinna przekroczyć 2500 x 3000 pikseli. Nie ma znaczenia, czy będą zeskanowane w kolorze, czy w skali szarości.

Po zaakceptowaniu wniosku zostanie on rozpatrzony online. Wtedy otrzyma się dowód tymczasowy, ważny przez 30 dni. Można odebrać go w urzędzie lub poprosić o wysłanie go pocztą. Podobnie wygląda odbiór stałego dokumentu. Podczas oczekiwania można np. wykupić inne, najtańsze OC, jeśli polisa z salonu lub po poprzednim właścicielu nie spełnia wszystkich oczekiwań.

Ile trzeba zapłacić za rejestrację auta online?

Rejestracja auta online wiąże się z konkretnymi opłatami, dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w urzędzie. Zdalnie można uiścić je przelewem, na konto Urzędu. Należy zapłacić 85 zł za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę oraz 13,50 zł za pozwolenie czasowe. Do tego dochodzi jeszcze opłata za tablice rejestracyjne:

 • 80 zł – samochodowe,
 • 40 zł – motocyklowe,
 • 30 zł – motorowerowe,
 • 1 000 zł – indywidualne.

Za rejestrację auta należy łącznie zapłacić min. 178,50 zł. Po wykonaniu przelewu należy wygenerować potwierdzenie, ponieważ trzeba je załączyć do składanego wniosku. Nie jest to duża opłata, dlatego warto rozważyć zakup szerszego, droższego pakietu polis, np. z dodatkiem ubezpieczenia NNW.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Nowe auto musisz dobrze zabezpieczyć, więc wykup na nie korzystną polisę. Rejestracja samochodu online jest bardzo prosta, a znalezienie dobrej oferty OC jest jeszcze łatwiejsze! Wystarczy, że skorzystasz z naszej porównywarki i wypełnisz krótki formularz. Podając dane swoje oraz samochodu, algorytm wyszuka najkorzystniejsze oferty dla Ciebie – od najprostszych, do zawierających ciekawe rozszerzenia i dodatki, np. do ubezpieczenia Assistance. Na podstawie wpisanych informacji nasz kalkulator OC oblicza ceny składek, dlatego można świadomie wybrać najbardziej opłacalny wariant.

Wiedząc już, jak zarejestrować samochód online, zadbaj jeszcze o inne formalności. Większość z nich możesz załatwić bez wychodzenia z domu, dlatego zdecyduj się na najlepsze rozwiązania. Znajdź idealną polisę komunikacyjną, by najkorzystniej ubezpieczyć swój pojazd!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

5/5 – (8 votes) Zobacz przygotowane przez nas propozycje idealnych pierwszych samochodów dla młodych kierowców, by wybrać właściwy model i zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC. Poznaj również czynniki, które sprawiają, że są to dobre auta dla młodego kierowcy. […]

więcej
Jakie auta używane były najchętniej kupowane w 2018 roku?

Jakie auta używane były najchętniej kupowane w 2018 roku?

5/5 – (3 votes) Przekonaj się, jakie modele były najlepiej sprzedającymi się samochodami w 2018 roku. Zobacz ich zalety, by zrozumieć, dlaczego to właśnie one przodowały. W niniejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie aut z rynku wtórnego, żebyś […]

więcej
Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

5/5 – (1 vote) Chociaż zapięcie pasów jest absolutnie podstawową zasadą bezpieczeństwa podczas jazdy, wiele osób i tak ją ignoruje. Pośpiech, zapominalstwo czy pobłażliwość mogą doprowadzić do tragedii. Z tego względu tak skrajna nieodpowiedzialność jest surowo karana. Wyjaśniamy, […]

więcej
Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

2.3/5 – (10 votes) Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie […]

więcej