Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Każdy pojazd musi być zarejestrowany, a wygodnym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na rejestrację samochodu online. To łatwiejszy sposób na spełnienie formalności. Nie trzeba osobiście odwiedzać urzędu.

Nowy, czy używany samochód musi być zarejestrowany. Zatem warto dowiedzieć się, jak zarejestrować samochód przez Internet. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie, gdyż do urzędu trzeba zabrać odpowiedni zestaw dokumentów.

Przy rejestrowaniu samochodu w urzędzie trzeba przygotować taką dokumentację jak:

  • dowód własności auta,
  • kartę pojazdu,
  • dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie, że samochód przeszedł badanie techniczne.

Nie zawsze konieczne jest dysponowanie kartą pojazdu, czy zaświadczeniem o badaniu technicznym. Wpis o dopuszczeniu auta do poruszania się po drodze może znajdować się w dowodzie rejestracyjnym. Natomiast karta pojazdu nie zawsze została wydana. Nieco inaczej wygląda rejestracja nowego samochodu przez Internet, czy urząd, niż używanego. W tym drugim przypadku niezbędne jest dostarczenie dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Niezbędne jest także dokonanie opłat.

Jak przebiega procedura rejestracji samochodu?

Długo będzie trwała procedura rejestrowania samochodu sprowadzonego z zagranicy. Konieczne jest dysponowanie potwierdzeniem zapłaty akcyzy, czy dowodem odprawy celnej. Zaletą rejestracji samochodu online jest to, że niezbędne jest jedynie podanie danych z konkretnych dokumentów. Podobnie jak w sytuacji, gdy chce się kupić ubezpieczenie OC, warto wstępnie przygotować niezbędne papiery. Pozwoli to znacznie szybciej wypełnić poszczególne formularze.

Do wypełnienia formularzy, trzeba przygotować taką dokumentację jak:

  • umowę kupna-sprzedaży,
  • kartę pojazdu,
  • dowód rejestracyjny,
  • tablice.

Jednym z problemów załatwiania spraw w urzędach, czy stacjonarnych punktach jest to, że można zapomnieć niezbędnych dokumentów. Gdy kupuje się ubezpieczenie ac, wówczas trzeba będzie ponownie dotrzeć do konkretnego miejsca z pełnym pakietem dokumentacji. Zatem zarejestrować samochód przez Internet, można znacznie szybciej. Ma to spore znaczenie, gdy nie chce się przedłużać czasu trwania formalności. Po zrealizowaniu obowiązku można uzyskać dowód tymczasowy. Takie pozwala między innymi starać się o OC.

Jak zarejestrować samochód online?

Czy można zarejestrować auto online?

Rozwój Internetu sprawia, że wiele działań, można zrealizować zdalnie. Znacznie łatwiej można w ten sposób wybrać takie produkty jak ubezpieczenie NNW samochodu. Równocześnie załatwić można wiele formalności. Do takich zalicza się rejestracja auta przez Internet. Zatem warto sprawdzić, jak można zrealizować rejestrację w ten sposób. Gdy chce się tego dokonać, wówczas niezbędne wypełnienie wniosku. Trzeba to zrobić, gdy rejestracja jest realizowana bezpośrednio w urzędzie, a także, gdy będzie miała być przeprowadzona za pośrednictwem strony internetowej. Jednak wiedząc, czy można zarejestrować auto przez Internet, można wybrać wygodniejszy sposób uzyskania dokumentu samochodu. 

Ile trwa rejestracja samochodu przez Internet?

Wybierając zdalną obsługę przy realizowaniu rejestracji auta online, można liczyć na to, że cały proces będzie uproszczony. Czas oczekiwania na uzyskanie dowodu wynosi około dwóch tygodni. Jednak im szybciej załatwi się formalności, tym znacznie szybciej będzie można bez problemu użytkować samochód na drogach. Zatem dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na sprawdzenie, jak zarejestrować samochód przez Internet krok po kroku. Pozwala to znacznie lepiej przygotować się do realizowania takich formalności. Ma to spore znaczenie w kontekście podjęcia dobrych decyzji, gdy chce się skrócić czas, w którym będzie można zrealizować cały proces. Planując udanie się do urzędu, nie można zapomnieć niezbędnych dokumentów. Przy internetowym procesie ma się je pod ręką. W ten sposób cały proces jest prostszy. Natomiast czas oczekiwania może być zależny od między innymi urzędu. Nie zawsze trzeba czekać, aż 14 dni. W wielu przypadkach taki proces trwa 10 dni. Zatem rejestracja przez Internet samochodu będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Dlaczego trzeba zarejestrować samochód?

Rejestracja samochodu jest istotna, gdyż pozwala uzyskać dokument, który jest niezbędny, aby można było zgodnie z przepisami poruszać się autem. Oczywiście ostatecznie uzyska się stały dowód, który pozwoli starać się, choćby o ubezpieczenie gap. Jednak początkowo trzeba korzystać z tymczasowego dokumentu. Jest to tak zwany miękki dowód rejestracyjny, który pozwala między innymi starać się o ubezpieczenie. Dodatkowo rejestracja samochodu przez Internet pozwala korzystać z niego bez ryzykowania dostania mandatu. Zatem istotne jest, aby zdecydować się na uzyskanie takiego dokumentu. Posiadając tymczasowy dowód, można następnie oczekiwać na stałą wersję.

Dlaczego nie warto zapomnieć o zakupie ubezpieczenia?

Wiedząc, jak można zarejestrować samochód przez Internet, wówczas można uzyskać takie dokumenty, co pozwala następnie wyszukać odpowiednią polisę OC. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia możliwości korzystania z takiego produktu, który spełnia oczekiwania. Zatem dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się szybkie uzyskanie dokumentu, co ogranicza sytuację, gdy zapomni się uzyskać odszkodowanie. Gdy już ma się miękki dowód, wówczas można zdecydować się na zapoznanie się z poszczególnymi ofertami dostępnymi na rynku ubezpieczeniowym. Wówczas można wykorzystać takie narzędzia jak porównywarka OC AC. Pozwalają na wygodne zapoznanie się z poszczególnymi polisami. W ten sposób można następnie podejmować znacznie lepsze decyzje w kontekście zdecydowania się na taką polisę, która spełni oczekiwania. Jednak OC jest obowiązkowe, więc zaraz po tym, jak zrealizowana zostanie rejestracja przez Internet samochodu, niezbędne jest zdecydowanie się na jego wykupienie. Wyjechanie na drogę, gdy nie ma się takiego ubezpieczenia, będzie powodowało ryzyko ukarania mandatem. Jednak kary można dostać również, gdy odpowiedzialne instytucje zorientują się, że samochód nie ma aktywnej polisy. Gdy chce się uniknąć takiej sytuacji, wówczas warto wyszukać odpowiedni produkt, jak najszybciej, co także można zrobić poprzez Internet. 

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Sprawdzenie samochodu przed kupnem nigdy nie jest zbędną stratą czasu, a raczej zniwelowaniem ryzyka przed utratą pieniędzy. Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Kupiłeś lstrong>Wniosek rejestracji pojazdu powinieneś złożyć w starostwie powiatowym. Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, właściwą instytucją będzie urząd miasta. Odpowiedz na kilkaub masz w planach zakup pojazdu? Koniecznie sprawdź, jak i gdzie zarejestrować samochód, by uniknąć […]

więcej
Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Decydując się na zakup auta, często można zyskać, gdy postawi się na auta uszkodzone. Oczywiście nie powinien być to pierwszy wybór. Jednak zdarza się, że to, co trzeba naprawić w pojeździe, nie będzie nadmiernie kosztowne. Samochody sprzedawane, jako […]

więcej
Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Wielu Polaków decyduje się na zakup używanych aut za granicą, ponieważ taka transakcja często okazuje się bardziej opłacalna. Z których krajów warto przywieźć pojazd z rynku wtórnego? Wyjaśniamy, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii i z jakimi opłatami […]

więcej