Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

5/5 - (Ocen: 1)

Własny pojazd to duże ułatwienie, ale też ogromna odpowiedzialność i spore wydatki. Zauważyłeś, że Twoje auto zbyt dużo Cię kosztuje? Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by stało się tańsze w eksploatacji. Przedstawiamy skuteczne porady, jak obniżyć koszty utrzymania samochodu!

Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że przez pewne szkodliwe nawyki, niedopatrzenia czy po prostu niewiedzę zwiększają swoje wydatki na pojazd. Bardziej rozsądne i świadome podejście do korzystania z auta pozwala znacznie odciążyć budżet. Sprawdź, jak obniżyć koszty utrzymania samochodu!

Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci zaoszczędzić.

Jakie są koszty utrzymania samochodu?

Jeżeli kupujesz auto, musisz liczyć się z kosztami, które generuje użytkowanie pojazdu. To, ile kosztuje utrzymanie samochodu rocznie lub miesięcznie to kwestia, na którą wpływ ma wiele różnych czynników. Do najważniejszych należą:

• Wydatki na paliwo,
• Obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenia dobrowolne: ubezpieczenie AC (autocasco), ubezpieczenie Assistance oraz ubezpieczenie NWW komunikacyjne,
• Koszty napraw i wymiany części,
• Wymiana oleju silnikowego i oleju w układzie klimatyzacji,
• Wymiana płynu do chłodnicy i płynu hamulcowego,
• Uzupełnianie płynu do spryskiwaczy,
• Wymiana filtru oleju, paliwa, powietrza, filtru kabinowego oraz filtru gazu.

Jak widzisz, trudno o podanie konkretnych kwot. Duże znaczenie mają Twoje indywidualne potrzeby – jednego miesiąca możesz wydać na paliwo zarówno 200, jak i 1000 złotych. Potencjalne wydatki związane z naprawą usterek lub wymianą części samochodowych warto przeanalizować już na etapie wybierania odpowiedniego modelu auta. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby koszty utrzymania samochodu były możliwie jak najniższe, wybierz bezawaryjny pojazd, do którego będziesz w stanie bez problemu dopasować tanie części zamienne.

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu?

Jeżeli wydatki związane z posiadaniem auta są dla Ciebie dużym obciążeniem, zwróć uwagę na to, że koszt utrzymania samochodu można spróbować zmniejszyć, dzięki odpowiednim nawykom. Przede wszystkim – dbaj o swój pojazd!

  • Wiele osób ignoruje drobne usterki lub ogólnie niespecjalnie przejmuje się stanem technicznym swojego pojazdu, dopóki nie dojdzie do poważnej awarii. Często przyczyną komplikacji są niewymienione na czas części czy inne zaniedbania. Regularne przeglądy oraz wymiana filtrów, oleju i innych płynów pozwala ustrzec się przed koniecznością zaawansowanych, kosztownych napraw.
  • Przy okazji dobrze jest znaleźć jeden, sprawdzony warsztat oraz zawsze udawać się do niego z wszelkimi problemami. Wtedy ma się pewność, że nie zostanie się zmanipulowanym lub oszukanym. Co więcej, mechanicy lepiej traktują stałych klientów, często dając dobre rady i wskazówki. Dzięki temu również można sporo zaoszczędzić.
  • Rozsądnie jest także regularnie czyścić oraz pielęgnować pojazd. Nie trzeba stosować do tego drogich kosmetyków, a w ten sposób zachowa się dobrą kondycję auta. Przez dłuższy czas będzie świetnie się prezentować, dlatego nie będzie konieczne korzystanie z usług myjni, tapicera czy lakiernika. Kiedy zaś podejmie się już decyzję o sprzedaży, będzie można zaproponować wyższą cenę.

 

Jedź rozsądnie i ekologicznie

Jak już wyżej wspomnieliśmy, to ile kosztuje utrzymanie auta, zależy głównie od wydatków na paliwo i ubezpieczenia komunikacyjne, które można znacząco zredukować dzięki kilku prostym trikom. Więcej dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.

Jak zaoszczędzić na paliwie?

Miesięczny koszt utrzymania samochodu ściśle wiąże się ze zużyciem paliwa. Polisy ubezpieczeniowe, naprawy oraz niezbędne wymiany oleju, płynów i filtrów to wydatki, które ponosisz zdecydowanie rzadziej. Jak zredukować ilość paliwa, którego potrzebujesz i tym samym zmniejszyć Twój budżet, który przeznaczasz na utrzymanie samochodu? Jest na to kilka metod.

Po pierwsze: kontroluj zużycie paliwa. Kierowcy zdecydowanie najwięcej wydają na paliwo. Z tego względu warto mieć świadomość, ile rzeczywiście przeznacza się na ten cel. Może się okazać, że wystarczy tylko kilka razy w miesiącu wybrać rower czy komunikację miejską zamiast auta, a sporo pieniędzy zostanie na koncie. Monitorowanie eksploatacji ułatwiają specjalne aplikacje na smartfona, takie jak np. Fuelio. Dzięki takim z pozoru drobnym zmianom rocznie utrzymanie samochodu można zmniejszyć nawet o kilka tysięcy złotych, dlatego gra jest zdecydowanie warta świeczki.

Jeśli jednak chce się płacić jeszcze mniej, można rozważyć montaż instalacji LPG. Na ten cel trzeba przeznaczyć co prawda ok. 2-4 tys. złotych, ale inwestycja szybko się zwróci. Koszty utrzymania samochodu na gaz są o ok. 50% mniejsze. Przy tym trzeba jednak pamiętać, by wykonać modyfikacje w sprawdzonym warsztacie – źle założona może mieć wpływ na stan techniczny auta lub nawet być potencjalnie niebezpieczna.

Po drugie: jedź rozsądnie i ekologicznie. Ogromny wpływ na eksploatację samochodu ma styl jazdy. Nagłe przyspieszanie i zwalnianie czy inne szkodliwe nawyki przyczyniają się do większego zużycia paliwa. Najlepiej jest nauczyć się prowadzić płynnie (często zmieniać biegi) oraz stosować się do kilku prostych zasad eco-driving. Najważniejsze, by dynamicznie przyspieszać, unikać postojów i hamować silnikiem. Taka jazda zużywa mniej paliwa, a także jest bezpieczniejsza dla poszczególnych układów auta – dzięki temu wolniej się niszczą.

Warto również postarać się świadomie pozbyć kilku przyzwyczajeń. Nie ma np. sensu zbytnio przeciążać pojazdu, ponieważ wtedy zwiększa się spalanie. Wiele osób wozi w bagażniku różne niepotrzebne przedmioty, np. skrzynki z narzędziami. Niektórzy rodzice zapominają z kolei wyjąć dziecięce foteliki. Kiedy nie zabiera się pociech ze sobą, lepiej jest zostawić je w domu.

Częstym zjawiskiem jest też odpalanie silnika w zimie, by zeskrobać lód z szyb. W nowoczesnych samochodach nic to nie daje, a tylko niepotrzebnie marnuje paliwo i niszczy auto. Nierozgrzany silnik pracujący na postoju na wolnych obrotach szybciej się zużywa. Lepiej jest skorzystać ze specjalnych środków rozmrażających w sprayu.

Każdy odpowiedzialny, oszczędny kierowca powinien jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami. W ten sposób uniknie mandatów oraz kolizji drogowych, które prowadzą do drogich w usuwaniu szkód czy utraty zniżek na ubezpieczenie. Powypadkowe pojazdy są również bardziej narażone na usterki i awarie, co wiąże się z kolejnymi wydatkami. Ostrożna jazda ma same korzyści.

Po trzecie: zawsze planuj trasę. Jeśli chce się jeździć spokojnie i jak najbardziej zgodnie z zasadami eco-driving, powinno się zawsze planować swoje trasy. Wystarczy poświęcić chwilę na przestudiowanie map czy przeanalizowanie dostępnych opcji w nawigacji. W ten sposób można znaleźć drogę, która pozwoli nie tylko szybciej dotrzeć na miejsce, ale też spalić jak najmniej paliwa. Najlepiej unikać dróg w przebudowie, objazdów, korków czy skomplikowanych szlaków. Do tego powinno się mieć na względzie bezpieczeństwo – czy na trasie znajduje się dużo skrzyżowań, ostrych zakrętów itp. Przygotowanie się do drogi daje również pewność, że się po prostu nie zgubi. Kluczenie po nieznanych drogach to kompletna strata czasu, nerwów i pieniędzy.

Gdy można zdecydować o tym, kiedy się wyjeżdża (np. na urlop), świetnym pomysłem jest też wybór najlepszej pory. Najprzyjemniej jedzie się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem – ruch jest najmniejszy, co minimalizuje ryzyko kolizji lub utknięcia w korku. Jeśli pogoda nie sprzyja, dla pewności warto przeczekać. Złe warunki atmosferyczne często przyczyniają się do wypadków.

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie samochodu elektrycznego? To pytanie w dobie coraz większej popularności „elektryków” zadaje sobie wiele osób, które stają przed wyborem: tradycyjny model czy auto zasilane energią elektryczną? Szacunkowo, koszty utrzymania samochodu elektrycznego związane z jego ładowaniem oscylują w granicach 100 – 150 złotych, przy założeniu, że pokonałeś około 500 kilometrów.

Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii, warto jednak wiedzieć, jak zaoszczędzić. Koszt utrzymania samochodu elektrycznego można zmniejszyć, ładując pojazd wyłącznie na bezpiecznych, jakościowych stacjach ładowania. Poza tym proces ładowania warto rozpoczynać po skończonej jeździe, kiedy bateria jest nadal ciepła – dzięki temu eliminujesz straty skorelowane z koniecznością jej ogrzania.

Wykup najlepsze ubezpieczenie

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Jednym z największych kosztów posiadania samochodu jest zakup ubezpieczenia OC. Zgodnie z prawem każdy kierowca musi je mieć, dlatego nie można o nim zapomnieć – w przeciwnym razie otrzyma się karę od UFG. Cena tej polisy jest indywidualnie obliczana dla każdej osoby. Oznacza to, że można mieć na nią wpływ. Istnieje kilka sposobów na tanie OC, które może znacząco wpłynąć na to, ile kosztuje roczne utrzymanie samochodu.

Przede wszystkim trzeba jeździć ostrożnie. Bezszkodowa jazda jest nagradzana wysokimi zniżkami, do 60-80%. Taki upust mogą wypracować sobie jednak tylko bardziej doświadczeni kierowcy. Osoby młode lub posiadające uprawnienia dopiero od niedawna często dopisują starszych bliskich (rodziców lub dziadków) jako współwłaścicieli swojego auta. W ten sposób mogą korzystać z ich zniżek. Podobnie postępują małżeństwa – ślub ustanawia między nimi wspólnotę majątkową, dlatego nawet gdy nie kupili auta wspólnie, jeden z małżonków może przepisać swoje zniżki na drugiego (jeśli ubezpieczyciel na to pozwala).

Koniecznie powinno się także przemyśleć wykupienie korzystnego cenowo pakietu OC+AC. W większości przypadków obowiązkowa polisa jest w takim zestawie tańsza, a autocasco to niezwykle przydatny dodatek. Dzięki niemu uzyska się wsparcie finansowe w razie szkód, których nie obejmuje OC. Pokrywa koszty naprawy zniszczeń spowodowanych przez siły natury, osoby trzecie czy własną nieostrożność. Co więcej, zapewnia odszkodowanie w razie zniszczenia lub kradzieży pojazdu. Do takiego pakietu trzeba trochę dopłacić, ale w ogólnym rozrachunku, jego posiadanie może pomóc zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych i zmniejszyć roczne koszty utrzymania samochodu.

Dobrym sposobem na obniżenie ceny OC jest również korzystanie z rozmaitych akcji promocyjnych czy rabatów. Niektóre towarzystwa rozdają kody zniżkowe, np. z okazji Nowego Roku, w nagrodę za polecenie firmy znajomemu czy po wykupieniu jakiegoś produktu/usługi od partnerskiej firmy. Często składka jest także niższa przy płatności przez Internet oraz po uregulowaniu całej sumy z góry (przy podzieleniu polisy na raty zwykle dolicza się dodatkowe opłaty).

Najlepszą metodą na tanie OC jest jednak porównanie wszystkich dostępnych ofert. Każde towarzystwo indywidualnie wylicza cenę stawki, dlatego różnice mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Dzięki KioskPolis.pl da się w kilkanaście minut przejrzeć propozycje od znanych ubezpieczycieli oraz wybrać najbardziej opłacalny wariant polisy. Na naszej stronie znajduje się specjalna porównywarka OC AC. Po wpisaniu do niej danych kierowcy i auta algorytm wyszykuje najlepsze opcje, od razu wyliczając ich cenę. Przejrzysta lista wyników pozwala uważnie zapoznać się ze wszystkimi możliwościami. Kiedy zaś znajdzie się idealną polisę, wystarczy kilka kliknięć, by ją wykupić.

Skoro wiesz już, jak obniżyć koszty utrzymania samochodu, postaraj się ograniczyć wydatki. Zadbaj o auto oraz spróbuj zmienić swoje nawyki, by być bardziej świadomym kierowcą. Nie zapomnij również o wykupieniu korzystnej polisy komunikacyjnej!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Szczególnie w firmach leasing samochodowy jest popularnym sposobem uzyskania możliwości korzystania z samochodów, czy maszyn. Pozwala to z jednej strony uzyskać niezbędny sprzęt, a z drugiej strony można ograniczyć konieczność inwestowania nadmiernie dużych środków finansowych w krótkim czasie. […]

więcej
Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie wszystkie zmysłu kierowcy są […]

więcej
Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Decydując się na zakup auta, często można zyskać, gdy postawi się na auta uszkodzone. Oczywiście nie powinien być to pierwszy wybór. Jednak zdarza się, że to, co trzeba naprawić w pojeździe, nie będzie nadmiernie kosztowne. Samochody sprzedawane, jako […]

więcej
Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Lśniący, wypielęgnowany samochód jest prawdziwą wizytówką jego właściciela. O auto powinno się jednak dbać nie tylko ze względów wizualnych. Regularne czyszczenie i konserwacja pomagają na dłużej zachować dobrą kondycję pojazdu, co ma wpływ na jego wartość rynkową. Przedstawiamy […]

więcej