Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

4/5 - (Ocen: 3)

Zgubiona karta pojazdu? To nie koniec świata. Choć ten „akt urodzenia” samochodu to dokument niezbędny w sprawach urzędowych, na co dzień jest mało przydatny. Co jednak zrobić, gdy zgubisz kartę pojazdu? Jakie są tego konsekwencje? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak wyrobić duplikat karty pojazdu.

Zgubiona karta pojazdu? To nie problem

Karta pojazdu to swoiste DNA samochodu. Od 1 lipca 1999 roku, czyli już dwudziestu lat, zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo o ruchu drogowym, wydawana jest dla każdego pojazdu rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy. Tym samym, obok dowodu i tablic, stanowi jeden z najważniejszych dokumentów rejestracyjnych danego auta. Możemy w niej znaleźć informacje, takie jak:

 • dane pojazdu (m.in. marka, typ, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, data rejestracji),
 • dane identyfikacyjne właściciela pojazdu (m.in. imię i nazwisko, PESEL),
 • historia zmian auta (np. parametrów technicznych, właścicieli, numerów rejestracyjnych).

Sprawdź ceny OC i AC

Co zrobić, jeśli dotyczy nas problem zgubionej karty pojazdu? Po pierwsze: nie panikować. O tego typu sytuacjach pisaliśmy m.in. w tekście Zgubione dokumenty samochodu – karta pojazdu i ubezpieczenie. Choć brak karty pojazdu może mieć pewne negatywne konsekwencje, o czym w dalszej części artykułu, to jednak warto pamiętać, że zawsze możemy zwrócić się o ponowne wydanie karty pojazdu – jej duplikatu.

Zgubiona karta pojazdu nie musi być problemem

Brak karty pojazdu. Kiedy wyrobić duplikat karty pojazdu?

Zgubiona karta pojazdu? Pomyśl o wtórniku, czyli duplikacie karty pojazdu, który wydaje starostwo powiatowe. Ta płatna usługa (karta pojazdu – 75 zł) realizowana jest na pisemny wniosek właściciela pojazdu, który podpisuje go pod pełną odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań. Duplikat karty pojazdu otrzymamy m.in. w przypadku utraty lub zgubienia karty pojazdu, a także wtedy, gdy nasza karta ulegnie zniszczeniu w stopniu powodującym jej nieczytelność.

CZY WIESZ, ŻE..?

Organ rejestrujący, wydając wtórnik karty, każdorazowo dokonuje zapisu o przyczynie jego wydania. Informacja pojawia się w nowej karcie pojazdu w rubryce „Adnotacje urzędowe”, co jest wiadomością dla przyszłego kupującego, że nie będzie on miał dostępu do pełnej historii auta.

Jak wnioskować o duplikat karty pojazdu? [KROK PO KROKU]

Zgubiłeś kartę pojazdu? A może uległa zniszczeniu lub jest nieczytelna? Po duplikat karty pojazdu udaj się do starostwa powiatowego. Oto, co musisz krok po kroku zrobić:

 • wypełnij i złóż wniosek o wydanie wtórnika karty pojazdu,
 • podpisz oświadczenie właściciela,
 • przygotuj dokumenty: dowód rejestracyjny, polisę OC, a także pisemną informację wskazującą producenta, importera, który wydał utraconą kartę,
 • w szczególnych przypadkach: sporządź zaświadczenie potwierdzające dane z karty pojazdu, jeśli pojazd będzie rejestrowany w innym urzędzie niż dotychczas,
 • dokonaj opłat: karta pojazdu – 75 zł, opłata ewidencyjna – 0,50 zł, ewentualne pełnomocnictwo – 17 zł.

Konsekwencje braku karty pojazdu odczujemy m.in. w momencie sprzedaży auta

Konsekwencje braku karty pojazdu

O karcie pojazdu, a właściwie o jej braku, przypominamy sobie zazwyczaj w momencie zbywania lub kupowania samochodu. Dlaczego? Ponieważ w codziennym ruchu drogowym nie musimy jej mieć przy sobie. Na ten swoisty „akt urodzenia” samochodu, jak czasem określa się kartę pojazdu, należy patrzeć jednak w dłuższej perspektywie. Dokument, który na co dzień powinien spoczywać na dnie szuflady, niezbędny jest w wielu przypadkach – chociażby wtedy, gdy chciałbyś (Ty lub osoba, która kupuje od Ciebie auto) załatwić w urzędzie sprawy związane z samochodem.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Przez brak karty pojazdu (jeśli była wcześniej wydana, a sprzedawca nam jej np. nie przekazał):

 • nie przerejestrujemy auta,
 • nie wykonamy żadnej innej czynności administracyjnej w Wydziale Komunikacji,
 • trudniej wyrobimy wtórnik dokumentu,
 • nie poznamy pełnej historii pojazdu.

Przerejestrowujesz na siebie kupione auto? Kompletujesz dokumenty i szukasz ubezpieczenia? Jeśli chcesz poznać najatrakcyjniejsze pakiety OC i AC – skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC online.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Zauważyłeś odpryski na karoserii, ale nie masz pojęcia, jaki dokładnie odcień ma Twoje auto? A może chcesz kupić używany samochód i masz podejrzenia, że było malowane? Podczas przeglądu można uzyskać także informacje o fabrycznej, oryginalnej powłoce. Wyjaśniamy, jak […]

więcej
Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Chociaż w Polsce zdecydowanie najpopularniejsze są samochody na benzynę, sporo kierowców posiada pojazdy elektryczne, na gaz lub z silnikiem typu diesel. Różnica pomiędzy poszczególnymi typami napędu jest znaczna, dlatego kwestia ta jest oczywiście brana pod uwagę podczas obliczania […]

więcej
Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2024 roku?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2024 roku?

Polscy kierowcy muszą zgodnie z przepisami posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, a także ubezpieczenie OC. Czy jednak są zobowiązani do zabierania ich za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu? Wyjaśniamy, jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie […]

więcej
Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

więcej