Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

4/5 - (Ocen: 3)

Zgubiona karta pojazdu? To nie koniec świata. Choć ten „akt urodzenia” samochodu to dokument niezbędny w sprawach urzędowych, na co dzień jest mało przydatny. Co jednak zrobić, gdy zgubisz kartę pojazdu? Jakie są tego konsekwencje? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak wyrobić duplikat karty pojazdu.

Zgubiona karta pojazdu? To nie problem

Karta pojazdu to swoiste DNA samochodu. Od 1 lipca 1999 roku, czyli już dwudziestu lat, zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo o ruchu drogowym, wydawana jest dla każdego pojazdu rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy. Tym samym, obok dowodu i tablic, stanowi jeden z najważniejszych dokumentów rejestracyjnych danego auta. Możemy w niej znaleźć informacje, takie jak:

 • dane pojazdu (m.in. marka, typ, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, data rejestracji),
 • dane identyfikacyjne właściciela pojazdu (m.in. imię i nazwisko, PESEL),
 • historia zmian auta (np. parametrów technicznych, właścicieli, numerów rejestracyjnych).

Sprawdź ceny OC i AC

Co zrobić, jeśli dotyczy nas problem zgubionej karty pojazdu? Po pierwsze: nie panikować. O tego typu sytuacjach pisaliśmy m.in. w tekście Zgubione dokumenty samochodu – karta pojazdu i ubezpieczenie. Choć brak karty pojazdu może mieć pewne negatywne konsekwencje, o czym w dalszej części artykułu, to jednak warto pamiętać, że zawsze możemy zwrócić się o ponowne wydanie karty pojazdu – jej duplikatu.

Zgubiona karta pojazdu nie musi być problemem

Brak karty pojazdu. Kiedy wyrobić duplikat karty pojazdu?

Zgubiona karta pojazdu? Pomyśl o wtórniku, czyli duplikacie karty pojazdu, który wydaje starostwo powiatowe. Ta płatna usługa (karta pojazdu – 75 zł) realizowana jest na pisemny wniosek właściciela pojazdu, który podpisuje go pod pełną odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań. Duplikat karty pojazdu otrzymamy m.in. w przypadku utraty lub zgubienia karty pojazdu, a także wtedy, gdy nasza karta ulegnie zniszczeniu w stopniu powodującym jej nieczytelność.

CZY WIESZ, ŻE..?

Organ rejestrujący, wydając wtórnik karty, każdorazowo dokonuje zapisu o przyczynie jego wydania. Informacja pojawia się w nowej karcie pojazdu w rubryce „Adnotacje urzędowe”, co jest wiadomością dla przyszłego kupującego, że nie będzie on miał dostępu do pełnej historii auta.

Jak wnioskować o duplikat karty pojazdu? [KROK PO KROKU]

Zgubiłeś kartę pojazdu? A może uległa zniszczeniu lub jest nieczytelna? Po duplikat karty pojazdu udaj się do starostwa powiatowego. Oto, co musisz krok po kroku zrobić:

 • wypełnij i złóż wniosek o wydanie wtórnika karty pojazdu,
 • podpisz oświadczenie właściciela,
 • przygotuj dokumenty: dowód rejestracyjny, polisę OC, a także pisemną informację wskazującą producenta, importera, który wydał utraconą kartę,
 • w szczególnych przypadkach: sporządź zaświadczenie potwierdzające dane z karty pojazdu, jeśli pojazd będzie rejestrowany w innym urzędzie niż dotychczas,
 • dokonaj opłat: karta pojazdu – 75 zł, opłata ewidencyjna – 0,50 zł, ewentualne pełnomocnictwo – 17 zł.

Konsekwencje braku karty pojazdu odczujemy m.in. w momencie sprzedaży auta

Konsekwencje braku karty pojazdu

O karcie pojazdu, a właściwie o jej braku, przypominamy sobie zazwyczaj w momencie zbywania lub kupowania samochodu. Dlaczego? Ponieważ w codziennym ruchu drogowym nie musimy jej mieć przy sobie. Na ten swoisty „akt urodzenia” samochodu, jak czasem określa się kartę pojazdu, należy patrzeć jednak w dłuższej perspektywie. Dokument, który na co dzień powinien spoczywać na dnie szuflady, niezbędny jest w wielu przypadkach – chociażby wtedy, gdy chciałbyś (Ty lub osoba, która kupuje od Ciebie auto) załatwić w urzędzie sprawy związane z samochodem.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Przez brak karty pojazdu (jeśli była wcześniej wydana, a sprzedawca nam jej np. nie przekazał):

 • nie przerejestrujemy auta,
 • nie wykonamy żadnej innej czynności administracyjnej w Wydziale Komunikacji,
 • trudniej wyrobimy wtórnik dokumentu,
 • nie poznamy pełnej historii pojazdu.

Przerejestrowujesz na siebie kupione auto? Kompletujesz dokumenty i szukasz ubezpieczenia? Jeśli chcesz poznać najatrakcyjniejsze pakiety OC i AC – skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC online.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

Z przodu czy z tyłu? W foteliku samochodowym czy na podstawce? A może fotelik samochodowy wcale już nie jest potrzebny? Przewożenie dzieci w samochodzie obostrzone jest wieloma przepisami, które mają uchronić najmłodszych przed urazami w razie wypadków. Jednak […]

więcej
Sprzedaż auta a współwłaściciel

Sprzedaż auta a współwłaściciel

Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się poróżniliście lub straciliście kontakt. Martwisz się teraz, czy współwłaściciel może sprzedać samochód sam, bez Twojej wiedzy i za plecami? A może to Tobie zależy na sprzedaży, […]

więcej
Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Zastanawiasz się nad dopisaniem dodatkowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego swojego samochodu? Zanim się na to zdecydujesz, dobrze przemyśl wszystkie zalety i wady takiej sytuacji. Wyjaśniamy, z czym wiąże się współwłasność samochodu, jak ją ustalić oraz jak w razie […]

więcej
Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Każdy pojazd musi być zarejestrowany, a wygodnym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na rejestrację samochodu online. To łatwiejszy sposób na spełnienie formalności. Nie trzeba osobiście odwiedzać urzędu. Nowy, czy używany samochód musi być zarejestrowany. Zatem warto dowiedzieć się, […]

więcej