„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

4.5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC
Odpowiedzialny kierowca powinien jeździć bezpiecznie, ekologicznie i oszczędnie. Wprowadzenie kilku prostych nawyków może pomóc Ci zmniejszyć wydatki na auto. Jak wygląda rozsądna jazda samochodem? Przedstawiamy 7 złotych zasad ekonomicznego kierowcy!

Utrzymanie pojazdu to sporo kosztów. Płacić trzeba nie tylko za paliwo czy naprawy, ale też m.in. za okresowe kontrole, części eksploatacyjne czy obowiązkowe ubezpieczenie OC. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, by wykorzystywać auto w bardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób. Na czym polega „oszczędna” jazda samochodem? Poznaj 7 złotych zasad!

1. Nie przekraczaj prędkości i utrzymuj stałe tempo

Rozsądny kierowca zawsze powinien jeździć z godnie z przepisami i nie przekraczać prędkości. Wolniejsza jazda wiąże się też z mniejszym spalaniem. Bardzo ważne jest to, by unikać gwałtownych przyspieszeń – stałe tempo jest zdecydowanie najbardziej ekonomiczne, a zarazem bezpieczne. Nawet jeśli wykupiłeś najtańsze OC, nie ma sensu szarżować. Każda stłuczka może pozbawić Cię zniżek!

2. Ruszaj z miejsca

Ekonomiczny kierowca musi też pamiętać o tym, by nie rozgrzewać silnika na postoju. Najlepiej jest ruszać od razu po jego włączeniu (zimą należy odczekać ok. 2 minuty), natomiast na światłach czy krótkich przestojach najrozsądniej jest go po prostu zgasić. Silnik szybciej rozgrzewa się podczas jazdy. Jeśli jest „zimny”, spala więcej paliwa.

3. Kontroluj obroty i spalanie

Pierwszy bieg powinien być używany jak najkrócej. Wyższe natomiast mają mieć możliwie najniższe obroty – są zaznaczone na obrotomierzu zielonym kolorem. Na długich trasach przełączaj się na tempomat, który sam dostosowuje optymalne parametry. Na bieżąco sprawdzaj także spalanie. Większość nowoczesnych komputerów pokładowych wyświetla średnie zużycie paliwa. Postaraj się zaobserwować, w jakich okolicznościach udaje Ci się oszczędniej jeździć.

4. Nie hamuj gwałtownie

Gwałtowne hamowanie jest z wielu względów niekorzystne i niebezpieczne. Maksymalne wciskanie pedała zwiększa zużycie paliwa. Lepszym rozwiązaniem jest tzw. hamowanie silnikiem, polegające na wolnej redukcji biegu i delikatnym popuszczaniu sprzęgła. Dodatkowo oszczędza klocki hamulcowe oraz jest o wiele łagodniejsze, co pozwoli Ci uniknąć stłuczek. Przy niewielkich kolizjach sprawcy niestety często uciekają z miejsca zdarzenia, a wtedy koszty naprawy musi pokryć ubezpieczenie AC, co powoduje kolejne straty.

5. Uważnie planuj swoje trasy

Uważnie planuj swoje trasy

Zanim wybierzesz się w drogę, skorzystaj z GPS, by rozsądnie zaplanować trasę. W ten sposób możesz ominąć światła czy korki, a także znaleźć skrót lub wygodny objazd. Zaoszczędzisz na paliwie oraz dostosujesz tempo jazdy. Jeśli już jesteś w podróży i masz kłopoty z ustaleniem drogi, niektóre ubezpieczenia Assistance oferują bezpłatne wsparcie konsultantów na całodobowych infoliniach.

6. Zwróć uwagę na klimatyzację

Klimatyzacja jest niezwykle przydatna, ale zużywa sporo paliwa. Postaraj się rozsądniej z niej korzystać. W upalne dni parkuj auto w zacienionych miejscach. Gdy zaś temperatura nie jest rzeczywiście bardzo wysoka, skorzystaj z nawiewu. Spróbuj też tylko krótko schładzać wnętrze kabiny, by następnie wyłączyć klimatyzację – nie musi przecież nieustannie pracować.

7. Dbaj o stan samochodu

Przede wszystkim kontrolować trzeba zużycie materiałów eksploatacyjnych (łożyska, filtry, oleje), wyważenie kół oraz ciśnienie w oponach. Do tego warto wybierać jedynie paliwo wysokiej jakości. Dzięki temu unikniesz nieprzewidzianych awarii i kosztownych napraw. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko konieczności skorzystania m.in. z ubezpieczenia NNW. Zadbane auto to same korzyści, ponieważ gwarantuje też niższe ceny składek za polisy komunikacyjne.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Jednym z większych wydatków na samochód jest opłacenie składek za ubezpieczenie. Z tego względu oszczędny kierowca powinien wykonać uważny reserach, zanim wybierze dla siebie ofertę. Na rynku działa kilkadziesiąt towarzystw, dlatego takie poszukiwania mogłyby zająć przynajmniej kilka dni. Na szczęście można zrobić to w szybszy, wygodniejszy sposób. Na naszej stronie znajdziesz prostą w obsłudze porównywarkę, która za Ciebie odszuka najbardziej korzystne warianty. Wystarczy, że wpiszesz w nią podstawowe dane samochodu oraz kierowcy, tak by kalkulator OC AC obliczył ceny proponowanych składek. W mniej niż 30 sekund otrzymasz listę najlepszych opcji! Możesz wygodnie je ze sobą porównać, tak by rozsądnie podjąć decyzję o zakupie.

Oszczędna jazda samochodem pozwala sporo zaoszczędzić na utrzymaniu auta, a także jest bardziej ekologiczna. By dodatkowo zmniejszyć wydatki, warto też rozsądnie wybrać pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Porównaj oferty od najlepszych towarzystw, by znaleźć najbardziej korzystną opcję!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Zastanawiasz się nad dopisaniem dodatkowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego swojego samochodu? Zanim się na to zdecydujesz, dobrze przemyśl wszystkie zalety i wady takiej sytuacji. Wyjaśniamy, z czym wiąże się współwłasność samochodu, jak ją ustalić oraz jak w razie […]

więcej
Jakie auta używane były najchętniej kupowane w 2018 roku?

Jakie auta używane były najchętniej kupowane w 2018 roku?

Przekonaj się, jakie modele były najlepiej sprzedającymi się samochodami w 2018 roku. Zobacz ich zalety, by zrozumieć, dlaczego to właśnie one przodowały. W niniejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie aut z rynku wtórnego, żebyś zaspokoił ciekawość bądź zastanowił […]

więcej
Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

Właściciele samochodów z instalacją LPG często chwalą sobie niskie koszty utrzymania pojazdu. Rzeczywiście – wydają o wiele mniej na paliwo w porównaniu z osobami jeżdżącymi autami na benzynę. Sporo mówi się jednak o tym, że polisy komunikacyjne dla […]

więcej

Przyciemnianie szyb – cena, dopuszczalny procent przyciemnienia, zalety

Ciemniejsze szyby w aucie świetnie się prezentują. Są legalne, o ile spełniają określone wymogi. Prawo wyraźnie określa, w jakim stopniu powinny być transparentne. Dowiedz się, jak mocno możesz przyciemnić szyby i czy warto to zrobić!

więcej