„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

4.5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC
Odpowiedzialny kierowca powinien jeździć bezpiecznie, ekologicznie i oszczędnie. Wprowadzenie kilku prostych nawyków może pomóc Ci zmniejszyć wydatki na auto. Jak wygląda rozsądna jazda samochodem? Przedstawiamy 7 złotych zasad ekonomicznego kierowcy!

Utrzymanie pojazdu to sporo kosztów. Płacić trzeba nie tylko za paliwo czy naprawy, ale też m.in. za okresowe kontrole, części eksploatacyjne czy obowiązkowe ubezpieczenie OC. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, by wykorzystywać auto w bardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób. Na czym polega „oszczędna” jazda samochodem? Poznaj 7 złotych zasad!

1. Nie przekraczaj prędkości i utrzymuj stałe tempo

Rozsądny kierowca zawsze powinien jeździć z godnie z przepisami i nie przekraczać prędkości. Wolniejsza jazda wiąże się też z mniejszym spalaniem. Bardzo ważne jest to, by unikać gwałtownych przyspieszeń – stałe tempo jest zdecydowanie najbardziej ekonomiczne, a zarazem bezpieczne. Nawet jeśli wykupiłeś najtańsze OC, nie ma sensu szarżować. Każda stłuczka może pozbawić Cię zniżek!

2. Ruszaj z miejsca

Ekonomiczny kierowca musi też pamiętać o tym, by nie rozgrzewać silnika na postoju. Najlepiej jest ruszać od razu po jego włączeniu (zimą należy odczekać ok. 2 minuty), natomiast na światłach czy krótkich przestojach najrozsądniej jest go po prostu zgasić. Silnik szybciej rozgrzewa się podczas jazdy. Jeśli jest „zimny”, spala więcej paliwa.

3. Kontroluj obroty i spalanie

Pierwszy bieg powinien być używany jak najkrócej. Wyższe natomiast mają mieć możliwie najniższe obroty – są zaznaczone na obrotomierzu zielonym kolorem. Na długich trasach przełączaj się na tempomat, który sam dostosowuje optymalne parametry. Na bieżąco sprawdzaj także spalanie. Większość nowoczesnych komputerów pokładowych wyświetla średnie zużycie paliwa. Postaraj się zaobserwować, w jakich okolicznościach udaje Ci się oszczędniej jeździć.

4. Nie hamuj gwałtownie

Gwałtowne hamowanie jest z wielu względów niekorzystne i niebezpieczne. Maksymalne wciskanie pedała zwiększa zużycie paliwa. Lepszym rozwiązaniem jest tzw. hamowanie silnikiem, polegające na wolnej redukcji biegu i delikatnym popuszczaniu sprzęgła. Dodatkowo oszczędza klocki hamulcowe oraz jest o wiele łagodniejsze, co pozwoli Ci uniknąć stłuczek. Przy niewielkich kolizjach sprawcy niestety często uciekają z miejsca zdarzenia, a wtedy koszty naprawy musi pokryć ubezpieczenie AC, co powoduje kolejne straty.

5. Uważnie planuj swoje trasy

Uważnie planuj swoje trasy

Zanim wybierzesz się w drogę, skorzystaj z GPS, by rozsądnie zaplanować trasę. W ten sposób możesz ominąć światła czy korki, a także znaleźć skrót lub wygodny objazd. Zaoszczędzisz na paliwie oraz dostosujesz tempo jazdy. Jeśli już jesteś w podróży i masz kłopoty z ustaleniem drogi, niektóre ubezpieczenia Assistance oferują bezpłatne wsparcie konsultantów na całodobowych infoliniach.

6. Zwróć uwagę na klimatyzację

Klimatyzacja jest niezwykle przydatna, ale zużywa sporo paliwa. Postaraj się rozsądniej z niej korzystać. W upalne dni parkuj auto w zacienionych miejscach. Gdy zaś temperatura nie jest rzeczywiście bardzo wysoka, skorzystaj z nawiewu. Spróbuj też tylko krótko schładzać wnętrze kabiny, by następnie wyłączyć klimatyzację – nie musi przecież nieustannie pracować.

7. Dbaj o stan samochodu

Przede wszystkim kontrolować trzeba zużycie materiałów eksploatacyjnych (łożyska, filtry, oleje), wyważenie kół oraz ciśnienie w oponach. Do tego warto wybierać jedynie paliwo wysokiej jakości. Dzięki temu unikniesz nieprzewidzianych awarii i kosztownych napraw. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko konieczności skorzystania m.in. z ubezpieczenia NNW. Zadbane auto to same korzyści, ponieważ gwarantuje też niższe ceny składek za polisy komunikacyjne.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Jednym z większych wydatków na samochód jest opłacenie składek za ubezpieczenie. Z tego względu oszczędny kierowca powinien wykonać uważny reserach, zanim wybierze dla siebie ofertę. Na rynku działa kilkadziesiąt towarzystw, dlatego takie poszukiwania mogłyby zająć przynajmniej kilka dni. Na szczęście można zrobić to w szybszy, wygodniejszy sposób. Na naszej stronie znajdziesz prostą w obsłudze porównywarkę, która za Ciebie odszuka najbardziej korzystne warianty. Wystarczy, że wpiszesz w nią podstawowe dane samochodu oraz kierowcy, tak by kalkulator OC AC obliczył ceny proponowanych składek. W mniej niż 30 sekund otrzymasz listę najlepszych opcji! Możesz wygodnie je ze sobą porównać, tak by rozsądnie podjąć decyzję o zakupie.

Oszczędna jazda samochodem pozwala sporo zaoszczędzić na utrzymaniu auta, a także jest bardziej ekologiczna. By dodatkowo zmniejszyć wydatki, warto też rozsądnie wybrać pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Porównaj oferty od najlepszych towarzystw, by znaleźć najbardziej korzystną opcję!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? […]

więcej
Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2022

Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2022

Sprzedałeś samochód? Świetnie – pamiętaj jednak, że Twoja rola nie kończy się na przyjęciu zapłaty, podpisaniu umowy i przekazaniu pojazdu nowemu właścicielowi. Nie zapominaj bowiem o tym, że ciąży na Tobie obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu tak w wydziale, […]

więcej
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Istnieje wiele ważnych pytań, na które koniecznie trzeba poznać odpowiedź przed przystąpieniem do kupna samochodu – zwłaszcza tego używanego, “z drugiej ręki”. Prześwietlenie historii auta jeszcze dwadzieścia lat temu była niemal niemożliwa, dzisiaj na szczęście istnieją rządowe rejestry, […]

więcej
Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

O kiepskim stanie polskich dróg nie trzeba nikogo przekonywać – z pewnością doświadczasz tego na co dzień. Co jednak w sytuacji, gdy zły stan nawierzchni doprowadził do uszkodzenia Twojego auta? Sprawdź, czy możesz się ubiegać za odszkodowanie za […]

więcej