Opłaty skarbowe za kupno samochodu – sprawdź, zanim kupisz!

Opłaty skarbowe za kupno samochodu – sprawdź, zanim kupisz!

Kalkulator OC

Planujesz zakup auta? Czeka Cię wiele formalności, a także wydatków. Do kosztów rejestracji i składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, musisz doliczyć także podatek. Wyjaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu!

Dodatkowa należność nakładana jest na kierowców, którzy kupują pojazd od osób i jednostek niebędących płatnikami VAT. Nazywa się ją podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Z tego obowiązku zwolnione są jednie osoby niepełnosprawne oraz te, które kupiły pojazd o wartości mniejszej niż 1000 zł. Objaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu, a także kiedy trzeba je uiścić i gdzie!

Opłaty skarbowe za kupno samochodu

Opłaty skarbowe za kupno samochodu

Jeśli kupiłeś auto z salonu lub komisu (określonego jako właściciel pojazdu), nie musisz niczym się przejmować. Opłaty skarbowe za kupno samochodu dotyczą osób, które nabyły auto od osoby prywatnej (lub komisów, które tylko pośredniczyły w sprzedaży). Kwota ta wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. Oblicza się ją samodzielnie i wpisuje do stosownego dokumentu. Zaniżanie wartości samochodu nie ma sensu – kwota zostanie poddana kontroli. Jeśli zaś okaże się, że mimo dobrych chęci, urzędnik nie zgadza się z Twoją wyceną, należy wyjaśnić nieporozumienie. Dla przykładu, gdy auto było/jest uszkodzone, do przesyłanych dokumentów warto jest dołączyć stosowne zdjęcia. Pomocne jest też pisemne potwierdzenie wyceny wykonanej przez specjalistę.

Deklarację PCC-3 (lub PCC-3/A w przypadku większej liczby nabywców) należy złożyć osobiście, listownie lub drogą elektroniczną, do przypisanego urzędu skarbowego. Ma się na to 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Wyznaczona przez urząd data zapłaty musi być bezwzględnie dopilnowana. W razie opóźnień można narazić się na ogromne kary finansowe – wynoszące nawet ponad 30 tys. złotych! Jeśli dopuściło się jednak do takiej sytuacji, należy złożyć specjalne oświadczenie, po czym natychmiast uregulować płatność wraz z naliczonymi odsetkami. Nie ma jednak sensu narażać się na takie wydatki. Najlepiej jest od razu zapłacić i zainwestować np. w dodatkowe ubezpieczenie AC.

Opłaty celno skarbowe za samochód 2020 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Co ciekawe, podatku od czynności cywilnoprawnych nie trzeba opłacać w momencie, gdy na własną rękę sprowadza się auto z zagranicy. W zamian jest się jednak zobowiązanym do uregulowania akcyzy w odpowiednim Urzędzie Celnym. Jest ona wyższa, ponieważ wynosi 3,1% wartości pojazdu – w przypadku aut z silnikiem o pojemności do 2000 ccm. W przypadku aut o większej pojemności silnika –  18,6%. Jeśli zaś auto kupiło się w zagranicznym komisie lub salonie – jest się zwolnionym z jakichkolwiek opłat.

Jak ograniczyć opłaty za samochód?

Jak ograniczyć opłaty za samochód?

Kupno pojazdu samo w sobie jest sporym wydatkiem, a jeszcze należy doliczyć do niego koszty rejestracji, podatku oraz ubezpieczenia. Wiele osób stara się wtedy znaleźć możliwie najtańsze OC. Najszybciej i najwygodniej można zrobić to przez Internet – na KioskPolis.pl. Na naszej stronie znajduje się specjalny formularz online, który pomaga odszukać odpowiednią ofertę. Wystarczy podać dane kierowcy oraz samochodu, a także zaznaczyć wybrane kryteria. Kilka kliknięć i gotowe! Otrzymane zestawienie najlepszych ofert posiada od razu ceny składek. Nasz kalkulator OC oblicza je na takiej samej zasadzie, jak pracownicy firm ubezpieczeniowych.

Opłaty skarbowe za auto i inne koszty są już wystarczająco wysokie, by jeszcze przepłacać za ubezpieczenie. Sprawdź i porównaj opcje od różnych firm! Możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Grzegorz
  - -

  Dzień dobry

  Prosze o imformacje dotyczaca opat jakie musze poniesc od sprowadzonego samochodu hybrydowego czyli maped silnik benzynowy + naped elektryvzny o pojnosci silnika niecałe 2 Litry rok produkcji 2020 sprowadzony z norwegi z niskim przebiegiem do 5 tys km Wszystkie oplaty vat clo itp. Ewentualnie przyslugujace ulgi jakie sa Pozdr Grzegorz

  • Dominik Baczewski
   - -

   Dzień dobry, dziękujemy bardzo za komentarz.
   W celu uzyskania aktualnych i szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Urzędem Celnym.

   Zapraszamy rownież do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń OC/AC dostępną w KioskPolis.pl
   Wystarczą 2 minuty żeby porównać składkę: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/?stepKey=1-model

Więcej artykułów i porad

Gdańsk ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Gdańsk ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Powszechne podwyżki dotknęły także kierowców. Jesteś pewien, że opłacasz najlepsze i najtańsze OC? Mieszkańcy większych polskich miast zawsze muszą płacić więcej za obowiązkowe polisy. Sprawdziliśmy ile wynosi przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Gdańsku! SPIS TREŚCI Gdańsk ubezpieczenie OC/AC – […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

Jeśli prowadzisz własną firmę i rozważasz zakup samochodu, jednym z najlepszych rozwiązań jest wzięcie go w leasing. Wówczas zwolni Cię to z konieczności zapłacenia całej ceny naraz. Nie możesz jednak zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu w leasingu. Przedstawiamy listę […]

więcej
Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

30 dni, a może nawet 90? Miałeś stłuczkę, spisaliście protokół szkody i czekasz na wypłatę odszkodowania? Dowiedz się, od czego zależy termin wypłaty świadczenia z polisy.

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Ford – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Ford – ubezpieczenia OC/AC

Każdy kierowca w Polsce musi ubezpieczyć swoje auto. Posiadasz pojazd marki Ford? Przekonaj się, czy wybrane przez Ciebie towarzystwo proponuje Ci rozsądną cenę. Być Twoja oferta to wcale nie najtańsze OC! Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów marki Ford! […]

więcej