Opłaty skarbowe za kupno samochodu – sprawdź, zanim kupisz!

Opłaty skarbowe za kupno samochodu – sprawdź, zanim kupisz!

Kalkulator OC

Planujesz zakup auta? Czeka Cię wiele formalności, a także wydatków. Do kosztów rejestracji i składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, musisz doliczyć także podatek. Wyjaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu!

Dodatkowa należność nakładana jest na kierowców, którzy kupują pojazd od osób i jednostek niebędących płatnikami VAT. Nazywa się ją podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Z tego obowiązku zwolnione są jednie osoby niepełnosprawne oraz te, które kupiły pojazd o wartości mniejszej niż 1000 zł. Objaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu, a także kiedy trzeba je uiścić i gdzie!

Opłaty skarbowe za kupno samochodu

Opłaty skarbowe za kupno samochodu

Jeśli kupiłeś auto z salonu lub komisu (określonego jako właściciel pojazdu), nie musisz niczym się przejmować. Opłaty skarbowe za kupno samochodu dotyczą osób, które nabyły auto od osoby prywatnej (lub komisów, które tylko pośredniczyły w sprzedaży). Kwota ta wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. Oblicza się ją samodzielnie i wpisuje do stosownego dokumentu. Zaniżanie wartości samochodu nie ma sensu – kwota zostanie poddana kontroli. Jeśli zaś okaże się, że mimo dobrych chęci, urzędnik nie zgadza się z Twoją wyceną, należy wyjaśnić nieporozumienie. Dla przykładu, gdy auto było/jest uszkodzone, do przesyłanych dokumentów warto jest dołączyć stosowne zdjęcia. Pomocne jest też pisemne potwierdzenie wyceny wykonanej przez specjalistę.

Deklarację PCC-3 (lub PCC-3/A w przypadku większej liczby nabywców) należy złożyć osobiście, listownie lub drogą elektroniczną, do przypisanego urzędu skarbowego. Ma się na to 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Wyznaczona przez urząd data zapłaty musi być bezwzględnie dopilnowana. W razie opóźnień można narazić się na ogromne kary finansowe – wynoszące nawet ponad 30 tys. złotych! Jeśli dopuściło się jednak do takiej sytuacji, należy złożyć specjalne oświadczenie, po czym natychmiast uregulować płatność wraz z naliczonymi odsetkami. Nie ma jednak sensu narażać się na takie wydatki. Najlepiej jest od razu zapłacić i zainwestować np. w dodatkowe ubezpieczenie AC.

Opłaty celno skarbowe za samochód 2020 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Co ciekawe, podatku od czynności cywilnoprawnych nie trzeba opłacać w momencie, gdy na własną rękę sprowadza się auto z zagranicy. W zamian jest się jednak zobowiązanym do uregulowania akcyzy w odpowiednim Urzędzie Celnym. Jest ona wyższa, ponieważ wynosi 3,1% wartości pojazdu – w przypadku aut z silnikiem o pojemności do 2000 ccm. W przypadku aut o większej pojemności silnika –  18,6%. Jeśli zaś auto kupiło się w zagranicznym komisie lub salonie – jest się zwolnionym z jakichkolwiek opłat.

Jak ograniczyć opłaty za samochód?

Jak ograniczyć opłaty za samochód?

Kupno pojazdu samo w sobie jest sporym wydatkiem, a jeszcze należy doliczyć do niego koszty rejestracji, podatku oraz ubezpieczenia. Wiele osób stara się wtedy znaleźć możliwie najtańsze OC. Najszybciej i najwygodniej można zrobić to przez Internet – na KioskPolis.pl. Na naszej stronie znajduje się specjalny formularz online, który pomaga odszukać odpowiednią ofertę. Wystarczy podać dane kierowcy oraz samochodu, a także zaznaczyć wybrane kryteria. Kilka kliknięć i gotowe! Otrzymane zestawienie najlepszych ofert posiada od razu ceny składek. Nasz kalkulator OC oblicza je na takiej samej zasadzie, jak pracownicy firm ubezpieczeniowych.

Opłaty skarbowe za auto i inne koszty są już wystarczająco wysokie, by jeszcze przepłacać za ubezpieczenie. Sprawdź i porównaj opcje od różnych firm! Możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

By mieć pewność, że kupowana polisa zagwarantuje dokładnie taką ochronę, jakiej się potrzebuje, nie wystarczy zapoznać się z opisem oferty na stronie ubezpieczalni czy wysłuchać konsultanta. Nie każdy jednak wie, że w tym celu należy przeczytać specjalny dokument […]

więcej
Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Pojazd mechaniczny nie musi mieć tylko jednego właściciela. Wiele osób, szczególnie młodych kierowców, decyduje się na współdzielenie auta. W ten sposób mają szanse na niższe składki ubezpieczeniowe. Takie rozwiązanie w niektórych sytuacjach przestaje jednak być korzystne. Co można […]

więcej
Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? Wyjaśniamy, jak przepisać OC […]

więcej
Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

30 dni, a może nawet 90? Miałeś stłuczkę, spisaliście protokół szkody i czekasz na wypłatę odszkodowania? Dowiedz się, od czego zależy termin wypłaty świadczenia z polisy.

więcej