Opłaty skarbowe za kupno samochodu – sprawdź, zanim kupisz!

Opłaty skarbowe za kupno samochodu – sprawdź, zanim kupisz!

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Planujesz zakup auta? Czeka Cię wiele formalności, a także wydatków. Do kosztów rejestracji i składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, musisz doliczyć także podatek. Wyjaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu!

Dodatkowa należność nakładana jest na kierowców, którzy kupują pojazd od osób i jednostek niebędących płatnikami VAT. Nazywa się ją podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Z tego obowiązku zwolnione są jednie osoby niepełnosprawne oraz te, które kupiły pojazd o wartości mniejszej niż 1000 zł. Objaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu, a także kiedy trzeba je uiścić i gdzie!

Opłaty skarbowe za kupno samochodu

Opłaty skarbowe za kupno samochodu

Jeśli kupiłeś auto z salonu lub komisu (określonego jako właściciel pojazdu), nie musisz niczym się przejmować. Opłaty skarbowe za kupno samochodu dotyczą osób, które nabyły auto od osoby prywatnej (lub komisów, które tylko pośredniczyły w sprzedaży). Kwota ta wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. Oblicza się ją samodzielnie i wpisuje do stosownego dokumentu. Zaniżanie wartości samochodu nie ma sensu – kwota zostanie poddana kontroli. Jeśli zaś okaże się, że mimo dobrych chęci, urzędnik nie zgadza się z Twoją wyceną, należy wyjaśnić nieporozumienie. Dla przykładu, gdy auto było/jest uszkodzone, do przesyłanych dokumentów warto jest dołączyć stosowne zdjęcia. Pomocne jest też pisemne potwierdzenie wyceny wykonanej przez specjalistę.

Deklarację PCC-3 (lub PCC-3/A w przypadku większej liczby nabywców) należy złożyć osobiście, listownie lub drogą elektroniczną, do przypisanego urzędu skarbowego. Ma się na to 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Wyznaczona przez urząd data zapłaty musi być bezwzględnie dopilnowana. W razie opóźnień można narazić się na ogromne kary finansowe – wynoszące nawet ponad 30 tys. złotych! Jeśli dopuściło się jednak do takiej sytuacji, należy złożyć specjalne oświadczenie, po czym natychmiast uregulować płatność wraz z naliczonymi odsetkami. Nie ma jednak sensu narażać się na takie wydatki. Najlepiej jest od razu zapłacić i zainwestować np. w dodatkowe ubezpieczenie AC.

Opłaty celno skarbowe za samochód 2020 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Co ciekawe, podatku od czynności cywilnoprawnych nie trzeba opłacać w momencie, gdy na własną rękę sprowadza się auto z zagranicy. W zamian jest się jednak zobowiązanym do uregulowania akcyzy w odpowiednim Urzędzie Celnym. Jest ona wyższa, ponieważ wynosi 3,1% wartości pojazdu – w przypadku aut z silnikiem o pojemności do 2000 ccm. W przypadku aut o większej pojemności silnika –  18,6%. Jeśli zaś auto kupiło się w zagranicznym komisie lub salonie – jest się zwolnionym z jakichkolwiek opłat.

Jak ograniczyć opłaty za samochód?

Jak ograniczyć opłaty za samochód?

Kupno pojazdu samo w sobie jest sporym wydatkiem, a jeszcze należy doliczyć do niego koszty rejestracji, podatku oraz ubezpieczenia. Wiele osób stara się wtedy znaleźć możliwie najtańsze OC. Najszybciej i najwygodniej można zrobić to przez Internet – na KioskPolis.pl. Na naszej stronie znajduje się specjalny formularz online, który pomaga odszukać odpowiednią ofertę. Wystarczy podać dane kierowcy oraz samochodu, a także zaznaczyć wybrane kryteria. Kilka kliknięć i gotowe! Otrzymane zestawienie najlepszych ofert posiada od razu ceny składek. Nasz kalkulator OC oblicza je na takiej samej zasadzie, jak pracownicy firm ubezpieczeniowych.

Opłaty skarbowe za auto i inne koszty są już wystarczająco wysokie, by jeszcze przepłacać za ubezpieczenie. Sprawdź i porównaj opcje od różnych firm! Możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Grzegorz
    - -

    Dzień dobry

    Prosze o imformacje dotyczaca opat jakie musze poniesc od sprowadzonego samochodu hybrydowego czyli maped silnik benzynowy + naped elektryvzny o pojnosci silnika niecałe 2 Litry rok produkcji 2020 sprowadzony z norwegi z niskim przebiegiem do 5 tys km Wszystkie oplaty vat clo itp. Ewentualnie przyslugujace ulgi jakie sa Pozdr Grzegorz

    • Dominik Baczewski
      - -

      Dzień dobry, dziękujemy bardzo za komentarz.
      W celu uzyskania aktualnych i szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Urzędem Celnym.

      Zapraszamy rownież do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń OC/AC dostępną w KioskPolis.pl
      Wystarczą 2 minuty żeby porównać składkę: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/?stepKey=1-model

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Choć standardowe ubezpieczenia komunikacyjne obowiązują przez 12 miesięcy, można też spotkać się z ich krótszą wersją. Kiedy możesz wykupić ubezpieczenie auta na miesiąc i na co uważać w takiej sytuacji? Podpowiadamy! To, czy można wykupić OC na miesiąc […]

więcej
CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

Planujesz kupić używany samochód? Warto zweryfikować to, co opowiada o nim jego właściciel! Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców umożliwia szybkie sprawdzenie historii pojazdu, a także innych cennych informacji. Wyjaśniamy, dlaczego warto korzystać z usług na stronie CEPiK! Centralna […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz auto marki Skoda? Z pewnością zależy Ci na tym, by co roku opłacać najkorzystniejsze, a przy tym najtańsze OC. Masz pewność, że Twoja oferta jest najlepsza? A może właśnie szukasz dobrej propozycji? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów […]

więcej
Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Zastanawiasz się, jak zdobyć wyższe zniżki OC? Pomyśl o współwłasności pojazdu. Jeśli Twój partner – mąż lub żona – ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę – Ty również możesz z nich skorzystać. Podpowiadamy, jak sprawdzić, ile bonifikaty Ci […]

więcej