Opłaty skarbowe za kupno samochodu – sprawdź, zanim kupisz!

Opłaty skarbowe za kupno samochodu – sprawdź, zanim kupisz!

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Planujesz zakup auta? Czeka Cię wiele formalności, a także wydatków. Do kosztów rejestracji i składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, musisz doliczyć także podatek. Wyjaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu!

Dodatkowa należność nakładana jest na kierowców, którzy kupują pojazd od osób i jednostek niebędących płatnikami VAT. Nazywa się ją podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Z tego obowiązku zwolnione są jednie osoby niepełnosprawne oraz te, które kupiły pojazd o wartości mniejszej niż 1000 zł. Objaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu, a także kiedy trzeba je uiścić i gdzie!

Opłaty skarbowe za kupno samochodu

Opłaty skarbowe za kupno samochodu

Jeśli kupiłeś auto z salonu lub komisu (określonego jako właściciel pojazdu), nie musisz niczym się przejmować. Opłaty skarbowe za kupno samochodu dotyczą osób, które nabyły auto od osoby prywatnej (lub komisów, które tylko pośredniczyły w sprzedaży). Kwota ta wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. Oblicza się ją samodzielnie i wpisuje do stosownego dokumentu. Zaniżanie wartości samochodu nie ma sensu – kwota zostanie poddana kontroli. Jeśli zaś okaże się, że mimo dobrych chęci, urzędnik nie zgadza się z Twoją wyceną, należy wyjaśnić nieporozumienie. Dla przykładu, gdy auto było/jest uszkodzone, do przesyłanych dokumentów warto jest dołączyć stosowne zdjęcia. Pomocne jest też pisemne potwierdzenie wyceny wykonanej przez specjalistę.

Deklarację PCC-3 (lub PCC-3/A w przypadku większej liczby nabywców) należy złożyć osobiście, listownie lub drogą elektroniczną, do przypisanego urzędu skarbowego. Ma się na to 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Wyznaczona przez urząd data zapłaty musi być bezwzględnie dopilnowana. W razie opóźnień można narazić się na ogromne kary finansowe – wynoszące nawet ponad 30 tys. złotych! Jeśli dopuściło się jednak do takiej sytuacji, należy złożyć specjalne oświadczenie, po czym natychmiast uregulować płatność wraz z naliczonymi odsetkami. Nie ma jednak sensu narażać się na takie wydatki. Najlepiej jest od razu zapłacić i zainwestować np. w dodatkowe ubezpieczenie AC.

Opłaty celno skarbowe za samochód 2020 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Co ciekawe, podatku od czynności cywilnoprawnych nie trzeba opłacać w momencie, gdy na własną rękę sprowadza się auto z zagranicy. W zamian jest się jednak zobowiązanym do uregulowania akcyzy w odpowiednim Urzędzie Celnym. Jest ona wyższa, ponieważ wynosi 3,1% wartości pojazdu – w przypadku aut z silnikiem o pojemności do 2000 ccm. W przypadku aut o większej pojemności silnika –  18,6%. Jeśli zaś auto kupiło się w zagranicznym komisie lub salonie – jest się zwolnionym z jakichkolwiek opłat.

Jak ograniczyć opłaty za samochód?

Jak ograniczyć opłaty za samochód?

Kupno pojazdu samo w sobie jest sporym wydatkiem, a jeszcze należy doliczyć do niego koszty rejestracji, podatku oraz ubezpieczenia. Wiele osób stara się wtedy znaleźć możliwie najtańsze OC. Najszybciej i najwygodniej można zrobić to przez Internet – na KioskPolis.pl. Na naszej stronie znajduje się specjalny formularz online, który pomaga odszukać odpowiednią ofertę. Wystarczy podać dane kierowcy oraz samochodu, a także zaznaczyć wybrane kryteria. Kilka kliknięć i gotowe! Otrzymane zestawienie najlepszych ofert posiada od razu ceny składek. Nasz kalkulator OC oblicza je na takiej samej zasadzie, jak pracownicy firm ubezpieczeniowych.

Opłaty skarbowe za auto i inne koszty są już wystarczająco wysokie, by jeszcze przepłacać za ubezpieczenie. Sprawdź i porównaj opcje od różnych firm! Możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Grzegorz
  - -

  Dzień dobry

  Prosze o imformacje dotyczaca opat jakie musze poniesc od sprowadzonego samochodu hybrydowego czyli maped silnik benzynowy + naped elektryvzny o pojnosci silnika niecałe 2 Litry rok produkcji 2020 sprowadzony z norwegi z niskim przebiegiem do 5 tys km Wszystkie oplaty vat clo itp. Ewentualnie przyslugujace ulgi jakie sa Pozdr Grzegorz

  • Dominik Baczewski
   - -

   Dzień dobry, dziękujemy bardzo za komentarz.
   W celu uzyskania aktualnych i szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Urzędem Celnym.

   Zapraszamy rownież do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń OC/AC dostępną w KioskPolis.pl
   Wystarczą 2 minuty żeby porównać składkę: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/?stepKey=1-model

Więcej artykułów i porad
Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

Zdecydowałeś się na zakup samochodu z zagranicy? Sprawdź, jakie formalności należy dopełnić, abyś mógł legalnie zarejestrować takie auto i jeździć nim w Polsce. Rejestracja samochodu z zagranicy nie jest trudna, jednak trzeba zaznajomić się z pewnymi detalami. Dowiedz […]

więcej
Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Wielu klientów szykujących się do zakupu swojego kolejnego lub pierwszego auta, najbardziej przywiązuje uwagę do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu oraz ewentualnie negocjowania warunków cenowych. Warto jednak pamiętać przed podpisaniem umowy – zwłaszcza na samochód już używany i posiadający […]

więcej
Szczecin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Szczecin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Już od końca ubiegłego roku przewidywano podwyżki cen za obowiązkowe polisy komunikacyjne. Jakie kwoty muszą płacić kierowcy dbający o bezpieczeństwo na drodze? Sprawdziliśmy, ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC/AC w Szczecinie w 2020 roku! Ceny polis są zależnie od […]

więcej
Rzeszów ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Rzeszów ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Od końca 2019 roku wszystko drożeje – w tym również polisy komunikacyjne. Według badań statystycznych, najmniej za auta podobno płaci się na Podkarpaciu. Sprawdziliśmy jakie są średnie składki za ubezpieczenie OC/AC w Rzeszowie! Szukasz właśnie polisy na nowy […]

więcej