Planujesz zakup auta? Czeka Cię wiele formalności, a także wydatków. Do kosztów rejestracji i składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, musisz doliczyć także podatek. Wyjaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?
Dodatkowa należność nakładana jest na kierowców, którzy kupują pojazd od osób i jednostek niebędących płatnikami VAT. Nazywa się ją podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Z tego obowiązku zwolnione są jednie osoby niepełnosprawne oraz te, które kupiły pojazd o wartości mniejszej niż 1000 zł. Objaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu, a także kiedy trzeba je uiścić i gdzie!
Jak wyliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych?
Jeśli kupiłeś auto z salonu lub komisu (określonego jako właściciel pojazdu), nie musisz niczym się przejmować. Opłaty skarbowe za kupno samochodu dotyczą osób, które nabyły auto od osoby prywatnej (lub komisów, które tylko pośredniczyły w sprzedaży). Kwota ta wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. Oblicza się ją samodzielnie i wpisuje do stosownego dokumentu. Zaniżanie wartości samochodu nie ma sensu – kwota zostanie poddana kontroli. Jeśli zaś okaże się, że mimo dobrych chęci, urzędnik nie zgadza się z Twoją wyceną, należy wyjaśnić nieporozumienie. Dla przykładu, gdy auto było/jest uszkodzone, do przesyłanych dokumentów warto jest dołączyć stosowne zdjęcia. Pomocne jest też pisemne potwierdzenie wyceny wykonanej przez specjalistę.
Wnioskowanie o deklarację PCC 3
Deklarację PCC-3 (lub PCC-3/A w przypadku większej liczby nabywców) należy złożyć osobiście, listownie lub drogą elektroniczną, do przypisanego urzędu skarbowego. Ma się na to 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Wyznaczona przez urząd data zapłaty musi być bezwzględnie dopilnowana. W razie opóźnień można narazić się na ogromne kary finansowe – wynoszące nawet ponad 30 tys. złotych! Jeśli dopuściło się jednak do takiej sytuacji, należy złożyć specjalne oświadczenie, po czym natychmiast uregulować płatność wraz z naliczonymi odsetkami. Nie ma jednak sensu narażać się na takie wydatki. Najlepiej jest od razu zapłacić i zainwestować np. w dodatkowe ubezpieczenie AC.
Opłaty celno skarbowe za samochód 2024 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?
Co ciekawe, podatku od czynności cywilnoprawnych nie trzeba opłacać w momencie, gdy na własną rękę sprowadza się auto z zagranicy. W zamian jest się jednak zobowiązanym do uregulowania akcyzy w odpowiednim Urzędzie Celnym. Jest ona wyższa, ponieważ wynosi 3,1% wartości pojazdu – w przypadku aut z silnikiem o pojemności do 2000 ccm. W przypadku aut o większej pojemności silnika – 18,6%. Jeśli zaś auto kupiło się w zagranicznym komisie lub salonie – jest się zwolnionym z jakichkolwiek opłat.
Kto jest zwolniony z podatku od kupna samochodu?
Obowiązek zapłaty podatku w przypadku kupna samochodu nie dotyczy osób, które kupiły samochód o wartości rynkowej mniejszej niż 1000 zł. Ze zwolnienia mogą skorzystać także niepełnosprawni, którzy zakupili pojazd na własne potrzeby.
Terminy zapłaty podatku od zakupu samochodu
Na zapłacenie podatku masz 14 dni, licząc od dnia, w którym zawarta została umowa kupna – sprzedaży.
Jak zapłacić podatek od kupna samochodu przez Internet?
Jeśli chcesz zapłacić podatek od kupna samochodu przez Internet, musisz przede wszystkim wypełnić elektroniczną wersję formularza PCC – 3. Kolejnym krokiem jest przesłanie go na adres skrzynki podawczej wybranego przez siebie urzędu skarbowego. Kiedy wyślesz deklarację, pozostaje Ci już tylko zapłacić podatek na konto bankowe US.
Gdzie zapłacić opłatę skarbową za samochód?
Opłatę skarbową wpłaca się na konto urzędu skarbowego właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.
Czym jest VAT przy zakupie samochodu?
VAT to podatek obowiązkowy dla osób, które zdecydowały się sprowadzić samochód spoza Polski. Naliczany jest od łącznej wartości auta, co oznacza, że na kwotę składa się nie tylko wartość pojazdu, ale również wszystkich znajdujących się w nim akcesoriów.
Czy VAT dotyczy zakupu samochodów używanych?
Nawet jeśli zdecydujesz się na sprowadzenie samochodu używanego, zobowiązany będziesz do zapłacenia podatku VAT.
Kiedy jesteśmy zobowiązani do zapłaty VAT od samochodu?
Obowiązek zapłaty podatku VAT powstaje, gdy:
- zakupisz używany pojazd od czynnego podatnika VAT;
- kupisz nowe auto pochodzące spoza Unii Europejskiej (bez względu na to, czy zrobisz to od czynnego podatnika VAT, czy osoby prywatnej);
- kupisz samochód poza Unią Europejską, ale do odprawy celnej dojdzie w kraju członkowskim UE (pod warunkiem, że nie będzie to Polska).
Jak obliczyć wartość samochodu do podatku?
Co to jest wartość rynkowa?
Terminem tym określa się kwotę, za którą można kupić dany samochód na rynku. Brana jest ona pod uwagę nie tylko przez Urząd Skarbowy podczas ustalania należnego podatku, ale również przez ubezpieczycieli podczas obliczania składki OC i AC.
Czy wartość faktury jest brana pod uwagę przy obliczaniu wartości samochodu?
Urząd Skarbowy zawsze porównuje kwotę z faktury z wartością rynkową auta. Jeśli różnica jest istotna, musisz liczyć się z tym, że podatek zostanie naliczony od wartości rynkowej, dlatego tak ważne jest przedstawienie dowodów dokumentujących to, że samochód wart jest mniej (na przykład zdjęcia).
Uniknięcie płacenia podatku od kupna samochodu – kiedy kupujący jest zwolniony z opłaty skarbowej?
Jeśli wartość samochodu nie przekracza 1000 złotych, nie zapłacisz podatku. Podobnie wówczas, gdy posiadasz orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu sprawności bez względu na rodzaj schorzenia. Z kolei osoby z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności nie muszą płacić podatku przy zakupie auta, jeśli schorzenie dotyczy narządu ruchu.
Jakie konsekwencje grożą za niezapłacony podatek od zakupu samochodu?
Jeśli kupisz auto i nie zapłacisz podatku, musisz liczyć się z karą finansową, która waha się od 1/10 minimalnej płacy brutto do aż jej 20 – krotności. W 2023 roku dało to więc kwotę od 349 do aż 69 800 złotych (do czerwca) bądź od 360 do 72 000 złotych (od lipca do końca roku).
Czy niezapłacenie podatku PCC może doprowadzić do kontroli podatkowej?
Jeśli nie zapłacisz podatku w związku z zakupem auta, a Urząd Skarbowy się o tym dowie, musisz liczyć się z kontrolą skarbową, której konsekwencją może być kara finansowa.
Najczęściej zadawane pytania o opłaty skarbowe za zakup samochodu
Ile wynosi podatek PCC od zakupu samochodu?
Podatek PCC od zakupu samochodu wynosi 2% wartości auta.
Czego potrzebuję do zgłoszenia zakupu samochodu w Urzędzie Skarbowym?
Aby zapłacić podatek od zakupu samochodu, musisz wypełnić formularz PCC – 3. Urząd Skarbowy może poprosić o przedstawienie umowy kupna – sprzedaży, a także dokumentów wskazujących na wartość pojazdu.
Czy osoba prywatna musi zapłacić VAT od samochodu?
Podatek VAT należy zapłacić w przypadku zakupu auta z zagranicy.
Podsumowanie: Opłaty Skarbowe za Kupno Samochodu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy, kto zdecydował się na zakup samochodu, zobowiązany jest do zapłaty podatku na konto właściwego Urzędu Skarbowego. Jego wysokość co do zasady wynosi 2% wartości auta. Pamiętaj, że za niedopełnienie tego obowiązku grozi niemała kara finansowa.
Komentarze (2)
Dzień dobry
Prosze o imformacje dotyczaca opat jakie musze poniesc od sprowadzonego samochodu hybrydowego czyli maped silnik benzynowy + naped elektryvzny o pojnosci silnika niecałe 2 Litry rok produkcji 2020 sprowadzony z norwegi z niskim przebiegiem do 5 tys km Wszystkie oplaty vat clo itp. Ewentualnie przyslugujace ulgi jakie sa Pozdr Grzegorz
Dzień dobry, dziękujemy bardzo za komentarz.
W celu uzyskania aktualnych i szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Urzędem Celnym.
Zapraszamy rownież do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń OC/AC dostępną w KioskPolis.pl
Wystarczą 2 minuty żeby porównać składkę: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/?stepKey=1-model