CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

5/5 - (Ocen: 3)

Planujesz kupić używany samochód? Warto zweryfikować to, co opowiada o nim jego właściciel! Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców umożliwia szybkie sprawdzenie historii pojazdu, a także innych cennych informacji. Wyjaśniamy, dlaczego warto korzystać z usług na stronie CEPiK!

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców prowadzi portal internetowy, który umożliwia szybkie sprawdzenie danych dotyczących wybranych aut oraz ich właścicieli. W wielu sytuacjach jest to niezwykle przydatna opcja. Jeśli nie masz dostępu do potrzebnych danych, już w kilka chwil możesz je uzyskać. Dowiedz się, co da się sprawdzić w ten sposób i dlaczego warto to zrobić!

Jakie dane gromadzi CEPiK?

cepik

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców jest prowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Tak, jak wskazuje sama nazwa, obejmuje dwie ewidencje: pojazdów (CEP) oraz kierowców (CEK).

W CEP gromadzone są informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, m.in.:

  • podstawowe dane pojazdu (marka, model itp.);
  • dane techniczne (np. pojemność i moc silnika);
  • informacje o dokumentach;
  • dane o poprzednich i obecnych właścicielach;
  • termin ważności obowiązkowego ubezpieczenia OC;
  • informacje o badaniu technicznym i ostatnim odnotowanym stanie licznika.

W CEK gromadzone są natomiast dane kierowców posiadających uprawnienia, a także tych, którzy ich nie posiadają, ponieważ im je cofnięto lub odebrano. Są to np.: dane osobowe, informacje o dokumentach prawa jazdy czy dodatkowych uprawnieniach.

Co można sprawdzić za pośrednictwem CEPiK?

cepik

Na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dostępne są cztery usługi, umożliwiające uzyskanie niezbędnych danych:

  • Historia pojazdu – pozwala na dostęp do danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Szczególnie przydaje się w momencie, gdy planuje się zakup używanego auta. W ten sposób łatwo można sprawdzić czy to, co mówi właściciel, jest zgodne z prawdą;
  • Bezpieczny autobus – umożliwia sprawdzenie stanu danego autobusu wycieczkowego, szkolnego itp.;
  • Punkty karne online – jest to bezpłatna możliwość skontrolowania liczby punktów karnych, bez konieczności wychodzenia z domu;
  • Mój samochód – ułatwia sprawdzenie podstawowych danych dotyczących posiadanego auta, np. sprawdzenie do kiedy masz wykupione ubezpieczenie OC.

Dodatkowo, za pośrednictwem strony CEPiK, można złożyć wniosek o udostępnienie danych statystycznych lub danych konkretnego pojazdu, kierowcy bądź właściciela.

Dlaczego warto korzystać z usług CEPiK?

Pojazdy są ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu. By jednak zawsze tak było, muszą być w pełni bezpieczne. To natomiast w dużym stopniu zależy od ich stanu technicznego. Usługi online dostępne na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pozwalają stale kontrolować nie tylko własny samochód, ale także sprawdzić ten, którego jeszcze się nie posiada. Sprzedawcy mają niestety w zwyczaju zatajanie ważnych szczegółów z historii auta, które mogą się potem ujawnić w formie nieprzewidzianych i niebezpiecznych awarii.

Kupując używany samochód powinieneś więc przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niezwykle pomocna w tym będzie porównywarka ubezpieczeń. Dzięki niej już w kilka minut uzyskasz zestawienie najlepszych ofert renomowanych firm ubezpieczeniowych i wybierzesz najtańsze OC.

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, dlatego rozsądnie jest rozejrzeć się za najbardziej korzystną opcją. Kalkulator OC, na podstawie najważniejszych danych o kierowcy i posiadanym aucie, umożliwi znalezienie najtańszej oferty, uwzględniając wszystkie zniżki. W dowolnym miejscu i czasie możesz porównać kilkadziesiąt propozycji!

Sprawdzanie samochodu za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pozwoli Ci uniknąć kupna bardzo sfatygowanego auta, a także ułatwi bieżące kontrolowanie posiadanego. Najważniejsze jest jednak, by dopilnować kwestii ubezpieczenia. Znajdź najtańszą ofertę z pomocą kalkulatora OC!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

4.2/5 – (Ocen: 4) Oświadczenie wypadku lub innej szkody drogowej to podstawa do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Szkoda parkingowa i brak sprawcy są jednak sytuacjami, które zdarzają się bardzo często. Co jednak zrobić w sytuacji, w której sprawca […]

więcej
Zniesienie współwłasności – krok po kroku

Zniesienie współwłasności – krok po kroku

4.5/5 – (Ocen: 22) Często praktykowanym sposobem na obniżenie składki OC, zwłaszcza wśród młodych kierowców, jest dopisywanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela samochodu, który ma pełne zniżki ubezpieczeniowe. Można to zrobić, gdyż jeśli się chce, możliwe jest późniejsze zniesienie […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

5/5 – (Ocen: 2) Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Warto więc wykupić odpowiednią polisę, w ramach której holowanie za granicą […]

więcej
Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

1/5 – (Ocen: 2) Zdecydowałeś się na zakup samochodu z zagranicy? Sprawdź, jakie formalności należy dopełnić, abyś mógł legalnie zarejestrować takie auto i jeździć nim w Polsce. Rejestracja samochodu z zagranicy nie jest trudna, jednak trzeba zaznajomić się […]

więcej