CEPiK – system sprawdzania historii pojazdu oraz punktów karnych

CEPiK – system sprawdzania historii pojazdu oraz punktów karnych

5/5 - (Ocen: 3)

Planujesz kupić używany samochód? Warto zweryfikować to, co opowiada o nim jego właściciel! Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców umożliwia szybkie sprawdzenie historii pojazdu, a także innych cennych informacji. Wyjaśniamy, dlaczego warto korzystać z usług na stronie CEPiK!

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców prowadzi portal internetowy, który umożliwia szybkie sprawdzenie danych dotyczących wybranych aut oraz ich właścicieli. W wielu sytuacjach jest to niezwykle przydatna opcja. Jeśli nie masz dostępu do potrzebnych danych, już w kilka chwil możesz je uzyskać. Dowiedz się, co da się sprawdzić w ten sposób i dlaczego warto to zrobić!

Co to jest CEPiK? 

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) to baza, w której gromadzone są informacje dotyczące samochodów, ich właścicieli i kierowców. Stworzono ją po to, aby pomóc tym, którzy chcą zweryfikować historię pojazdu przed jego zakupem.

Krótki przegląd historii CEPiK 

Baza CEPiK tworzona była w latach 2003 – 2010. W 2004 roku udało się uruchomić centralną ewidencję pojazdów, rok później powstała ewidencja kierowców. Do końca 2010 roku system rozbudowano o kolejne elementy, wśród których znalazł się między innymi moduł dotyczący wydanych zaświadczeń do przewozu towarów. W latach 2017 – 2018 prowadzono prace modernizacyjne, które miały na celu przygotowanie systemu do świadczenia usług dla przedsiębiorców oraz zwykłych obywateli.

Program CEPiK 2.0: co się zmieniło? 

Program CEPiK 2.0 tworzono, stawiając sobie za cel szersze udostępnienie danym dla zwykłych obywateli. Dzięki temu dzisiaj zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy mogą korzystać z takich modułów, jak:

  • Historia Pojazdu;
  • Bezpieczny Autobus;
  • Punkty Karne Online;
  • Mój Pojazd.

Jakie dane zawiera CEPiK?  – przechowywane informacje w bazie

CEPiK to baza zawierające różne informacje przydatne między innymi podczas zakupu auta. Jeśli z niej skorzystasz, możesz uniknąć kupna pojazdu kradzionego bądź takiego, który był poważnie uszkodzony.

cepik

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców jest prowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Tak, jak wskazuje sama nazwa, obejmuje dwie ewidencje: pojazdów (CEP) oraz kierowców (CEK).

W CEP gromadzone są informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, m.in.:

  • podstawowe dane pojazdu (marka, model itp.);
  • dane techniczne (np. pojemność i moc silnika);
  • informacje o dokumentach;
  • dane o poprzednich i obecnych właścicielach;
  • termin ważności obowiązkowego ubezpieczenia OC;
  • informacje o badaniu technicznym i ostatnim odnotowanym stanie licznika.

Ewidencja kierowców: jakie dane są przechowywane?

W CEK gromadzone są natomiast dane kierowców posiadających uprawnienia, a także tych, którzy ich nie posiadają, ponieważ im je cofnięto lub odebrano. Są to np.: dane osobowe, informacje o dokumentach prawa jazdy czy dodatkowych uprawnieniach.

Dane techniczne pojazdu: co można znaleźć w CEPiK? 

CEPiK gromadzi dane techniczne na temat pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Korzystając z bazy, dowiesz się między innymi jaką pojemność i moc ma silnik danego samochodu.

Historia pojazdu w CEPiK: jak to działa?

cepik

Historia Pojazdu to usługa, która dostępna jest za darmo. Korzystając z niej, można sprawdzić szereg informacji dotyczących wybranego auta. Dysponując numerem rejestracyjnym, datą pierwszej rejestracji oraz numerem VIN, można dowiedzieć się między innymi:

  • jaki stan licznika został zarejestrowany podczas ostatniej kontroli drogowej;
  • czy pojazd ma ważną polisę OC;
  • jaka jest pojemność i moc silnika;
  • czy samochód posiada ważne badania techniczne;
  • czy nie figuruje jako auto skradzione.

Od 1 marca 2020 r. moduł ten obejmuje również szkody istotne, a więc te, które wpływają na bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Wszystko to oznacza, że Historia Pojazdu pozwala na weryfikację danych przedstawianych przez sprzedającego.

Z jakich usług mogą korzystać obywatele w CEPiK? 

Na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dostępne są 4 usługi, umożliwiające uzyskanie niezbędnych danych:

  • Historia pojazdu – pozwala na dostęp do danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Szczególnie przydaje się w momencie, gdy planuje się zakup używanego auta. W ten sposób łatwo można sprawdzić czy to, co mówi właściciel, jest zgodne z prawdą;
  • Bezpieczny autobus – umożliwia sprawdzenie stanu danego autobusu wycieczkowego, szkolnego itp.;
  • Punkty karne online – jest to bezpłatna możliwość skontrolowania liczby punktów karnych, bez konieczności wychodzenia z domu;
  • Mój samochód – ułatwia sprawdzenie podstawowych danych dotyczących posiadanego auta, np. sprawdzenie do kiedy masz wykupione ubezpieczenie OC.

Dodatkowo, za pośrednictwem strony CEPiK można złożyć wniosek o udostępnienie danych statystycznych lub danych konkretnego pojazdu, kierowcy bądź właściciela.

Sprawdzanie terminów badań technicznych w CEPiK: jak to działa? 

Korzystając z bazy CEPiK, można sprawdzić, czy pojazd posiada aktualne badania techniczne. System wskaże datę, do której badania są ważne, a tym samym, kiedy niezbędne jest powtórne pojawienie się na stacji diagnostycznej.

Jak można sprawdzić ubezpieczenie OC pojazdu w CEPiK? 

CEPiK umożliwia osobom fizycznym sprawdzenie, czy dany pojazd posiada ważną polisę OC. W tym celu należy podać numer rejestracyjny auta, datę pierwszej rejestracji oraz numer VIN.

Jak zweryfikować numer rejestracyjny pojazdu w CEPiK? 

Aby zweryfikować numer rejestracyjny pojazdu, musisz wejść w usługę Historia Pojazdu. Następnie musisz podać dokładnie te same dane, co wtedy, kiedy chcesz sprawdzić ważność polisy OC, a więc numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Ostatni krok to po prostu kliknięcie przycisku Sprawdź pojazdu. Po chwili ukażą Ci się wszystkie interesujące Cię informacje. Pamiętaj, że wyświetlone dane możesz pobrać w formacie PDF, a następnie wydrukować.

Jakie instytucje mogą korzystać z CEPiK? 

Z bazy CEPiK korzystają nie tylko osoby fizyczne, ale również instytucje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ze zgromadzonych danych może korzystać 8 instytucji:

  • Policja;
  • Straż Miejska;
  • Inspekcja Transportu Drogowego;
  • sądy;
  • komornicy sądowi;
  • administracyjne organy egzekucyjne;
  • kierownicy ośrodków szkolenia kierowców;
  • dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Jak z danych z CEPiK korzystają firmy ubezpieczeniowe? 

Firmy ubezpieczeniowe nie tylko przekazują dane do CEPiK, ale również z nich korzystają. Otrzymują dane o kierowcach:

  • posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami;
  • którzy stracili uprawnienia do kierowania pojazdami;
  • którzy nie posiadają uprawnień, a mimo to prowadzili samochód, popełniając wykroczenie;
  • wobec których został orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Ubezpieczyciele mają również dostęp do informacji na temat liczby punktów karnych, a także mandatów, którymi kierowca został ukarany.

Jakie role odgrywa sieć RESPER w korzystaniu z danych CEPiK? 

 

Rola sieci RESPER korzystając z danych w CEPiK jest bardzo duża – pozwala bowiem na wymienianie się danymi z innymi państwami, które należą do Unii Europejskiej. Dotyczy to potrzeb takich jak wymiana, przedłużenie, czy wydawanie prawa jazdy. Mają do tego dostęp wszystkie organy wydające prawo jazdy. 

Kiedy i jak zgłosić błędy w CEPiK? 

Może zdarzyć się tak, że w CEPiK znajdują się błędy, które mogą przełożyć się na trudności ze sprzedażą auta. Nawet jeśli błąd nie powstał z Twojej winy, to Ty będziesz ponosić konsekwencje, dlatego tak ważne jest, aby możliwie jak najszybciej je sprostować. Jeśli rozbieżności dotyczą danych znajdujących się w dokumentach pojazdu, zgłoś się do wydziału komunikacji w starostwie. Jeśli związane są z badaniami technicznymi bądź stanem licznika, musisz udać się do stacji kontroli pojazdów, która przeprowadzała badania.

Czy jest możliwość odwołania się od danych zawartych w CEPiK? 

Jeśli dane zawarte w CEPiK nie są zgodne ze stanem faktycznym, możesz złożyć wniosek o ich sprostowanie. W zależności od tego, czego dotyczą błędy musisz przekazać go na przykład do starostwa powiatowego bądź stacji diagnostycznej.

CEPiK a wykroczenia w ruchu drogowym 

CEPiK to baza gromadząca nie tylko informacje dotyczące marki samochodu i roku produkcji. Zawiera ona również informacje dotyczące wykroczeń w ruchu drogowym.

Jak wygląda proces rejestracji wykroczeń w ruchu drogowym w CEPiK? 

Dane do CEPiK przekazuje między innymi Policja. Kiedy dojdzie do wykroczenia, informacja na ten temat błyskawicznie trafia do bazy danych, która aktualizowana jest raz na tydzień.

Czy w CEPiK można sprawdzić niezapłacone mandaty karne? 

Korzystając z CEPiK, możesz sprawdzić, czy na Twoje nazwisko zostały wystawione mandaty karne. Baza poinformuje Cię, czy zostały one uregulowane, czy też nadal są niezapłacone.

Ewidencja punktów karnych kierowcy w CEPiK: jak to działa? 

Jeśli chcesz sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych, musisz wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne. Klikając Sprawdź swoje punkty karne, zostaniesz przeniesiony na stronę logowania. Kiedy to zrobisz, znajdziesz się w serwisie mObywatel, który natychmiast wyświetli interesujące Cię informacje.

Dlaczego warto korzystać z usług CEPiK?

Pojazdy są ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu. By jednak zawsze tak było, muszą być w pełni bezpieczne. To natomiast w dużym stopniu zależy od ich stanu technicznego. Usługi online dostępne na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pozwalają stale kontrolować nie tylko własny samochód, ale także sprawdzić ten, którego jeszcze się nie posiada. Sprzedawcy mają niestety w zwyczaju zatajanie ważnych szczegółów z historii auta, które mogą się potem ujawnić w formie nieprzewidzianych i niebezpiecznych awarii.

Kupując używany samochód, powinieneś więc przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niezwykle pomocna będzie w tym  porównywarka ubezpieczeń. Dzięki niej już w kilka minut uzyskasz zestawienie najlepszych ofert renomowanych firm ubezpieczeniowych i wybierzesz najtańsze OC.

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, dlatego rozsądnie jest rozejrzeć się za najbardziej korzystną opcją. Kalkulator OC, na podstawie najważniejszych danych o kierowcy i posiadanym aucie, umożliwia znalezienie najtańszej oferty, uwzględniając wszystkie zniżki. W dowolnym miejscu i czasie możesz porównać kilkadziesiąt propozycji!

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK) 

Jakie dane są wymagane do korzystania z usług CEPiK? 

Jeśli chcesz sprawdzić samochód, musisz posiadać jego numer rejestracyjny oraz numer VIN, a także datę pierwszej rejestracji.

Czy informacje w CEPiK są zawsze aktualne? 

Gromadzone przez CEPiK dane są aktualizowane raz w tygodniu.

Jak długo dane są przechowywane w CEPiK? 

Pojazd znika z bazy 10 lat po tym, jak nie wykupiono na niego polisy OC i nie przechodził badania technicznego.

Czy mogę zmienić swoje dane w CEPiK? Jak to zrobi?

Możesz wystąpić z wnioskiem o zmianę danych, które nie są zgodne ze stanem faktycznym. Złożyć możesz go, jak już wskazaliśmy, na przykład w starostwie powiatowym oraz stacji diagnostycznej.

Czy mogę zrezygnować z przekazywania moich danych do CEPiK?

Na ten moment nie ma takiej możliwości. Baza gromadzi dane dotyczące wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce i wszystkich kierowców.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Umowy połówkowe – dlaczego należy na nie uważać?

Umowy połówkowe – dlaczego należy na nie uważać?

Planujesz sprowadzenie auta z zagranicy przy pomocy pośrednika samochodowego? Częstym zwyczajem w takich sytuacjach jest spisywanie tzw. umów połówkowych. Zobacz, z czym wiąże się taki dokument i dlaczego jest dla Ciebie niekorzystny!

więcej
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz auto marki Skoda? Z pewnością zależy Ci na tym, by co roku opłacać najkorzystniejsze, a przy tym najtańsze OC. Masz pewność, że Twoja oferta jest najlepsza? A może właśnie szukasz dobrej propozycji? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów […]

więcej
Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

Nie jesteś zadowolony z posiadanej polisy? Najrozsądniej będzie rozwiązać posiadaną umowę. Nie da się jednak zrobić tego „od tak”. Prawo dokładnie opisuje okoliczności, w których można przeprowadzić taką procedurę. Wyjaśniamy, w jakich przypadkach możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC, […]

więcej