CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

Planujesz kupić używany samochód? Warto zweryfikować to, co opowiada o nim jego właściciel! Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców umożliwia szybkie sprawdzenie historii pojazdu, a także innych cennych informacji. Wyjaśniamy, dlaczego warto korzystać z usług na stronie CEPiK!

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców prowadzi portal internetowy, który umożliwia szybkie sprawdzenie danych dotyczących wybranych aut oraz ich właścicieli. W wielu sytuacjach jest to niezwykle przydatna opcja. Jeśli nie masz dostępu do potrzebnych danych, już w kilka chwil możesz je uzyskać. Dowiedz się, co da się sprawdzić w ten sposób i dlaczego warto to zrobić!

Jakie dane gromadzi CEPiK?

cepik

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców jest prowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Tak, jak wskazuje sama nazwa, obejmuje dwie ewidencje: pojazdów (CEP) oraz kierowców (CEK).

W CEP gromadzone są informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, m.in.:

  • podstawowe dane pojazdu (marka, model itp.);
  • dane techniczne (np. pojemność i moc silnika);
  • informacje o dokumentach;
  • dane o poprzednich i obecnych właścicielach;
  • termin ważności obowiązkowego ubezpieczenia OC;
  • informacje o badaniu technicznym i ostatnim odnotowanym stanie licznika.

W CEK gromadzone są natomiast dane kierowców posiadających uprawnienia, a także tych, którzy ich nie posiadają, ponieważ im je cofnięto lub odebrano. Są to np.: dane osobowe, informacje o dokumentach prawa jazdy czy dodatkowych uprawnieniach.

Co można sprawdzić za pośrednictwem CEPiK?

cepik

Na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dostępne są cztery usługi, umożliwiające uzyskanie niezbędnych danych:

  • Historia pojazdu – pozwala na dostęp do danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Szczególnie przydaje się w momencie, gdy planuje się zakup używanego auta. W ten sposób łatwo można sprawdzić czy to, co mówi właściciel, jest zgodne z prawdą;
  • Bezpieczny autobus – umożliwia sprawdzenie stanu danego autobusu wycieczkowego, szkolnego itp.;
  • Punkty karne online – jest to bezpłatna możliwość skontrolowania liczby punktów karnych, bez konieczności wychodzenia z domu;
  • Mój samochód – ułatwia sprawdzenie podstawowych danych dotyczących posiadanego auta, np. sprawdzenie do kiedy masz wykupione ubezpieczenie OC.

Dodatkowo, za pośrednictwem strony CEPiK, można złożyć wniosek o udostępnienie danych statystycznych lub danych konkretnego pojazdu, kierowcy bądź właściciela.

Dlaczego warto korzystać z usług CEPiK?

Pojazdy są ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu. By jednak zawsze tak było, muszą być w pełni bezpieczne. To natomiast w dużym stopniu zależy od ich stanu technicznego. Usługi online dostępne na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pozwalają stale kontrolować nie tylko własny samochód, ale także sprawdzić ten, którego jeszcze się nie posiada. Sprzedawcy mają niestety w zwyczaju zatajanie ważnych szczegółów z historii auta, które mogą się potem ujawnić w formie nieprzewidzianych i niebezpiecznych awarii.

Kupując używany samochód powinieneś więc przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niezwykle pomocna w tym będzie porównywarka ubezpieczeń. Dzięki niej już w kilka minut uzyskasz zestawienie najlepszych ofert renomowanych firm ubezpieczeniowych i wybierzesz najtańsze OC.

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, dlatego rozsądnie jest rozejrzeć się za najbardziej korzystną opcją. Kalkulator OC, na podstawie najważniejszych danych o kierowcy i posiadanym aucie, umożliwi znalezienie najtańszej oferty, uwzględniając wszystkie zniżki. W dowolnym miejscu i czasie możesz porównać kilkadziesiąt propozycji!

Sprawdzanie samochodu za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pozwoli Ci uniknąć kupna bardzo sfatygowanego auta, a także ułatwi bieżące kontrolowanie posiadanego. Najważniejsze jest jednak, by dopilnować kwestii ubezpieczenia. Znajdź najtańszą ofertę z pomocą kalkulatora OC!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

4.9 / 5 ( 9 votes ) Czy masz prawo używać OC samochodu po poprzednim właścicielu? A może chcesz się go zrzec, ale nie wiesz, czy to możliwe oraz jak tego dokonać? Sprawdź, do czego upoważnia Cię podpisanie […]

więcej
Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

5 / 5 ( 3 votes ) Oświadczenie wypadku lub innej szkody drogowej to podstawa do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Co jednak zrobić w sytuacji, w której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i nie zostawił kartki z danymi […]

więcej
Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

4.9 / 5 ( 9 votes ) Zastanawiasz się, jak zdobyć wyższe zniżki OC? Pomyśl o współwłasności pojazdu. Jeśli Twój partner – mąż lub żona – ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę – Ty również możesz z nich […]

więcej
Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

5 / 5 ( 2 votes ) Zgodnie z polskim prawem, każdy samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC. Ponieważ nie należy ono do najtańszych, wiele osób długo stara się znaleźć najlepszą opcję. Istnieje jednak znacznie szybszy oraz skuteczniejszy […]

więcej