Opłaty ekologiczne Austria – kto musi kupić plakietkę samochodową i gdzie obowiązują strefy ekologiczne?

Opłaty ekologiczne Austria – kto musi kupić plakietkę samochodową i gdzie obowiązują strefy ekologiczne?

Oceń ten wpis

Świadomość na temat szkodliwego wpływu emisji spalin na środowisko rośnie. W efekcie coraz więcej krajów wprowadza strefy, do których mogą wjeżdżać tylko samochody spełniające odpowiednie normy, potwierdzone przez specjalną plakietkę. Podział na strefy dla wybranych kategorii stosuje m.in. Austria – dotyczy to przede wszystkim samochodów ciężarowych, ale również służbowych samochodów osobowych. Którzy kierowcy muszą przykleić na szybie plakietkę, a w jakich przypadkach nie będzie ona potrzebna? Gdzie dokładnie obowiązują strefy ekologiczne w Austrii i co grozi za brak wymaganej plakietki? Opłaty ekologiczne Austria – wszystko, co musisz wiedzieć w 2024 roku. Sprawdź! 

Czym są strefy ekologiczne i jak się je ustala?

W trakcie jazdy samochodem, do atmosfery przedostają się produkty spalania paliwa, które zawierają szereg substancji szkodliwych dla naszego zdrowia oraz środowiska. Są to m.in.: dwutlenek węgla, tlenek azotu, tlenek siarki, czy monooksyd węgla. W związku z tym coraz więcej krajów decyduje się walczyć o poprawę jakości powietrza w miastach, wprowadzając strefy ekologiczne, czyli strefy niskiej emisji (LEZ – Low Emission Zones). Są to specjalnie wyznaczone obszary miast, do których nie mogą wjeżdżać pojazdy uznawane za najbardziej szkodliwe dla środowiska.  

  • Wpływ szkodliwości spalania paliwa w różnych pojazdach określają unijne normy emisji spalin, podzielone na 6 klas
  • Wszystkie samochody sprzedawane na terenie UE muszą spełniać pewne standardy produkcyjne, aby nie przekraczać ustalonych limitów emisji
  • Pierwszą klasę, czyli EURO 1 wprowadzono już w 1992 roku, a od tej pory co kilka lat pojawiają się bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące produkcji nowych pojazdów – aktualnie obowiązuje dla nich norma EURO 6

Do stref ekologicznych w wielu miastach wjadą wyłącznie auta spełniające wyższy normy – najczęściej zakaz wjazdu dotyczy pojazdów produkowanych w latach 90-tych i wcześniej. W Austrii do jazdy w większości stref wymagana jest przynajmniej norma EURO 3.

Opłaty ekologiczne Austria – jakie pojazdy muszą mieć plakietkę?

Austria od 1 stycznia 2015 roku wymaga plakietki ekologicznej dla wszystkich samochodów ciężarowych, które zaliczają się do klasy N1, N2 lub N3. Co ważne, dotyczy to także fiskalnych samochodów osobowych, które z uwagi na pełnioną funkcję są zarejestrowane jako ciężarówki. 

Każdy kierowca takiego pojazdu jest zobowiązany zakupić specjalną plakietkę ekologiczną w odpowiednim kolorze, który odpowiada jego normie EURO. Co ważne, obowiązkowi podlegają wszystkie pojazdy klasy N, niezależnie od rodzaju stosowanego paliwa i ich dopuszczalnej masy całkowitej. 

Opłaty ekologiczne w Austrii są jednorazowe – w przeciwieństwie do kosztów winiet za jazdę po autostradach, które muszą być kupowane każdorazowo na wybrany termin. Zakupiona plakietka jest ważna bez limitu przez cały okres użytkowania pojazdu – o ile nie zmieni się jego silnik lub numer podwozia. 

Kategorie pojazdów a opłaty ekologiczne w Austrii

W roku 2024 opłaty ekologiczne są wymagane tylko dla pojazdów kategorii N, czyli takich, które są wykorzystywane do przewozu różnych ładunków i posiadają przynajmniej 4 koła. Tę kategorię dzielimy na trzy podkategorie:

  • N1 – furgonetki o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t
  • N2 – ciężarówki o DMC większej niż 3,5 t, ale nieprzekraczającej 12 t
  • N3 – samochody ciężarowe o maksymalnej masie całkowitej powyżej 12 t

Koszt zakupu odpowiedniej plakietki ekologicznej wynosi około 40 euro.

Pojazdy zwolnione z obowiązku posiadania plakietki

Na ten moment pozostałe pojazdy są zwolnione z obowiązku posiadania plakietki. To oznacza, że następujące kategorie mogą się poruszać bez ograniczeń po strefach ekologicznych w Austrii:

  • M1 – samochody osobowe do przewozu osób, posiadające nie więcej niż 8 miejsc (poza miejscem kierowcy)
  • M2 i M3 – autobusy posiadające ponad 8 miejsc dla pasażerów
  • L – pojazdy dwukołowe lub trójkołowe, czyli motocykle różnego typu
  • T – ciągniki rolnicze
  • V – pojazdy zabytkowe

Niewykluczone, że w przyszłości przepisy staną się bardziej restrykcyjne, ponieważ do tej pory Austria nie spełniła wszystkich wymogów dyrektywy UE dotyczącej zwalczania zanieczyszczeń.

Plakietki ekologiczne Austria – co oznaczają ich kolory i symbole?

Plakietki ekologiczne, wymagane dla samochodów kategorii N mają wymiary 50 mm x 100 mm. Występują w 6 wersjach kolorystycznych, które odpowiadają poszczególnym normom emisji spalin:

  • EURO 1 – czarna plakietka
  • EURO 2 – czerwona plakietka
  • EURO 3 – żółta plakietka
  • EURO 4 – zielona plakietka
  • EURO 5 – niebieska plakietka
  • EURO 6 – fioletowa plakietka

W górnej części każdej plakietki znajdziemy jej numer seryjny oraz normę EURO. Natomiast dolna część składa się z oznaczeń literowych, które informują przede wszystkim o przeznaczeniu pojazdu i stosowanym paliwie. Pierwsza litera, czyli P odnosi się do filtra cząstek stałych, a dwie kolejne (M oraz N) do typu przeznaczenia – do przewozu osób lub towarów. Litery w niższym rzędzie to oznaczenia dla sposobu zasilania: D (pojazdy z silnikiem wysokoprężnym), B (auta z silnikiem benzynowym), A (samochody na napęd alternatywny). 

Wszystkie samochody elektryczne i hybrydowe, a także te napędzane gazem ziemnym i wodorem zaliczają się do klasy EURO 6, oznakowanej plakietką w kolorze fioletowym. Natomiast w przypadku pojazdów na benzynę lub na diesla norma emisji spalin zależy przede wszystkim od roku produkcji.

Jak poprawnie nakleić plakietkę?

Najwygodniejszą formą będzie zakup plakietki z odpowiednim wyprzedzeniem przez dedykowaną stronę internetową. Wystarczy podać numer rejestracyjny i kraj pochodzenia pojazdu, a następnie wgrać odpowiednie dokumenty potwierdzające m.in. rok produkcji i kategorię. 

Pamiętaj o tym, że zamówiona plakietka jest ważna tylko wtedy, gdy przykleisz ją po wewnętrznej stronie szyby pojazdu. Nie ma znaczenia, po której stornie ją umieścisz, ale musisz zadbać o to, aby była dobrze widoczna. Za nieprzyklejoną plakietkę pozostawioną na desce rozdzielczej grozi wysoka grzywna, dlatego nie bagatelizuj tego obowiązku. Kara grozi również za przyklejanie kilku typów plakietek z normami o różnych wartościach.

Gdzie są strefy ekologiczne w Austrii?

W roku 2024 w Austrii jest 8 obszarów ze strefami ekologicznymi z wymaganą plakietką. W zależności od konkretnego regionu dopuszczalne normy emisji dla pojazdów mogą być inne – zazwyczaj minimalna norma to EURO 3. Takie przepisy obowiązują w następujących miejscach:

  • Burgenland – strefa graniczy z Węgrami, Słowacją i Słowenią. 
  • Górna Austria – obszar sąsiaduje z niemiecką Bawarią i  Czechami. 
  • Dolna Austria – największy kraj związkowy, otacza Wiedeń. 
  • Styria – drugi co do wielkości kraj związkowy w Austrii.
  • Wiedeń – malownicza stolica Austrii leżąca nad Dunajem.

Nieco inne zasady obowiązują w następnych strefach:

  • Außerfern – popularna droga dojazdowa do Tyrolu, graniczy z Bawarią. Nie dotyczy emisji spalin, a poziomu dopuszczalnego natężenia hałasu (podczas postoju musi być mniejszy niż 95 dB). 
  • Linz – trzecie co do wielkości miasto w Austrii, stolica Górnej Austrii. Jest to jedyna strefa, która odnosi się tylko do taksówek klasy M1. Muszą one mieć normy powyżej EURO 3 (pojazdy na diesel) lub EURO 2 (auta na benzynę i LPG.
  • Tyrol – znajduje się w pobliżu Włoch, a strefa ekologiczna dotyczy jedynie obszaru autostrady A12 Inntal. Dopuszczone do jazdy są tutaj samochody ciężarowe N2 i N3 spełniające normę EURO 6.

Opłaty ekologiczne Austria – jakie są kary za brak wymaganej plakietki?

Kierowcy, którzy poruszają się własnymi pojazdami po austriackich drogach, muszą pamiętać o wielu opłatach – przede wszystkim, na  autostradach w Austrii potrzebne są winiety. Oprócz tego, niektóre fragmenty dróg są dodatkowo płatne.

Obowiązek posiadania plakietki ekologicznej w wyznaczonych strefach niskiej emisji dotyczy na ten moment tylko pojazdów kategorii N – jeśli takie auto nie jest odpowiednio oznakowane, to kierowcy grozi grzywna w wysokości nawet 2180 euro. Pamiętaj o tym, że nie możesz stosować naklejek ekologicznych, z których korzystałeś w innych krajach – musisz mieć dedykowaną plakietkę austriacką. 

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
System ASR: wszystko, co musisz wiedzieć o systemie ASR w samochodach

System ASR: wszystko, co musisz wiedzieć o systemie ASR w samochodach

We współcześnie produkowanych samochodach stosowanych jest wiele rozwiązań, które mają za zadanie podnosić bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Wśród nich jest system kontroli trakcji, którego zadaniem jest zapobieganie ślizganiu się opon podczas ruszania […]

więcej
Wyjazd poza sezonem – jak się do niego przygotować?

Wyjazd poza sezonem – jak się do niego przygotować?

  Nie każdemu udaje się wyjechać na upragniony urlop podczas miesięcy wakacyjnych. Bardzo dobrym wyjściem jest wtedy wyjazd poza sezonem. Jest nie tylko tańszy, ale też wiąże się z mniejszą liczbą turystów w miejscu wypoczynku. Radzimy, jak najlepiej […]

więcej
Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Potrzebne Ci natychmiastowe holowanie samochodu? A może zamierzasz skorzystać z tej usługi w najbliższym czasie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Holowanie auta może okazać się dość kosztowne, jednak mając świadomość […]

więcej
Kary za brak OC w 2019 roku – ważne zmiany

Kary za brak OC w 2019 roku – ważne zmiany

OC samochodowe to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zobowiązany jest posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Ma ono na celu chronić przede wszystkim osoby, które mogą zostać poszkodowane wskutek wypadku. Wraz z podwyższeniem płacy minimalnej, wzrosła wysokość kar za brak […]

więcej