Odcinkowy pomiar prędkości – jak działa i gdzie go znajdziemy?

Odcinkowy pomiar prędkości – jak działa i gdzie go znajdziemy?

Oceń ten wpis

Statystyki policyjne są straszne – każdego roku na polskich drogach śmierć ponosi wiele osób, do tego dochodzą ci, którzy wprawdzie wychodzą z wypadków żywi, ale skutki zdarzenia będą odczuwać przez całe życie. W zdecydowanej większości przypadków za wypadek odpowiada nadmierna prędkość – nie ma więc nic dziwnego, że na drogach pojawia się coraz więcej fotoradarów. Bardzo dobre efekty przynosi odcinkowy pomiar prędkości, który wymusza na kierowcach chcących uniknąć mandatu zdjęcie nogi z gazu na dłuższym odcinku.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Odpowiedź na pytanie, jak działa odcinkowy pomiar prędkości wcale nie jest skomplikowana. W odróżnieniu od klasycznych fotoradarów pomiar prędkości nie ma charakteru punktowego – nie odbywa się wyłącznie w jednym miejscu, ale obejmuje dłuższy odcinek. W zależności od lokalizacji może to być kilka bądź kilkanaście kilometrów. Specjaliści wskazują, że odcinkowy pomiar prędkości w Polsce przynosi najlepsze efekty – kierowcy muszą jechać zgodnie z obowiązującą prędkością zdecydowanie dłużej niż ma to miejsce w przypadku pomiarów punktowych.

Ciekawostką jest fakt, że odcinkowy pomiar prędkości w naszym kraju ma już całkiem długą historię – po raz pierwszy pojawił się w roku 2011 na autostradzie A1. Stanowił wówczas swojego rodzaju eksperyment, który – jak się okazało – sprawdził się naprawdę dobrze. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dość szybko zdecydowano o wprowadzeniu takiej formy kontroli kierowców również w innych częściach kraju.

Warto pamiętać, że nadmierna prędkość prowadzi często do poważnych wypadków drogowych, co oznacza dla sprawców wyższe składki na ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że ubezpieczenia komunikacyjne dostępne dla kierowców to nie tylko polisy obowiązkowe. Możesz zdecydować się również na dodatkowe ubezpieczenia. Zalicza się do nich ubezpieczenia AC oraz ubezpieczenie assistance. Warte wykupienia jest również ubezpieczenie NWW komunikacyjne. Porównywarka OC AC to narzędzie, które pomaga w wyborze najlepszej polisy.

Jak wygląda odcinkowy pomiar prędkości?

Wiesz już jak działa odcinkowy pomiar prędkości – pora więc, aby przyjrzeć się temu, jak wygląda. W miejscu, w którym znajduje się pomiar odcinkowy zamontowane są przynajmniej dwie kamery: jedna znajduje się na początku, druga na końcu, co oznacza, że umieszczone są na specjalnych bramkach kontrolnych. Rejestrują one pojazdy zarówno podczas wjazdu, jak i wyjazdu z odcinka, zapisując czas bardzo dokładnie. Następnie na podstawie uzyskanych danych obliczana jest średnia prędkość, z jaką poruszał się pojazd. Jeśli okaże się, że przekroczyłeś prędkość, trafi do Ciebie zdjęcie i zostaniesz ukarany stosownym mandatem.

Gdzie jest odcinkowy pomiar prędkości?

Mapa odcinkowego pomiaru prędkości jest dzisiaj powszechnie dostępna – wystarczy skorzystać z Internetu, aby naprawdę szybko ją znaleźć. Jednym z najbardziej znanych miejsc, w którym zastosowany został ten system kontrolowania prędkości, jest tunel w przebiegu drogi S2 w Warszawie w województwie mazowieckim. Na odcinkowy pomiar prędkości natkniesz się również na drodze krajowej numer 50 biegnącej od Sochaczewa w kierunku Grójca. Oczywiście miejsc, w których prędkość, z jaką poruszają się pojazdy jest kontrolowana w ten sposób, jest zdecydowanie więcej.

Odcinkowy pomiar prędkości – po jakim czasie przychodzi mandat?

Wiele osób zastanawia się po jakim czasie przychodzi mandat z odcinkowego pomiaru prędkości – na takie pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Na ogół jednak mandaty trafiają do kierowców dość szybko – w zdecydowanej większości przypadków dzieje się to w ciągu kilku tygodni.

Nie brakuje osób zastanawiających się nad tym, czy pomiar prędkości odcinkowy można oszukać. Odpowiadając na to pytanie, należy wyraźnie zaznaczyć, że jest to naprawdę trudne. Oczywiście kierowca może fragment trasy pokonać znacznie wolniej, a następnie mocno przyspieszyć, ale jest to dość ryzykowne.

Czy odcinkowy pomiar prędkości jest skuteczny?

Wiesz już po jakim czasie przychodzi mandat z odcinkowego pomiaru prędkości, a także gdzie zastosowany został taki system kontroli prędkości, z jaką poruszają się samochody. Warto więc zastanowić się nad tym, czy jest to rozwiązanie skuteczne. Okazuje się, że ten sposób sprawdza się zdecydowanie lepiej niż pomiar punktowy, w przypadku którego kierowcy zwalniają najczęściej przed samym radarem, a następnie przyspieszają. W przypadku odcinkowego pomiaru prędkości mandatu można uniknąć, przejeżdżając cały fragment drogi z wyznaczoną prędkości, co sprawia, że kierowcy nie decydują się na zbyt szybką jazdę.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie na wakacje

Ubezpieczenie na wakacje

Wyjeżdżając na wakacje, wiele osób nie bierze pod uwagę zagrożeń, z którymi się to wiąże. Niestety ryzyko wypadku zarówno podczas wyjazdów krajowych, jak i zagranicznych jest stosunkowo duże, więc warto zainteresować się produktem, jakim jest ubezpieczenie na wakacje. […]

więcej
Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Majątek uzyskany podczas egzekucji może podlegać licytacji, co pozwala między innymi uzyskać samochód od komornika. Natomiast zanim podejmie się decyzję o uczestnictwie w takich zakupach, warto zapoznać się ze szczegółami. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których dokona się […]

więcej
Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Zgodnie z polskim prawem, każdy samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC. Ponieważ nie należy ono do najtańszych, wiele osób długo stara się znaleźć najlepszą opcję. Istnieje jednak znacznie szybszy oraz skuteczniejszy sposób niż przeglądanie i analizowanie wszystkich ofert. […]

więcej
Honda

Honda

Honda to marka samochodowa znana kierowcom na całym świecie. Podobnie jak inne pojazdy, również popularne Hondy muszą być ubezpieczane. Zgodnie z Polskim prawem, właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do jego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Posiadając OC Honda może […]

więcej