Odcinkowy pomiar prędkości – jak działa i gdzie go znajdziemy?

Odcinkowy pomiar prędkości – jak działa i gdzie go znajdziemy?

Oceń ten wpis

Statystyki policyjne są straszne – każdego roku na polskich drogach śmierć ponosi wiele osób, do tego dochodzą ci, którzy wprawdzie wychodzą z wypadków żywi, ale skutki zdarzenia będą odczuwać przez całe życie. W zdecydowanej większości przypadków za wypadek odpowiada nadmierna prędkość – nie ma więc nic dziwnego, że na drogach pojawia się coraz więcej fotoradarów. Bardzo dobre efekty przynosi odcinkowy pomiar prędkości, który wymusza na kierowcach chcących uniknąć mandatu zdjęcie nogi z gazu na dłuższym odcinku.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Odpowiedź na pytanie, jak działa odcinkowy pomiar prędkości wcale nie jest skomplikowana. W odróżnieniu od klasycznych fotoradarów pomiar prędkości nie ma charakteru punktowego – nie odbywa się wyłącznie w jednym miejscu, ale obejmuje dłuższy odcinek. W zależności od lokalizacji może to być kilka bądź kilkanaście kilometrów. Specjaliści wskazują, że odcinkowy pomiar prędkości w Polsce przynosi najlepsze efekty – kierowcy muszą jechać zgodnie z obowiązującą prędkością zdecydowanie dłużej niż ma to miejsce w przypadku pomiarów punktowych.

Ciekawostką jest fakt, że odcinkowy pomiar prędkości w naszym kraju ma już całkiem długą historię – po raz pierwszy pojawił się w roku 2011 na autostradzie A1. Stanowił wówczas swojego rodzaju eksperyment, który – jak się okazało – sprawdził się naprawdę dobrze. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dość szybko zdecydowano o wprowadzeniu takiej formy kontroli kierowców również w innych częściach kraju.

Warto pamiętać, że nadmierna prędkość prowadzi często do poważnych wypadków drogowych, co oznacza dla sprawców wyższe składki na ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że ubezpieczenia komunikacyjne dostępne dla kierowców to nie tylko polisy obowiązkowe. Możesz zdecydować się również na dodatkowe ubezpieczenia. Zalicza się do nich ubezpieczenia AC oraz ubezpieczenie assistance. Warte wykupienia jest również ubezpieczenie NWW komunikacyjne. Porównywarka OC AC to narzędzie, które pomaga w wyborze najlepszej polisy.

Jak wygląda odcinkowy pomiar prędkości?

Wiesz już jak działa odcinkowy pomiar prędkości – pora więc, aby przyjrzeć się temu, jak wygląda. W miejscu, w którym znajduje się pomiar odcinkowy zamontowane są przynajmniej dwie kamery: jedna znajduje się na początku, druga na końcu, co oznacza, że umieszczone są na specjalnych bramkach kontrolnych. Rejestrują one pojazdy zarówno podczas wjazdu, jak i wyjazdu z odcinka, zapisując czas bardzo dokładnie. Następnie na podstawie uzyskanych danych obliczana jest średnia prędkość, z jaką poruszał się pojazd. Jeśli okaże się, że przekroczyłeś prędkość, trafi do Ciebie zdjęcie i zostaniesz ukarany stosownym mandatem.

Gdzie jest odcinkowy pomiar prędkości?

Mapa odcinkowego pomiaru prędkości jest dzisiaj powszechnie dostępna – wystarczy skorzystać z Internetu, aby naprawdę szybko ją znaleźć. Jednym z najbardziej znanych miejsc, w którym zastosowany został ten system kontrolowania prędkości, jest tunel w przebiegu drogi S2 w Warszawie w województwie mazowieckim. Na odcinkowy pomiar prędkości natkniesz się również na drodze krajowej numer 50 biegnącej od Sochaczewa w kierunku Grójca. Oczywiście miejsc, w których prędkość, z jaką poruszają się pojazdy jest kontrolowana w ten sposób, jest zdecydowanie więcej.

Odcinkowy pomiar prędkości – po jakim czasie przychodzi mandat?

Wiele osób zastanawia się po jakim czasie przychodzi mandat z odcinkowego pomiaru prędkości – na takie pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Na ogół jednak mandaty trafiają do kierowców dość szybko – w zdecydowanej większości przypadków dzieje się to w ciągu kilku tygodni.

Nie brakuje osób zastanawiających się nad tym, czy pomiar prędkości odcinkowy można oszukać. Odpowiadając na to pytanie, należy wyraźnie zaznaczyć, że jest to naprawdę trudne. Oczywiście kierowca może fragment trasy pokonać znacznie wolniej, a następnie mocno przyspieszyć, ale jest to dość ryzykowne.

Czy odcinkowy pomiar prędkości jest skuteczny?

Wiesz już po jakim czasie przychodzi mandat z odcinkowego pomiaru prędkości, a także gdzie zastosowany został taki system kontroli prędkości, z jaką poruszają się samochody. Warto więc zastanowić się nad tym, czy jest to rozwiązanie skuteczne. Okazuje się, że ten sposób sprawdza się zdecydowanie lepiej niż pomiar punktowy, w przypadku którego kierowcy zwalniają najczęściej przed samym radarem, a następnie przyspieszają. W przypadku odcinkowego pomiaru prędkości mandatu można uniknąć, przejeżdżając cały fragment drogi z wyznaczoną prędkości, co sprawia, że kierowcy nie decydują się na zbyt szybką jazdę.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Zobacz przygotowane przez nas propozycje idealnych pierwszych samochodów dla młodych kierowców, by wybrać właściwy model i zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC. Poznaj również czynniki, które sprawiają, że są to dobre auta dla młodego kierowcy. Zdobądź wiedzę dotyczącą aspektów, […]

więcej
Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Zanim zakupisz samochód u zachodniego sąsiada, przekonaj się, jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec. Przygotuj budżet na badanie techniczne, akcyzę czy tłumaczenie dokumentów. Rejestracja samochodu z Niemiec nie jest trudna, jednak trzeba przygotować się zarówno na koszty, […]

więcej
Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne są coraz droższe. Z tego względu nie każdy decyduje się na zakup całego pakietu uwzględniającego obowiązkowe OC, dodatkowe Autocasco oraz NNW. Jest jednak rozwiązanie, które może być idealne dla użytkowników, którzy chcieliby być nieco lepiej zabezpieczeni. Minicasco […]

więcej
Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2022

Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2022

Sprzedałeś samochód? Świetnie – pamiętaj jednak, że Twoja rola nie kończy się na przyjęciu zapłaty, podpisaniu umowy i przekazaniu pojazdu nowemu właścicielowi. Nie zapominaj bowiem o tym, że ciąży na Tobie obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu tak w wydziale, […]

więcej