Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Kalkulator OC
Polscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej niezależnie od tego, jaki pojazd mechaniczny prowadzą. Czy ta polisa zawsze działa identycznie, a może różni się w zależności od posiadanego środka lokomocji? Porównujemy ubezpieczenie OC samochodu a motocykla!

Niezależnie od tego, czy posiadasz cztero- czy dwukołowca – przez cały rok musisz mieć ważne ubezpieczenie OC. W związku z tym, że świadczenie to jest obowiązkowe, działa na podobnych zasadach w przypadku różnych typów pojazdów. Można jednak wyróżnić kilka rozbieżności, które warto znać. Dowiedz się, w czym różnią się od siebie ubezpieczenie OC samochodu a motocykla!

Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – czy to dwie inne polisy?

Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – czy to dwie inne polisy?

Kierowcy są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta gwarantuje im wsparcie w razie wypadków i kolizji drogowych. Pokrywa koszty naprawy oraz odszkodowań, chroniąc daną osobę przed ogromnymi wydatkami. Dodatkowo można także wykupić ubezpieczenie AC oraz inne nieobligatoryjne świadczenia, przydatne w innych sytuacjach.

O ile kwestia ubezpieczenia samochodów jest dość jasna, o tyle wiele osób zastanawia się, jak sytuacja wygląda w przypadku motocykli. Zgodnie z Kodeksem drogowym, jest to „dwukołowy pojazd samochodowy z silnikiem spalinowym o pojemności ponad 50 ccm”. Ich właściciele również muszą posiadać ważne OC. Podobnie jak w przypadku samochodów, mogą też wykupić dodatkowe ubezpieczenia Assistance, NNW czy AC. Ze względu na wyraźne różnice techniczne w przypadku samochodu i motocykla, zakresy takich polis mogą być inne. Na czym jednak polegają rozbieżności, jeśli chodzi o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?

Podobieństwa między ubezpieczeniem OC samochodu a motocykla

Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla samochodu i motocykla jest identyczny. Oznacza to, że działa dokładnie na takiej samej zasadzie. W chwili, gdy spowoduje się wypadek lub szkodę podczas kierowania pojazdem, koszty naprawy oraz odszkodowania zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

Podobne są także warunki obowiązywania umowy. Niezależnie od typu pojazdu, musi być on ubezpieczony przez cały rok – nawet, gdy jest nieużywany. W obu przypadkach każdy dzień, w którym nie posiada się polisy, może wiązać się z karą finansową. Chociaż motocykle są wykorzystywane głównie w okresie od kwietnia do października, muszą być opłacane przez wszystkie miesiące w roku.

Tak jak w przypadku polis na samochód, ceny składek na motocykl są obliczane na podstawie dokładnie tych samych kryteriów. Znaczenie ma więc m.in. wiek, miejsce zamieszkania, przeszłość i doświadczenie kierowcy, a także parametry samego pojazdu. Właściciele motocykli w dobrym stanie, z wzorową historią, tak samo jak właściciele aut uzyskują zniżki, więc mają szanse na najtańsze OC.

Różnice między ubezpieczeniem OC samochodu a motocykla

Oczywiście wyraźne różnice w budowie samochodu i motocykla muszą w jakiś sposób przekładać się na rozbieżności w kwestiach związanych z OC. Najbardziej zauważalny jest kontrast w wysokości cen składek. Motocykle są uznawane za mniejsze zagrożenie na drodze. Mają mniejszą masę, zwykle osiągają niższe prędkości, a także są używane przez mniej miesięcy w ciągu roku.  Z tego względu średnie OC motocykla jest nawet kilkukrotnie niższe.

Różnice między ubezpieczeniem OC samochodu a motocykla

Właściciele dwukołowców powinni jednak bezwzględnie dopłacić do lepszego ubezpieczenia NNW. Mimo wszystko jest to niebezpieczny środek lokomocji. Według danych polskiej policji, w ubiegłym roku w zgłoszonych wypadkach zginęło 2 443 kierowców oraz 234 pasażerów motocykli, a odpowiednio 983 i 89 zostało rannych.

Kolejna różnica również jest związana z kwestiami finansowymi. Osoby, które celowo lub przez roztargnienie nie wykupiły w porę polisy OC na motocykl, zapłacą o wiele mniej, niż kierowcy samochodów. Dla porównania: za zwłokę do trzech dni nakłada się na nich karę w wysokości 170 zł, podczas gdy konsekwencje kosztują w przypadku auta wynoszą aż 1040 zł!

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie pojazdu?

Niezależnie od tego, czy szukasz ubezpieczenia na samochód czy motocykl, możesz wybierać spośród wielu różnych opcji. Nie zawsze warto ufać reklamom czy radom znajomych. By faktycznie znaleźć najlepszą ofertę, trzeba poznać wszystkie możliwości. Najszybciej i najwygodniej da się to zrobić z pomocą  naszej porównywarki internetowe! Zamiast wpisywać po kolei swoje dane na stronie każdej ubezpieczalni, wystarczy zrobić to raz. Serwis przygotowuje zestawienie najlepszych opcji – nasz kalkulator OC AC w mniej niż minutę obliczy ich ceny! W ten sposób można wybrać najciekawsze warianty, by je dokładnie porównać i świadomie zakupić najlepszy z nich!

Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla wiążą się z wydatkami innego rzędu, ale poza tym to takie same świadczenia. Jeśli jesteś posiadaczem dwukołowca, tak jak właściciele aut musisz obowiązkowo wykupić tę polisę. Postaraj się znaleźć najlepszą ofertę!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Istnieją sytuacje, w których zakup pełnej polisy OC po prostu się nie opłaca. Świetnym wyjściem w takim wypadku jest wybór OC krótkoterminowego, które obejmuje pojazd ochroną przez 30 dni. Zobacz, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a także o kierowcy. Czy […]

więcej
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by […]

więcej
„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić […]

więcej