Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego samochodu. Jak ją sprawdzić? Wyjaśniamy na czym polega obliczanie średniego spalania auta!

Na utrzymanie samochodu składa się wiele wydatków. Kierowca musi m.in. wymieniać części eksploatacyjne (np. filtry), płacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC, a także regularnie tankować. W związku z tym, określone modele są bardziej lub mniej ekonomiczne. Zastanawiasz się, ile dokładnie kosztuje Cię Twoje auto? Dowiedz się, jak wykonuje się obliczanie średniego spalania auta!

Dlaczego warto obliczyć średnie spalanie auta?

Dlaczego warto obliczyć średnie spalanie auta?

Posiadanie samochodu generuje wiele różnych kosztów. Gdy zakupi się nowy lub używany pojazd, trzeba go przede wszystkim zarejestrować oraz wykupić polisę komunikacyjną. Chociaż obowiązkowe jest tylko OC, większość kierowców decyduje się na pakiety zawierające jeszcze przynajmniej ubezpieczenie AC. Następnie trzeba regularnie dbać o stan auta. Okresowe przeglądy, większe i mniejsze naprawy, wymiana opon, a także wydatki związane z wizytami w myjni, dokupowaniem środków autodetailingowych itp. to jedynie kilka kwestii. Niektórzy decydują się np. zamontować instalacje LPG lub jeszcze na inne sposoby zmodyfikować pojazd.

Do wszystkich tych kosztów trzeba też oczywiście doliczyć te najbardziej prozaiczne, czyli tankowanie. Średnie spalanie auta ma duży wpływ na to, ile wynosi miesięczny koszt jego utrzymania. Aspekt ten jest ważny nie tylko dla właściciela pojazdu, ale też kupców (jeśli chce się później sprzedać auto). Nie bez znaczenia jest także dla towarzystw, które biorą ten parametr pod uwagę podczas obliczania wysokości składki za ubezpieczenia NNW, OC, AC, Assistance itp. Warto mieć świadomość tego, ile „pali” posiadany samochód!

Obliczanie średniego spalania auta – jak to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta opiera się na dwukrotnym zatankowaniu zbiornika paliwa do pełna. Oczywiście, do tego celu powinno wybrać się certyfikowane, znane stacje – a najlepiej jedną i tą samą. Przy tym trzeba się upewnić, że rzeczywiście całkowicie napełniło się bak – czasem czujniki reagują nieco zbyt szybko. Następnie należy wyzerować licznik dziennego przebiegu lub spisać stan licznika ogólnego.

By sprawdzić spalanie, trzeba po prostu wyruszyć w trasę. Im dłuższa, tym „pomiar” będzie dokładniejszy. Powinno się pokonać przynajmniej 100 km, ale najrozsądniej jest osiągnąć poziom rezerwy. Przy okazji sprawdzi się, ile zostaje w baku, gdy auto wyświetla kontrolkę niskiego poziomu paliwa. Oczywiście, trzeba przy tym być ostrożnym, by się nie zapomnieć i nie skończyć z pustym bakiem. Jeśli nie ma się ubezpieczenia Assistance, konieczne będzie wezwanie płatnej pomocy lub skorzystanie z uprzejmości przejeżdżających kierowców.

Po wykonaniu testu terenowego należy się znów udać na tę samą stację, by ponownie zatankować do pełna. Tym razem należy spisać ilość wlanego paliwa oraz liczbę pokonanych kilometrów. Na podstawie tych danych można wykonać obliczanie średniego spalania auta. Wystarczy zwykła proporcja – skoro na X kilometrów zużyte zostało Y paliwa, bez problemu da się sprawdzić, ile spala się na 100 km. W tym celu trzeba pomnożyć Y litrów razy 100 km, a otrzymany wynik podzielić przez X km.

Jak zmniejszyć wydatki na samochód?

Jak zmniejszyć wydatki na samochód?

Wielu kierowców stara się maksymalnie zmniejszyć wydatki na samochód. Niektórzy wykupują jedynie najtańsze OC, ponieważ z oszczędności rezygnują z innych polis. Nie jest to jednak dobre podejście. Na rynku można znaleźć wiele przystępnych cenowo pakietów. Z pomocą formularza dostępnego na naszej stronie szybko i wygodnie znajdziesz najbardziej opłacalną ofertę. Na podstawie wpisanych przez Ciebie danych kierowcy oraz samochodu nasz kalkulator OC AC obliczy ceny składek, po czym uszereguje najlepsze opcje od znanych ubezpieczalni. Za pomocą kilku kliknięć możesz je uważnie porównać i wybrać pakiet, który Ci najbardziej odpowiada!

Obliczanie średniego spalania auta pomoże Ci ocenić, ile dokładnie wydajesz na paliwo. Jeśli chcesz jeszcze zmniejszyć koszty utrzymania samochodu, postaraj się znaleźć korzystne ubezpieczenie. Porównaj oferty od znanych towarzystw, by znaleźć opcję tańszą nawet o kilkaset złotych!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym za kupno samochodu? Jaki jest termin zapłacenia podatku przy kupnie samochodu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszelkich niezbędnych informacji dotyczących kosztów, terminu oraz procedury składania deklaracji zakupu pojazdu mechanicznego w urzędzie […]

więcej
Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Chociaż w Polsce zdecydowanie najpopularniejsze są samochody na benzynę, sporo kierowców posiada pojazdy elektryczne, na gaz lub z silnikiem typu diesel. Różnica pomiędzy poszczególnymi typami napędu jest znaczna, dlatego kwestia ta jest oczywiście brana pod uwagę podczas obliczania […]

więcej
Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? […]

więcej