Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego samochodu. Jak ją sprawdzić? Wyjaśniamy na czym polega obliczanie średniego spalania auta!

Na utrzymanie samochodu składa się wiele wydatków. Kierowca musi m.in. wymieniać części eksploatacyjne (np. filtry), płacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC, a także regularnie tankować. W związku z tym, określone modele są bardziej lub mniej ekonomiczne. Zastanawiasz się, ile dokładnie kosztuje Cię Twoje auto? Dowiedz się, jak wykonuje się obliczanie średniego spalania auta!

Dlaczego warto obliczyć średnie spalanie auta?

Dlaczego warto obliczyć średnie spalanie auta?

Posiadanie samochodu generuje wiele różnych kosztów. Gdy zakupi się nowy lub używany pojazd, trzeba go przede wszystkim zarejestrować oraz wykupić polisę komunikacyjną. Chociaż obowiązkowe jest tylko OC, większość kierowców decyduje się na pakiety zawierające jeszcze przynajmniej ubezpieczenie AC. Następnie trzeba regularnie dbać o stan auta. Okresowe przeglądy, większe i mniejsze naprawy, wymiana opon, a także wydatki związane z wizytami w myjni, dokupowaniem środków autodetailingowych itp. to jedynie kilka kwestii. Niektórzy decydują się np. zamontować instalacje LPG lub jeszcze na inne sposoby zmodyfikować pojazd.

Do wszystkich tych kosztów trzeba też oczywiście doliczyć te najbardziej prozaiczne, czyli tankowanie. Średnie spalanie auta ma duży wpływ na to, ile wynosi miesięczny koszt jego utrzymania. Aspekt ten jest ważny nie tylko dla właściciela pojazdu, ale też kupców (jeśli chce się później sprzedać auto). Nie bez znaczenia jest także dla towarzystw, które biorą ten parametr pod uwagę podczas obliczania wysokości składki za ubezpieczenia NNW, OC, AC, Assistance itp. Warto mieć świadomość tego, ile „pali” posiadany samochód!

Obliczanie średniego spalania auta – jak to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta opiera się na dwukrotnym zatankowaniu zbiornika paliwa do pełna. Oczywiście, do tego celu powinno wybrać się certyfikowane, znane stacje – a najlepiej jedną i tą samą. Przy tym trzeba się upewnić, że rzeczywiście całkowicie napełniło się bak – czasem czujniki reagują nieco zbyt szybko. Następnie należy wyzerować licznik dziennego przebiegu lub spisać stan licznika ogólnego.

By sprawdzić spalanie, trzeba po prostu wyruszyć w trasę. Im dłuższa, tym „pomiar” będzie dokładniejszy. Powinno się pokonać przynajmniej 100 km, ale najrozsądniej jest osiągnąć poziom rezerwy. Przy okazji sprawdzi się, ile zostaje w baku, gdy auto wyświetla kontrolkę niskiego poziomu paliwa. Oczywiście, trzeba przy tym być ostrożnym, by się nie zapomnieć i nie skończyć z pustym bakiem. Jeśli nie ma się ubezpieczenia Assistance, konieczne będzie wezwanie płatnej pomocy lub skorzystanie z uprzejmości przejeżdżających kierowców.

Po wykonaniu testu terenowego należy się znów udać na tę samą stację, by ponownie zatankować do pełna. Tym razem należy spisać ilość wlanego paliwa oraz liczbę pokonanych kilometrów. Na podstawie tych danych można wykonać obliczanie średniego spalania auta. Wystarczy zwykła proporcja – skoro na X kilometrów zużyte zostało Y paliwa, bez problemu da się sprawdzić, ile spala się na 100 km. W tym celu trzeba pomnożyć Y litrów razy 100 km, a otrzymany wynik podzielić przez X km.

Jak zmniejszyć wydatki na samochód?

Jak zmniejszyć wydatki na samochód?

Wielu kierowców stara się maksymalnie zmniejszyć wydatki na samochód. Niektórzy wykupują jedynie najtańsze OC, ponieważ z oszczędności rezygnują z innych polis. Nie jest to jednak dobre podejście. Na rynku można znaleźć wiele przystępnych cenowo pakietów. Z pomocą formularza dostępnego na naszej stronie szybko i wygodnie znajdziesz najbardziej opłacalną ofertę. Na podstawie wpisanych przez Ciebie danych kierowcy oraz samochodu nasz kalkulator OC AC obliczy ceny składek, po czym uszereguje najlepsze opcje od znanych ubezpieczalni. Za pomocą kilku kliknięć możesz je uważnie porównać i wybrać pakiet, który Ci najbardziej odpowiada!

Obliczanie średniego spalania auta pomoże Ci ocenić, ile dokładnie wydajesz na paliwo. Jeśli chcesz jeszcze zmniejszyć koszty utrzymania samochodu, postaraj się znaleźć korzystne ubezpieczenie. Porównaj oferty od znanych towarzystw, by znaleźć opcję tańszą nawet o kilkaset złotych!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ceny paliw w Polsce i w Europie – jak kształtują się trendy?

Ceny paliw w Polsce i w Europie – jak kształtują się trendy?

Kierowco, sprawdź, jakie są ceny paliw w Polsce na początku 2019 roku. Z tego artykułu dowiesz się, jakie ceny obowiązywały w ostatnich dniach grudnia 2018 roku i poznasz najnowsze rokowania. Czy wiesz już, dlaczego prognozowana jest podwyżka cen […]

więcej
Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje […]

więcej
Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

Samochody terenowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ świetnie sprawdzają się w zasadzie na wszystkich drogach. Uznaje się je za bezpieczne, wygodne w prowadzeniu i mało problematyczne. Czy ubezpieczyciele są tego samego zdania? Sprawdziliśmy, ile kosztuje AC i Assistance […]

więcej
Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Chociaż zapięcie pasów jest absolutnie podstawową zasadą bezpieczeństwa podczas jazdy, wiele osób i tak ją ignoruje. Pośpiech, zapominalstwo czy pobłażliwość mogą doprowadzić do tragedii. Z tego względu tak skrajna nieodpowiedzialność jest surowo karana. Wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami wiąże […]

więcej