Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego samochodu. Jak ją sprawdzić? Wyjaśniamy na czym polega obliczanie średniego spalania auta!

Na utrzymanie samochodu składa się wiele wydatków. Kierowca musi m.in. wymieniać części eksploatacyjne (np. filtry), płacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC, a także regularnie tankować. W związku z tym, określone modele są bardziej lub mniej ekonomiczne. Zastanawiasz się, ile dokładnie kosztuje Cię Twoje auto? Dowiedz się, jak wykonuje się obliczanie średniego spalania auta!

Dlaczego warto obliczyć średnie spalanie auta?

Dlaczego warto obliczyć średnie spalanie auta?

Posiadanie samochodu generuje wiele różnych kosztów. Gdy zakupi się nowy lub używany pojazd, trzeba go przede wszystkim zarejestrować oraz wykupić polisę komunikacyjną. Chociaż obowiązkowe jest tylko OC, większość kierowców decyduje się na pakiety zawierające jeszcze przynajmniej ubezpieczenie AC. Następnie trzeba regularnie dbać o stan auta. Okresowe przeglądy, większe i mniejsze naprawy, wymiana opon, a także wydatki związane z wizytami w myjni, dokupowaniem środków autodetailingowych itp. to jedynie kilka kwestii. Niektórzy decydują się np. zamontować instalacje LPG lub jeszcze na inne sposoby zmodyfikować pojazd.

Do wszystkich tych kosztów trzeba też oczywiście doliczyć te najbardziej prozaiczne, czyli tankowanie. Średnie spalanie auta ma duży wpływ na to, ile wynosi miesięczny koszt jego utrzymania. Aspekt ten jest ważny nie tylko dla właściciela pojazdu, ale też kupców (jeśli chce się później sprzedać auto). Nie bez znaczenia jest także dla towarzystw, które biorą ten parametr pod uwagę podczas obliczania wysokości składki za ubezpieczenia NNW, OC, AC, Assistance itp. Warto mieć świadomość tego, ile „pali” posiadany samochód!

Obliczanie średniego spalania auta – jak to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta opiera się na dwukrotnym zatankowaniu zbiornika paliwa do pełna. Oczywiście, do tego celu powinno wybrać się certyfikowane, znane stacje – a najlepiej jedną i tą samą. Przy tym trzeba się upewnić, że rzeczywiście całkowicie napełniło się bak – czasem czujniki reagują nieco zbyt szybko. Następnie należy wyzerować licznik dziennego przebiegu lub spisać stan licznika ogólnego.

By sprawdzić spalanie, trzeba po prostu wyruszyć w trasę. Im dłuższa, tym „pomiar” będzie dokładniejszy. Powinno się pokonać przynajmniej 100 km, ale najrozsądniej jest osiągnąć poziom rezerwy. Przy okazji sprawdzi się, ile zostaje w baku, gdy auto wyświetla kontrolkę niskiego poziomu paliwa. Oczywiście, trzeba przy tym być ostrożnym, by się nie zapomnieć i nie skończyć z pustym bakiem. Jeśli nie ma się ubezpieczenia Assistance, konieczne będzie wezwanie płatnej pomocy lub skorzystanie z uprzejmości przejeżdżających kierowców.

Po wykonaniu testu terenowego należy się znów udać na tę samą stację, by ponownie zatankować do pełna. Tym razem należy spisać ilość wlanego paliwa oraz liczbę pokonanych kilometrów. Na podstawie tych danych można wykonać obliczanie średniego spalania auta. Wystarczy zwykła proporcja – skoro na X kilometrów zużyte zostało Y paliwa, bez problemu da się sprawdzić, ile spala się na 100 km. W tym celu trzeba pomnożyć Y litrów razy 100 km, a otrzymany wynik podzielić przez X km.

Jak zmniejszyć wydatki na samochód?

Jak zmniejszyć wydatki na samochód?

Wielu kierowców stara się maksymalnie zmniejszyć wydatki na samochód. Niektórzy wykupują jedynie najtańsze OC, ponieważ z oszczędności rezygnują z innych polis. Nie jest to jednak dobre podejście. Na rynku można znaleźć wiele przystępnych cenowo pakietów. Z pomocą formularza dostępnego na naszej stronie szybko i wygodnie znajdziesz najbardziej opłacalną ofertę. Na podstawie wpisanych przez Ciebie danych kierowcy oraz samochodu nasz kalkulator OC AC obliczy ceny składek, po czym uszereguje najlepsze opcje od znanych ubezpieczalni. Za pomocą kilku kliknięć możesz je uważnie porównać i wybrać pakiet, który Ci najbardziej odpowiada!

Obliczanie średniego spalania auta pomoże Ci ocenić, ile dokładnie wydajesz na paliwo. Jeśli chcesz jeszcze zmniejszyć koszty utrzymania samochodu, postaraj się znaleźć korzystne ubezpieczenie. Porównaj oferty od znanych towarzystw, by znaleźć opcję tańszą nawet o kilkaset złotych!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Lśniący, wypielęgnowany samochód jest prawdziwą wizytówką jego właściciela. O auto powinno się jednak dbać nie tylko ze względów wizualnych. Regularne czyszczenie i konserwacja pomagają na dłużej zachować dobrą kondycję pojazdu, co ma wpływ na jego wartość rynkową. Przedstawiamy […]

więcej
Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2024 roku?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2024 roku?

Polscy kierowcy muszą zgodnie z przepisami posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, a także ubezpieczenie OC. Czy jednak są zobowiązani do zabierania ich za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu? Wyjaśniamy, jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie […]

więcej
Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Zgubiona karta pojazdu? To nie koniec świata. Choć ten „akt urodzenia” samochodu to dokument niezbędny w sprawach urzędowych, na co dzień jest mało przydatny. Co jednak zrobić, gdy zgubisz kartę pojazdu? Jakie są tego konsekwencje? Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Zmiana liczby przejechanych kilometrów jest jednym z najpowszechniejszych oszustw stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców samochodów. Od zeszłego roku takie działanie zostało w końcu ujęte w zapisach prawa. Od 25 maja 2019 roku krętacze narażają się na poważne konsekwencje. Wyjaśniamy, […]

więcej