Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Zmiana liczby przejechanych kilometrów jest jednym z najpowszechniejszych oszustw stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców samochodów. Od zeszłego roku takie działanie zostało w końcu ujęte w zapisach prawa. Od 25 maja 2019 roku krętacze narażają się na poważne konsekwencje. Wyjaśniamy, jakie kary grożą za cofanie licznika!

Przebieg jest jednym z kryteriów, które pozwala ocenić stan zużycia pojazdu. Im jest wyższy, tym auto jest bardziej wyeksploatowane i mniej warte. Z tego względu nieetyczni sprzedawcy nielegalnie zmniejszają tę wartość lub wymieniają urządzenia na nowe, zatajając rzeczywisty stan pojazdu. Przyłapałeś kogoś na takim działaniu? Dowiedz się, jakie kary grożą za cofanie licznika!

Co oznacza cofanie licznika?

Dawniej sprzedawcy używanych aut nagminnie „przekręcali” lub „cofali” liczniki, co oznacza, że zmieniali wyświetlaną przez nich wartość. Zabieg ten nie jest trudny. Po wprowadzeniu elektronicznych odpowiedników jest wręcz jeszcze łatwiejszy. Wystarczy dostęp do specjalnych urządzeń diagnostycznych. Czasem zdarza się, że program się zepsuje i np. licznik przestanie naliczać kilometry. Wtedy w warsztacie mechanik może po jego naprawie ustawić prawidłową liczbę. Skoro jest możliwy taki zabieg, równie dobrze można poprosić znajomego fachowca (lub nielegalnie opłaconego) o wpisanie o wiele niższej wartości.

Co oznacza cofanie licznika?

Dawniej nie przewidywano żadnych kar za cofanie licznika. Nieuczciwi handlarze przekręcali je nagminnie, sprzedając wyeksploatowane auta jako „wykorzystywane przez starszą osobę do wyjazdów na zakupy”. Wiele niedoświadczonych osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z ryzyka. Oszustwo często zostaje wykryte dopiero po długim czasie, gdy auto zdecydowanie wykazuje gorszą kondycję.

Niektórzy stosowali też takie zabiegi, by np. uzyskać możliwie najtańsze OC. Towarzystwa obliczają wysokość składek za polisy na podstawie danych nie tylko kierowcy, ale też auta. Pojazd w lepszej kondycji ma szanse na tańsze ubezpieczenie OC.

Jakie kary grożą za cofanie licznika? Jak sprawdzić, czy licznik jest cofnięty?

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawa o ruchu drogowym i ustawy Kodeksu karnego, za każde cofnięcie licznika grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jest ona nakładana nie tylko na oszusta, ale też mechanika, który wykonał ten zabieg.

Jeśli chcesz sprzedać samochód i przeszedł Ci przez myśl pomysł o przekręcaniu licznika, natychmiast o tym zapomnij! Nawet w przypadku przewinienia drobniejszej wagi można zapłacić wysoką grzywnę. Taka kara rzutuje także na historię kierowcy i może odbić się np. na cenie składek za OC oraz dodatkowych polis, takich jak ubezpieczenie AC.

Chcesz właśnie kupić używany samochód, ale podejrzewasz, że ma cofnięty licznik? Koniecznie musisz to sprawdzić. Pomoże Ci w tym portal Historia Pojazdu, udostępniający informacje z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Niedopilnowanie tego może skończyć się nawet tragicznie. Wyeksploatowany samochód jest o wiele bardziej narażony na awarie, a co za tym idzie – jest potencjalnie niebezpieczny. Wtedy warto pomyśleć np. o dokupieniu dodatkowego ubezpieczenia NNW. Jeśli więc przyłapałeś sprzedawcę na tym, że przekręcił licznik, powinieneś to zgłosić na policję, a oszusta podać do sądu. W ten sposób możesz odzyskać koszty, na które Cię naraził.

Kiedy można legalnie wymienić drogomierz?

Kiedy można legalnie wymienić drogomierz?

Oczywiście są sytuacje, w których trzeba wymienić licznik w samochodzie. Jest to konieczne w chwili, gdy przestał działać lub gdy znajdował się w części pojazdu, którą trzeba było zastąpić nową, np. po wypadku. By uniknąć nadużyć, zgodnie z nowelizacją taki zabieg trzeba odpowiednio udokumentować. Po wymianie w ciągu 14 dni trzeba stawić się w najbliższej stacji kontroli pojazdów, w celu wykonania odczytu nowego licznika. Następnie trzeba złożyć specjalne oświadczenie w wydziale komunikacji. W przeciwnym razie można narazić się na grzywnę o wysokości nawet 3 tysięcy złotych!

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie?

Okazało się, że kupiłeś samochód z przekręconym licznikiem? Jeśli mimo to chcesz z niego korzystać, koniecznie powinieneś zainwestować w dobre polisy. Przy takim pojeździe szczególnie warto zwrócić uwagę na oferty zawierające ubezpieczenia Assistance. Takie pakiety są jednak odpowiednio droższe. By znaleźć najbardziej opłacalną opcję, trzeba zrobić dokładny research. Nie musisz jednak spędzać godzin przed komputerem na poszukiwaniach idealnej oferty! Korzystając z naszej porównywarki możesz znaleźć idealny wariant w kilka minut! Wystarczy wypełnić krótki formularz on-line. Nasz kalkulator OC AC w mniej niż minutę oblicza ceny składek, więc można od razu wybrać najbardziej opłacalną opcję!

Pomimo tego, jakie kary grożą za cofanie licznika, wielu sprzedawców nadal decyduje się na takie nielegalne praktyki. Zanim kupisz używany samochód, koniecznie sprawdź jego historię! Jeśli zaś już dałeś się nabrać, zgłoś całą sprawę na policję i zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Chociaż w Polsce zdecydowanie najpopularniejsze są samochody na benzynę, sporo kierowców posiada pojazdy elektryczne, na gaz lub z silnikiem typu diesel. Różnica pomiędzy poszczególnymi typami napędu jest znaczna, dlatego kwestia ta jest oczywiście brana pod uwagę podczas obliczania […]

więcej
Jazda po oblodzonej drodze – jak bezpiecznie prowadzić?

Jazda po oblodzonej drodze – jak bezpiecznie prowadzić?

Zima jest bardzo trudnym okresem dla kierowców. Warunki na drodze są wyjątkowo ryzykowne, szczególnie gdy pojawią się pierwsze przymrozki. W takich okolicznościach należy przede wszystkim skupić się na tym, by bezpiecznie prowadzić. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać jazda po […]

więcej
Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Szczególnie w firmach leasing samochodowy jest popularnym sposobem uzyskania możliwości korzystania z samochodów, czy maszyn. Pozwala to z jednej strony uzyskać niezbędny sprzęt, a z drugiej strony można ograniczyć konieczność inwestowania nadmiernie dużych środków finansowych w krótkim czasie. […]

więcej
Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Zobacz przygotowane przez nas propozycje idealnych pierwszych samochodów dla młodych kierowców, by wybrać właściwy model i zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC. Poznaj również czynniki, które sprawiają, że są to dobre auta dla młodego kierowcy. Zdobądź wiedzę dotyczącą aspektów, […]

więcej