Narty w Alpach – jak przygotować się do zimowego wyjazdu?

Narty w Alpach – jak przygotować się do zimowego wyjazdu?

5/5 - (Ocen: 2)

Kup ubezpieczenie turystyczne

Planujesz w tym roku wybrać się na narty? Marzą Ci się dalekie wyjazdy do zagranicznych kurortów, ale wciąż nie wiesz, który wybrać? Jeżeli w kręgu Twoich zainteresowań są Alpy, narty tutaj mogą okazać się najlepszą decyzją. Na narty w Alpach można wyjechać do różnych miejsc. Jednak wybierz mądrze kraj, do którego pojedziesz. Masz cztery możliwości – Francję, Włochy, Szwajcarię oraz Austrię.

Alpy to rozległe góry, które leżą na powierzchni 4 sąsiadujących ze sobą państw – Szwajcarii, Francji, Włoch oraz Austrii. Pierwsze 2 oferują drogie i luksusowe kurorty dla narciarzy. Jeżeli jest to Twoja pierwsza wyprawa, skorzystaj z budżetowych ofert, które nie są wcale gorsze od ośrodków w Szwajcarii. Zobacz, jak zaplanować wyjazd na narty w Alpy!

Wybór idealnego miejsca na narty w Alpach

Gdzie na narty w Alpy?

Oto jedno z trudniejszych pytań! Każdy wyjazd na narty to drenaż naszego portfela – należy zakupić odpowiednią odzież, sprzęt, dojechać i wykupić noclegi. Nie wspominamy o skipassach czy wyżywieniu. Dlatego, aby ograniczyć koszty warto sprawdzić ceny w każdym z państw. Dobrą zasadą jest wybór niskiego sezonu, w którym też są dobre warunki do szusowania. Można wówczas skorzystać z wielu promocji i specjalnych ofert.

Narciarskie ośrodki w Alpach: Francja, Szwajcaria, Włochy 

Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem na narty w Alpy, pamiętaj, że kurorty włoskie, szwajcarskie i francuskie różnią się między innymi ceną. Najdroższe są oczywiście te w Szwajcarii – wiele z nich to naprawdę luksusowe miejsca. Pod względem cenowym najbardziej atrakcyjnie wypadają miejsca na mapie Włoch. Jeśli chodzi o poziom przygotowania tras, to w każdym z tych państw stoi on na naprawdę wysokim poziomie. Podobnie jest, jeśli chodzi o bazę noclegową.

Najlepsze trasy narciarskie w Alpach 

Do jednych z najlepszych tras narciarskich w Alpach zalicza się między inny:

 • Kandahar w Garmisch-Partenkirchen – jeśli uwielbiasz naprawdę strome zbocza, na tej trasie poczujesz się doskonale. Nachylenie na tym stoku określane jest na poziomie 92%. Co to oznacza w praktyce? Jest to trasa dla naprawdę odważnych!
 • Streif w Kitzbuehel – to kolejna strona i zawsze świetnie przygotowana trasa, na której można rozwinąć prędkość dochodzącą nawet do 150 kilometrów na godzinę.
 • Lauberhorn – to trasa położona w Szwajcarii, jej długość to aż 4,5 kilometra. Organizowane są na niej zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Tras, które w Alpach zasługują na uwagę jest oczywiście dużo więcej. Te to jedynie niewielki wycinek tego, co znajdą miłośnicy białego szaleństwa na alpejskiej mapie.

Porównanie kosztów: Gdzie najtaniej na narty w Alpach? 

Tak, jak wspomnieliśmy, najdroższa jest Szwajcaria. Pod względem cenowym najbardziej atrakcyjnie przedstawiają się Włochy oraz Austria.

Gdzie najlepiej na narty w Alpy?

To, jakie wybrać miejsce docelowe na wyjazd na narty w Alpy zależy od wielu czynników. Wiele osób bierze pod uwagę głównie na kwestie finansowe, które faktycznie w krajach alpejskich są bardzo zróżnicowane. W krajach docelowych, takich jak Szwajcaria, Francja, czy Włochy jest wiele bardzo drogich kurortów, jednak można tam znaleźć również miejsca, które pod względem cenowym nie wypadają dużo drożej niż te w Polsce czy na Słowacji. Wyjazd na narty Włochy nie musi więc być dużo droższy, a główną różnicą jest to, że nieco zwiększają się koszty samego transportu, gdyż trzeba przebyć ponad 1000 km. By uchronić się przed dodatkowymi i nieprzewidzianymi kosztami, warto mieć ubezpieczenie w góry.

Pamiętaj też, że nie każda „superoferta”, taką właśnie jest. Przeanalizuj ceny pakietów – nocleg + skipass. Często bywa tak, że zakup skipassa przez Internet i rezerwacja noclegu na booking.com może okazać się lepsza pod względem finansowym. Jedziesz na narty z dziećmi? Wiele ośrodków nie pobiera za nie opłat, nawet do 10 roku życia! Przeanalizuj oferty i spróbuj już tutaj dokonać pierwszych oszczędności.

A skoro już przy nich jesteśmy, staraj się „myśleć do przodu”. Co mamy na myśli? Ubezpieczenie na wyjazd. Niezależnie od destynacji, w krajach europejskich nasze ubezpieczenie z ZUSu nie zawsze obejmuje wszystkie zdarzenia – szczególnie te zagrażające życiu czy ratownictwo. Wylot śmigłowca to koszt nawet 10 000 EUR!

Dlatego ubezpieczenie na narty jest dobrą praktyką. Polisa to wydatek kilku złotych dziennie, a daje naprawdę duże poczucie bezpieczeństwa. Porównywarka ubezpieczeń turystycznych pomoże w wyborze najkorzystniejszej oferty. Upewnij się tylko, czy kwoty gwarantowane są w stanie objąć koszt usług medycznych na terenie kraju, do którego jedziesz. Ubezpieczenie na wakacje powinno obejmować przede wszystkim koszty leczenia, ratownictwo, NNW oraz OC w razie wypadku na stoku z udziałem innych osób.

Gdzie najbliżej na narty Alpy?

Gdzie wyjechać na narty w Alpy to jedno z najczęstszych pytań. Jeśli zależy Ci na stosunkowo niewielkiej odległości od Polski, postaw na Austrię. Ośrodki w Szwajcarii, a także we Włoszech są położone nieco dalej, ale dostać możesz się do nich samolotem. 

Alpy włoskie – słońce i śnieg w jednym

Alpy włoskie – słońce i śnieg w jednym

Wybierasz się na urlop z dziećmi bądź rodzicami / dziadkami? Włochy to świetna destynacja. Po szaleństwach na śniegu, możecie wyskoczyć na pizzę i bombardino. Ośrodki narciarskie są tutaj świetnie przystosowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Zastanawiasz się gdzie wyjechać na narty do Włoch? Najmodniejszym kurortem jest ten w Livigno. To istna mekka sportów zimowych, ale i stosunkowo drogie miejsce. Skorzystaj z ofert innych kurortów, położonych w bliskiej odległości, a zobaczysz, że jeden dzień na nartach w Alpach może kosztować mniej niż 50 EUR od osoby (wliczając hotel, wyżywienie i trasy).

Zobacz również: Ubezpieczenie na narty Włochy.

Gdzie na narty do Austrii?

Kolejnym krajem, który dysponuje trasami dla narciarzy jest Austria. Jeśli chcesz, aby wyjazd był możliwie jak najtańszy, zdecyduj się na pobyt pod koniec sezonu. W tym okresie ceny są niższe, turystów jest mniej, a warunki są nadal bardzo dobre. Najlepiej jest unikać rezerwacji w okresie stycznia i lutego, ponieważ pogoda bywa tutaj kapryśna.

Alpy austriackie to przede wszystkim Dachstein West – można skorzystać z oferty nowoczesnych domków, z których rozpościerają się malownicze widoki na jezioro czy góry. Ceny są niezwykle zróżnicowane, jednak za tygodniowy pobyt dwóch osób możesz zapłacić ok. 2 000 złotych (na początku marca). Pamiętaj, że sezon w tym regionie trwa nawet do maja, a im bliżej wakacji, tym taniej!

Jak widać, narty w Alpach to świetna propozycja dla osób, które chcą choć raz spróbować sportów zimowych. Doświadczeni również znajdą tutaj ofertę dopasowaną do ich potrzeb. W Alpach nie brakuje trudnych, jak i bardzo prostych szlaków. Jednak pamiętaj, aby przed wyjazdem dobrze się przygotować – zarówno pod kątem sprawności technicznej sprzętu czy samochodu, jak i pod kątem formalnym, kupując ubezpieczenie turystyczne.

Ile kosztuje wyjazd na narty w Alpy?

Pytanie o to, ile kosztuje wyjazd w Alpy, zadawane jest bardzo często. Niestety, prostej odpowiedzi na nie nie ma, gdyż rozrzut cenowy jest ogromny i zależy od miejsca. Najważniejszą informacją jest to, że można znaleźć ośrodki, które nie są dużo droższe, niż te zlokalizowane w Polsce. Zarówno włoskie, szwajcarskie, jak i austriackie ośrodki narciarskie są świetnie rozbudowane. Warto więc ponieść nieco większy koszt urlopu niż tego spędzonego w Polsce.

Przygotowanie wyprawy narciarskiej do Alp 

Pamiętaj, że w dużej mierze od stanu sprzętu, zależy Twoje bezpieczeństwo, dlatego tak ważne jest, aby przed wyjazdem na narty zadbać o jego odpowiednie przygotowanie. Dobrym krokiem jest niewątpliwie oddanie nart do serwisu. Poproś nie tylko o odpowiednie naostrzenie krawędzi i zadbanie o ślizgu, ale również ustawienie wiązań. Zaopatrz się w dobry środek do smarowania nart, po który będziesz mógł sięgnąć na stoku. Nie zapominaj, że musi on być dopasowany do warunków śniegowych. Po inny preparat sięgniesz, gdy śnieg będzie zmrożony, a inny sprawdzi się wówczas, gdy będzie on mokry. Pakując się, włóż do walizki kask.

Wybór perfekcyjnego noclegu 

Planując wyjazd na narty w Alpy, musisz zadbać również o odpowiednie miejsce noclegowe. Wybierać możesz spośród wielu hoteli stojących na naprawdę wysokim poziomie, pensjonatów, a także schronisk górskich. Pamiętaj, aby rezerwację zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem – im później, tym mniejszy wybór i wyższe ceny.

Transport na stoki: Jak uniknąć korków? 

Jeśli chcesz uniknąć korków podczas dojazdu na stoki, wybierz się na nie zaraz po śniadaniu. Postaw na szybki posiłek, błyskawicznie się ubierz i czekaj na odpowiedniego busa. Dzięki temu unikniesz długiego czekania na przejazd.

Czego nie zapomnieć, zabierając na narty w Alpach? 

Jeśli chcesz, aby Twój alpejski urlop był naprawdę udany, pamiętaj przede wszystkim o ciepłej odzieży odpowiedniej na narty. Powinna zapewniać Ci komfort termiczny, a jednocześnie nie krępować ruchów. Ważne jest, aby nie przemakała. W walizce musi znaleźć się krem z filtrem. Nie zapominaj, że w alpejskich kurortach często świeci słońce, które zimą również opala (ba! Często nawet mocniej niż latem!).

Porównanie ofert rodzinnych ośrodków narciarskich w Alpach 

Najpopularniejsze ośrodki rodzinne w Alpach to między innymi:

 • Dachstein West – to ośrodek, który w przypadku rodzin z dziećmi sprawdza się świetnie. Oferuje przeszło 140 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Nie brakuje tu tych niebieskich, które odpowiednie są dla najmłodszych narciarzy. Zadbano o ośle łączki wyposażone w magiczne dywany. Rodzice bez problemu znajdą odpowiedniego dla swojej pociechy instruktora.
 • La Rosiere – ten położony we Francji ośrodek powszechnie uznawany jest za jeden z najlepszych dla rodzin z dziećmi. Co ważne, świetnie poczują się tutaj również rodzice. Do dyspozycji narciarzy jest aż 160 kilometrów tras, które są naprawdę świetnie przygotowane. Na szczególną uwagę zasługuje trasa „Yeti village”, w której pierwsze kroki na nartach mogą stawiać już 3 – latki.
 • Serfaus Fiss Ladis – to miejsce znajdujące się na mapie Austrii. Trasy są tutaj szerokie, a wyciągi naprawdę wygodne. Nie brakuje tu szkółek narciarskich, w których mogą uczyć się dzieci bez względu na poziom zaawansowania. Wyposażone są one w wiele rozwiązań, które sprawiają, że jazda na nartach jest dla dzieci jeszcze bardziej atrakcyjna. Ciekawostką jest fakt, że działają tu dwie szkoły, które zatrudniają instruktorów mówiących po polsku.

Działania dla dzieci poza stokiem 

Alpejskie ośrodki narciarskie zachwycają nie tylko świetnie przygotowanymi stokami, ale również infrastrukturą dodatkową, która obejmuje również atrakcje odpowiednie dla dzieci. Rodzice, którzy po pobycie na stoku nie chcą spędzać z dziećmi czasu w hotelowym pokoju mogą udać się na jedno z wielu lodowisk. To świetna alternatywa dla jazdy na nartach. Nie można zapominać o kinach, w których z pewnością uda znaleźć się coś odpowiedniego dla pociech. Dużą atrakcją dla dzieciaków mogą być również przejażdżki psimi zaprzęgami oraz skuterami śnieżnymi (oczywiście jako pasażerowie).

Zniżki i promocje dla rodzin: Jak zaoszczędzić na feriach w Alpach? 

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój zimowy urlop nie nadszarpnął nadmiernie domowego budżetu, śledź na bieżąco oferty. W wielu ośrodkach narciarskich dostępne są zniżki i promocje dla rodzin. Liczyć można na karnety w korzystniejszych cenach, zdarzają się okazje na noclegi.

Które ośrodki narciarskie w Alpach oferują nocną jazdę na nartach? 

Po zmroku na nartach możesz jeździć między innymi w 4 ośrodkach:

 • Bergeralm – Wipptal ;
 • Kitzbühel i Kirchberg ;
 • Rosshütte;
 • Serfaus-Fiss-Ladis.

Ośrodki z basenem i sauną: Po nartach relax 

Kurorty narciarskie, w których znaleźć można basen bądź saunę dostępne są praktycznie w całych Alpach. Znajdziesz je między innymi w Livigno, a więc sercu włoskich Alp. Również w austriackim Innsbrucku uda Ci się znaleźć odpowiednie miejsce na relaks.

Czy darmowy skibus to standard w Alpach? 

W wielu alpejskich ośrodkach narciarskich z hotelu dostaniesz się na stok, korzystając z bezpłatnego skibusa. To wygodna opcja, która pozwala Ci zaoszczędzić czas, a także pieniądze. Nie musisz martwić się, gdzie zaparkować własne auto.

Czy warto zdecydować się na wyjazd w niskim sezonie? 

Alpy to region, w którym sezon narciarski trwa naprawdę długo – w wielu miejscach rozpoczyna się już w listopadzie, a kończy dopiero w kwietniu bądź maju. Wysoki sezon przypada na czas od grudnia do lutego. Decydując się na wyjazd w niskim sezonie, a więc na przykład w listopadzie czy marcu, nie musisz martwić się o warunki śniegowe. Na ogół są one naprawdę dobrze. Co więcej, najlepsze ośrodki wyposażone są w system naśnieżania, co sprawia, że nawet w przypadku braku dostatecznej naturalnej pokrywy śnieżnej można cieszyć się białym szaleństwem.

Jakie ośrodki narciarskie oferują najdłuższy sezon narciarski? 

Na naprawdę długi sezon możesz liczyć między innymi w Solden, gdzie na nartach możesz jeździć już w listopadzie. Pamiętaj, że na słynny lodowiec Hintertux możesz wybrać się przez cały rok – to miejsce mogące pochwalić się tak naprawdę niekończącym się sezonem narciarskim.

Aktualizacje warunków śniegowych: Jak sprawdzić najświeższe informacje? 

Najrozsądniej jest korzystać ze stron internetowych poszczególnych kurortów. Publikują one na bieżąco informacje dotyczące warunków śniegowych panujących w danym miejscu.

Bezpieczeństwo narciarskie w Alpach 

Planując wyjazd na narty, nie zapomnij o zakupie polisy, która zapewni Ci pomoc w razie wypadku. Narciarstwo to dynamiczny sport, co oznacza, że na stoku może dochodzić do różnego rodzaju urazów. Aby nie martwić się ewentualnymi kosztami leczenia czy transportu medycznego do kraju, należy mieć odpowiednie ubezpieczenie.

Wyjazd na narty w Alpy to nie tylko koszt wyjazdu, ale też wyposażenia się w odpowiedni sprzęt, który na ogół jest dość drogi.  Warto więc się ubezpieczyć od jego kradzieży, zgubienia na lotnisku lub zniszczenia. Tego typu polisy turystyczne można znaleźć na Kioskpolis.pl, tak samo jak ubezpieczenie na narty.

Porady na temat bezpiecznej jazdy 

Na stokach narciarskich w Alpach obowiązują zasady FIS dotyczące poruszania się na stokach. Zgodnie z nimi każdy narciarz zobowiązany jest do dostosowania prędkości jazdy zarówno do własnych umiejętności, warunków śniegowych, jak i zatłoczenia stoku. Wjeżdżając na stok, należy zachować szczególną ostrożność. Ważne jest, aby zatrzymywać się na skraju trasy – nie należy robić tego na środku. Mogłoby to bowiem spowodować duże zagrożenie. Bezwzględnie należy stosować się do wszystkich znaków znajdujących się na stoku.

Atrakcje turystyczne poza stokiem: Co robić, kiedy nie ma śniegu? 

Kurorty narciarskie w Alpach to nie tylko narty. Jeśli zdarzy się tak, że w czasie Twojego urlop warstwa śniegu będzie zbyt mała, możesz wybrać się na pieszą wycieczkę po okolicznych trasach turystycznych. Pamiętaj, że Alpy to jedne z piękniejszych gór na świecie, co oznacza, że tutejsze widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Nie zapominaj o bogatej ofercie spa&wellness – to świetny sposób na wypoczynek i relaks.

Jedzenie i picie: Najlepsze restauracje i bary w Alpach 

W alpejskich ośrodkach narciarskich nie brakuje restauracji i barów serwujących miejscowe przysmaki. Do tych, które warto odwiedzić zalicza się między innymi:

 • Mooserwirt w St. Anton – to jeden z barów apres ski. Może on pochwalić się wieloletnią tradycją.
 • Goassstall w Hinterglemm – serwowane jest tutaj wyborne piwo. Ogromną atrakcją tego miejsca są…kozy!
 • Schaufelspitzn – to jedna z najbardziej luksusowych, a zarazem najlepszych restauracji w Alpach. Położona jest na wysokości blisko 3000 metrów nad poziomem morza. Skosztować można tutaj między innymi wyśmienitych lodów karmelowo – bananowych.

Zakupy w Alpach: Gdzie szukać najlepszych ofert? 

Jeśli w czasie zimowego urlopu, planujesz robić zakupy, pamiętaj, że świetnym miejscem jest Livigno. Na jego terenie obowiązuje bowiem strefa bezcłowa, co oznacza, że zakupy tutaj są niezwykle atrakcyjne pod względem cenowym. Korzystne oferty znajdziesz również w innych kurortach – pamiętaj jednak, aby wybierać miejsca nieco oddalone od turystycznego centrum.

Podsumowanie: Na co zwracać uwagę, planując wyjazd na narty w Alpach? 

Od A do Z: Kluczowe elementy udanego wyjazdu w Alpy 

Podstawą każdego udanego wyjazdu – nie tylko tego w Alpy – jest odpowiednie przygotowanie. To właśnie dlatego warto z odpowiednim wyprzedzeniem stworzyć plan zimowego wypoczynku. Zastanów się, gdzie chcesz pojechać, a następnie zrób rezerwację. Pamiętaj, że im później, tym wybór ofert może być mniejszy. Aby spakować do walizki wszystko, co potrzebne, zrób listę, wpisując na nią najważniejsze rzeczy. Pakując się, wykreślaj to, co już udało Ci się schować. Nie zapomnij o odpowiednim towarzystwie oraz świetnym nastroju.

Fałszywe oszczędności: Co można pominąć, a na czym nie warto oszczędzać? 

Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz wynająć apartament z aneksem kuchenny, rezygnując z gotowych posiłków. Pamiętaj jednak, aby przynajmniej część żywności zabrać ze sobą – niektóre produkty we Włoszech, Austrii, Francji czy Szwajcarii mogą być droższe niż w Polsce. Nigdy natomiast nie oszczędzaj na przygotowaniu nart do sezonu. Od tego zależy nie tylko przyjemność z jazdy, ale również Twoje bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo przede wszystkim: Przypomnienie o kluczowych zasadach bezpiecznej jazdy na nartach 

Zawsze zjeżdżaj z prędkością adekwatną do Twoich umiejętności, warunków śniegowych oraz ilości ludzi na stoku. Nigdy nie zatrzymuj się na środku trasy, a wjeżdżając na stok, upewnij się, czy nikomu nie zajedziesz drogi. Na głowie zawsze miej kask.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kierunek Słowacja – narty i snowboard [SEZON 2023/2024]

Kierunek Słowacja – narty i snowboard [SEZON 2023/2024]

Narciarze już odliczają dni do rozpoczęcia sezonu na szusowanie. Za moment będą mogli cieszyć się białym szaleństwem. Jednak powstaje pewne pytanie – jaki ośrodek wybrać? Wyciągi narciarskie na Słowacji są dla Polaków bardzo kuszące – długie stoki i […]

więcej
Wypadek na nartach – co robić?

Wypadek na nartach – co robić?

Nawet jeśli szusujesz na nartach z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, możesz stać się uczestnikiem wypadku – w końcu nie możesz z góry założyć, że każdy narciarz czy snowboardzista przebywający razem z Tobą na stoku będzie zachowywał się wzorowo. […]

więcej
Narty Austria – sprawdź, jak zorganizować taki wyjazd!

Narty Austria – sprawdź, jak zorganizować taki wyjazd!

Zimą łatwiej dopada nas marazm i rozleniwienie. Nie warto ulegać takim nastrojom – narty w Austrii poprawią humor oraz dodadzą energii. Podpowiadamy, jak zorganizować alpejski urlop dla pięciu osób, tak by każdy był zadowolony z wyjazdu! Wprowadzenie do […]

więcej
Wybierz się do Livigno – narty i snowboard w sezonie 2023/2024

Wybierz się do Livigno – narty i snowboard w sezonie 2023/2024

Poznaj mekkę narciarską w Lombardii. Miejscowość, która znajduje się we Włoszech i od razu kojarzy się z sezonem narciarskim. Livigno – bo właśnie o nim mowa – to świetnie przystosowany kurort zimowy, który znajduje się na wysokości 1809 […]

więcej