Kierunek Słowacja – narty i snowboard [SEZON 2022/2023]

Kierunek Słowacja – narty i snowboard [SEZON 2022/2023]

3/5 - (Ocen: 2)

Kup ubezpieczenie turystyczne

Narciarze już odliczają dni do rozpoczęcia sezonu na szusowanie. Za moment będą mogli oddać się swoim ulubionym sportom. Jednak powstaje pewne pytanie – jaki ośrodek wybrać? Wyciągi narciarskie na Słowacji są dla Polaków bardzo kuszące – długie stoki i świetna infrastruktura w połączeniu z dużą wysokością gwarantującą odpowiednią ilość śniegu jest tym, co przyciąga narciarzy. Gdzie pojechać na narty? Słowacja czy może inne miejsce? W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszemu kurortowi narciarskiemu w tym kraju.

Zima to moment, w którym wyciągamy narty, ostrząc ich kanty i szukając ofert noclegowych w najpopularniejszych kurortach w Europie. Trzeba przyznać, że powstaje ich coraz więcej, ale czy nie lepiej wybrać te sprawdzone z długoletnią historią, jak Jasna Chopok? Stoki narciarskie i ośrodki na Słowacji od lat cieszą się świetnymi opiniami wśród Polaków. Jeszcze przed wprowadzeniem na Słowacji nowej waluty warunki finansowe pobytu tam były tak dobre, że Polaków na stokach było więcej, niż Słowaków. Aktualnie opłacalność wyjazdu nieco się pogorszyła, jednak Słowacja nadal nie pozostaje droższa od Polski, a jednocześnie oferuje świetnie rozwiniętą bazę hoteli, infrastruktury narciarskiej, a także łatwy dojazd z naszego kraju. Ponadto w odległości do dwóch godzin drogi od granicy znajduje się bardzo wiele ośrodków oferujących długie trasy, których próżno szukać po północnej stronie Tatr. Ten kierunek często okazuje się lepszy, niż narty w Szwajcarii lub wyjazd na narty Włochy.

Sprawdźmy, jakie masz możliwości.

Słowacja na narty. Czy to dobry pomysł?

Słowacja – narty

Dla wielu osób, Słowacja kojarzy się z najlepszym miejscem do jazdy na nartach. Funkcjonują tutaj dziesiątki kurortów, a wśród najlepszych wymieniany jest Chopok Jasna, Tatrzańska Łomnica czy Ruzomberok. Mają najdłuższe trasy, świetnie przystosowane wyciągi oraz inne atrakcje, które sprawiają, że narty na Słowacji są najlepszym możliwym wyborem. Zobacz również: gdzie kupić ubezpieczenie w tatry słowackie?

Pamiętaj, że przed każdym wyjazdem warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie na narty. Choć na Słowacji można korzystać z europejskiej karty EKUZ, to nie obejmuje ona całej niezbędnej opieki medycznej czy ratownictwa górskiego. Polak, który będzie zmuszony do skorzystania z takich usług, otrzyma na koniec bardzo wysoki rachunek. Aby tego uniknąć, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń turystycznych i dobierz właściwą polisę. Upewnij się czy kwoty gwarantowane są w stanie objąć koszty ratownictwa (w tym wylot śmigłowca ratunkowego). Ubezpieczenie turystyczne to duży komfort dla całej rodziny – koszt jest niewielki, a głowa od razu lżejsza od zmartwień.

Gdzie na narty do Słowacji?

Ośrodki narciarskie na Słowacji są zlokalizowane w kilku miejscach. Najbardziej popularne są zlokalizowane stosunkowo blisko. Są to ośrodki w Tatrzańskiej Łomnicy oraz w Strbskim Plesie. Oddalone są około godzinę od granicy, którą przekracza się oczywiście bez żadnej kontroli. Niezmotoryzowani narciarze mogą skorzystać z kolejki szynowej, która jeździ wzdłuż głównej drogi. Jej stacje położone są w największych miejscowościach turystycznych na odcinki kilkudziesięciu kilometrów, więc znalezienie odpowiedniego hotelu lub pensjonatu nie stanowi problemu.

Ogromną zaletą jest to, że w tej części Słowacji znaczna część gospodarki kręci się wokół branży turystycznej. Dlatego też infrastruktura jest tutaj świetnie przystosowana pod kątem turystów. Dotyczy to ogromnej ilości miejsc noclegowych różnej klasy, a także komunikacji, czy też punktów usługowych i handlowych. Nieopodal znajduje się kilkudziesięcio tysięczne miasto Poprad, w którym można załatwić ważne sprawy, jeśli zajdzie taka konieczność. Jako że tutejsze stoki położone są o wiele wyżej, niż większość stoków w Polsce, często można wybrać Słowacje, jako opcję na narty w kwietniu.

Warunki pogodowe w tej okolicy to jedna z największych zalet tego regionu. Temperatury oraz ilość opadów są tu znacznie wyższe, niż w Polsce, więc narciarze znajdą tu świetne warunki, których w Polsce w tym okresie często nie ma. Wiążę się to z faktem, że największe ośrodki narciarskie na Słowacji, takie jak Strbskie Pleso położone są nawet kilkaset metrów wyżej, niż najwyższe stoki zlokalizowane po polskiej stronie Tatr.

Ośrodki narciarskie – Słowacja

Ośrodki narciarskie – Słowacja

Jeżeli wybierasz się na narty na Chopok, koniecznie musisz zapoznać się z informacjami o tym ośrodku narciarskim. Według rankingów tworzonych rok w rok przez Narodowe Centrum Turystyki Słowacji, Jasna Chopok od lat utrzymuje się w czołówce. Dzieje się to z wielu powodów. Pierwszym z nich jest świetna lokalizacja. Poza terenem górzystym, w bliskiej okolicy mieści się Park Narodowy Napant – Tatry Niskie.

Narty na Słowacji to setki kilometrów tras. Jak to wygląda w przypadku tego ośrodka narciarskiego? Chopok dysponuje trasami o długości 45 km, w tym jedną nocną. Najdłuższa z nich mierzy prawie 5 km, łącznie 34 różne możliwości. 45% z nich to trasy łatwe, polecane dla początkujących. Jest wystarczająco miejsca, aby szlifować swoje umiejętności lub zaczynać od zera. Jedną z ładniejszych jest trasa „turystyczna” na 4 km. Są tutaj bezpieczne wyciągi dywanowe oraz program dla tych dzieci, którym znudzi się jazda na nartach.

Ośrodki narciarskie na Słowacji

Wszystkie trasy narciarskie na Słowacji mają to do siebie, że zazwyczaj jest ich dużo więcej w jednym ośrodku, niż w Polskich kurortach. Wiąże się to z faktem, ze słowacka strona Tatr daje nieco większe pole do popisu pod względem budowy wyciągów i całym ośrodków narciarskich, z czego Słowacy skrzętnie korzystają.

Chopok jest alternatywą dla wyciągów narciarskich na Słowacji położonych bardziej na północ. Niewielką wadą jest to, że jest on o wiele niżej, więc nie zawsze będą tu panowały tak dobre warunki, jak w wyżej położonych partiach gór.

Sprawdź również, jak wygląda ubezpieczenie w góry słowackie na wyjazd na narty.

Trasy trudniejsze to aż 39% oferty Jasnej. Natomiast najtrudniejsze to 16% i zadowolą bardzo zaawansowanych narciarzy oraz fanów freestylu. Dla nich przygotowany jest specjalny obiekt – Burton Snowpark Jasna (Nort Otupne). Można powiedzieć, że jest to największe tego typu miejsce na terenie tego kraju.

Słowacja – stoki narciarskie, o czym musisz pamiętać

Każdy wyjazd narciarski powinien być wcześniej przygotowany. Musisz przewidzieć wszystkie zagrożenia i problemy, dlatego zacznij od ubezpieczenia na wyjazd. Polisy dla całej rodziny możesz zakupić wcześniej przez internet. Pamiętaj, aby była ona dostosowana pod sporty zimowe – sprawdź koniecznie czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wyłącza z ochrony wszelkich zdarzeń, które mają miejsce na stoku. Poza ubezpieczeniem na wakacje, upewnij się czy masz sprawny sprzęt do jazdy na nartach czy snowboardzie. Choć w ośrodkach narciarskich są serwisy, to taka przyjemność na miejscu będzie kosztować zdecydowanie więcej.

Na koniec – samochód. Serwis, sprawdzenie płynów, hamulców czy opon to wręcz priorytet. Nie zapomnij też o łańcuchach, które już nie raz uratowały kierowców wysoko w górach. Wierzymy, że tegoroczny sezon narciarski będzie udany. Pamiętaj, że w Jasnej Chopok zaczyna się już 29 listopada 2019 i potrwa prawdopodobnie do 25 kwietnia 2020. Nie zwlekaj i jeszcze dzisiaj zarezerwuj miejsce i zacznij planować swój zimowy urlop!

Stoki narciarskie na Słowacji

Trudno powiedzieć, gdzie najlepiej na narty na Słowacje wyjechać. Pod względem komunikacji na pewno będzie to północna część. Tatry Niskie dają jednak możliwość udania się do oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów źródeł termalnych w Beszeniowej. Z pewnością taki wypad będzie ciekawym urozmaiceniem pobytu, a dodatkowo da kolejny argument za Słowacją, gdzie na narty w Europie wyjechać. Nie zawsze trzeba więc celować w ośrodki narciarskie Włochy gdyż Słowacja daje także ogromne możliwości.

Mnogość stoków o różnym poziomie trudności to jednak także spore ryzyko. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie medyczne, gdyż jeśli dojdzie do poważniejszej kontuzji, może tu być trudno o pomoc medyczną. Co prawda na Słowacji prężnie działa służba zdrowia, lecz prywatne kliniki działają o wiele sprawniej. Lepiej więc mieć ubezpieczenie od wypadku na nartach, które pozwoli sfinansować ewentualne leczenie, o ile będzie taka potrzeba. Dodatkowo można też wykupić inne ubezpieczenia turystyczne, a najlepiej takie, które obejmują też ewentualnie koszty rehabilitacji, oraz ubezpieczenie NWW. Wyjeżdżając do obcego kraju warto też zadbać o pełny pakiet Assistance, który ułatwi wezwanie pomocy drogowej, gdyby zaszła taka konieczność, co w górach może się zdarzyć. 

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Planujesz aktywny wypoczynek? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Planujesz aktywny wypoczynek? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Interesują Cię sporty ekstremalne? Jeśli dni wolne planujesz spędzić w ruchu, nie zapomnij o dobrym przygotowaniu. Zabierz ze sobą odpowiedni sprzęt, strój, mapę i… ubezpieczenie turystyczne w wersji sport! Podpowiadamy, o czym pamiętać, planując aktywne wakacje.

więcej
Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka – jak je wybrać?

Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka – jak je wybrać?

Twoje dziecko – mały miłośnik narciarstwa – wybiera się na ferie lub obóz w góry? Koniecznie wykup mu ubezpieczenie na narty! Sprawdź, jaki może mieć zakres i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji. Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu […]

więcej
Gruzja: narty i snowboard w sezonie 2021/2022

Gruzja: narty i snowboard w sezonie 2021/2022

Czy Gruzja może kojarzyć się z narciarstwem? Okazuje się, że tak! Gruzja i narty nie są ze sobą kojarzone, jednak w tym kraju panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Jeżeli wciąż się zastanawiasz, najwyższy czas przekonać się […]

więcej
Pierwszy wyjazd na narty – 5 zasad organizacji

Pierwszy wyjazd na narty – 5 zasad organizacji

Jazda na nartach to wspaniały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Jeśli planujesz po raz pierwszy spróbować swoich sił na stoku, musisz odpowiednio przygotować się do takiego urlopu. Radzimy, jak najlepiej zorganizować sobie pierwszy wyjazd na narty! By […]

więcej