Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Mogłoby się wydawać, że skoro polisa OC jest obowiązkowa, jej cena jest podobna we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Różnice stawek tego samego kierowcy mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Wyjaśniamy, z czego to wynika oraz podpowiadamy, jak znaleźć najtańsze OC!

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jedyną obligatoryjną polisą komunikacyjną w Polsce. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że słono za nią przepłaca. Za zaoszczędzone pieniądze można by kupić np. dodatkowe AC czy Assistance. Radzimy więc, jak znaleźć najtańsze OC oraz tłumaczymy, skąd biorą się tak duże różnice w cenach!

Co zwiększa szansę na najtańsze OC – obliczanie wysokości składki

Ubezpieczalnie obliczają wysokość składki na podstawie danych kierowcy i posiadanego pojazdu. Ważne są m.in. miejsce zamieszkania, wiek, doświadczenie oraz historia prawna właściciela. Te informacje pozwalają ocenić umiejętności kierowcy – ci o większym doświadczeniu i bezszkodowej historii jazdy prawdopodobnie nie spowodują wypadku.

Niezwykle ważne są również dane auta. Tutaj znaczenie ma w zasadzie wszystko, m.in.: rok produkcji, przebieg, sposób garażowania, rodzaj napędu, stan techniczny, marka, typ czy model pojazdu. Z takich informacji można wyciągnąć wiele wniosków. Dla przykładu: naprawy wybranych modeli są odpowiednio droższe, pojazdy z dużym przebiegiem lub powypadkowe są bardziej narażone na usterki i kolizje, auta wykorzystywane do częstych podróży za granicę są szczególnie wystawiane na niebezpieczeństwo itp. W każdej sytuacji da się jednak znaleźć możliwie najtańsze OC i warto próbować to zrobić.

Skąd biorą się różnice w wysokości składki – sposoby na najtańsze OC

Skąd biorą się różnice w wysokości składki – sposoby na najtańsze OC

Dlaczego dwa różne towarzystwa ubezpieczeniowe za w zasadzie taką samą polisę ustalają rażąco różne ceny? Wiele znanych, renomowanych firm żąda więcej ze względu na swój prestiż. Doskonale wiedzą, że ich stali klienci nie szukają innych opcji, tylko co roku – z przyzwyczajenia – przedłużają polisę. Te same osoby narzekają na podwyżki składek, ale nie robią nic w kierunku tego, by zmienić ten stan rzeczy. Myślą, że „tak to już jest”.

Tymczasem, wiele mniej znanych ubezpieczalni oferuje nie tylko niższe składki, ale także liczne promocje i rabaty. Często okazuje się też, że wbrew pozorom najtańsze OC jest najbardziej korzystne oraz najlepiej dopasowane do potrzeb kierowcy. Jeśli więc firma w której dotychczas miało się wykupioną polisę znacznie podwyższyła ceny składek, gdy rekalkulacja po kupnie używanego samochodu okazała się bardzo niekorzystna lub z jakichkolwiek innych względów cena ubezpieczenia przestała być dobra, czas na zmianę.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Jak znaleźć najtańsze OC?

By odszukać najkorzystniejszą opcję, najrozsądniej jest poznać jak największą liczbę ofert. Na szczęście istnieje prostsze rozwiązanie. Nasza prównywarka ubezpieczeń pozwala w dosłownie kilkanaście minut znaleźć najtańsze OC. Wystarczy wypełnić prosty formularz online, wpisując wszystkie najważniejsze dane kierowcy oraz pojazdu. Następnie otrzyma się gotowe zestawienie najlepszych ofert, wraz z obliczonymi cenami składek.

Osoby wierne od lat tej samej ubezpieczalni często niesłusznie przepłacają za polisy komunikacyjne. Tymczasem na tej samej usłudze można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie! Wystarczy jedynie kilkanaście minut, by znaleźć i kupić najtańsze OC!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najtańsze OC, podatek od kupna samochodu, ceny paliw w 2020 – analiza

Najtańsze OC, podatek od kupna samochodu, ceny paliw w 2020 – analiza

Posiadanie i utrzymanie samochodu wiąże się z wieloma wydatkami. Kierowcy muszą szczególnie rozsądnie prowadzić swój budżet. Tym bardziej, że przez zapominalstwo lub celowe unikanie płatności można narazić się na poważne kary finansowe. Wyjaśniamy, ile będą wynosić jedne z […]

więcej
Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Zgodnie z polskim prawem wszyscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie ma jednak jednej, uśrednionej ceny. Przez to jej wysokość jest zależna od wielu czynników, w tym też od miejsca zamieszkania. Mieszkasz w Kujawsko-Pomorskim? […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i wszędzie ma takie same warunki, ma różne ceny. Najwyższe składki muszą płacić kierowcy z największych polskich miast. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej? Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC w Poznaniu! Ubezpieczenie OC […]

więcej
Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie należy wykupić, by wyjeżdżać za granicę bez obaw! W Wielkiej Brytanii nie […]

więcej