Najlepsze sposoby na zwiedzanie Europy samochodem

Najlepsze sposoby na zwiedzanie Europy samochodem

Oceń ten wpis

Coraz więcej osób rezygnuje z wakacji all inclusive samolotem. Rosnącą popularnością wśród Polaków cieszy się zwiedzanie Europy samochodem. To dobry wybór dla wszystkich ceniących niezależność, a jednocześnie chcących zobaczyć naprawdę dużo lokalnych atrakcji. Przy odrobinie wysiłku można autem zwiedzić praktycznie całą Europę, nie wydając przy tym zbyt dużo pieniędzy. Jeśli się postarasz, mogą to być Twoje najlepsze, a jednocześnie najtańsze wakacje. Wycieczka dookoła Europy samochodem jest wspaniałą przygodą, którą będziesz wspominać przez lata.

Od czego zacząć planowanie podróży samochodem po Europie?

Jeśli rozważasz zwiedzanie Europy własnym autem, musisz przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jakim stanie technicznym jest Twój samochód. Tym, co warto zrobić na tym etapie jest wizyta u dobrego mechanika i zlecenie kompleksowego przeglądu – dzięki temu będziesz wiedzieć, czy pojazd, którym dysponujesz nadaje się w ogóle do tak dalekiej podróży. 

Jeśli uzyskane informacje będą pozytywne, możesz zastanowić się nad tym, gdzie chcesz jechać – wybór miejsca uzależniony jest w dużej mierze od długości urlopu. Pamiętaj, że na przykład do chętnie wybieranej przez Polaków Chorwacji dojedziesz w niecałą dobę, ale podróż do leżącej na Półwyspie Iberyjskim Hiszpanii zajmie Ci zdecydowanie więcej czasu.

Zastanów się również z kim chcesz jechać – pamiętaj, że podróżowanie autem wiąże się z tym, że spędzicie ze sobą naprawdę dużo czasu, dlatego rozważnie dobierz towarzyszy podróży. 

Gdzie warto wybrać się na wakacje w Europie samochodem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie na wakacje w Europie warto się wybrać samochodem – tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest długość Twojego urlopu, a także czas, który chcesz przeznaczyć na podróż.

  • Krajem, który wśród Polaków wybierających taką formę podróżowania cieszy się ogromną popularnością, jest Chorwacja. Tak, jak wspomnieliśmy, można do niej dojechać stosunkowo szybko – jeśli będziesz miał z kim zamienić się za przysłowiowym kółkiem, nie jest nawet konieczny dłuższy postój po drodze. Jest to jedno z piękniejszych europejskich państw, które na letni wypoczynek nadaje się idealnie. Postawić możesz na wypoczynek na Półwyspie Istria lub na malowniczą Dalmację. Do miast, które warto odwiedzić w czasie wakacji zalicza się między innymi Trogir i Split. W tym drugim koniecznie trzeba zobaczyć pałac Dioklecjana. Mówiąc o Chorwacji, nie można zapomnieć również o Dubrowniku – jednym z bardziej wyjątkowym miast na mapie Europy. Przyjeżdżając tutaj, musisz jednak liczyć się z dużą liczbą turystów – Dubrownik cieszy się wśród nich ogromną popularnością.
  • Ci, którzy lubią spędzać czas naprawdę aktywnie, będą zachwyceni pobytem w Rumunii – znajdujące się na jej terenie Karpaty to świetne miejsce na trekking.
  • Jeśli możesz pozwolić sobie na zdecydowanie dłuższą podróż, możesz udać się do Hiszpanii lub Grecji – to kraje, które zapewniają wszystko to, co potrzebne jest do udanego wypoczynku. Znajdziesz w nich piękne miasteczka pełne niesamowitych zabytków, urokliwe plaże, ciepłe morze, wyśmienitą kuchnię.
  • Jeżeli Twój urlop jest dość krótkim, a zależy Ci na tym, aby wykorzystać go jak najlepiej, możesz zdecydować się na podróż do Czech bądź na Słowację. Dużą popularnością cieszy się Słowacki Raj – to miejsce, w którym będziesz mógł wędrować z odrobiną adrenaliny w tle. Szlaki przebiegają w miejscach, w których znajdują się łańcuchy, drabinki, a także charakterystyczne dla tego miejsca stupacky – specjalne platformy zamontowane w skałach, które wiszą nad rzeką. W Czechach znajdziesz natomiast zachwycające skalne miasto – możesz na wiele godzin zagłębić się w jego zakamarkach.

Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć podczas podróży po Europie samochodem?

Wakacje samochodem w Europie to świetna okazja do zobaczenia wielu interesujących miejsc. Na co ostatecznie zdecydujesz się postawić uzależnione jest od preferencji Twoich oraz towarzyszących Ci osób. Pamiętaj, że Europa ma naprawdę wiele do zaoferowania tym, którzy chcą ją zwiedzać. Na Starym Kontynencie znajdziesz piękne plaże, fascynujące zabytki z różnych okresów historycznych, wąwozy, góry – na pewno nie będziesz się nudzić bez względu na to, jakie miejsce zdecydujesz się odwiedzić.

Co warto mieć ze sobą w podczas dalszej podróży autem?

Planowanie podróży samochodem po Europie wiąże się z koniecznością przygotowania listy tego, co trzeba ze sobą zabrać. Pamiętaj, aby podejść do tego rozsądnie – auto nie ma nieograniczonej pojemności, a w torbach i walizkach musi znaleźć się wiele rzeczy.

Przed wyjazdem musisz przede wszystkim sprawdzić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w kraju, do którego się wybierasz, a także w tych państwach, przez które będziesz przejeżdżać. W aucie powinien znaleźć się trójkąt bezpieczeństwa, apteczka samochodowa, gaśnica – elementy te są obowiązkowe w większości europejskich państw. Nie zapominaj o zapasowym kolorze, a także lewarku. Warto mieć ze sobą również komplet zapasowych żarówek.

Pamiętaj, że niezwykle ważne jest również ubezpieczenie turystyczne, które możesz znaleźć, wchodząc na Kioskpolis.pl. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie na wyjazd za granicę pozwoli Ci uniknąć ewentualnych kosztów związanych z leczeniem, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych to sposób na szybkie skalkulowanie oferty bez względu na to, czy interesuje Cię ubezpieczenie na ferie zimowe (ubezpieczenie na narty i snowboard), czy polisa na wakacyjny wyjazd. Jeśli interesuje Cię dobre ubezpieczenie turystyczne ranking ofert jest narzędziem, które pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Bezpieczeństwo podczas podróży po Europie

Wycieczka samochodem dookoła Europy – to świetny pomysł na wakacje, jeśli nie lubisz siedzieć w miejscu. Planując taką podróż, musisz jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Przed wyjazdem musisz przede wszystkim zapoznać się z obowiązującymi na terenie danego kraju przepisami ruchu drogowego. Nie zapominaj, że nie zawsze są one dokładnie takie same, jak w Polsce. Inne mogą być ograniczenia dotyczące prędkości – jeśli nie chcesz zapłacić mandatu, musisz wiedzieć, jak szybko możesz jechać:

  • na autostradzie;
  • na drodze szybkiego ruchu;
  • w terenie zabudowanym;
  • poza terenem zabudowanym, ale na zwykłej drodze.

Dobrym pomysłem jest zapisanie w telefonie numerów do ambasady – w razie jakichkolwiek problemów (na przykład zagubienia dokumentów) będziesz wiedział, gdzie szukać pomocy. Pamiętaj, aby przed wyjazdem zostawić bliskim adresy miejsc, w których masz plan się zatrzymać. Zadbaj również o odpowiednie wyposażenie samochodu.

Wyjeżdżając w podróż samochodem po Europie, musisz zabrać ze sobą również dokumenty. Niezbędny będzie dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający, że masz polisę OC, a także dowód tożsamości. Spakuj ze sobą również polisę ubezpieczeniową – może ona okazać się przydatna, kiedy zachorujesz lub na przykład skręcisz nogę.

Objazd Europy samochodem to świetny pomysł na wakacje – w czasie takiej wycieczki można zobaczyć mnóstwo miejsc. Posiadanie własnego auta daje ogromne możliwości – ograniczają Cię jedynie własne potrzeby oraz możliwości finansowe. Nie musisz dopasowywać się do reszty wycieczki ani rozkładu jazdy komunikacji publicznej, co daje ogromną łatwość przemieszczania się. Tak naprawdę każdego dnia możesz spać w zupełnie innym miejscu, jednocześnie dopasowując rytm dnia do własnych preferencji. Pamiętaj jednak, że do takiego wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować. Kontrola stanu technicznego auta, zakupienie polisy ubezpieczeniowej, przygotowanie starannego planu – koniecznie trzeba o to zadbać. Dzięki temu wycieczka po Europie własnym samochodem ma szansę stać się urlopem marzeń. Wiele osób, które raz zdecydowały się na podróż dookoła Europy samochodem wraca do takiej formy spędzania urlopu.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie bezterminowe

Ubezpieczenie bezterminowe

Ubezpieczalnie oferują różne rodzaje ubezpieczeń. Poza możliwością zakupu polisy OC, AC czy turystycznymi i grupowymi, istnieje podział ze względu na ich termin. Zdecydowana większość ubezpieczeń jest zawierana na określony termin – na przykład kilka dni (ubezpieczenia turystyczne), rok […]

więcej
Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

W wyniku pewnych wykroczeń, kierowca może tymczasowo utracić uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko takiej kary? Niedawno przepisy zostały zaostrzone. Wyjaśniamy, kiedy możliwa jest utrata prawa jazdy w 2020 roku. W ostatnich miesiącach wprowadzono […]

więcej
Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Wybierasz się autem do Chorwacji? Zielona Karta (OC) może się okazać niezbędna! Szczególnie, gdy np. planujesz większą podróż po Bałkanach. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto mieć taką polisę.

więcej
Lamborghini

Lamborghini

Wyszukanie produktów ubezpieczeniowych, które są dostępne na lepszych warunkach cenowych, interesuje większość kierowców. Wynika to z faktu, że polisy motoryzacyjne wpływają na łączne koszty użytkowania pojazdu. Z tego powodu dostępne na lepszych warunkach ubezpieczenie OC Lamborghini to sposób […]

więcej