Współcześnie trudno jest nam rozstać się ze smartfonem nawet na chwilę. Korzystanie z telefonu za kierownicą jest jednak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Mimo to, wielu kierowców rozmawia, odpisuje na wiadomości, a nawet przegląda social media podczas jazdy! Wyjaśniamy, jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy!
W ostatnich latach Kodeks Drogowy dynamicznie się zmienia, by dopasować się do nowoczesnych zagrożeń. By zmusić kierowców do ostrożniejszej jazdy stosuje się rozmaite zabiegi. Między innymi montuje się więcej fotoradarów, podnosi się kary za niewykupione ubezpieczenie OC, a także zaostrza prawo. Dowiedz się, jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy!
Z tego artykułu dowiesz się:
Odłóż telefon w aucie – jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?
Czekasz na ważny telefon albo e-mail? Kierując pojazdem powinieneś powstrzymać się od odruchowego sięgania po smartfon, gdy tylko usłyszysz dźwięk powiadomienia. Przeglądanie mediów społecznościowych na światłach czy w korku również nie jest rozsądne. W ten sposób narażasz się na niebezpieczeństwo, a także konsekwencje prawne.
Mandat za używanie telefonu podczas jazdy wynosi 200 zł oraz wiąże się z karą nałożenia 5 punktów karnych. Można go dostać nie tylko w chwili kontroli policyjnej, ale też np. gdy czynność ta będzie ewidentnie widoczna na zdjęciu z fotoradaru lub nagraniu kamery ulicznej/kamerki w pojeździe innego kierowcy. Nawet jeśli akurat nic się nie stanie, każde przewinienie tego typu rzutuje na historię kierowcy i zmniejsza szanse na najtańsze OC. Co ciekawe, kary w innych krajach są zwykle o wiele ostrzejsze niż w Polsce, dlatego przed wyjazdem za granicę warto tym bardziej na to uważać.
Współcześnie trudno jest rozstać się ze smatfonem. Często używamy ich już półświadomie, odruchowo. W samochodzie należy jednak mimo wszystko schować go do torebki, kieszeni kurtki czy podręcznego schowka. Wiele osób kładzie telefon w widocznym miejscu, ale nie jest to rozsądne. Gdy się podświetli lub zawibruje, automatycznie przyciągnie wzrok, a nawet chwilowe oderwanie uwagi od tego co dzieje się na ulicy może być niezwykle niebezpieczne. Oczywiście, warto zawsze mieć przy sobie telefon, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie zadzwonić po pomoc, np. na pogotowie czy do ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia Assistance.
W jaki sposób można korzystać z telefonu podczas jazdy?
Co jednak zrobić w przypadku, gdy używanie telefonu podczas jazdy jest koniecznie? Wiele osób korzysta ze smartfona jako narzędzia nawigacyjnego. Niektórzy z kolei muszą odbierać ważne telefony i nie mogą zatrzymać się w celu rozmowy (bo np. są w drodze na ważne spotkanie biznesowe). Zgodnie z prawem, można korzystać z telefonu podczas jazdy, jeśli robi się to przy użyciu specjalnego uchwytu oraz zestawu głośnomówiącego/ słuchawki bluetooth. W nowych modelach aut często dostępna jest też opcja podłączenia telefonu do komputera pokładowego. Wtedy można komendami głosowymi lub szybkim stuknięciem w ekran dotykowy odebrać telefon lub odpowiedzieć na wiadomość (dyktując jej treść).
Jeśli posiadasz specjalny uchwyt na smartfon, uważaj by nie zapomnieć o zabraniu go z auta! W przeciwnym wypadku ktoś może zbić szybę by go ukraść, a nie każdy inwestuje w ubezpieczenie AC. Szczególnie właściciele nowoczesnych, kosztownych modeli smartfonów powinni być ostrożni w tym względzie.
Dlaczego nie można używać telefonu podczas jazdy?
Korzystanie ze smartfona w samochodzie jest nierozsądne z wielu względów. Po pierwsze, trzyma się go zwykle w jednej dłoni, przez co ma się ograniczone możliwości manewrowe. Po drugie, absorbująca rozmowa czy patrzenie w ekran odwraca uwagę od wydarzeń na drodze. Szczególnie odrywanie wzroku od jezdni jest wyjątkowo niebezpieczne. W takiej sytuacji można nie ustąpić pierwszeństwa, przekroczyć bezpieczną odległość, nie dostosować prędkości jazdy czy nawet nie zauważyć innych uczestników ruchu. W wyniku tych błędów można spowodować kolizję, ale też bardzo poważny wypadek. Za spowodowanie szkody przez używanie telefonu – według regulaminów wielu ubezpieczycieli – można nie uzyskać niektórych świadczeń, np. z tytułu ubezpieczenia NNW.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w samochodzie?
Nawet jeśli jesteś w pełni odpowiedzialnym kierowcą, niestety nie wszyscy uczestnicy ruchu zawsze stosują się do zasad bezpieczeństwa. Według badań statystycznych, co czwarty wypadek drogowy w Polsce jest spowodowany właśnie przez używanie telefonu podczas jazdy. Dodatkowym zagrożeniem są też rowerzyści oraz zapatrzeni w ekran smartfonu piesi. Nawet najostrożniejsi, najbardziej doświadczeni kierowcy nie zawsze mają szansę odpowiednio zareagować. By być przygotowanym na każdą ewentualność, oprócz OC powinieneś posiadać także inne polisy. Jak znaleźć najlepszą ofertę? Z pomocą naszej strony, w kilka chwil porównasz propozycje od najlepszych ubezpieczalni! Wystarczy, że wpiszesz dane swoje i samochodu. W mniej niż 30 sekund uzyskasz listę najkorzystniejszych wariantów. Nasz kalkulator OC AC na podstawie wpisanych informacji oblicza wysokość składek, dlatego zestawienie jest posegregowane od najtańszego, do najdroższego. Jeśli znajdziesz idealną opcję, wystarczy kilka kliknięć, by ją zakupić!
Mandat za używanie telefonu podczas jazdy ma odwodzić nierozsądnych kierowców od nieodpowiedzialnych zachowań w samochodzie. Nie każdy się oczywiście do tego zastosuje, starając się jedynie uniknąć przyłapania przez policję. Jeśli chcesz w pełni czuć się bezpiecznie za kółkiem, zadbaj o odpowiednie polisy!
Sprawdź również: